Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Retea AP-uri pensiune

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de rețeaua din poză, cum sa fac sa limitez traficul pe fiecare AP la sa zicem 5Mbps.
In momentul de față din cauza ca banda nu este limitată unii clienti ocupa toata banda si altii nu se mai pot nici macar conecta.
Exista un gpon Kaon de la RCS cu banda garantată de 90Mbps din el pleacă cateva sw-uri chioare cu cate 4 porturi si in ele sunt cuplate AP-uri, vezi poza.
Ce varianta mai simplă imi recomandați să pot limita banda pe fiecare AP.
Mulțumesc mult

Attached Files



#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Iti trebuie un router cu management.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 danyel61, on 14 martie 2018 - 07:39, said:

Iti trebuie un router cu management.
Aici e raspunsul, ai nevoie de un router din care sa poti limita banda pe fiecare mac/ip.Cam orice router mediu poate face treaba asta.Il pui intre routerul RDS si primul SW.

Eventual ceri RDS sa iti instaleze un router cu asemenea capabilitati, nu stiu exact ce au ei in oferta.

 dexterash, on 14 martie 2018 - 06:40, said:

Consultanta este de la 30-50 de euro/ora in sus. Moca, gratis si ieftin gasesti la Nea' Gigel, drojdier pe torrente.

Sau nu cauti consultanta, ci vrei sa aduci un aport semnificativ de "cunostinte" pe tema aceasta?
Vise erotice.Nu plateste nimeni 30 euro la ora doar pentru consultanta pentru o banala pensiune. In banii aia iti si trag cablurile de la 0 cam orice firma specializata...

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 dexterash, on 14 martie 2018 - 08:24, said:

D'aia bobinează online-moca-forum-SRL? Pentru ca are cine sa ii faca lucrarea?

P.S. N'a zis nimeni ca trebuie sa plateasca... trebuie doar să lucreze cu dobitoci/amatori și apoi să se plângă ca nu are cine'i face lucrarea. Posted Image Posted Image


Ia zi, boss, care'i routerul mediu care face limitare de banda pe MAC/IPuri? Nu zic de QoS...

Da' mai ales pe MAC....
Vezi unul din ele.
https://www.pcgarage...0-vpn-dual-wan/

daca cauti gasesti o gramada.Am un amarat de tp link wireless acasa cumparat cu 150 lei si are si functie de limitare a benzii, si nu am platit 30 euro consultanta...

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 fqx, on 14 martie 2018 - 08:30, said:

Face QoS pe baza de MAC? Face traffic shaping / aloca banda minima si maxima pe baza de MAC?

Edited by dexterash, 14 March 2018 - 08:33.


#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Face pe IP,limitare banda,limitare sesiune, e cam suficient pentru ce vrea initiatorul, suporta 50 de conexiuni simultane

Oricum, daca vrea consultanta merge la un magazin, cum ar fi altex sau altul asemanator, si sint ferm convins ca il lamuresc aia pe gratis:)

Edited by fqx, 14 March 2018 - 08:47.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,117
  • Înscris: 22.05.2003
Acesta este un forum, unde ne ajutam daca vrem/putem gratis.
Sfaturi sa platesti pe cineva, nu isi au locul aici!

Pentru a limita viteza maxima a aunor clienti, e nevoie de QoS, iar acest serviciu customizabil nu se afla pe routerele ieftine, pentru acasa.
Exista in forme limitate si QoS pe rotuerele mai ieftine, dar acestea presupun a avea un nr de dispozitive stabil, cu IP fix sau cu adresa mac stiuta.
Routerele profi sunt mai scumpe, dar mai ales e nevoie de o configurare destul de anevoioasa sau cel putin care nu e la indemana oricui.

https://forum.mikrot...pic.php?t=81797

#8
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 trica22, on 14 martie 2018 - 06:07, said:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de rețeaua din poză, cum sa fac sa limitez traficul pe fiecare AP la sa zicem 5Mbps.
In momentul de față din cauza ca banda nu este limitată unii clienti ocupa toata banda si altii nu se mai pot nici macar conecta.
Exista un gpon Kaon de la RCS cu banda garantată de 90Mbps din el pleacă cateva sw-uri chioare cu cate 4 porturi si in ele sunt cuplate AP-uri, vezi poza.
Ce varianta mai simplă imi recomandați să pot limita banda pe fiecare AP.
Mulțumesc mult

Ce fel de AP-uri ai in dotare ?

Limitarea se poate face per AP (daca e mai istet) sau per switch/router daca e cazul.
Stiu ca la TP-link existau ceva optiuni de limitare a benzii prin QoS.
GPON-ul de la Kaon sigur va fi suprasolicitat asa ca iti sugerez sa ii iei un ajutor. Un router ceva mai rasarit (150-300 lei) care stie sa faca ceva mai mult management. Nu-ti trebuie ceva cu multe porturi. 4 porturi vor fi suficiente.
Intri in portul WAN din Kaon, switch-urile chioare vor fi puse in LAN-un routerului cumparat si de acolo faci management-ul prin QoS.

Solutie free nu cred ca exista la modul sa nu pui nici un ban sa faci managent-ul asa cum vrei tu. Switch-urile chioare vor permite traficului sa treaca nestingherit la capacitate maxima (daca e cazul).

#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Ai nevoie sa schimbi switch-urile care le ai cu unele cu management . In locul switch-ului care este imediat dupa gpon pui un router pentru pentru management-ul total ar retelei .
Gpon il treci in bridge .
Ca switch i-ti recomand RB 260 GS https://mikrotik.com/product/RB260GS
Ca si router recomand un RB750Gr3  https://mikrotik.com/product/RB750Gr3
Ieftin , bun si extrem de fiabil .
Daca puteai sa duci cablurile de la fiecare AP pana la router era si mai bine

Edited by ndor, 14 March 2018 - 10:07.


#10
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 trica22, on 14 martie 2018 - 06:07, said:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat ...
Bandwidth Control
https://www.tp-link....us/faq-557.html
Eu personal folosesc un router Tp-Link 150M Wireless N Router Model No. TL-WR740N / TL-WR741ND si functoneaza perfect.
M-am jucat cu limitari de la 256kbps pana la 10Mbps. Merge perfect.

Poti face limitari /ip sau pe clasa de ip-uri sau chiar grupe de ip-uri ( gen. ip-urile de la 192.168.1.2 - 192.168.1.50 sa aiba o limitare iar de la .50 pana la .100 alta limitare. )
De asemenea poti face rezervari de ip pe baza adresei MAC. Astfel le poti rezerva pc-urilor personala o grupa de ip-uri careie le aloci limitari mai permisive gen  de la 192.168.1.80-192.168.1.85 computerele tale.)

Edited by mandrku, 14 March 2018 - 10:16.


#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,188
  • Înscris: 18.04.2008

 paso87, on 14 martie 2018 - 09:41, said:

GPON-ul de la Kaon
Intri in portul WAN din Kaon,

Nu ai acces la QoS-ul din Kaon, deci despre ce vorba?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. Router personal ceva mai destept cu ceva putere de calcul mai mare, ceva cu CPU dual core peste 1GHz si cu un 512MiB RAM pe care se pune LEDE, OpenWRT, DD-WRT, etc, si se face QoS cu tc, dar asta presupune ceva cunostiinte pe parte de linux / tc;
2. Router personal de pe la Mikrotik, daca imi aduc aminte de cand m-am jucat cu un Mikrotik RouterOS-ul stie de QoS mai mult decat jucaria QoS dintr-un firmware proprietar de la orice producator de routere SOHO;
3. Un PC cu Linux / BSD pe el cu 2 placi de retea pe el si de acolo e simplu de folosit jucaria ca sever DHCP + sa faca shaping / QoS folosind tc / HTB Tools / ipfw, etc;
4. In loc de 4 switch-uri unmanaged de 4 porturi se pune un switch managed cu 16 / 24 de porturi care oricum stie QoS;
5. Despre AP-uri s-a zis mai sus.

#13
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 mandrku, on 14 martie 2018 - 10:11, said:

Bandwidth Control
https://www.tp-link....us/faq-557.html
Eu personal folosesc un router Tp-Link 150M Wireless N Router Model No. TL-WR740N / TL-WR741ND si functoneaza perfect.
M-am jucat cu limitari de la 256kbps pana la 10Mbps. Merge perfect.

Poti face limitari /ip sau pe clasa de ip-uri sau chiar grupe de ip-uri ( gen. ip-urile de la 192.168.1.2 - 192.168.1.50 sa aiba o limitare iar de la .50 pana la .100 alta limitare. )
De asemenea poti face rezervari de ip pe baza adresei MAC. Astfel le poti rezerva pc-urilor personala o grupa de ip-uri careie le aloci limitari mai permisive gen  de la 192.168.1.80-192.168.1.85 computerele tale.)

Merge perfect pentru cateva device-uri... Am lucrat si eu cu modelul asta, il am acasa.
Unul singur e prea putin.

Ar fi o idee sa cumpere 3 la care sa conecteze AP-urile, inlocuint SWITCH-urile chioare de acum.

Atunci ar pune limite de clienti pe fiecare astfel de router (5-10 clienti) si ar trebui sa mearga.

O alta idee ar fi sa foloseasca un Dlink DGS-1100-05 care sa faca management QoS. Personal n-am lucrat cu el dar ar trebui sa functioneze.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si cu ce te ajuta sa ai switchuri cu management cand defapt cerinta este de a limita viteza pentru fiecare user, nestiind la ce AP se vor conecta, si care e defapt incarcarea pe fiecare AP in parte?

#15
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Pai limitezi banda per port  sau per range de IP-uri.

Eu as aloca sa zicem un pool de 20 de IP pe care as limita traficul... si oricum ar trebui ca si AP-ul sa aibe un MAC, nu ?
Daca AP-ul are mac-ul propriu, de ce sa nu limitez banda per MAC-ul AP-ului?

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
(Managed switch = QoS = prioritizare trafic = limitare trafic) / per {port, MAC} => nu suge un AP tot.
PS: AP-ul ala e chior deci MAC-urile se vad pe switch => ce am zis mai sus.

#17
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 06.06.2006

 ndor, on 14 martie 2018 - 10:02, said:

Ai nevoie sa schimbi switch-urile care le ai cu unele cu management . In locul switch-ului care este imediat dupa gpon pui un router pentru pentru management-ul total ar retelei .
Gpon il treci in bridge .
Ca switch i-ti recomand RB 260 GS https://mikrotik.com/product/RB260GS
Ca si router recomand un RB750Gr3  https://mikrotik.com/product/RB750Gr3
Ieftin , bun si extrem de fiabil .
Daca puteai sa duci cablurile de la fiecare AP pana la router era si mai bine
Si al dreac de greu de congurat pentru cei care sunt obisnuiti cu chestii gen asus/tplink/linksys/whatever :)

#18
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 KyKyKyKy, on 14 martie 2018 - 10:31, said:


Nu ai acces la QoS-ul din Kaon, deci despre ce vorba?

A ?

Poate n-ai inteles ca eu ii sugeram sa intre in PORTUL WAN al noului router din Kaon-ul pe care il are deja... Sper sa fie clar acum :).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate