Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

? PFA sau FIRMA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Am atasat aici niste chestii utile.
La sfarsitul documentului INFO-CCIR, puteti gasi niste date de contact de la camera de comert si industrie, de unde am primit si eu mailul respectiv.

bafta maxima

Attached Files



#20
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
Cand ai primit mail-ul acela? In sensul ca daca aceste legi si hotarari sunt de actualitate.

Cu bine,

#21
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 moltit, on Mar 3 2006, 01:31, said:

Cand ai primit mail-ul acela? In sensul ca daca aceste legi si hotarari sunt de actualitate.

Cu bine,

mailul continea doar informatiile din fisierul INFO CCIR si l-am primit, daca nu ma insel, cam prin octombrie 2005. sau noiembrie 2005. celelalte le-am cautat si gasit pe site-urile (oficiale) din domeniu. nu mai stiu pe care.
cred ca acele conditii si acei pasi pentru infiintarea PFA si/sau SRL au ramas valabili.

IN PLUS:
la sfarsitul documentului, am mai spus, exista numele unei persoane de contact de la camera de comert si industrie. cred ca de acolo poti primi informatiile cele mai corecte.

bafta maxima!

later edit:
legile si hotararile sunt valabile pana apar altele care sa le modifice. eu nu stiu sa fi aparut. dar tot de acolo afli.

Edited by CapitanuPICARD, 03 March 2006 - 10:21.


#22
hardc0re

hardc0re

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.11.2004
Sunt multe aspecte ce trebuie luate in considerare.
- PFA presupune cele mai putine responsabilitati --> probabilitatea mai mica se te f%$# fiscul cu controale.
- Daca ai microintreprindere, fiscul nu prea te baga in seama ca, odata platesti 3% pe incasari si cifra de afaceri nu poate sa depaseasca 100.000Euro/an, deci esti micut si nu poti sa faci mare paguba
- Daca nu esti microintreprindere, te omara cu controalele. Odaca ce ti-a venit un control, aia nu pleaca fara amenda. Asta-i lege nescrisa!
- Ca PFA platesti 16% impozit pe profitul declarat! Poti sa declari putin si platesti putin.
- Ca microintreprindere odata platesti 3% pe venit.De ex. daca cumperi un calc. si vrei s-o vinzi,din start pui 3% adaos ca sa nu iesi in minus.Apoi platesti 16% impozit pe dividende = 19% si poti pleca cu banii.Dividendele poti sa iei si in avans si lunar, doar ca la sfarsitul anului tre sa fi cu impozitele platite.
- Daca nu esti microintreprindere, platesti 16% impozit pe profit, apoi 16% pe dividente = 32%
- Ca PFA nu tre sa ai angajati nu nimic, dar totusi e bine sa platesti asigurarea de sanatate,ca daca ajungi la spital, 1mil/zi costa doar patul + medicamentele + asistente + etc., cu alte cuvinte you're f*cked.
- Ca microintreprindere tre sa ai cel putin un angajat.Problema e ca nu poti sa te angajezi singur, daca esti unic actionar, doar daca esti inspector de resurse umane ;). Un angajat cu salariu minim pe economie costa firma in jur de 2mil pe luna. Daca ai angajat cu norma redusa, bate la ochi la fisc, si: fu-tai
- Ca macrointreprindere nu tre sa ai angajat, dar platesti 32% daca vrei sa scoti bani din firma. Evident daca nu e o investitie sau cheltuiala. Dar daca ai prea multe investitii sau cheltuieli, bate la ochi la fisc si: fu-tai
- Un contabil pt. o firma mica costa incepand de la 500.000/luna
- In 2007 dispar microintreprinderile, din pacate...

Mai aveti ceva de adaugat??

#23
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
..ma bag si eu in vorba ...
..am auzit ca : dupa ce iti faci firma sau iti iei toate autorizatiile , prima vanzare / prestare de servicii care  o faci si pentru care incasezi banii, fie cash fie prin plata in cont   , asa , .... deci prima vanzare iti fixeaza si adaosul comercial maxim pe care il poti practica in continuare ,acesta neputind depasi niciodata primul adaos comercial perceput.
As vrea sa stiu daca e adevarat si , in acest caz, cum faceti sa vindeti ceva cu , sa spunem 300 % adaos comercial ? Si cine va cumpara un asemena serviciu / produs ?
Adica, daca vinzi calculatoare, primul calc trebuie sa aiba un pret astronomic ..., sau vinzi doar o discheta unui cunoscut cu 100.000 ROL ?  :coolspeak:

#24
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
Am si eu o mare curiozitate. Ce se va intampla cu microintreprinderile deja existente, in momentul in care ele ar trebuii sa dispara ? (cu siguranta ca nu o sa se inchida automat si sa-ti faci alta ...).

#25
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

 The@ngel, on Mar 3 2006, 12:41, said:

Ce se va intampla cu microintreprinderile deja existente, in momentul in care ele ar trebuii sa dispara ? (cu siguranta ca nu o sa se inchida automat si sa-ti faci alta ...).

Cand tb sa dispara si de ce?

#26
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

 criss_pt, on Mar 3 2006, 13:51, said:

Cand tb sa dispara si de ce?
Pai am inteles ca odata cu aderarea la UE (posibil 2007, dar nu sunt chiar asa sigur :D) microintreprinderile vor disparea ca si notiune ... Nu stiu mai multe, si eu sunt interesat.

#27
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

 The@ngel, on Mar 3 2006, 15:20, said:

Pai am inteles ca odata cu aderarea la UE (posibil 2007, dar nu sunt chiar asa sigur :D) microintreprinderile vor disparea ca si notiune ... Nu stiu mai multe, si eu sunt interesat.

Ai inteles gresit!
Sa mai discutat de n-ori!
Nu inteleg ce treaba are UE cu PFA!!! :deadtongue:  
Stiai ca echivalentul PFA in vest are o contributie semnificativa in economie?

#28
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

 criss_pt, on Mar 3 2006, 15:41, said:

Ai inteles gresit!
Sa mai discutat de n-ori!
Nu inteleg ce treaba are UE cu PFA!!! :deadtongue:  
Stiai ca echivalentul PFA in vest are o contributie semnificativa in economie?

Vorbeam despre microintreprindere si nu despre PFA.

#29
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Ordinea e aleatorie, prostiile spuse sunt mari. Cea mai mare pe care am auzit-o pana acum a fost cea legata de adaosul comercial maxim e cel de la prima vanzare! Trebuie sa admit, userul respectiv e foarte blond. Daca tacea filosof ramanea
Urmatoarea: " Ca PFA platesti 16% impozit pe profitul declarat! Poti sa declari putin si platesti putin. " - WRONG. La sfarsitul anului se regularizeaza, ceea ce ai declarat cu ceea ce ai incasat. Altfel toata lumea declara profit 100ron si gata, platea un kk de 16ron impozit
Urmatoarea: "Dividendele poti sa iei si in avans si lunar, doar ca la sfarsitul anului tre sa fi cu impozitele platite"Asta doar daca vrei sa vezi cat de racoare e la mititica. NU numai ca e evaziune/interzis, dar se pedepseste EXCLUSIV cu inchisoarea
Apoi analiza cu microintreprindere unde platesti 19% si intreprindere normala unde platesti 32% e aberanta. E valabila doar in cazul in care ai vanzare de servicii si nici un fel de cheltuiala. Altfel, in cazuri concrete, chiar daca ai numai servicii, iesi mai jos cu impozitul la intreprindere decat la micro
O alta aberatie e ca daca nu esti microintreprindere esti MACROintreprindere. Mai puneti mana pe o carte, un ABC ceva despre intreprinderi. Veti afla lucruri noi. Cine face o macrointreprindere nu e pe aci pe forumuri, ca tre sa aiba grija de cele cateva sute de angajati si cele cateva sute de mii de oiro.

Edited by morogan, 03 March 2006 - 21:51.


#30
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
..."Cea mai mare pe care am auzit-o pana acum a fost cea legata de adaosul comercial maxim e cel de la prima vanzare! Trebuie sa admit, userul respectiv e foarte blond. Daca tacea filosof ramanea"

Da , asa e, sint brunet . Am intrebat daca e adevarat , nu am afirmat cu certitudine . Si nu am vrut sa tac si nici nu ma laud cu filozofia (sint inginer). Am lucrat la trei firme si toti contabilii asa mi-au spus, dar nici unul nu a fost in stare sa-mi dea paragraful de Lege sau Norma contabila sau orice altceva care sa justifice aceasta teorie (plafonul adaosului comercial). Stiu sigur ca  o data au fost controale de la fisc la aceste firme si s-au dat amenzi pe chestia asta: depasirea adaosului comercial practicat.
Si de aceea intreb inca o data : problema are o baza legala si reala ? sau e doar o gaselnita a celor de la fisc, pentru a mai scoate niste bani din amenzi ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate