Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

RIP Stephen Hawking

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
R.I.P. Stephen Hawking.
Scleroză laterală amiotrofică e o boala necrutatoare, in general cei care o au nu traiesc mai mult de 40-45 de ani. El a trait asa de mult fiindca imprejurarile i-au permis sa aiba acces la niste tratamente extrem de scumpe si poate chiar experimentale.

Edited by Hider141, 14 March 2018 - 08:29.


#20
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Desi fizica (toate sectiunile - mecanica, optica, nucleara, cuantica, etc) nu a fost vreodata o disciplina care sa ma atraga sau sa ma determine sa ma implic in studii sau altfel de proiecte (si cu siguranta ca asta este valabil pentru multi), trebuie sa recunoastem ca foarte multe activitati pe care le intreprindem au loc dependent de legile fizicii si sunt controlate de acestea.
In fine... Imi pare rau de aceasta veste, mi-au placut mult documentarele lui Stephen Hawking, pacat ca nu a apucat sa faca mai multe.
RIP.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Odihnească-se în pace.

 dexterash, on 14 martie 2018 - 08:19, said:

In rest, cam ce ati invatat voi de la Stephen Hawking? Cu subiect, predicat, punct si fara virgule cretine (care demonstrează analfabetismul)...
Eu am învățat de la Stephen Hawking că forța minții dă sens vieții omului.  
E bine? E cu subiect, predicat și fără virgule.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
RIP !

#23
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

 Alireza, on 14 martie 2018 - 08:14, said:

RIP?
Chiar de Ziua Pi?
Profetii?
Odata cu Einstein?

Terminati cu prostiile !
A murit un om liber, cea mai stralucita minte a secolului, nu-i cazul să intinam momentul cu superstitii și obscurantism religios!

Cea mai stralucita minte a secolului? Atunci cum de n-a luat niciodata premiul Nobel?
A fost impuns in fata datorita dizabilitatii sale, dar este departe de a fi un mare geniu.

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
A trăit cu 50 ani mai mult decât se preconizase. Culmea, a suferit de o formă a bolii, cu progresie mai lentă. Mai este unul care a supraviețuit SIDA, la fel de norocos.
Despre teoriile elaborate de acesta, că asta sunt, cred că ar fi mai bine clasificate ca filozofie științifică, iar acest aspect al științei este...peren.
A fost un om deștept, fără doar și poate, dar haideți să nu-l idolatrizăm. Nu a descoperit lecul vreunei boli incurabile până la el, nu a construit vreo clădire, nu a plantat o pădure.
Repet, a fost un om deștept și care a avut norocul să se poată afirma. Despre teoriile sale, am scris mai sus. Poate sunt eu subiectiv și na, nici nu înțeleg mare lucru, dar am o problemă cu metoda ingineriei inverse.
Dar, despre morți, de bine.

RIP!

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

 titi_greucean, on 14 martie 2018 - 08:45, said:

Cea mai stralucita minte a secolului? Atunci cum de n-a luat niciodata premiul Nobel?
A fost impuns in fata datorita dizabilitatii sale, dar este departe de a fi un mare geniu.
Ești de o prostie fenomenală.
Îmi asum ce zic și îmi dau un punct de penalizare.

Gata - ca să nu zici că moderatorilor li se permite. Nu li se permite.

Edited by althea, 14 March 2018 - 08:51.


#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 dexterash, on 14 martie 2018 - 08:19, said:

Sper că primii care vor dispareA ca specie vor fi analfabetii (sper!).

In rest, cam ce ati invatat voi de la Stephen Hawking? Cu subiect, predicat, punct si fara virgule cretine (care demonstrează analfabetismul)...
ce sa inveti? vrajeala de doi lei....

#27
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 rich1974, on 14 martie 2018 - 08:48, said:

ce sa inveti? vrajeala de doi lei....
Deci nimic!

Ok, avem primul "nimic". De înțeles, de altfel; a fost un personaj destul de controversat.

Așteptăm și restul de "nimic" sau "X și Y" de la cei care comentează cu RIP...

 althea, on 14 martie 2018 - 08:46, said:

Ești de o prostie fenomenală.
Îmi asum ce zic și îmi dau un punct de penalizare.
Pentru asta? :D

 titi_greucean, on 14 martie 2018 - 08:45, said:

A fost impuns in fata


#28
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Odihneasca-se in pace.

#29
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

 titi_greucean, on 14 martie 2018 - 08:45, said:

Cea mai stralucita minte a secolului? Atunci cum de n-a luat niciodata premiul Nobel?
A fost impuns in fata datorita dizabilitatii sale, dar este departe de a fi un mare geniu.

Este foarte posibil ca sa ai dreptate. Un om care suferea de o astfel de boala putea fi folosit pentru a sustine orice curent de gandire.
Viata lui a fost o tragedie iar moartea ar trebui privita ca o usurare pentru el.

Dumnezeu sa il odihneasca.

#30
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
Tot respectul pentru ideile si efortul depus  pentru dezvoltarea fizicii moderne.
Omul era un ateu convins, nu stim exact unde si-ar dori sa fie acum.
Odihneasca-se-n pace ! !

#31
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

 titi_greucean, on 14 martie 2018 - 08:45, said:

Cea mai stralucita minte a secolului? Atunci cum de n-a luat niciodata premiul Nobel?
A fost impuns in fata datorita dizabilitatii sale, dar este departe de a fi un mare geniu.

Mai "sclipitorule", la tine, in lumea in care traiesti, geniul se masoara in premii Nobel ?!
Pana sa realizezi ce-am scris mai sus, ia si vezi daca exista genii mari sau mici Posted Image
Cateodata dizabilitatile raman ascunse, in cazul de fata dupa un nickname !

#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 bog4u, on 14 martie 2018 - 08:57, said:

Omul era un ateu convins
Da, dar a fost foarte galant (el sau cei care i-au facut filmele/emisiunile): nu a spus că "nu există", ci "de ce nu avem nevoie"... Este o mică-mare diferență. Mai ales pentru cei care pot intelege acest lucru...

Edited by dexterash, 14 March 2018 - 09:02.


#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

 terratec, on 14 martie 2018 - 08:57, said:

Un om care suferea de o astfel de boala putea fi folosit pentru a sustine orice curent de gandire.
Ce zici tu ar fi prostituție intelectuală. Nimeni care are capacitatea de a gândi la acel nivel nu ar face-o.

#34
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
filosofii d-astea de doi lei poate sa faca oricine, mai ales dupa vreo cateva sticle de vin. e mai greu sa faci ceva concret.

intotdeuna am fost contrariat de faptul ca, foarte multi filosofi de genul asta, fara sa spuna nimic concret, sau spunand niste banalitati, sunt adulati de marele public. in timp ce oameni care au realizat ceva palpabil, zac in uitare.

#35
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 rich1974, on 14 martie 2018 - 09:10, said:

filosofii d-astea de doi lei poate sa faca oricine, mai ales dupa vreo cateva sticle de vin. e mai greu sa faci ceva concret.

intotdeuna am fost contrariat de faptul ca, foarte multi filosofi de genul asta, fara sa spuna nimic concret, sau spunand niste banalitati, sunt adulati de marele public. in timp ce oameni care au realizat ceva palpabil, zac in uitare.

Pai lucrurile palpabile, fara intelegerea lumii in care traim, sunt nimic. E ca si cum ai lucrurile cu care sa construiesti soseaua, dar o construiesti la nimereala, caci nu stii incotro trebuie sa o directionezi.

Edited by Phobos, 14 March 2018 - 09:18.


#36
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Da, știm, cei care gandesc si emit idei sunt de caca/sunt nașpa/sunt aiurea (nu mai zic de cei cu biții). Cei care bat fieru', lemnu', piatra, cimentu', betonu', cauciucu' etc... sunt adevărații realizatori.
---
Până una-alta, cum stăm cu RIP(urile) și analfabeții?

Edited by dexterash, 14 March 2018 - 09:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate