Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Pareri Sony Cyber-Shot DSC-RX10 III

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Are cineva aceasta camera ? Daca da , ce experiente ati avut cu ea ? Sper ca am postat in aria corecta .

Edited by Supermax, 15 March 2018 - 02:19.


#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,561
  • Înscris: 08.03.2017
Un aparat cu sticla exceptionala, se apropie mult de dslr . Problema lui alaturi de un dslr este focalizarea rapida in contrast focus ce mai da rateuri . Peste el il vad pe sony alpha a 6300

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca mai la toate camere sony cu senzori mici, inclusiv cu cel de 1" crop-urile arata urat.  Ia o poza de pe flickr, mareste si o sa vezi.

Incerca acelas lucru si cu un DSLR, cel mai prapadit, un d3100 cum am eu, mareste poza si o sa fii multumit.

Ca sfat, un senzor minim APSC !

PS: ar merita incercat doar RAW...

Edited by bumpocbum, 15 March 2018 - 08:06.


#4
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Uite o comparatie cu aproximativ aceeasi expunere (la Sony a fost o expunere cu 0,67 stopuri mai mare f/5.6 1/100 s fata de f/5.6 f/160 s a doua):
Attached File  crop Sony RX10.jpg   481.91K   35 downloads
Attached File  crop Nikon D7200.jpg   484.86K   32 downloads

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sony RAW ?

"
I shoot only RAW with my RX10M3 and have processed more than 1,500 RAW files with Adobe Lightroom/Photoshop CC so far. I see no problems here.
-- hide signature --
Gary in Atlanta
https://www.flickr.c...tos/garycoombs/
"

Edited by bumpocbum, 15 March 2018 - 14:11.


#6
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Macar asa sa imi iasa Posted Image !
http://www.flickr.com/photos/av8tor045

View Postbaloo2009, on 15 martie 2018 - 12:54, said:

Uite o comparatie cu aproximativ aceeasi expunere (la Sony a fost o expunere cu 0,67 stopuri mai mare f/5.6 1/100 s fata de f/5.6 f/160 s a doua):
Attachment crop Sony RX10.jpg
Attachment crop Nikon D7200.jpg
Nu ma pricep la tehnica foto , dar inca vad binisor . Poza la Sony e facuta pe ceata relativa , la zoom "1000" pe "ciment si fiare" iar cealalta fara zoom in conditii atmosferice mai bune...in "mijlocul orasului" . Era buna o comparatie cu aceeasi imagine , in conditii meteo similare facuta din acelasi loc .
Si un filmulet care mi-a placut(vazut in 4k) :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YipxhNXhFuw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Supermax, 15 March 2018 - 15:16.


#7
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Uite pe pozele tale cum arata un crop 1:1
Attached File  crop Sony RX10 nou.jpg   373.88K   31 downloads
Ambele sunt facute crop pentru ca pe ecran FHD sa fie exact 1920x1080 (adica 100%)
Daca nu vezi diferentele ferice de tine. Inseamna ca ti-ai gasit camera.
E cam greu sa gasesc acelasi subiect pentru ca nu am un Sony RX10 ca sa fac poza la acelasi subiect in conditii identice. La ce ma refeream eu nu era influentat prea mult de ceata.
Uite un cadru pe ceata fina (dar era si soare):
Attached File  crop Nikon D7200 nou.jpg   628.56K   30 downloads

Edited by baloo2009, 15 March 2018 - 17:36.


#8
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Cred ca ma intelegi gresit . Eu astept aparatul asa ca nu am cum sa ma contrazic cu tine .Ce o realiza , asta vad in timp , pe moment vad doar din pozele si filmele youtube ale...altora si mie mi se par multe superbe .
Am spus doar ca nu poti compara la nivel de transmitere senzitiva niste "fiare/beton" in culori sumbre cu mijlocul unui oras frumos colorat si nori "de poveste" si in conditii de vreme diferite si pe diferente majore de zoom . Nici cu ultimele exemple nu sunt foarte lamurit :
- o pasarica pe zoom la greu la care exista o mare nevoie de finete a detaliilor si cromaticii la 373 k
- un monument/biserica ...ce o fi la 628 k , aproape dublu pe o zona de expunere destul de larga...numai capul aleia e cat "100" de pasarele
Nu e problema , nu concurez cu tine . Tu esti si mai bun si ai si scule mai bune ....DSLR e cel mai tare , acum daca deja am recunoscut sper ca divergentele sa fie rezolvatePosted Image ! Uite aici niste fotografii care mie mi-au placut . Daca sunt de proasta calitate , "ferice de tine"...adica de minePosted Image , ca eu as fi foarte multumit si "Inseamna ca ti-ai gasit camera"...adica tot eu ! Mergi pana jos pe pagina !
http://www.kenrockwe...ny/rx10-iii.htm

Edited by Supermax, 15 March 2018 - 18:28.


#9
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ti-am spus sa nu-ti faci iluzii mari. Daca nu faci cropuri mari o sa-ti placa si daca ai mania telefoto atunci cei 600 mm la incadrare te vor extazia. Mie imi ajung 120 mm in cele mai multe cazuri.
Subiectul ala era 100 m si am folosit 85 mm (130 mm echivalent). Cropul e cam brutal si daca luam pe orizontala 1920 pixeli din 6000 pixeli ar fi cam 3,125*130 = 400 mm. Pasarea era fotografiata cu 220 mm iar cropul ar fi de 2,85 deci 2,85*600=1710 mm. Detaliile lipsesc din penaj. De aceea o sa vezi pe cei impatimiti de pasari cu obiective monstru si minim full frame care impreuna costa cat un SUV mai rasarit. Dar stii cum e cu hobby-ul.
Depinde si ce sunt subiectele preponderente. Daca esti cu pasarele mici Sony va umple mai mult cadrul cu pasarea.
Stii vorba aia pentru curse diferite folosesti cai diferiti. De aceea am zis ca e ferice de tine daca ti-ai gasit camera perfecta pentru tine. Nu este nici o ironie.
Despre Ken Rockwell nu prea are rost sa-l iei in seama deoarece majoritatea lucrurilor de pe site-ul lui sunt fake news. Spune ca a testat vreo 20000 de camere si nimeni nu i-a trimis macar una spre testare. Daca descarci pozele lui o sa vezi ca nici una n-are EXIF. Deci tot ce spune se ia cu bulgare mare de sare. Cateodata copiaza bine de la altii asa ca nu stii cand sa-l iei in serios si cand nu.

Edited by baloo2009, 15 March 2018 - 18:43.


#10
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Chiar nu mai sunt colegi cu aceasta camera sa ne spuna...ce si...cum ? La F64 Studio e in "stoc indisponibil" , la Emag era ultima bucata ...deci ar trebui sa existe !

Hai sa lamurim si achizitia mai in detaliu decat am scris pe topicul DSLR :
- pentru foto/video de aproape sunt peste nivelul pe care il doresc , Iphone 6S si GoPro 6 fac mai mult decat imi trebuie , problema mea era ca nu aveam nimic de calitate pentru ZOOM , asta ma interesa in special
- in prima faza m-am gandit la un DSLR , din acest motiv am postat acolo...fara sa stiu mai nimic despre ele , nici macar ca sunt necesare mai multe teleobiective , numai ca produc fotografii exceptionale
- am studiat "5 milioane" de tipuri , moduri si teleobiective pana in momentul in care "dani.user" a inserat pozele facute cu mai multe teleobiective(multumesc inca o data dani.user) si recunosc faptul ca am fost extrem de dezamagit , multe poze cu teleobiective ieftine erau dupa parerea mea sub pozele mele cu telefonul
- atunci am inteles ca pozele superbe vazute de mine , facute cu DSLR se datoreaza si in mare parte muncii fotografului si atunci cand face pozele si dupa...la editare , deci fotografia e o arta...iar eu nu sunt "artist"
- ulterior am inteles ca sunt necesare mai multe obiective+aparatul greu = mai multe kilograme...nu e de mine
- atunci m-am gandit la un aparat all-arround care sa genereze calitate de DSLR , cu optica serioasa si zoom puternic ...desi mi s-a spus ca nu exista m-am ambitionat am scris pe Google "best big zoom bridge camera" si direct in primul site...a aparut , apoi multe cautari si comparatii + o gramada de filme pe youtube
- inainte de a o comanda am mai avut o "zvacnire" catre un DSLR care mi-a placut Nikon D500 , dar bugetul cu 2 obiective bune deja depasea limita ...se cam dubla fata de cat imi propusesem si necesita si un troler sa le car si nu castig bani din acest tip de activitati deci consider ca investitia friza dementa si in nici un caz entuziasmul
- am vazut si oferta de la Emag...si GATA

Deci concluzia mea finala :
- nu cred sa existe la acest buget 7197 lei , nici un DSLR+obiective de calitate(cred ca e nevoie de vreo 3 pentru toata plaja de distante) care sa-l concureze pe Sony
- pe partea video cred ca nu il concureaza nici alea scumpe de top
- nu car 5 kile dupa mine si o geanta mare
- ce am cumparat e mult prea bun fata de nevoile mele
- nu am nici o intentie sa concurez cu fotografii profesionisti cu DSLR

Spor !!!

Edited by Supermax, 15 March 2018 - 19:52.


#11
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Nu prea cred ca sunt multi care sa aiba o asemenea camera. E un superzoom atipic si extrem de scump. Daca se vand pe an cateva sute in SUA sa zica mersi.
Target-ul lor e pentru cei care au deja camere mai bune si au nevoie de o incadrare la 600 mm echivalent si nu au nevoie de o calitate prea ridicata pentru acele poze.
Partea nasoala la camerele cu obiective fixate e ca arunci obiectivul odata cu camera.
Sa iti ofere satisfactie. Este in alta liga decat ce ai tu acum. Peste un an ar fi bine sa vezi cate poze o sa ai si histograma focalelor.
Totusi cat ai dat tu acum am dat eu pe Nikon D7200, 18-140 mm VR, 55-200 mm VR, 35 mm f/1.8 si Tokina 12-24 mm f/4 la un loc in ultimii 7 ani (am mai sarit pe aratura si mi-am luat si un Olympus cu un Panasonic 12-60 mm intre timp, dar pe restul le-am luat la oferte de Black Friday-uri).
Uite poza din care am facut eu cropul (e dintr-o escapada peste Alpi):
Attached File  DSC11997alr.jpg   516.17K   16 downloads
Si de pe Flickr ca nu-i comprimata si zapacita:
https://flic.kr/p/24WBbAj

Edited by baloo2009, 16 March 2018 - 00:39.


#12
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Faci poze frumoase ...FELICITARI !!! De curiozitate ai poze de pe munte...in care sa cari echipamentul tau in spate... echipament montan , mancare , multa apa  + echipament foto...muuulti kilometri ? Sau in barca ? Sau in locuri salbatice unde trebuie sa cari echipamentul destinat excursiei + echipamentul foto ? Sau la pescuit...unde masina nu ajunge ? Ai caine/caini care sa necesite "carat" suplimentar de apa , lese, botnite , mancare , zgarzi , vase de apa,  pungi , lopatica de curatat/strans....maronul? Echipament de ploaie , frig suplimentare...nu mai vorbesc de cort sau saci de dormit sau echipament de gatit sau de filtrare a apei+muuulte altele ?

Edited by Supermax, 16 March 2018 - 01:52.


#13
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Nu ma mai lasa sa editez...a trecut timpul ! Continui...sau in Delta/Portita/Razelm unde schimbi barci , salupe/etc. unde tragi de bagaje ca...disperatul ?

Edited by Supermax, 16 March 2018 - 02:00.


#14
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Bineinteles ca da.
Geanta mea are 1,5 kg si iau fie 16-85 mm VR sau 18-140 mm VR (de cand il am).
Traseele mele nu depasesc 8 ore vara. Iarna nu umblu prin Alpi.
Pozele sunt facute cu un Nikon D90 cu care am avut un impact major cu o lespede de granit (de aceea sunt un pic neclare).
Attached File  DSC17093alr.jpg   803.08K   20 downloads
Attached File  DSC17105alr.jpg   843.64K   18 downloads
Attached File  DSC17118alr.jpg   864.88K   15 downloads

#15
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Deci DA dar bagi poze cu o stanca , un sarpe mic si o usa de cabana veche ! Arata una de pe munte in tura de iarna cu rucsac sa zic mediu, de la pescuit cu multe scule de pescuit , etc. ! Cred ca am mii sau zeci de mii de poze , nu am pretentia de fotografii , din multe locuri din lume !
PS - Poza cu stanca imi place...restul nu !

O poza cu un spanac de Iphone din mers din masina prin un parbriz murdar...iarna in conditii de umbra , facut de sotie care e anti...tehnica 100%....eu conduceam ! Si nu e una dintre cele mai reusite...la ora asta nu am disponibilitatea sa caut ! Si nu e editata DELOC ! Mai am mii !

Attached Files


Edited by Supermax, 16 March 2018 - 02:46.


#16
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ti-am spus ca nu am de gand sa ma gaseasca in urmatoarea perioada interglaciala ca pe Oetzi. Imi place sa ma plimb pe munte dar nu sunt un microbist al muntelui. Aia cu puiul de vipera era dupa vreo 5 ore de mers cand ajungeam si noi la o ferma. Macar prin Alpi nu prea gasesti animale periculoase dar daca nu observam la timp vipera era groasa chiar daca eram la o aruncatura de bat de ferma.
Daca iti iei Sony in conditiile alea o sa vezi ce bine o sa-i stea intr-o vitrina. Asteptam cu interes pozele tale cu Sony dar grija ca e sensibilos.
Pozele sunt de gustibus asa ca nu trebuie sa placa tuturor (apropo poza cu stanca mi-a adus un premiu un voucher cu care am luat de la niste baieti din Siebensterngasse Nikon D7200 cu 430 € in loc de 930 € deci le-a placut mai multora).

Edited by baloo2009, 16 March 2018 - 02:48.


#17
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Deci in sfarsit ai recunoscut ca vorbim de chestii diferite , de nevoi diferite si de gusturi diferite ! Ok e un inceput Posted Image ! Iti trimit o POZA ...NU fotografie in privat sa vezi cu cine merg eu PESTE TOT...indiferent ca e vorba de concedii , munte sau pescuit ! Multe kilograme in plus de carat...imi asum , sunt cel mai fericit sa fac asta !

Edited by Supermax, 16 March 2018 - 03:03.


#18
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Tot atat o sa cari. Nu cred ca 2-300 de grame in plus o sa te puna la pamant si nici ca tot alea in minus o sa te faca sa zbori.
Fiecare suntem diferiti. Sper sa-ti satisfaca asteptarile noua jucarie. Este destul de capabila ca sa poti invata ceva pe ea. Cam costisitoare experienta dar daca nu ai probleme tu de ce as avea eu. Tot trebuie sa sprijinim industria fotografica ca sa mai gasim camere si obiective bune la preturi care sa nu fie prohibitive.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate