Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Permis suspendat depasire neregulamentara

- - - - -
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Îmi amintesc când am parcat eu aiurea și am fost pedepsit de Poliția Locală. 2 puncte penalizare, 2 de plată. Am mers la sediu, după cum am fost invitat pe fițuica găsită sub ștergător și polițistul comunitar despre care mi se spusese că este "al dracului", m-a întrebat ce s-a întâmplat. I-am spus că am parcat regulamentar și am fost sancționat corect. Mi-a dat fost două puncte penalizare, ne-am salutat și gata.

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca nu a fost politia rutiera atunci ar trebui sa fie usor de contestat.

#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
la contestatie ai sanse -5%
ce politie era?
plateste amenda,nu contesta nimic si vei scapa cel mai ieftin

#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daaa, imediat îi dă dreptate lui...

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.legislati.../Depasirea.html

E relativa, daca exista filmare atunci e ok. Daca nu este nu poti sa afirmi sau sa infirmi ca masina de politie a micsorat sau marit viteza !

Mai zicem de cei care se baga in fata si franeaza brusc ? Sau de cei care accelereaza in momentul in care sunt depasiti ?

#24
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

View PostBlackjack84, on 14 martie 2018 - 14:13, said:

... am fost fortat sa revin pe banda(in fata masinii de politie) mai repede decat as fi vrut, dar in conditii de siguranta dupa parerea mea.
mie mi-au suspendat permisul pt ca mergeam cu 106 km/h in localitate. aveam cel mult 70, dupa parerea mea... nu stiu de ce, nici in cazul meu n-au tinut cont de parerea mea.

View PostBlackjack84, on 14 martie 2018 - 14:13, said:

Care este valoarea amenzii? Nu au spus nimic de ea dar banuiesc ca nu scap fara

amenda variaza, depinde de numarul de puncte de penalizare. si o vedeai daca erai baiat destept si semnai procesul verbal. eventual plateai jumatate in 48 de ore. asa... astepti sa-ti vina recomandata acasa, cred. sau anul viitor, la impozit.

View PostYOUR_GOD, on 14 martie 2018 - 14:44, said:

I-am spus că am parcat regulamentar și am fost sancționat corect. Mi-a dat fost două puncte penalizare, ne-am salutat și gata.
prima fraza trebuie reformulata    :)    a doua, nu prea are sens, nu se intelege ce-ai rezolvat.
eu cand m-am dus cu fituica la politie sa platesc amenda (tot pentru parcare neregulamentara), s-au uitat aia la mine ca la urs. la mine a venit recomandata, cica nimeni nu le ridica de la posta, daca sunt de la politie    :lol:

Edited by born2lose, 14 March 2018 - 14:59.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Procedural: platesti amenda redusa si iti recuperezi banii in instanta....daca ai dreptate. Procesul verbal il semnezi pentru luare la cunostinta si nu pentru altceva !

PS: https://www.politist...entie-nesemnat/

https://www.cugetlib...intampla-185237

Edited by bumpocbum, 14 March 2018 - 15:02.


#26
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
de unde ti-au scos acea viteza?
vrei crezut ca aveai cel mult 70 dar de fapt pe rada a iesit peste 100?

#27
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Mie-mi place cum unii utilizatori cred ca toata lumea detine tipizate gen dovada inlocuitoare a permisiului de conducere (cu sau fara drept de conducere), de parca aceste tipizate nu se dau pe semnatura si cu seria notata, celor care au drept sa le detina si sa le elibereze.

#28
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postslai, on 14 martie 2018 - 14:29, said:

Pai si ceilalti politai ce girofar crezi ca au?
Politia locala are doar girofar albastru si NU are competenta de a opri masinile in trafic pentru abateri de la Codul Rutier.

View Postlucifer76, on 14 martie 2018 - 14:41, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mxZws-4VW3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca faza e ca in clip, politistii merita premiati.
Sunt convins ca a fost fix ca in clip.

View PostBlackjack84, on 14 martie 2018 - 14:13, said:

Problema este ca am depasit imediat in spatele altei masini care depasea iar soferul respectiv a accelarat foarte incet(probabil de frica radarului). Pentru ca venea ceva din fata , am fost fortat sa revin pe banda(in fata masinii de politie) mai repede decat as fi vrut

Intrebari:

Am vreo sansa sa castig o eventuala contestatie? Pot sa cer sa vad filmarea?
Care este valoarea amenzii? Nu au spus nimic de ea dar banuiesc ca nu scap fara
Pot sa cer sa mi se anuleze dovada de circulatie pentru a recupera permisul mai devreme?
   Art. 45.  

(2)    Conducatorul vehiculului care se angajeaza in depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula in fata sau in spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.        
Adica tu ai inceput o depasire cand cel din fata ta deja initiase o manevra similara. E suficient pentru saltarea permisului. O depasire se incepe cand pe contrasens nu circula nimic, indiferent de directia de deplasare ;)

Acum, raspunsurile la intrebari:
Ai sanse ZERO de castig.
Amenda e de 4 sau 5 puncte (punctul era 145 lei, nu mai stiu cat e acum). Poti plati jumatate din minim (adica doua puncte) in doua zile lucratoare de la primirea procesului verbal
Nu exista prevedere pentru asa ceva. Puteai cel mult sa ceri dovada fara drept de circulatie, iar suspendarea curgea din acel moment, dar lasai masina acolo sau puneai pe altcineva sa conduca.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBlackjack84, on 14 martie 2018 - 14:13, said:

..... Am refuzat sa semnez procesul verbal. ....
trebuia sa-l semnezi, daca semnezi nu inseamna de esti de acord ca nu e contract de vanzare-cumparare, semnezi doar de primire...

View Postdanvlas, on 14 martie 2018 - 15:06, said:

Ai sanse ZERO de castig.
teoretic, dar tot teoretic el putea sa sa fie deja in depasire cand cel din fata a intrat in depasire si nu a mai reusit sa franeze si se retraga in spatele masinii de politie.

View PostBlackjack84, on 14 martie 2018 - 14:13, said:

... Problema este ca am depasit imediat in spatele altei masini care depasea iar .....
fara iar...
platesti amenda si taxiul si asta e.... data viitoare esti mai atent...

p.s.
https://forum.softpe...2#entry22604716

Edited by arg, 14 March 2018 - 15:13.


#30
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
De la depasirea propriu-zisa povestita de tine,initiator, pana la refuzul semnarii procesului verbal, imi fac o mica idee despre ce atitudine ai luat la momentul la care ai fost oprit de echipajul de Politie. Egal care politie, mi se pare irelevant asta. Politia e politie. E pusa acolo "to protect and to serve".
Sunt 80% convins ca daca ai fi cooperat, altul ar fi fost rezultatul.

#31
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am avut și eu o situație de genul cu câțiva ani în urma dar instanta m-a scăpat pe motiv că marcajul era aiurea și în mare parte șters. În ultima vreme instanțele nu îți mai dau dreptate sub nici o formă. Cunosc pe cineva care chiar a fost nedreptățit, a fost cu probe, martori, avocat și tot nu i-au dat dreptate. Ceruse și expertiză, omul avea bani de cheltuit. Și nu mai poți face nici apel. Am înțeles că judecătorii așa mai scapă de dosare pentru că nu era sancțiune fără să fie contestată.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
intr-o situatie clara cu proba video si avand dreptate, eu zic ca scapi usor la judecata,

#33
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

View Postceanu1980, on 14 martie 2018 - 14:59, said:

de unde ti-au scos acea viteza?
vrei crezut ca aveai cel mult 70 dar de fapt pe rada a iesit peste 100?
nu, incercam sa fac misto de formularea asta, 'dupa parerea mea'. se pare ca nu prea mi-a iesit. voiam sa zic ca pe radar aveam 106, faptul ca dupa parerea mea era mai mica viteza, sau trebuia sa fie limita mai mare pe bucata aia de drum, nu m-a scutit de amenda.

#34
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View Postdanvlas, on 14 martie 2018 - 15:06, said:

Politia locala are doar girofar albastru si NU are competenta de a opri masinile in trafic pentru abateri de la Codul Rutier.

Nu e vorba de locala, e vorba de celelalte sectii, subunitati, departamente, cum vrei sa le numesti, ale Politiei Romane.

Gen... nush, criminalistica, aia care se ocupa de furturi, etc. Si aia fac parte din Politia Romana, au masini tot de poltiie, tot cu girofar rosu si albastru, dar nu sunt Politia Rutiera. De aia e vorba, nu de "locali".

Edited by dasvik, 14 March 2018 - 15:33.


#35
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostBlackjack84, on 14 martie 2018 - 14:13, said:

... cred ca a fost un abuz si ca am depasit in conditii de siguranta ...
Ei susţin contrariul, ca atare doar un judecător va decide cine are dreptate

#36
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postarg, on 14 martie 2018 - 15:09, said:

teoretic, dar tot teoretic el putea sa sa fie deja in depasire cand cel din fata a intrat in depasire si nu a mai reusit sa franeze si se retraga in spatele masinii de politie.
https://forum.softpe...2#entry22604716

Pai atunci politaii ar fi trebuit sa-l opreasca pe celalalt.

View PostJustARandomGuy, on 14 martie 2018 - 15:12, said:

Egal care politie, mi se pare irelevant asta. Politia e politie.
Nu e asa. Politaii comunitari, de multe ori, habar n-au de prevederile OUG 195/2002. E ca si cand ai spune ca lasi un instalator sa-ti repare televizorul, ca tot meserias se numeste.

View Postdasvik, on 14 martie 2018 - 15:32, said:

Nu e vorba de locala, e vorba de celelalte sectii, subunitati, departamente, cum vrei sa le numesti, ale Politiei Romane.
Gen... nush, criminalistica, aia care se ocupa de furturi, etc. Si aia fac parte din Politia Romana, au masini tot de poltiie, tot cu girofar rosu si albastru, dar nu sunt Politia Rutiera. De aia e vorba, nu
Eu nu am vazut girofar rosu+albastru la alte masini decat la Politia Rutiera. Rosu simplu: Pompieri si SMURD.  Albastru: ambulanta, penitenciarele, serviciul de medicina legala, politia locala, procuratura.
Iar abaterile din trafic sunt sanctionate de politistul rutier, asa cum este el definit in Codul Rutier. Nu criminalist sau hotomanist, ci rutier.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate