Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Telescop astronomic - sfaturi achizitie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View PostDeuxEx, on 13 martie 2018 - 22:42, said:

Nu vreau sa-mi bat joc de bani, nu am prea multi de investit. Suma de 400 lei e flexibila, dar nu se poate dubla, ca sa ma intelegeti.
Binoclu am, ca tot mi se reprosa asta Posted Image

E 10x50 binoclul tau? Ia un Celestron Skymaster 15x70 atunci. La banii aia din pacate nu ai ce telescop sa cumperi. Dar chiar si cu binoclul, ai niste privelisti unele mai bune decat cu telescopul. De exemplu poti vedea nebuloasa Nord America care e prea mare sa incapa in telescop. Poti vedea E-ul lui Barnard care e iar prea mare pentru telescop. Poti vedea Andromeda in totalitatea ei care arata mult mai impresionant decat pe bucati in telescop. Te poti plimba prin reteaua de nebuloase intunecate din Calea Lactee care arata spectaculos prin binoclu. Poti vedea probabil chiar toate obiectele Messier. Evident, pentru toate astea ai nevoie de cer bun. Cauta si un atlas bun. Mie imi place TriAtlas, volumul A (care e la cel mai mic zoom). Il gasesti gratuit pe net si-l poti imprima.

Edited by soricelucut, 29 March 2018 - 15:03.


#20
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostDeuxEx, on 13 martie 2018 - 17:28, said:

Va salut! Apelez la colegii de forum pasionati de astronomie pentru a ma ajuta (cu sfaturi) sa achizitionez un telescop astronomic. Intrucat sunt un necunoscator in acest domeniu, doresc sa cumpar un telescop la nivel de amator si, daca este posibil, sa ma incadrez in bugetul pe care mi l-am propus (400 lei). Bugetul nu este fix, dar nici nu se poate mari prea mult.
La ce doresc sa folosesc telescopul? In principiu, observatii astronomice ale planetelor din sistemul solar, ale Lunii si ale unor galaxii mai cunoscute. Mentionez fapul ca in acelasi timp vreau sa-i deschid apetitul pentru astronomie si pustiului meu de 6 ani Posted Image
Usurinta in folosire este un alt criteriu, cel putin in acest moment.

Prin urmare, va rog sa-mi recomandati un model de telescop si, daca este posibil, sa ma ajutati cu eventualele probleme aparute pe parcurs. Orice sugestie in domeniu este binevenita, mai ales din partea unor persoane care au mai multa experienta in domeniu decat mine Posted Image . De asemenea, as fi recunoscator pentru orice explicatie privind o anumita recomandare (De ce ati opta pentru un asemenea telescop).


PS: topicul poate fi folosit si de alte persoane care doresc sfaturi privind achizii in domeniu, nu ma deranjaza.
Cateva linkuri care te-ar putea ajuta sa te documentezi si sa faci achizitia dorita.
http://www.skywatche...tie/sfaturi.htm

https://www.myblog.r...cop-astronomic/

https://www.astrosho...AyAAEgIyxPD_BwE

https://www.telescoape.ro/
In linkurile de mai sus, gasesti suficiente informatii pentru ce te intereseaza pe tine.
Daca crezi te va preocupa astronomia mai mult timp, ar fi indicat sa iti cumperi inca de la inceput un telescop mai performant ca sa nu ajungi sa incerci sa vinzi ce ai cumparat acum deoarece tu ai nevoie de un telescop mai performant.

#21
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Multumesc pentru sugestii! O sa mai strang ceva bani si o sa achizitionez un telescop mai bun, in jur de 1000 (+/-) de lei.

Edited by DeuxEx, 31 March 2018 - 11:13.


#22
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pasiunea asta e a naibii de devoratoare cu bugetul. Dar aici chiar contează când bagi mai mulți bani. :)
Vezi că va trebui să iei în calcul și achiziționarea unor oculare (măcar ceva basic, gen Plossl). Cele cu care vin instrumentele sunt (foarte) slabe, în monturi din plastic.

#23
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View Postursamajor, on 31 martie 2018 - 12:42, said:

Pasiunea asta e a naibii de devoratoare cu bugetul. Dar aici chiar conteazã când bagi mai mulți bani. :)
Vezi cã va trebui sã iei în calcul și achiziționarea unor oculare (mãcar ceva basic, gen Plossl). Cele cu care vin instrumentele sunt (foarte) slabe, în monturi din plastic.
Nu ma grabesc nicaieri, UrsaMajor. O sa le cumpar treptat, cand si daca o sa am bani, si, mai ales, daca o sa doresc sa aprofundez "materia", ca sa zic asa.

#24
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View Postursamajor, on 31 martie 2018 - 12:42, said:

Pasiunea asta e a naibii de devoratoare cu bugetul. Dar aici chiar contează când bagi mai mulți bani. Posted Image
Vezi că va trebui să iei în calcul și achiziționarea unor oculare (măcar ceva basic, gen Plossl). Cele cu care vin instrumentele sunt (foarte) slabe, în monturi din plastic.
Adica cu cat evoluezi, vrei instrumente cat mai performante care costa bani atat la achizitie cat si intretinere.
Se pot face observatii astronomice de calitate, doar din afara localitatilor si din zone slab iluminate artificial, nu?Am vrut sa postez aceasta intrebare pe celalalt topic insa fiind blocat, am postat-o aici.

Edited by dennis_2005, 21 April 2018 - 16:19.


#25
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Da, așa e, dar n-aș numi-o neapărat evoluție, ci necesitate de a avea un instrument cât de cât decent. Care costă.
Observațiile planetare se pot face și din zone cu poluare luminoasă. Bineînțeles, optim e să nu existe. La deep space objects e musai să fie fără poluare luminoasă (sau cât mai puțină), fiindcă acelea sunt chestii cu magnitudine luminoasă slabă. Dacă mai vrei și foto, un cer negru-smoală e un "must". Există hărți unde pot vedea zonele cu poluare luminoasă minimă, în general în sudul localităților mari, e lesne de înțeles, nu? Posted Image

Edited by ursamajor, 21 April 2018 - 17:20.


#26
PetruMera_86

PetruMera_86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2019
Salut!  as dori niste opini  despre un telescop Skywatcher Dobson 10 254/1200  daca il mai are cineva. L-am cumparat  acum o zi si inca nu mi-a ajuns. in general e un telescop destul de puternic din cate am vazut eu din comentari si video pe youtube care ma facut sa optez spre acest telescop.Posted Image sper sa isi merite bani. de indata ce il voi avea o sa va spun parerea mea despre el. Pana atunci astept parera la expertiPosted Image

#27
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Pai, pune-l in functiune si fa-i un scurt review.
Ca idee, am descoperit acest site unde se pot compara (cu aproximatie) telescoapele in functie de caractersitici: http://www.stelvisio...r-telescope.php
Site-ul este in limba franceza si engleza, dar cred ca va descurcati voi. Foarte util pentru cei care doresc sa achizitioneze pentru prima data un telescop.

#28
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostPetruMera_86, on 06 februarie 2019 - 22:37, said:

Salut!  as dori niste opini  despre un telescop Skywatcher Dobson 10 254/1200  daca il mai are cineva. L-am cumparat  acum o zi si inca nu mi-a ajuns. in general e un telescop destul de puternic din cate am vazut eu din comentari si video pe youtube care ma facut sa optez spre acest telescop.Posted Image sper sa isi merite bani.

Ce ai vazut pana acum cu el, l-ai scos pe camp sau te-ai uitat din oras?

De meritat banii nu se pune problema, dobsonianul are cel mai bun raport calitate-pret, problema este daca asteptrile tale sunt realiste sau pure fantezii. Cine se asteapta sa vada imagini similare cu hubble nu o sa fie niciodata multumit de un telescop.

Singura problema a unui dobsonian de marimea asta este greutatea. E dificil sa-l cari de unul singur. Nici nu se pune problema sa mergi cu el undeva fara masina.

Edited by razor01, 30 March 2019 - 14:32.


#29
alin_simeriaveche

alin_simeriaveche

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2019
Salut baieti. Am nevoie de sfatul vostru. De vreo 2 ani am inceput sa imi dezvolt o pasiune despre astronomie. Am inceput prin a urmari canale de youtube despre spatiu, apoi m-am abonat pe toate retelele de socializare ale NASA, ESA, SPACE X, si diferiti youtube-ri ce vorbesc despre spatiu si explorarea spatiului.
Am zis sa trec la urmatorul nivel. Imi doresc un telescop atat pt mine cat si pt micii mei baieti.
Ce imi doresc de la acest telescop:
- sa pot vedea planete (in special Marte si Saturn)
- sa observ crterele de pe luna
- diferite galaxi
- sa pot sa stochez ceea ce observ in format electronic
Bugetul meu este intre 1500-2000(MAXIM) de lei
Eu am cautat dar tot nu ma pot decide si am o reala nevoie de un sfat
Cititnd pana acum, mi-am dat seama ca am nevoie de un telescop cu aparetura de cel putin 150 mm, raport focal dela 5 in sus. Eu m-am oprit la doua si nu ma pot hotari. Vreau un sfat sau alte idei.
https://www.astrosho...ab_bar_1_select
Acesta imi face cu ochiul pt ca este accesibil ca pret si m-as incadra sa cumpar si un suport pt smartfone

https://www.astrosho...ab_bar_1_select
Acesta, desi este mai scump are un avanta (asa cred) ma ajuta sa acele corppuri ceresti pe care vreau sa le observ

#30
alin_simeriaveche

alin_simeriaveche

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2019
Am uitat de acesta
https://www.astrosho...on...r_1_select
Acesta are aparetura de 150 dar nu stiu de ce nu ma atrage

Va rog ajutati-ma. Dca aveti si alte propuneri va rog sa ma sfatuiti. Multumesc

#31
alin_simeriaveche

alin_simeriaveche

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2019
Acum am observat că nu merg primele două linkuri. Acestea sunt primele două:
https://www.astrosho...e-...r_1_select

https://www.astrosho...e-...r_0_select
Observatiile se vor face din două locații:
Acasă, la țară, lângă padure, in afara orasului si o a doua, Târgu Mureș, la platoul grădinii zoologice, o zonă de deal, deasupra orașului

#32
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postalin_simeriaveche, on 26 decembrie 2019 - 20:37, said:

Bugetul meu este intre 1500-2000(MAXIM) de lei

Sfatul meu este sa cauti un telescop sh. Cu bugetul acesta cumperi ceva cel mult mediocru din magazin.

View Postalin_simeriaveche, on 26 decembrie 2019 - 20:37, said:

- sa pot sa stochez ceea ce observ in format electronic

Astrofotografierea este un sport destul de costisitor. O sa ai nevoie de un telescop dedicat pentru asa ceva (preferabil o luneta apocromata) si de o montura cat mai buna motorizata (minim EQ5).

Ca sa poti face fotografii decente, daca vrei sa cumperi scule noi, ai nevoie de o investitie de minim 2000 euro. Nu te lasa amagit de fotografiile impresionante postate de amatori pe diverse site-uri, aia au strans in timp toate sculele necesare si au investit sume mari de bani ca sa ajunga acolo.

Ramai, momentan, la observatii, nu te ambala cu fotografierea obiectelor ceresti!

Edited by razor01, 28 December 2019 - 13:45.


#33
alin_simeriaveche

alin_simeriaveche

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.12.2019
Dragii mei, va multumesc pt pretioasele sfaturi. Intr-adevar, nu este asa cum am crezut. Nu m-am gandit ca poate fi asa de costisitoare aceasta "placere" de a observa cerul liber. Nu este ca o pasiune de a te da cu bicicleta (desi si acolo este discutabil). Si cu o bicicleta de 300 lei sau 300E poti sa te plimbi prin natura. Inainte sa imi fi facut cont am rasfoit putin forumul si citeam cum un utilizator cerea sfaturi pentru o achizitie de pana in 400lei. Imi spuneam eu putin mandru in sinea mea: ehee...la 2000 lei e alta poveste, sunt mai tare. Dupa ce m-am mai documentat si am citit sfaturile voastre am inceput sa ma dezumflu Very Happy Nu stiu de ce am o reticienta cand vine vorba de Second Hand, desi sunt constient ca pot gasi mai de calitate. Daca aveti sugestii si in aceasta privinta, le astept.
Citind sfaturile tale si am cautat dupa criterile date si la bugetul meu cam astea se apropiau de cele indicate:
https://www.astrosho...ab_bar_1_select
https://www.astrosho...ab_bar_1_select
https://www.astrosho...ab_bar_1_select
Ultimul are raportul focal mai bun. Astept sfaturi. Multumesc pt rabdarea voastra cu mine

#34
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Raportul acela focal ,,bun'' este o minciuna, nu e real. Are montata o lentila care dubleaza focala, atata tot. Poti obtine treaba asta foarte usor cu o lentila barlow.

Toate monturile din link-urile de mai sus sunt proaste, cel putin pentru un newtonian cu apertura de 150.

In bugetul dat de tine recomand https://telescop-exp...00-pyrex_100102

#35
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Montura dobson este singura varianta viabila cand ai buget strans. Este foarte usor de manevrat si se construieste cu costuri atat de reduse incat atunci cand o achizitionezi impreuna cu un newtonian o primesti literlamente gratis.

Daca telescopul va fi utilizat cu precadere la tine in curte, merita sa cauti unul si mai mare de 200 mm. Atentie ca de la 250mm incep sa devina grele aceste telescoape. Ele sunt excelente pentru a fi utilizate intr-un singur loc. Daca te gandesti sa le cari in spinare, nu o sa ajungi foarte departe.

Nu ai de ce sa te temi de piata sh. Ceri sa vezi telescopul inainte de cumparare. Daca nu are oglinda zgariata si nu prezinta semne de manevrare abuziva, nu exista niciun risc. Daca telescopul este manevrat si depozitat corespunzator, efectiv nu are ce sa se strice la el. In bugetul tau gasesti sigur un 254mm cu flex tube sh (se strange cand nu-l utilizezi si ocupa mai putin spatiu) https://www.astrosho...-bd-dob/p,14975 . De asemenea are avantajul ca ii poti modofica distanta focala foarte usor cand vrei sa folosesti un bonoviewer. La unul cu tub intreg o sa fie putin mai complicat.

In zona asta de pret toate sunt fabricate in China, asa ca te sfatuiesc sa te orientezi catre Skywatcher (daca vrei newtonian). Sunt putin mai scumpe dar au un standard de calitate a elementelor optice destul de ridicat.

Pe un cer negru (fara poluare luminoasa), cu conditii atmosferice bune, imaginile pot fi de-a dreptul spectaculoase.

Edited by razor01, 28 December 2019 - 20:11.


#36
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Si eu iti recomand un telescop dobsonian, preferabil SH. Vazusem acum cateva zile un telescop de 254/1200mm la 1200 de lei pe o pagina de facebook dedicata vanzarilor obiectelor din domeniul astronomiei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate