Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CIPA : vanzarile de camere in scadere

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
O veste proasta, vanzarile de camere foto au scazut cu 30% in luna ianuarie fata de anii precedenti.

https://www.43rumors...s-this-january/

Edited by katran, 13 March 2018 - 14:13.


#2
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Vrei sa spui productia si livrarile?

#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Acum tot poporul are smartphone, asta nu-ți dă de gîndit?

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkatran, on 13 martie 2018 - 14:12, said:

O veste proasta, vanzarile de camere foto au scazut cu 30% in luna ianuarie fata de anii precedenti.

E normal - lumea face poze cu telefonul... pasionatii umbla cu camera atagata de gat.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Soc si groaza.
Oare spre ce se indreapta omenirea?

#6
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostTS030, on 13 martie 2018 - 14:13, said:

Vrei sa spui productia si livrarile?

Productia si livrarile sunt in pas cu vanzarile.
Ok, vanzarile pot sa fie si mai proaste de atat (-30%), in sensul ca nu tot ce se produce se si vinde.
Dar eu cred ca ei fac previziuni (forecasturi) bune.

Edited by katran, 13 March 2018 - 14:58.


#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Tehnologiile vin si pleaca,cate firme au fost ingropate de aparitia unor aparate mai bune si mai convenabile?Imi vin in minte acum doar cateva,vinilul,caseta audio,VHS-ul,discheta,cd-ul,mp3 playerele portabile (da stiu ca inca exista dar procentul e nesemnificativ fata de ce erau),acum moare incet si dvd-ul etc etc....

#8
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postxeleron, on 13 martie 2018 - 14:51, said:

Ba nu e mort, am diverși amici ce produc filmări de nunți și toți caută dvd-uri în neștire.

Este cel mai ieftin suport, de aia cauta.

In mod normal, ar putea sa foloseasca stick-uri USB ale caror preturi incep de pe la 20 de Ron. Sunt mult mai versatile, pot fi conectate chiar si la telefon daca ai adaptor microUSB->USB. Pentru DVD iti trebuie player dedicat.

Edited by katran, 13 March 2018 - 14:59.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu, nu e mort. In US in special filmele se vand in special pe DVD, desi inca mai sunt si pe caseta.
N-au bani de Blu-Ray decat putini.

Problema cu camerele e ca nu apare nimic nou de la o vreme. Doar variatiuni pe aceeasi tema si Smartphone-urile vin din urma, ba chiar incep sa bata segmenetele low si mid de la camere.

Eu vreau de 2 ani sa-mi schimb compacta cu ceva din aceeasi serie ( mai varf de gama ptr compacte ) de la Sony, dar astept macar o camera cu filmare 4K. Si nimic. Ba in gama care ma intereseaza n-au mai scos nimic de aproape 2 ani. Panasonic a scos ceva, abia anul trecut, dar nu sunt compatibile accesoriile.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
E mai degrabă convenabil, fiindcă socrii în general nu-s generația noastră care le are cât de cât cu tehnologia.

#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Nu e o veste proasta... e o veste foarte buna. Fotografia revine la normal:

https://petapixel.co...phy-never-died/

#12
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu intr-o privinta ii dau dreptate: nu mai suntem in anii '90: a intervenit inflatia.

View Postkatran, on 13 martie 2018 - 14:44, said:

Productia si livrarile sunt in pas cu vanzarile.
Pe termen lung, da. Pe o singura luna, discutabil.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkatran, on 13 martie 2018 - 14:12, said:

O veste proasta, vanzarile de camere foto au scazut cu 30% in luna ianuarie fata de anii precedenti.

https://www.43rumors...s-this-january/
In principiu sa nu te astepti sa-si revina, scaderile vor continua pentru ca au aparut smarturi cu camere capabile si numai profesionistii vor mai ramane pe dslr-uri etc...

#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sunt multe motive pentru aceasta scadere. Eu ma mir ca este atat de mica.
Preconizez ca pe viitor scaderea sa fie si mai mare iar anumite marci chiar sa aiba mari probleme.

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
S-a rasuflat smecheria cu camera de 3kile la gat, atata tot.
Inca scaderea e f mica..
Stiu mai multi amatori/ habarnisti cu dslr-uri, imo majoritatea cumparatorilor erau oameni la care si camera telefonului e prea mult.

Edited by sirgoofy, 13 March 2018 - 16:54.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postedri, on 14 martie 2018 - 12:14, said:

de parca ar sta cu ei la masa la impartit dividende.

Eu chiar ma intreb cei care tot saliveaza la dividendele astora de ce nu baga banii acolo daca e asa rentabil? A, ca de fapt nu e. Deloc rentabil. E doar satisfacator sa te oftici ca unii fac bani si tu nu. Chiar daca trebuie sa inventezi banii facuti de altii nu conteaza, senzatia e cam tot aia.

Uite-le pe 10 ani:

http://global.canon/...e/dividend.html
www.nikon.com/about/ir/stock_info/dividend/index.htm

La Canon mai zici ca-i ceva cu dividende de 55-85 yeni date de doua ori pe an dar la Nikon e ultimul praf de pe toba cu 4-21 yeni pe an. Asta in conditiile in care actiunea e de ordinul miilor si nu, nu a crescut in anii astia (dimpotriva, a scazut numai bine sa manince din "profituri", partial sau total depinde de unde pina unde calculezi) si nici nu-s sanse de vreun boom la orizont.

RE-REVENIND - nu e nimic de genul ca lumea si-ar lua dar nu poate, se gasesc de toate pentru toate buzunarele. Sapuniere de marca si folosibile incep de la nici nu stiu, 75 euro (lasa ca exista o groaza de alte chinezisme si de 10-50, ma refer la ceva perfect folosibil). SLR-uri in toata regula la sub 400 euro, ba chiar si cu un obiectiv IS. Piata mare nu mai exista, s-a dus. Si daca la anu' o sa fie 500 ce a fost acum citiva ani 5000 tot e relativ nerelevant si nu cred ca o sa vinda mult peste, nu pretul e baza. Da, daca miine ar vinde obiectivele de 12 000 euro cu 50 lei ar avea un mic boom la vinzari pina si-ar face lumea norma (presupunem ca le fac din tabla si sticla ieftina cum zicea colegul si pot sa acopere cererea). Dar dupa cum am spus totusi e o piata foarte, foarte limitata pentru obiectivele de 5 kg si un metru si nu poti s-o creezi din nimic. In plus nici macar nu-i o piata noua, daca faci unul de-asta ieftin o sa inlocuiesti ceva mai prost pe care oricum lumea ar da 2000 euro. Sau ceva si mai prost pe care ar da 800.

E https://en.wikipedia.../Musical_chairs pe citeva sute de mii de scaune worldwide. In timp ce telefoanele sint la sute de milioane (ma rog, vreo suta lunar).

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Din pacate telefoanele au o limita tehnologica impusa de dimensiunile din ce in ce mai plate.
Nu poti avea senzor foarte mare - ca suprafata - sau zoom de calitate si foarte mare gen 30-50x.

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ba poti, extensibil/detasabil. Desigur daca vrei, ca daca nu vrei nu atasezi nimic si ai un telefon subtire.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate