Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Cheie de roti

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Agonie si (lipsa de) extaz, asa s-ar putea descrie ultimele mele experiente cu cheia de roti. Cea mai recenta patanie a fost dupa "accidentul" pe care l-am povestit aici. Incerc sa desfac prezoanele la roata cu pricina, rasucesc de cheie si pleaca in gol. S-a ras interiorul tubularei. Cheia era de tip cruce, cu tubulare de 17-19-20-22 in capete.

Inca n-am depistat de ce, insa prezoanele se strang in mers, de uneori le desfac doar cu pistolul pneumatic.

Vreau o cheie de roti zdravana. ma gandeam sa cumpar una telescopica, de genul asta si sa schimb tubulara din cap cu una de impact, achizitionata separat. Ma gandesc ca astfel am un brat mult mai lung de care sa ma folosesc cand desfac, plus rezistenta sporita a tubularei de impact?

Exista si alte solutii? Bine, in afara de cheile cu reductor, ca sunt overkill.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
tot in x dar una mai buna...

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
De ce?

#4
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
corect cum zice arg. mi-am luat si eu in X ca am zis  ca e mai comod fata de cea in L, si s-a indoit. pesemne era de slaba calitate. asa ca tot pe cea originala a masinii in forma de L o folosesc.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
....

Edited by adisz, 14 March 2018 - 13:08.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pe o cheie in x poti foate usor sa pui o prelungire (din teava) si sa fortezi....

p.s. cand am luat din magazin erau 2, una de 20lei din fier care suna a plastelina si una de 50lei din otel care suna cristalin
ia ghici pe care am cuparat-o?
stiu ca una serioara e 2-300lei dar totusi nu am vulcanizare....

Edited by arg, 14 March 2018 - 13:11.


#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
prezoanele nu se strang singure in mers, se gripeaza de la caldura-racire, dar daca sunt stranse la vulcanizatorii meseriasi care strang la cuplu de camion orice masina....logic ca nu le mai desfaci. Eu intotdeauna ii pun sa le slabeasca si le strang eu cu cheia de roti din dotarea masinii, astfel nu stau in drum sa caut teava de 2m ca sa le desfac sau sa rup cheia

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

 obionekenobi, on 14 martie 2018 - 13:07, said:

corect cum zice arg. mi-am luat si eu in X ca am zis  ca e mai comod fata de cea in L, si s-a indoit. pesemne era de slaba calitate. asa ca tot pe cea originala a masinii in forma de L o folosesc.

 arg, on 14 martie 2018 - 13:07, said:

pe o cheie in x poti foate usor sa pui o prelungire (din teava) si sa fortezi....

Si pe o telescopica nu poti? :huh:

 xcit, on 14 martie 2018 - 13:08, said:

prezoanele nu se strang singure in mers, se gripeaza de la caldura-racire, dar daca sunt stranse la vulcanizatorii meseriasi care strang la cuplu de camion orice masina....logic ca nu le mai desfaci. Eu intotdeauna ii pun sa le slabeasca si le strang eu cu cheia de roti din dotarea masinii, astfel nu stau in drum sa caut teava de 2m ca sa le desfac sau sa rup cheia

De la diferentele de temperatura am zis si eu ca se gripeaza. Dar buba nu se intampla pe toate rotile simultan, ci aleator. Rotile sunt stranse de mine, la vulcanizare doar montez anvelopa, daca e cazul. Ca de meseriasi care presurizeaza la 3 bari anvelopa de 14 inch sau strang ca la balamuc sunt si eu satul

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
dupa cum tine tigara in gura ala de la vulcanizare, cand ii intra fumul in ochi tine mai mult masina pneumatica de insurbat .... si in loc de 120N*m iti baga 2-300N*m

Edited by arg, 14 March 2018 - 13:22.


#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
eu la masina mea am dat cu vaselina, pana acum nu mi-au cazut rotile si nici nu s-au desfacut suruburile

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Daca strangi prezoanele la 120daN*m (1200Nm) nu cred ca mai ramane ceva din ele; sau din cheie.

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 Ann0nyym0us, on 14 martie 2018 - 12:50, said:

Agonie si (lipsa de) extaz, asa s-ar putea descrie ultimele mele experiente cu cheia de roti. Cea mai recenta patanie a fost dupa "accidentul" pe care l-am povestit aici. Incerc sa desfac prezoanele la roata cu pricina, rasucesc de cheie si pleaca in gol. S-a ras interiorul tubularei. Cheia era de tip cruce, cu tubulare de 17-19-20-22 in capete.

Inca n-am depistat de ce, insa prezoanele se strang in mers, de uneori le desfac doar cu pistolul pneumatic.

Vreau o cheie de roti zdravana. ma gandeam sa cumpar una telescopica, de genul asta si sa schimb tubulara din cap cu una de impact, achizitionata separat. Ma gandesc ca astfel am un brat mult mai lung de care sa ma folosesc cand desfac, plus rezistenta sporita a tubularei de impact?

Exista si alte solutii? Bine, in afara de cheile cu reductor, ca sunt overkill.
aia telescopica e buna, cand se duce capul de tubulara, schimbi doar capul, fara cheie.Pana la urma, orice cheie se rupe, mai ales la temperaturi negative.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca gresesti:
iti trebuie o cheie L de 3/4 si un cap cheie de impact de 3/4 la cat ai tu suruburile de la roti.

https://sculeuneltea...t-1348/3305.htm

https://www.autolux....cheie-3-4-32mm/

Edited by arg, 14 March 2018 - 13:28.


#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Ia o inelara (daca ai loc la prezoane, la jantele aliaj nu ai mereu) un pic mai lunga si cu un pic de cot si iti poti lasa toata greutatea pe ea. Daca nu merge cu greutatea ta te poti ajuta de cric dar cu grija sa nu-ti sara cheia in cap.

Edited by spooky51, 14 March 2018 - 13:32.


#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

 arg, on 14 martie 2018 - 13:27, said:

cred ca gresesti:
iti trebuie o cheie L de 3/4 si un cap cheie de impact de 3/4 la cat ai tu suruburile de la roti.

https://sculeuneltea...t-1348/3305.htm

https://www.autolux....cheie-3-4-32mm/

Prezoane, nu suruburi. Si sunt de 17mm, nu de 32, ca n-am camion. Cheia, da, de 3/4.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu stiu ca "baietii de la vulcanizare" le zic prezoane dar nu-s prezoane ci suruburi...
prezoane sunt alea pe care pui piulita

Edited by arg, 14 March 2018 - 13:51.


#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cauta cheie de roti originala de la dezmembrari.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Cea mai bună cheie pt roți, e cheia dinamometrică. Ia așa ceva.
Eu am avut nevoie o singură dată de cheie. Am folosit-o pe a mașinii. E foarte bună. Poate găsesti la dezmembrări. E ca o țeavă, în formă de L.
Nu strânge șuruburile fără număr. Nu cu aer. Eu specific să le strângă de mână și cât trebuie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate