Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Certificat mostenitor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cris1706

cris1706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.02.2017
Dupa cat timp de la deces se poate obtine certificatul de mostenitor pentru cont din banca?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Calea e mai lunga, pana la certificatul de mostenitor il ai pe cel de calitate ? Ca sa stii ce treci in masa succesorala ? https://www.avocatne...t-bancar.html*2

#3
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Imediat ce aveti certificatul de deces daca vreti, toti posibilii mostenitorii va prezentati la un notar pentru dezbaterea succesiunii. In functie de ce, si cum se mosteneste, acesta poate dura mai mult sau mai putin. Notarul va trebui sa obtina certificat de atestare fiscala de ANAF, care dureaza vreo saptamana - 10 zile parca.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Procedura succesorala poate dura 1-2 saptamani (max.3) depinde de termenul de dezbatere si daca se dezbate la termenul fixat.
Certificatul de mostenitor poate fi eliberat in aceeasi zi in care se face procedura succesorala sau cel mult intr-o zi (max.2) dupa.

#5
cris1706

cris1706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.02.2017
Am fost la notariat un notar mi-a spus 6 Luni de la deces, altul dupa un an de la deces. Cine spune adevarul?

#6
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Nici unul. Eu am avut certificatul de mostenitor in mana in mai putin de 2 luni de la deces. Am fost unic mostenitor, dar asta nu cred ca ar trebui sa conteze, daca toti mostenitorii se prezinta si se inteleg la impartire.

#7
cris1706

cris1706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.02.2017
Ce interes au sa ma minta?

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 cris1706, on 14 martie 2018 - 16:10, said:

Ce interes au sa ma minta?

Cat de complicata sau nu este acesata mostenire numai dumneata impreuna cu notarul puteti sti.
Daca totul este crystal clear nu ar trebui sa dureze mai mult de 2 luni dar, daca situatia este mai complicata, poate dura chiar mai mult de 1 an.
Banuiesc ca este vorba despre opţiunea succesorală si nu despre certificatul de mostenitor in sine.

Noul cod civil
Art. 1103
Termenul de opţiune succesorală
(1) Dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii.
(2) Termenul de opţiune curge:
a) de la data naşterii celui chemat la moştenire, dacă naşterea s-a produs după deschiderea moştenirii;
B) de la data înregistrării morţii în registrul de stare civilă, dacă înregistrarea se face în temeiul unei hotărâri judecătoreşti de declarare a morţii celui care lasă moştenirea, afară numai dacă succesibilul a cunoscut faptul morţii sau hotărârea de declarare a morţii la o dată anterioară, caz în care termenul curge de la această din urmă dată;
c) de la data la care legatarul a cunoscut sau trebuia să cunoască legatul său, dacă testamentul cuprinzând acest legat este descoperit după deschiderea moştenirii;
d) de la data la care succesibilul a cunoscut sau trebuia să cunoască legătura de rudenie pe care se întemeiază vocaţia sa la moştenire, dacă această dată este ulterioară deschiderii moştenirii.
(3) Termenului prevăzut la alin. (1) i se aplică prevederile cuprinse în cartea a VI-a referitoare la suspendarea şi repunerea în termenul de prescripţie extinctivă.

#9
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Chiar nu stiu. Mai intereseaza-te. Daca defunctul are actele in regula, nu are datorii, samd, mostenitorii se prezinta in timp util, nu sunt alte complicatii, nu vad de ce nu s-ar putea face. Nu cred ca s-a schimbat legea in acest sens din 2016.

Attached Files



#10
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Sper ca acel cont nu e la BRD. Am pățit noi ca am retras mai putini bani decât am depus. Când încă nu se impozita dobânzile bancare, dar aveau un comision de deces/moștenire. O mizerie .

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 cris1706, on 14 martie 2018 - 15:56, said:

Am fost la notariat un notar mi-a spus 6 Luni de la deces, altul dupa un an de la deces. Cine spune adevarul?
Nu te mai du la cel care a zis 6 luni.

Te interesează în cât timp puteți lua banii?
Am impresia că asta vrei să afli, nu în cât timp vi se dă certificatul de moștenitor. Poate asta ați întrebat și la notari, numai așa îmi explic răspunsurile lor.

Edited by althea, 14 March 2018 - 18:09.


#12
cris1706

cris1706

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.02.2017

Quote

Am impresia că asta vrei să afli, nu în cât timp vi se dă certificatul de moștenitor. Poate asta ați întrebat și la notari, numai așa îmi explic răspunsurile lor.

Nu are nicio treaba una cu alta. (Nu are logica ce ai spus) Dupa 6 Luni a spus ca pot veni pentru certificatul de mostenitor - un an ca asa-i legea ceva de genul. Probabil nu au ce sa mai ciupeasca, daca era vorba de bani multi altfel era povestea.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 cris1706, on 14 martie 2018 - 18:51, said:

Nu are nicio treaba una cu alta. (Nu are logica ce ai spus) Dupa 6 Luni a spus ca pot veni pentru certificatul de mostenitor - un an ca asa-i legea ceva de genul.  
Dacă tu nu înțelegi nu înseamnă că nu are logică.

Ți-a scris Naijax  mai sus ce e cu termenul de un an, nu are legătură cu hârtia care se numește certificat de moștenitor, ci cu acceptarea (sau nu) a moștenirii.
Termenul de 6 luni era în vechiul cod civil, de-aia ți-am zis să nu te mai duci la notarul care ți-a spus asta. O fi având 100 de ani.

Edited by althea, 15 March 2018 - 06:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate