Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cum scap de rabla mea?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Am o masina veche in Romania pe numele meu, insa a folosit-o altcineva pana cand masina a dat ortul popii. Ideea e ca vreau sa scap de ea si sa nu mai platesc impozitul.
Prima data trebuie sa o radiez. Poate sa o radieze altcineva in locul meu ( ca eu nu stau in Romania) sau trebuie sa fac asta personal? Ca sa o radiez, trebuie sa dovesc ca am unde sa o depozitez. Nu cred ca e o problema ca omul care a folosit-o are casa cu curte.
Dupa ce o radiez, cum as putea sa scap de ea? Sunt schrot-uri care accepta masini a moaca, iar ei sa vanda piesele?
Intreb si eu sa stiu ce sa fac. Orice informatie e binevenita.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Vezi toate explicatiile aici;
https://actualdecluj...masina-in-2017/

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca sa vinzi pe piese (daca merita) ai nevoie de spatiu (contract de comodat/chirie/proprietate) si te rezumi doar la DPRCIV si Taxe Locale (domiciliul masinii). Daca vrei sa o dai cu totul, se poate merge la REMAT (reciclare) sau la dezmembrai si primesti pana in 400 lei (sub 100E) si cu bonul de predare, mergi (DRPCIV si Taxe Locale) si o scoti din evidenta.

Mai citisem, tot aici pe forum, cum un coleg de-al nostru isi pierduse actele de casare a masinii inainte sa o scoata din evidente si primise raspunsuri cum ca ar fi o declaratie (notariala parca) pe care o depunea atat la DRPCIV, cat si la Taxe Locale.

Daca vrei sa mearga altcineva, trebuie imputernicire (firmele de inmatriculari au astfel de imputerniciri).

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Personal ori prin procura la notariat
Mergi la remat, eu i-am chemat sa vina sa ridice ei rabla, au venit moka.

Mi-au dat dovada, m-am dus la impozit si am radiat-o, vezi ce acte ai nevoie pe net, dupa care m-am dus la politie sa predau numerele ( faci programare online) daca esti din Bucuresti ca alrfel stai vreo 4-5 ore la coada daca ai noroc

Degeaba ai curte unde sa o ti, impozit tot platesti

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Confirm
In cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul trebuie procură specială autentificată de notarul public
Mai multe detalii aici;
http://www.spcrpcivc...iculari/radiere

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

 zzhunt, on 14 martie 2018 - 11:56, said:

Degeaba ai curte unde sa o ti, impozit tot platesti
Daca solicitati radierea pentru ca nu mai doriti sa mentineti autoturismul in circulatie, este obligatoriu sa aveti, pentru el, un spatiu adecvat de depozitare (un garaj, o curte, un teren).

Dupa ce o radiez, ma gandesc ca nu mai platesc impozit sau nu am inteles eu bine?

#7
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 09.01.2008
Daca doar o radiezi la Politie platesti impozit intreg si daca faci cotet de gaini in ea in curtea ta. La taxe si impozite scapi de impozit doar cu:
  • Adeverinta  de la REMAT/Certificatul de distrugere
  • documentul in care se mentioneaza ca mijlocul de transport a fost dezmembrat de catre o unitate autorizata
.
Am avut problema asta cu o vechitura pe care voiam sa o pastrez in curte. Centrele de colectate deseuri pot elibera aceste certificate.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Ok, acum e clar.

#9
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Te uiti pe net care firma de fier vechi e mai aproape de respectivul prieten si le zici ca vrei sa le dai o masina pentru casare.
Astia vin cu platforma si o iau.
O vor plati cu 4-5 sute de lei si o duc la casat.

Trebuie neaparat sa-ti dea o hartie stampilata ca au cumparat-o pentru distrus.
Cu hartia asta te duci la taxe si impozite si o radiezi fiscal.
Firma trebuie sa fie acreditata sa distruga autovehicule.

Am casat asa cateva masini de la ultima firma unde am dat cu sapa.

#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Si eu aveam loc unde sa o duc sa o dezmembrez dar nu se putea scoate de la impozit.

O lege idioata, adica daca doream sa o dau pe bucati, jante,usi, capota,    parti de motor nu se poate, numai rematul sa faca bani

#11
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu am avut probleme cu ultimul Fiat, pentru ca traim in Romania si suntem cea mai aberanta tara din univers a trebuit sa platesc impozit pentru masina vreo doi ani, degeaba, masina a fost accidentata in parcare, dauna totala, in prostia mea, si pentru ca nu m-am informat, eu am dus masina la fier vechi, la un centru de cartier, aia mi-au dat banii, chitanta si stampila si m-am certat cu aia de la fisc, si am urlat la ei, pentru ca procedura era cam asa, duci masina la remat, iei adeverinta ca masina a fost predata pentru distrugere, cu adeverinta te duci la politie, acolo va fi radiata din circulatie, si abia apoi te duci la fisc,  altfel NU O SCOATE DE LA IMPOZIT ! poti sa dai 10 declaratii, poti sa stai capra, eu cu hartia aia am urlat efectiv de nervi si durere, ca nu mai puteam de drumuri si aberatii, si in final mi-a scos masina de la impozit, probabil ca ea mai exista in circulatie, dar sigur nu va mai circula, pentru ca eu cu mana mea am taiat-o, dar procedurile sunt cumplit de birocratice si prostesti, si vezi, daca ai plecat din tara si nu ti-ai rezolvat problemele? ce sa iti fac...

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Suna bine ca mai primesc 2, 3 banuti pe ea :D

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Bursul, on 14 martie 2018 - 11:48, said:

Am o masina veche in Romania pe numele meu, insa a folosit-o altcineva pana cand masina a dat ortul popii. Ideea e ca vreau sa scap de ea si sa nu mai platesc impozitul.
Prima data trebuie sa o radiez. Poate sa o radieze altcineva in locul meu ( ca eu nu stau in Romania) sau trebuie sa fac asta personal? Ca sa o radiez, trebuie sa dovesc ca am unde sa o depozitez. Nu cred ca e o problema ca omul care a folosit-o are casa cu curte.
Dupa ce o radiez, cum as putea sa scap de ea? Sunt schrot-uri care accepta masini a moaca, iar ei sa vanda piesele?
Intreb si eu sa stiu ce sa fac. Orice informatie e binevenita.
O dai la un centru de dezmembrari sau la fier vechi si iti da hartie, si cu hartia aia e cel mai simplu sa o radiezi si la politie si la impozit. Daca vrei sa o depozitezi, merge insa terenul trebuie sa fie in proprietatea ta.

#14
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
atentie: nu toate firmele de fier vechi dau(sunt abilitate pentru) adeverinta respectiva!

#15
dragneainsusi

dragneainsusi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.03.2018
eu am vandut autoturismul (4 ani) si am pastrat rabla (32 ani)
rabla circula zilnic cca 60 km :)

Edited by dragneainsusi, 14 March 2018 - 12:32.


#16
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Vezi ca connectorxp vrea sa cumpere un voucher Rabla, asa ca daca tot nu ai ce face cu masina, poate va lipiti la un negoț.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 -Diana-, on 14 martie 2018 - 12:47, said:

Vezi ca connectorxp vrea sa cumpere un voucher Rabla, asa ca daca tot nu ai ce face cu masina, poate va lipiti la un negoț.
Daca are verificare tehnica valabila....

#18
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
chiar e in vigoare asta cu ITP-ul valabil la rabla?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate