Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

consum mare de ulei?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
Buna seara.Am si eu o intrebare.
Este normal consumul de ulei la motor de aprox 1L la un E60 din 2006 motorizare 2.0d la doar 5300-5500km chiar si cu dpf-ul anulat?Sunt cam ingrijorat dupa ce am primit mesajul ca trebuie sa completez cu 1 litru.

Attached Files



#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu este normal ,verifica intai sa nu ai scurgeri

#3
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Am vazut in realitate un motor al cuiva care tot asa facea. Zicea ca nu are nevoie sa faca schimb de ulei. Pacat ca nu i-am facut o poza ziceai ca are gem in motor. Ma i-a cu frisoane doar cand imi aduc aminte.
Nu ignorati schimbul de ulei si de filtre rezultatele le veti observa mai tarziu.
Uleiul isi pierde calitatile si se lipeste de peretii/canalele motorului.
Schimbati uleiul la timp si veti avea o masina buna care trage bine un timp foarte indelungat

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Nytro84, on 14 martie 2018 - 19:23, said:

Am vazut in realitate un motor al cuiva care tot asa facea. Zicea ca nu are nevoie sa faca schimb de ulei. Pacat ca nu i-am facut o poza ziceai ca are gem in motor. Ma i-a cu frisoane doar cand imi aduc aminte.
Nu ignorati schimbul de ulei si de filtre rezultatele le veti observa mai tarziu.
Uleiul isi pierde calitatile si se lipeste de peretii/canalele motorului.
Schimbati uleiul la timp si veti avea o masina buna care trage bine un timp foarte indelungat
Foarte corect. Ce te faci cînd la urmãtorul schimb ar trebui sã "completezi" cu 3 litri din 4? Pui permanent ulei și faci schimbul sau doar schimbi filtrele să nu se marmelad'ieze uleiul? Probabil acel ulei era ȘI îndoit cu apã...Se vede pe capac...dacã are sau nu...
Dau exemple de la aniversarea C'urilor franțuzești.
- nu știa cã are mai multe trepte, doar prima!
- nu știa cã se schimbã uleiul!
- nu știa cã are marș'ariere!
Și au fãcut cu ele suta de mii...

Uleiul se simte la degete...cã negru oricum se face la 1ooo km....
Depinde cum o ții forjatã
Calitatea uleiului primeazã!
La mine pierde mult, d-aia nu-mi fac probleme...cînd voi umbla la simeringuri....și optica va fi alta asupra schimbului periodic
Motoare fine!!!!

Edited by sarac.lipit, 14 March 2018 - 19:44.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Toate astea depind de numarul de km al motorului, de cum a fost intretinut, etc. Daca a fost tinut numai cu "long life" si schimburi la peste 30.000km e clara treaba.
Nu e normal sa consume 1 litru la 5000km. E acceptabil 1 litru la 10.000km, insa nimic mai mult.

#6
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Daca ai avut doar motoare nemtesti si diesel da se face negru in 1000 km.
Un motor pe benzina ajunge la 10 000 km si nu se face negru uleiul.
De obicei la 15 000 km schimb uleiul dar depinde foarte mult de ulei si de motor.
La duba un Fiat Ducato din 2004 motor de Iveco 2.8 nu ma tine nici mobil nici castrol peste 15 000 km cu Divinol zici ca e motor pe benzina dupa sunet si cred ca merge vreo 25 000 km mai ales ca este 90% in afara orasului dar il schimb la 20 000 km asa preventiv

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Citeste ce scrie in manual. La multe VW,Bmw, scrie ca un consum acceptabil e de pana la 1,5L/1000km. Apoi vezi daca uleiul e cel recomandat de producator, daca e trecut codul pe bidon, daca uleiul nu e contrafacut, motorul nu are pierderi, scurgeri, fum abastrui, simeringuri de supape duse etc.

#8
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 andreic, on 14 martie 2018 - 19:12, said:

Pai alea mananca ulei gramada ca si vag-urile.

Nu toate, la mine a mancat doar la inceput(cam 40k-50k).Dupa 70-100k, nu a mai mancat deloc.O avea legatura cu faptul ca pana la 60k am facut schimbul la reprezentanta?Oare...Nu mai tin minte datele exacte, cert e ca la 200k nu mai mananca ulei.

Cati km are masina?

Edited by ionutz_joe2009, 14 March 2018 - 21:15.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
E bemveu, si probabil unul chinuit.
Daca l-ai forjat, mesajul este unul normal.
Adauga 1l ulei, apoi vezi daca mai apare mesajul la o utilizare normala.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Si eu care am citit "unul de circuit"....

#11
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
masina am cumparat-o anul trecut prin vara la ~ 207.000km,am reconditionat turbina la 210.000km.La 211.000km am schimbat uleiul 5.5L castrol 5w30 BMW long life,tot atunci am schimbat si filtru de motorina+filtrul de aer+filtru de polen..Tot atunci am schimbat si bujiile.Iar acum la 216.300km mi-a cerut sa completez 1L.la motor sunt ceva urme discrete parca de ulei la capacul de ulei motor,si parca ceva urme la capacul de la ulei cutie unde scrie ATF.In rest pare sa fie curat motorul,dar sub masina nu sunt pete ca am urmarit.Mai mentionez ca stilul meu de condus este linistit,nicidecum sportiv,mai mult de 110km/h nu merg.In general viteza cu care circul este de 90km/h

Edited by ghost_, 14 March 2018 - 22:53.


#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
atunci da i linistit inainte ..nu e mare bai daca mai bagi ceva ulei in plus .ai de gand sa pastrezi multi ani masina ?

#13
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017

 silesax, on 14 martie 2018 - 22:56, said:

...ai de gand sa pastrezi multi ani masina ?
habar n-am....cred ca cel mai corect e mersul pe bicicleta,masinile sunt pt. lenesi.......

Edited by ghost_, 14 March 2018 - 23:38.


#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008
Poate ar trebui să treci și la un ulei mai gros având în vedere vechimea motorului. Un 10w40 de exemplu.
E adevărat ce a spus un coleg, că unii producători de autoturisme consideră normal un consum de până în 1l/1000km. Pare hilar dar au trecut-o și în manual și uite așa s-au spălat pe mâini. Practic completezi, nu mai e nevoie să faci schimbul :)

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 caiuscorneliu, on 15 martie 2018 - 01:34, said:

P
E adevărat ce a spus un coleg, că unii producători de autoturisme consideră normal un consum de până în 1l/1000km. Pare hilar dar au trecut-o și în manual și uite așa s-au spălat pe mâiniPosted Image
Adica sunt masini noi care sunt mai cazane decat alea vechi? Cum le ies gazele la ITP daca au un consum de 1 litru ulei/1000 de km?
Peugeotul meu la 380.000 (asta daca nu au fost dati inapoi) inca nu consuma. Bag 4 litri (4.5 e maxim) si scot 4 litri cand fac schimbul. Nu am completat niciodata. Nu a fost nevoie.
Nu am mai unmlat cu flaconul de ulei la mine de cand aveam Dacia 1300.  

Initiator.
Treci pe un 5W40 si e posibil sa nu mai consume asa mult. 5W30 e destul de subtire la cald.  Oricum la 200.000 sa consume ulei, slaba calitatea germana Posted Image. Nici Loganul 1.5DCI cu +250.000 km nu consuma ulei.

Edited by PoeOvidiu, 15 March 2018 - 08:59.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 caiuscorneliu, on 15 martie 2018 - 01:34, said:

.... unii producători de autoturisme consideră normal un consum de până în 1l/1000km. .....
dar alea totusi au motoare in 2 timpi....si uleiul se amesteca in benzina...

pai dupa cum scrie si in poza, trebuie completat, ca la  benzina, nu este considerata o avarie....

Spoiler

Edited by arg, 15 March 2018 - 09:27.


#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dupa topicul cu bateria https://forum.softpe.../#entry22436289
acuma e problema si la ulei , of of , belea mare masina ta .
Pune un ulei mai gros , poate ai noroc si nu mai consuma ( ulei ) .

Edited by Baxon, 15 March 2018 - 09:39.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu stiam ca motoarele pierd ulei (pe la garnituri uzate) sau il papa in cilindri din cauza uzurii....

dar mai nou am aflat ca-l mai papa si daca scapa ulei prin epurator ... de multe ori din cauza unei valve pcv blocate pe deschis.

Edited by arg, 15 March 2018 - 10:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate