Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Telefoane cu avans zero Digi Mobil

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
SEBASTIAN_TM

SEBASTIAN_TM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.05.2015

 Extinct, on 24 martie 2018 - 13:52, said:



E mai slab din toate punctele de vedere
-ecranul este PLS, nu AMOLED
- bateria e mult mai mica,
- nu are senzori de amprenta, giroscop si busola
- are procesor mai lent
- are chip grafic mai slab
- nu are NFC

Chiar merita 200 de lei in plus pentru j5
Ms pentru sugestii si informatii, am butonat ambele telefoane, intradevar j5 este peste j 3, dar am inteles ca j 5-ul functioneaza doar pe o singura banda la 4g cea mai putin dezvoltata la digi si nu vreau sa am probleme cu utilizarea lui, eu detin acum un model mai vechi de telefon, samsung s 3 neo( sunt foarte multumit de el) mai ales pentru ce utilizez eu, insa are mai multe probleme si necesita din nou reparat si nu mai doresc sa il repar doresc unul nou, destul de ok, decent, sa functioneze bine pentru nevoile mele cotidiene( net, mail, putina socializare) poze, etc, nu jocuri, nu altceva...strict utilizarea normala a unui telefon

#38
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru strict utilizarea normala e mai bun J5, daca privesti pe termen mai lung.

#39
SEBASTIAN_TM

SEBASTIAN_TM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.05.2015
Intodeauna privesc spre termen mai lung☺ si telefonul acesta nu aveam intentia sa il schimb, dar din pacate nu mai functioneaza la parametrii lui normali si ma vad nevoit sa cumpar altul, eu investesc intre 700 si 1000 de lei maxim intr-un telefon, din mai multe motive, nu sunt pretentios, nu am nevoie de utlima generatie de telefoane, nu ma joc pe telefon, insa netul il utilizez foarte mult pentru diverse lucuri, precum si poze, dar nu am nevoie de poze profi la acesta gama de pret, detin o camera foto semi-profesionala☺ ma intereseaza ca noul telefon sa fie cat de cat performant, sa nu se blocheze, sa nu fie dus in service in perioada de garantie, sa realizeze poze optime si clare, nu ma intereseaza selfie( poate un selfie la un an sau depinde de conjunctura) iar cel mai important e ca internetul 4 g sa functioneze bine spre foarte bine, sa fie compatibil Volte si Vowifi, si pot trece peste lipsurile lui gen ecran, sau procesor lent, lipsa amprenta...etc...ideea e ca da, si mie imi place j5-ul dar daca utilizez o banda slaba de 4 g de la digi, ce sens are ca imi place mie daca nu il intrebuintez la ce imi trebuie mie? ☺ in plus am o oferta personalizata la digi la j3 fata de j 5 daca il avea si j 5 poate ca ma indreptam spre j

Edited by SEBASTIAN_TM, 24 March 2018 - 15:28.


#40
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Banda aiae intr-adevar, mai slaba ACUM. Cat % dintr-o zi iti folosesti telefonul pe date si la ce anume? Sunt convins ca in mare parte il folosesti pe WiFi, iar in regim de 4G foarte putin, iar atunci nu ai nevoie de vitezele de pe banda 38. Si eu am acelasi sistem de gandire ca si tine, trebuie sa-mi schimb telefonul curand, dar voi alege intre j5 si j7. J3 nici macar nu intra in discutie pentru ca ce e azi super - performant, peste un an va fi mediocru, iar ce e slab acum, peste un an va fi aproape inutilizabil. Pur si simplu dezvoltatorii de aplicatii fac aplicatiile din ce in ce mai complexe si mai stufoase.

#41
SEBASTIAN_TM

SEBASTIAN_TM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.05.2015

 Extinct, on 24 martie 2018 - 18:08, said:

Banda aiae intr-adevar, mai slaba ACUM. Cat % dintr-o zi iti folosesti telefonul pe date si la ce anume? Sunt convins ca in mare parte il folosesti pe WiFi, iar in regim de 4G foarte putin, iar atunci nu ai nevoie de vitezele de pe banda 38. Si eu am acelasi sistem de gandire ca si tine, trebuie sa-mi schimb telefonul curand, dar voi alege intre j5 si j7. J3 nici macar nu intra in discutie pentru ca ce e azi super - performant, peste un an va fi mediocru, iar ce e slab acum, peste un an va fi aproape inutilizabil. Pur si simplu dezvoltatorii de aplicatii fac aplicatiile din ce in ce mai complexe si mai stufoase.
Corect, asa este in privinta telefoanelor, tocmai de aceea nu investesc mult intr-un telefon, folososec destul de mult internetul pentru diverse lucuri( ce tine de activitatea profesionala caee presupune si multa activitate pe internet si apoi activitatea particulara)  conexiune fixa adica internet fix nu am la lucru, doar acasa, si in mare parte utilizez telefonul deoarece telefonul nu se mai conecteaza la wifi( dupa cum am spus am probleme cu el) asadar uneori depasesc cei 10 gb pe 3g

Edited by SEBASTIAN_TM, 24 March 2018 - 19:32.


#42
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Viteza in B1 e o idee mai buna decat 3G-ul, o sa iti fie suficient. Eu am telefon care are si B38 si prefer sa-l tin in B1 pentru semnal mai bun.

#43
SEBASTIAN_TM

SEBASTIAN_TM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.05.2015

 Extinct, on 24 martie 2018 - 19:34, said:

Viteza in B1 e o idee mai buna decat 3G-ul, o sa iti fie suficient. Eu am telefon care are si B38 si prefer sa-l tin in B1 pentru semnal mai bun.
Daca esti amabil ce inseamna B1 SI B38? te referi la benzi?

#44
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Da. 900MHz si respectiv 2100MHz

Edited by Extinct, 24 March 2018 - 19:46.


#45
SEBASTIAN_TM

SEBASTIAN_TM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.05.2015

 Extinct, on 24 martie 2018 - 19:46, said:

Da. 900MHz si respectiv 2100MHz
Am inteles, ms frumos pentru toate explicatiile si informatiile oferite, inca nu stiu ce o sa aleg, dar cu siguranta o sa ma ajute aceste informatii oferite de tine si de catre celilalti, ms frumos☺ o sa anunt ce telefon am achizitionat, daca il achizitionez acum sau pe viitor

#46
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 SEBASTIAN_TM, on 24 martie 2018 - 19:43, said:

Daca esti amabil ce inseamna B1 SI B38? te referi la benzi?
2100 FDD, respectiv 2600 MHz TDD

Edited by menaloty, 24 March 2018 - 20:06.


#47
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

 Extinct, on 24 martie 2018 - 19:46, said:

Da. 900MHz si respectiv 2100MHz
Greșit! Nu induce lumea în eroare!

@menaloty a precizat corect!

#48
SEBASTIAN_TM

SEBASTIAN_TM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.05.2015

 menaloty, on 24 martie 2018 - 20:04, said:


2100 FDD, respectiv 2600 MHz TDD
Ms frumos, intelg ca prima banda de 2100 fdd ca este mai stabila, mai dezvoltata si mai fiabila din cate spuneti voi si din cate am citit eu, inclusiv din harta cu acoperire nationala si locala

#49
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 SEBASTIAN_TM, on 24 martie 2018 - 20:53, said:

Ms frumos, intelg ca prima banda de 2100 fdd ca este mai stabila, mai dezvoltata si mai fiabila din cate spuneti voi si din cate am citit eu, inclusiv din harta cu acoperire nationala si locala
Am inteles ca asa este, mai putin in Bucuresti. Eu am cartela.

Edited by menaloty, 24 March 2018 - 20:58.


#50
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
@menaloty Urmează upgrade-ul la 10MHz, lățime de bandă, în București! :)

#51
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 DieselCRDI, on 24 martie 2018 - 21:00, said:

@menaloty Urmează upgrade-ul la 10MHz, lățime de bandă, în București! Posted Image
Daca fac ei asta, fac si eu abonament. Merci de informatie, o sa fiu cu ochii pe ei.Posted Image

#52
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
B1 in 2100 MHz o au majoritatea telefoanelor 95% din cele ce au 4G.
    B38 in 2600 MHz o au 20-30% dintre telefoanele 4G
    Frecventa cu cât este mai mare cu atât este purtătoare de mai multă informație nu pot spune exact dar b1 2100 MHz și cu lărgimea benzii de 10 MHz pot deservi vreo 2000-3000 de telefoane ( o singura antena) in schimb b38 2600 MHz cu lărgime de banda 20 MHz pot deservi vreo 20000 de telefoane ( o antena)
  2100 MHz in linie dreapta acoperă vreo 8-10 km maxim
   2600 MHz in linie dreapta acoperă vreo 4-6 km
maxim
Probabilitatea sa se aglomereze banda 1 este de 2 ori mai mare din cauza distantei și de încă de 2 ori din cauza latimei de banda
In 2020 cel târziu 2021 digi va lansa 5G :
     -digi a cumpărat spectru in banda de 700 MHz care din câte știu poate acoperi pana la 30-40km in linie dreapta și automat e mai ușor de a furniza întregii țări serviciile digi
      - digi schimba treptat echipamentele cu unele noi de la Ericsson care presupun ca sunt capabile 5g
      - și 1 liniuța 5G sunt precum 3-4 linii 4G ; 1 linie 4G sunt precum 3-4 linii 3G ; 1 linie 3G sunt precum 3Gsm
   Dacă e un telefon care trebuie sa fie practic și cu un răspuns bun la internet eu as alege j3 2017, dacă nu decât j5 și nu te deranjează un ecran mai mic este iPhone SE (telefon foarte fiabil) sau un A5 2017

Edited by Bvdan2016, 24 March 2018 - 21:23.


#53
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 DieselCRDI, on 24 martie 2018 - 20:52, said:

Greșit! Nu induce lumea în eroare!

@menaloty a precizat corect!

Da, scuze, Eram cu gandul la altceva.

#54
SEBASTIAN_TM

SEBASTIAN_TM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.05.2015

 Bvdan2016, on 24 martie 2018 - 21:22, said:

B1 in 2100 MHz o au majoritatea telefoanelor 95% din cele ce au 4G.
    B38 in 2600 MHz o au 20-30% dintre telefoanele 4G
    Frecventa cu cât este mai mare cu atât este purtătoare de mai multă informație nu pot spune exact dar b1 2100 MHz și cu lărgimea benzii de 10 MHz pot deservi vreo 2000-3000 de telefoane ( o singura antena) in schimb b38 2600 MHz cu lărgime de banda 20 MHz pot deservi vreo 20000 de telefoane ( o antena)
  2100 MHz in linie dreapta acoperă vreo 8-10 km maxim
   2600 MHz in linie dreapta acoperă vreo 4-6 km
maxim
Probabilitatea sa se aglomereze banda 1 este de 2 ori mai mare din cauza distantei și de încă de 2 ori din cauza latimei de banda
In 2020 cel târziu 2021 digi va lansa 5G :
     -digi a cumpărat spectru in banda de 700 MHz care din câte știu poate acoperi pana la 30-40km in linie dreapta și automat e mai ușor de a furniza întregii țări serviciile digi
      - digi schimba treptat echipamentele cu unele noi de la Ericsson care presupun ca sunt capabile 5g
      - și 1 liniuța 5G sunt precum 3-4 linii 4G ; 1 linie 4G sunt precum 3-4 linii 3G ; 1 linie 3G sunt precum 3Gsm
   Dacă e un telefon care trebuie sa fie practic și cu un răspuns bun la internet eu as alege j3 2017, dacă nu decât j5 și nu te deranjează un ecran mai mic este iPhone SE (telefon foarte fiabil) sau un A5 2017
Ok...ms frumos pentru clarificari si sugestii...acum nu mai stiu ce sa cred, ba e ok j 3 ba nu e ok j 3, cred ca fiecare alege un telefon in functie de preferinte, placere, performata, utilitate, fiabilitate si in functie de buget☺ sunt cativa termeni pe care nu ii stiam si acum ii stiu datorita voua( ms pentru asta) si totusi revenind la oile noastre, eu cu cine votez? J 3 sau j 5?☺ms

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate