Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Garantie Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
bullet05

bullet05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.09.2012
Salut. Am cumparat un telefon la mana a doua prin decembrie 2017 cu garantie pana la sfarsitul lunii martie si acum cateva zile mi-a aparut o dunga roz pe ecran, cam la un centimetru de margine. Din cate am inteles, problema se poate remedia ducand telefonul in garantie. Intrebare e daca ma pot duce eu, sau trebuie sa se duca persoana respectiva de la care am cumparat telefonul.

Multumesc anticipat.

#2
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Daca ai factura nu ar trebui sa apara probleme legate de asta.

#3
bullet05

bullet05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.09.2012
Am doar certificatul de garantie.

#4
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Fara factura nici nu se uita la tine.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Garantia este pentru aparat, nu pentru posesor.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 pasilla, on 14 martie 2018 - 21:05, said:

Garantia este pentru aparat, nu pentru posesor.

Si daca nu-l rezolva se duce aparatul si da in judecata Orange, ca altcineva nu are voie sa se bage.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai nevoie de garantie si factura.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Il repara , am dus un telefon si pe baza IMEI au gasit ca era inca in garantie. au schimbat display-ul si merge excelent . Garantia este pe produs, produsul are serie, nici macar nu m-au intrebat cine sunt.
Sfat : daca a luat apa la bord mergi degeaba, se vede in el pe anumite componente , m-am facut de ras cu telefonul fiului sefului meu , el spunea ca s-a oprit asa , deodata ...cand colo era apa, dupa ce i-am transmis poze cu defectiunea , petele de pe anumite piese a dat-o la intors . Era telefonul in buzunarul de la piept si a cazut in vasul de wc .

Edited by ldpe, 14 March 2018 - 21:27.


#9
bullet05

bullet05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.09.2012
Nu l-am scapat in apa. O sa ma duc maine la Orange sa vad ce se poate face. Va multumesc baieti pentru raspunsuri. O seara faina!

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 f300, on 14 martie 2018 - 21:10, said:

Si daca nu-l rezolva se duce aparatul si da in judecata Orange, ca altcineva nu are voie sa se bage.
NCC
Art. 1673
Obligaţia de a transmite dreptul vândut
(1) Vânzătorul este obligat să transmită cumpărătorului proprietatea bunului vândut.
(2) Odată cu proprietatea cumpărătorul dobândeşte toate drepturile şi acţiunile accesorii ce au aparţinut vânzătorului.

Edited by pasilla, 14 March 2018 - 21:52.


#11
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Acum intrebarea este are cumparatorul contractul de VC cu vanzatorul?

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 ldpe, on 14 martie 2018 - 21:23, said:

Il repara , am dus un telefon si pe baza IMEI au gasit ca era inca in garantie. au schimbat display-ul si merge excelent . Garantia este pe produs, produsul are serie, nici macar nu m-au intrebat cine sunt.
Sfat : daca a luat apa la bord mergi degeaba, se vede in el pe anumite componente , m-am facut de ras cu telefonul fiului sefului meu , el spunea ca s-a oprit asa , deodata ...cand colo era apa, dupa ce i-am transmis poze cu defectiunea , petele de pe anumite piese a dat-o la intors . Era telefonul in buzunarul de la piept si a cazut in vasul de wc .
nu înțeleg de ce majoritatea mint în legătură cu garanțiile.încă nu am auzit pe cineva să spună adevărul.toți vin cu gura mare și nici unu nu recunosc că au călcat pe bec,după care încep cu păi....știți...

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 lexis1, on 14 martie 2018 - 21:52, said:

Acum intrebarea este are cumparatorul contractul de VC cu vanzatorul?
Contractul nu trebuie sa existe in forma scrisa:

NCC

SECŢIUNEA a 3-a
Încheierea contractului
Art. 1178

Libertatea formei
Contractul se încheie prin simplul acord de voinţe al părţilor dacă legea nu impune o anumită formalitate pentru încheierea sa valabilă.

#14
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Si cei de la Orange (ca despre ei e vorba) cum ghicesc ei in lipsa unei facturi prezentate de cel ce vine cu telefonul, ca telefonul prezentat in fata lor e intradevar vandut de ei, e in garantie si nu este furat?
Ca cel de mai sus a spus destul de clar ca nu are acte de provenienta pentru el. A fost pur si simplu o vanzare la colt de strada. Poate cel ce vindea telefonul il furase de la cineva care il furase de la altcineva :D

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 lexis1, on 14 martie 2018 - 21:52, said:

Acum intrebarea este are cumparatorul contractul de VC cu vanzatorul?
Da, are facut la notar, ba are chiar si timbru fiscal si dosar cu sina.

Edited by gumball3000, 14 March 2018 - 22:08.


#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 lexis1, on 14 martie 2018 - 22:07, said:

Si cei de la Orange (ca despre ei e vorba) cum ghicesc ei in lipsa unei facturi prezentate de cel ce vine cu telefonul, ca telefonul prezentat in fata lor e intradevar vandut de ei, e in garantie si nu este furat?
Ca cel de mai sus a spus destul de clar ca nu are acte de provenienta pentru el. A fost pur si simplu o vanzare la colt de strada. Poate cel ce vindea telefonul il furase de la cineva care il furase de la altcineva Posted Image
Hai sa vedem un hot ca merge cu telefonul la garantie si dupa aia mai discutam !

Edited by pasilla, 14 March 2018 - 22:21.


#17
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Dar un client care a cumparat de la un hot ce crezi, sunt sanse sa se duca cu telefonul la garantie?

#18
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

 lexis1, on 14 martie 2018 - 22:07, said:

Ca cel de mai sus a spus destul de clar ca nu are acte de provenienta pentru el. A fost pur si simplu o vanzare la colt de strada. Poate cel ce vindea telefonul il furase de la cineva care il furase de la altcineva Posted Image

 bullet05, on 14 martie 2018 - 20:55, said:

Am cumparat un telefon la mana a doua prin decembrie 2017 cu garantie pana la sfarsitul lunii martie

 lexis1, on 14 martie 2018 - 22:07, said:

Si cei de la Orange (ca despre ei e vorba) cum ghicesc ei in lipsa unei facturi prezentate de cel ce vine cu telefonul, ca telefonul prezentat in fata lor e intradevar vandut de ei, e in garantie si nu este furat?

 ldpe, on 14 martie 2018 - 21:23, said:

Il repara , am dus un telefon si pe baza IMEI au gasit ca era inca in garantie. au schimbat display-ul si merge excelent . Garantia este pe produs, produsul are serie, nici macar nu m-au intrebat cine sunt.

Daca mai ai nelamuriri, iti stau la dispozitie.

Edited by marga32, 14 March 2018 - 22:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate