Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Alegere bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,

O sa incerc sa fiu cat mai scurt. Fost motociclist (fost pentru ca... bebe, nu intrebati legatura), pasiune pe 2 roti de mic copil, supraponderal (186 cm, 94 kg). In plus am probleme cu coloana (cifoza). Deci le am pe toate.

As vrea o bicicleta cu care sa fac ceva miscare. Bugetul? Mare problema => cat mai mic.

Am plecat de la ideea de a avea un city bike. Am vrut sa merg pe un ELOPS520 de la decathlon, mai ales ca era la reducere:
https://www.decathlo...id_8378494.html
Ajuns in magazin, am realizat ca e foarte grea, asa ca am schimbat abordarea: cadru aluminiu:
Am probat un Rockrider 520  xl https://www.decathlo...id_8378535.html
si un riverside 500 marimea L https://www.decathlo...d_8379020.html#

Mi-a placut mai mult cum stateam pe riverside dar parca ma atrage ceva mai mult ideea de frana pe disc. Poate ca stateam mai bine pe riverside pentru ca era ghidonul un pic mai ridicat. Nu stiu.

Intre timp am descoperit si http://www.devronbik...Riddle-Men-H0.9
Voi pe ce ati merge? Vreau in primul rand o bicicleta pe care sa stau cat mai drept cu spatele. Vreau sa o folosesc prin oras si poate mici drumuri neasfaltate...oricum, socuri in coloana nu am voie sa-mi iau.

Oricie sfat e binevenit.

#2
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Daca ai probleme cu spatele atunci ia frumos o bicicleta cu suspensii pe spate. Si eu am niste asemenea probleme si pot sa spun ca nici nu ma mai urc pe o bicicleta fara suspensii full, pentru ca am vazut diferenta intre ele la drum.

#3
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Ok, ai vreo sugestie, pana in vreo 1800 de lei? Ma intereseaza cadru L sau XL.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Daca e sa faci miscare recomand ceva mai rapid si usor, comod poti fi pe canapea.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view
https://www.olx.ro/o...#341313d518  (marimea L -53)

As lua si o protectie de deraior (max 10lei)

[ https://img01-olxro.akamaized.net/img-olxro/184966989_4_644x461_protectie-aparatoare-brat-schimbator-pinioane-spatederaiorbicicleta-sport-timp-liber-arta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 15 March 2018 - 05:09.


#5
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Când ai 18 ani merge de minune prima varianta.
Mersi pentru sugestie... Cred ca e interesanra...

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 CeapaIndustries, on 14 martie 2018 - 23:47, said:

Daca ai probleme cu spatele atunci ia frumos o bicicleta cu suspensii pe spate. Si eu am niste asemenea probleme si pot sa spun ca nici nu ma mai urc pe o bicicleta fara suspensii full, pentru ca am vazut diferenta intre ele la drum.
nu mai da sfaturi din burta

La 1800 lei nu gasesti full decent. Alea ieftine full sunt ca si cum nu ar fi

#7
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Daca nu te duci pe coclauri cu bicicleta nu ai ce sa te uiti la Mountain Bike.

City bike e ce iti trebuie prin oras. Ai o pozitie mai verticala, nu stai aplecat peste cadru ca la MBT. Mult mai comod de pedalat si ai si portbagaj sau eventual un cos din ala in fata pe care sa mai pui una-alta daca vrei sa te deplasezi fara tramvai/masina.

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Alege Devronul sau Rockriderul, ambele sunt biciclete ok la un pret decent. Un full-suspension este cu mult mai scump iar avantajul sau il vei sesiza doar pe un offroad mai serios. Ia linistit oricare dintre cele doua biciclete si plimbari cat mai placute.

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 spooky51, on 15 martie 2018 - 08:56, said:

Alege Devronul sau Rockriderul, ambele sunt biciclete ok la un pret decent.
Confirm.
Best buy e Rockrider 520 27,5 dar la 1.86 cat ai tu mai bine roti de 29 de la Devron Riddle Men H0.9.
Ambele sunt foarte bune si potrivite pt. ce vrei tu.
Poti sa te uiti si la Cross dar de obicei sunt putin mai scumpe decat cele doua de mai sus.

Edited by Kroghy, 15 March 2018 - 09:01.


#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Tu esti sigur ca vrei MTB cu cifoza ta?

#11
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Eu iti recomand ceva de genul: https://www.olx.ro/o...html#f5d65e529b
Dupa geometria cadrului pare marimea xl + ca are pipa reglabila...Decat Decathlon mai bine ceva second in banii aceia...Daca vrei sa mergi in oras este ok...Un sezut confortabil si te-ai scos...Stima...

#12
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Pana la urma am mers pe devron M1.9 (cu rotile de 29). Am testat unul si mi se pare destul de mare, mai ales avand in vedere ca are rotile de 29.
Daca chiar nu imi va place, il voi vinde, nu este chiar un capat de tara.
M-am dat o perioada cu motorul (de strada). Moto era destul de mica pentru mine insa pozitia imi era ok, in sensul ca stateam un pic inclinat, sprijinit in maini.

Am vrut citybike in principiu dar am renuntat din cauza greutatii si din cauza faptului ca ma tinea un pic cam drept. Acelasi lucru l-am avut in vedere si cand mi-am luat moto...desi mi-ar fi placut la nebunie un chopper.

#13
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Aaa... Inca o chestie... Spate drept nu inseamna vertical ci... Spate aflat intr-un plan.... Adica poate fi trunchiul inclinat insa faracocoasa...

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 joystick, on 17 martie 2018 - 17:09, said:

Pana la urma am mers pe devron M1.9 (cu rotile de 29).
O alegere foarte buna. Sa te bucuri de ea. E cea mai buna alegere pentru oras. Eu incep sa ma gandesc la fatbike pentru ca borduri, gropi, piste de biciclete cu treceri de 20 cm.

#15
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Multumesc. Abia astept sa imi ajunga. Cei de la magazin ziceau ca trebuie sa ajunga azi sau luni. Sper sa fie asa. Partea proasta e ca de maine s-au anuntat ninsori...

Apropo, eu ii vedeam pe unii urcand pe drumul forestier spre Poiana Brasov (localnicii stiu despre ce vorbesc) oameni cu cauciucuri extragroase...abia apoi am aflat ca se numesc fatbike.
Intrebarea mea este: nu se pedaleaza prea greu? Adica fiind pata de contact atat de mare ma gandesc ca.....

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Evident ca se pedaleaza mai greu, sunt si mai grele fiind asa mari.
Fat bikes sunt in general semn de hipstereala si/sau habarnism.

Edited by sirgoofy, 18 March 2018 - 09:11.


#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
E ca la masinile de teren. Cu cat e cauciucul mai gros cu atat e mai usor in gropi.
Chiar daca se pedaleaza putin mai greu (diferenta e mica), merita.
La cum sunt orasele de la noi e recomandat cauciuc de latime peste 2. Tu ai de 2.1, e in regula. Eu am 2.2 si as trece la 2.4-2.6.

Edited by Kroghy, 18 March 2018 - 11:05.


#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Gropile se pot evita, de fapt nici cu mtb-ul nu treci repede prin ele, iar cand intalnesti o bordura te ridici din şa.
Bicicleta e pt miscare nu sa (a)dormi pe ea.. imo :)

Edited by sirgoofy, 18 March 2018 - 16:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate