Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Cum sa micsorez viteza ventilatorului?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014
Am un PC Fujitsu Siemens Esprimo cu placa de baza D2584A1.
Problema este ca orice as seta din bios(de la SM fan control-auto/enhanced/silent/disable) ventilatorul merge la turatie mare, destul de deranjanta. Pana acum SM fan control a fost setat pe auto si a fost ok.
Temp la procesor este de 30 grade si am schimbat si pasta procesor.
Cum sa rezolv viteza fanului ca ma dispera.
Thx

Edited by daady, 14 March 2018 - 13:28.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aș încerca cu alt cooler. Cel de acum poate avea o problemă.

#3
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014
buna ideea. incerc azi.multumesc

#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cel mai usor incearca prima oara alimentarea din alt loc (ventilatie carcasa), apoi un alt ventilator, in speranta ca el e de vina. Daca nu merge cauta un ventilator de turatie mica si fixeaza-l cum poti pe radiator chiar daca e mai mare ca dimensiuni.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 daady, on 14 martie 2018 - 13:23, said:

Am un PC Fujitsu Siemens Esprimo cu placa de baza D2584A1.
Problema este ca orice as seta din bios(de la SM fan control-auto/enhanced/silent/disable) ventilatorul merge la turatie mare, destul de deranjanta. Pana acum SM fan control a fost setat pe auto si a fost ok.
Temp la procesor este de 30 grade si am schimbat si pasta procesor.
Cum sa rezolv viteza fanului ca ma dispera.
Thx
Te-ai gandit ca poate trebuie schimbata pasta termoconductoare la procesor ?
Eu sunt sigur ca daca o schimbi, ventilatorul nu va mai "merge la turatie mare"  Posted Image

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 super8, on 14 martie 2018 - 14:07, said:

Te-ai gandit ca poate trebuie schimbata pasta termoconductoare la procesor ?
Eu sunt sigur ca daca o schimbi, ventilatorul nu va mai "merge la turatie mare"  Posted Image
A scris ca a schimbat pasta procesor, iar daca nu monta bine radiatorul n-ar mai fi stat temperatura procesorului la 30 de grade cum spune el.

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Oooo, greseala mea ! admit  Posted Image
========================

@daady, nu ai spus daca ai intrat in BIOS sa faci setari manuale la Fan Control.
Alternativa e sa cumperi un ventilator cu PWM, dar si la astea tre' sa intri in BIOS sa setezi viteza.

Deci ce ai de gand sa faci ?

#8
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014

 spooky51, on 14 martie 2018 - 13:39, said:

Cel mai usor incearca prima oara alimentarea din alt loc (ventilatie carcasa), apoi un alt ventilator, in speranta ca el e de vina. Daca nu merge cauta un ventilator de turatie mica si fixeaza-l cum poti pe radiator chiar daca e mai mare ca dimensiuni.
Am bagat ventilatorul in alt conector si tot asa face. Ventilatorul si radiatorul sint destul de mari-120mm cred.Deocamdata am montat un ventilator mic si care nu face zgomot si vad ca tine temperatura procesorului la 55 grade la un load de 90% a procesorului. Deocamdata Il las asa ca e ok.


@super8
Am scris ca am orice as seta din bios  la fan control, ventilatorul merge la turatie maxima si nu e nici o diferenta. AM vazut acum ventilatoarele de care zici si am sa iau unul daca cel mic pus de mine nu va tine cat de cat temp sub control.

Edited by daady, 14 March 2018 - 14:35.


#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 daady, on 14 martie 2018 - 14:27, said:

Am bagat ventilatorul in alt conector si tot asa face. Ventilatorul si radiatorul sint destul de mari-120mm cred.Deocamdata am montat un ventilator mic si care nu face zgomot si vad ca tine temperatura procesorului la 55 grade la un load de 90% a procesorului. Deocamdata Il las asa ca e ok.
Daca nu ma insel dupa tipul placii de baza ai un Fujitsu-Siemens cu un procesor generatie Core2Duo intr-o carcasa bine aerisita, form factor BTX, cu un radiator cat toate zilele, nu cred sa ai vreodata vreo problema cu ventilatorul cel mic.

#10
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014

 spooky51, on 14 martie 2018 - 14:41, said:

Daca nu ma insel dupa tipul placii de baza ai un Fujitsu-Siemens cu un procesor generatie Core2Duo intr-o carcasa bine aerisita, form factor BTX, cu un radiator cat toate zilele, nu cred sa ai vreodata vreo problema cu ventilatorul cel mic.

Asa este. Vad ca ajuta binisor asa ca ii dau o sansa.:)
Multumesc

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,001
  • Înscris: 07.11.2006

 daady, on 14 martie 2018 - 13:23, said:

Cum sa rezolv viteza fanului ca ma dispera.
Thx

Incearca prin alimentarea cu diferite tensiuni:
Attached File  molex.jpg   7.45K   10 downloads

din conectorul Molex.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cel mai bine vinde computerul Fujitsu Siemens Esprimo cu placa de baza D2584A1, cumpara un kit i5 quad-core socket 1150 ori 1151.
Apoi o carcasa din aia la 50 Lei, un SSD pt. sistemul de operare, un HDD pt. stocare, o sursa buna SH (Siretc, FSP, Seasonic ori Super Flower) la 450-500w.
Toate astea duc pana in 1.500 Lei  Posted Image

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 super8, on 14 martie 2018 - 21:04, said:

Cel mai bine vinde computerul Fujitsu Siemens Esprimo cu placa de baza D2584A1, cumpara un kit i5 quad-core socket 1150 ori 1151.
Apoi o carcasa din aia la 50 Lei, un SSD pt. sistemul de operare, un HDD pt. stocare, o sursa buna SH (Siretc, FSP, Seasonic ori Super Flower) la 450-500w.
Toate astea duc pana in 1.500 Lei  Posted Image
Poate nu are motive sa dea 1.500 lei pe ceva care nu ii este necesar. Eu am stat pe Core2Duo pana acum vreo luna, iar upgrade-ul l-am facut la un HP second-hand cu procesor i3 gen.2 Sandy Bridge si am ales si un SSD Intel de 40 Gb pentru sistem, tot second-hand. M-a costat mai putin de 600 lei si imi ofera oricum mai multa putere decat am nevoie.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Parerea mea e ca e mai bun un i3-i5 socket 1151 decat un Core2Duo LGA 775  Posted Image
Iar chestia cu "poate nu are nevoie de mai multa putere pentru...." nu isi are locul.

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 super8, on 15 martie 2018 - 11:45, said:

Parerea mea e ca e mai bun un i3-i5 socket 1151 decat un Core2Duo LGA 775  Posted Image
Iar chestia cu "poate nu are nevoie de mai multa putere pentru...." nu isi are locul.
Asa e, insa un Core2Duo nu il costa nimic, deja il are (si a rezolvat si cu ventilatorul), e cu 1500 lei mai ieftin decat un i3-i5 Posted Image Posted Image

Edited by spooky51, 15 March 2018 - 13:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate