Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Taiere crengute cu muguri

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Andra_cuty

Andra_cuty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.12.2016
Am niste pomi fructiferi de aprox 5 ani si au muguri pe toate crengutele. In aceste conditii nu as vrea sa tai nimic ca sa nu pierd fructe. Voi cum faceti? Taiati si crengute cu muguri?

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Io ii tai toamna dupa ce cad frunzele .
https://www.paradisv...aierile-la-pomi

#3
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Eu le-am taiat la meri, mai ales pe cele care au crescut  in sus foarte mult anul trecut. Nu o sa pierzi fructe, chiar vei avea mai multe decat daca ai lasa crengile cu muguri netaiate.

In ce zona stai de au inmugurit asa repede?

#4
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Trebuie sa faci diferenta intre mugurii de frunze si mugurii de floare! Oricum daca vei lasa prea multe fructe pomul va avea de suferit iar fructele vor fi de calitate slaba. Cauta pe cineva care se pricepe si ia citeva lectii de taiere .

#5
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Se taie toamna , dupa ce cad frunzele si ai siguranta ca in urmatoarele minim 2 saptamani nu scade temperatura sub + 4...5 grade !

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Andra_cuty, on 13 martie 2018 - 22:31, said:

Am niste pomi fructiferi de aprox 5 ani si au muguri pe toate crengutele. In aceste conditii nu as vrea sa tai nimic ca sa nu pierd fructe. Voi cum faceti? Taiati si crengute cu muguri?

Se taie cu tot cu muguri alea care nu isi au rostul ca de asta se fac taierile de primavara.  Dar cauta pe net cum se taie, ca nu se taie orbeste... se inlatura lastarii inutili care nu ajuta cu nimic rodul. Chiar daca au muguri pe ei... lastarii aia nu sunt productivi.  Cauta pe Youtube cum se face taierea.. ca sunt cateva filmulete.

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,837
  • Înscris: 26.02.2010

 Supermax, on 13 martie 2018 - 22:50, said:

Se taie toamna , dupa ce cad frunzele si ai siguranta ca in urmatoarele minim 2 saptamani nu scade temperatura sub + 4...5 grade !

Noi, am taiat pomii acu vreo 2 saptamani si apoi a venit zapada si o noapte geroasa, sper sa nu fi afectat pomisorii...

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca tu crezi ca vei avea o fructa pe fiecare mugur cred ca esti prea optimist. Oricum daca a crescut ca un boschet , foarte des si cu foarte multi muguri nu va putea tine toate fructele ci va face doar foarte mult frunzis. Taie cu simt de raspundere, e plin de tutoriale pe youtube cm sa o faci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate