Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Durere la rece după plombare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Astăzi am fost la dentist și mi-am plombat 2 masele. După ce an venit acasă (aproximativ o ora) am observat ca dacă beau apa rece și când trag aer una dintre ele ma doare( doar in momentul in care trag aer sau beau apa rece) la cald nu am apucat sa văd ca nu am mâncat nimic cald dar cred ca ai la cald ma doare. Cealaltă măsea tot plimbată azi nu simt nimic, doar când încerc sa mușc in ea ma doare puțin la fel și cealaltă. E normal sa ma doară la rece? Am programare tocmai peste o săptămâna iar la dentist și atunci o sa ii spun ca m-a durut.

#2
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu.
Din greseala a injunghiat nervul.
Cel mai probabil va trebui ingropat nervul injunghiat de stomatolog.
Totul gratis, ca e greseala stomatologului.

Un stomatolog cinstit te va intreba el daca ai avut probleme si daca ii spui ca ai sensibilitate la rece se va oferi sa iti ingroape nervul si sa refaca lucrarea in mod gratuit.

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nerv injunghiat...
Nerv ingropat...

O avea nevoie si de pomana? Or fi cimitire speciale sau il ingroapa in spatiul verde din fata cabinetului? Posted Image

#4
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
Eu am avut treaba cu o coronita, dar dupa o saptamina s-a linistit.. Mai asteapta citeva zile sa vezi cum e.

#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Woooow!!! Posted Image


Mishule, cand mergi data viitoare la dentist ii descrii ce ai simtit.

Si mai bine inchizi topicul asta ca altfel o sa afli ca dentistul a vrut sa te omoare. Nu am citit in viata mea idiotenii mai mari ca aici.

#6
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu sunt curios ce tarif a avut stomaologul pentru plombarea minunata.

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Explicatia este simpla... locul plombat (din cauza unei carii sau a unei fracturi dentare), este mai adanc decat limita maxima admisa pentru o plomba de suprafata.
Astfel in urma pregatirii, peretele care acopera pulpa unde este nervul, este prea subtire, astfel ca materialul care constituie plomba "conduce" radiatia termica pana la pulpa, generand durerea. Pulpa nu este deschisa, ca atunci durerea ar fi continua si mult mai puternica.
Un stomatolog bun, daca ar fi suspectat asa ceva pe baza inspectiei vizuale, ar fi pus acolo o plomba provizorie, pentru a verifica acest aspect.
Nu mai spuneti ca trebuie sa mai astepte cateva zile ca trece... nu se va intampla asta.
Solutia: pulpectomie (sub anestezie), obturatie de canal si apoi plomba sau coroana, dupa caz. In mai multe sedinte.

#8
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
si eu am mereu dureri dupa plomba, in primele zile. Ai rabdare un pic sa vezi daca persista.

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Posibil sa nu-si fi dat seama de profunzimea cariei si a tratat-o ca pe una superficiala, stomatologii sunt oameni, nu roboti cu raze X la ochi, si poate a nu a vrut sa scoata nervul degeaba. Asteapta cateva zile inainte sa te reintorci la cabinet.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tocmai ca nu i-a scos nervul, de aia are durerile... Daca esti medic serios stii cand intri in camera pulpara

#11
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
UPDATE: Deja după o zi ma doar mult mai puțin, aproape deloc.

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Mishhuu, on 15 martie 2018 - 20:07, said:

UPDATE: Deja după o zi ma doar mult mai puțin, aproape deloc.
Omule, du-te inapoi ACUM. Daca te duci dupa enspe saptamini/luni (si crede-ma ca o sa te duci), n-o sa mai fie in "garantie". Desi sincer sa fiu io m-as duce la alt stomatolog si anume unu recomandat de cineva, chiar daca mai platesti o data...

#13
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
O intamplare: nu cred ca are legatura sau initiatorul sa aiba aceeasi problema, dar incerc sa va spun cum procedeaza unii stomatologi, sa ia banii si sa scape pac-pac de pacient.
Vine omul cu o durere acuta de masele de ii vine sa bata si un Terminator, il pune pe scaun si trece la lucru.
Pacientul are granulom. Medicul vede sau nu vede asta, pac anestezie si ii baga pe canal o pasta obturanta si cu calmant. Apoi ii repara maseaua prin plombare. Durerea trece, pacientul pupa mana medicului care l-a "reparat", plateste si pleaca multumit ca s-a rezolvat intr-o singura vizita.
Acum, nu mai trebuie sa descriu aici evolutia granuloamelor, netul este plin de informatii.

Trec cateva luni... granulomul acela inca exista acolo si isi face de cap. Incepe locul sa se umfle, cu sau fara durere. Pacientul incepe sa isi puna problema de ce si cum.
Ajunge la alt stomatolog, care, in urma unei radiografii corect executata (nici aici nu intru in detalii, toti am avut parte de radiografii gresite), vede problema anterioara, precum si tratamentul aplicat.
Din pacate prea tarziu, stomatologul isi da seama ca granulomul acela a ajuns intr-un stadiu de evolutie mult prea avansat, afectand nu numai dintele cu pricina, ci si zonele invecinate.

Si asa, omul nostru isi pierde dintele tratat anterior, poate chiar si unul invecinat.

Edited by bonygy, 16 March 2018 - 09:15.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 bonygy, on 14 martie 2018 - 20:24, said:

.... Pulpa nu este deschisa, ca atunci durerea ar fi continua si mult mai puternica.
Un stomatolog bun, daca ar fi suspectat asa ceva pe baza inspectiei vizuale, ar fi pus acolo o plomba provizorie, pentru a verifica acest aspect.
Nu mai spuneti ca trebuie sa mai astepte cateva zile ca trece... nu se va intampla asta.
Solutia: pulpectomie (sub anestezie), obturatie de canal si apoi plomba sau coroana, dupa caz. In mai multe sedinte.
da sigur...
uite ca eu am o plomba facuta direct peste nerv ei e acolo de ani buni iar nervul e bine sanatos...

pe vremea lui ceasca se faceau in mod curent obturari partiale... (doar pe una din radacini)

#15
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 arg, on 16 martie 2018 - 10:58, said:

uite ca eu am o plomba facuta direct peste nerv ei e acolo de ani buni iar nervul e bine sanatos...
Putin probabil...
Esti sigur ca acum "ani buni" nu ti-a devitalizat dintele si apoi l-a plombat?
Esti sigur ca nervul tau nu este deja mort, ceea ce iti da impresia ca nu ai nici o problema?
Nu vrei sa stii ce efecte poate avea o plomba pusa "direct peste nerv", dupa deschiderea camerei pulpare.

Recomand un consult si o radiografie... cine stie ce crocodili ai acolo (daca povestea ta este adevarata).

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
esti cam tinerel in meserie... asa-i?
dintele nu s-a inegrit si da daca insist cu rece doare...
am avut vreo 5 pansamente provizorii pana mi-a pus plomba definitiva.
la atingere nu durea dar la rece da.

#17
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 arg, on 16 martie 2018 - 11:51, said:

esti cam tinerel in meserie... asa-i?
Nu sunt tinerel in meserie, de fapt, nici nu fac parte din meserie, dar (si nu ma laud cu asta), am multe vizite la stomatolog(i) pana acum si am fost in multe situatii in care s-a gresit cu tratamentele, am si pierdut dinti, am si fiare montate prin gura si am cam prins (in mare) esenta acestor manevre.

#18
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017

 Mosotti, on 16 martie 2018 - 08:04, said:


Omule, du-te inapoi ACUM. Daca te duci dupa enspe saptamini/luni (si crede-ma ca o sa te duci), n-o sa mai fie in "garantie". Desi sincer sa fiu io m-as duce la alt stomatolog si anume unu recomandat de cineva, chiar daca mai platesti o data...
Peste 5 zile am iar programare, și atunci o sa ii povestesc ca m-a durut. La Stomatologul asta merg de mic copil și toată familia mea a fost aici. Am niște masele plombate de vreo 6 ani tot de acest stomatolog și nu am avut nici cea mai mică problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate