Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sony spune ca Nikon si Canon vor adauga in portofoliu modele FF mirrorless in maxim un an

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Un director de la Sony spune ca Nikon si Canon vor face FF-uri mirrorless in maxim un an.

https://www.dpreview...s-within-a-year


Si aici o stire de la Canon care confirma indirect stirea asta. Canon confirma ca vrea sa creasca segmentul mirrorless, chiar daca vanzarile mirrorless le vor canibaliza pe cele de DSLR:
https://www.dpreview...rorless-cameras

Edited by katran, 13 March 2018 - 15:59.


#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cu siguranta se lucreaza intens in sensul asta. Daca vor fi compatibile cu obiectivele deja existente (ma refer la Nikon si Canon) atunci Sony are o problema.

#3
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Stai ca nenea de la Canon nu zice exact asta.
Vor pune mai mult accent pe mirrorless, da. Cu o linie DSLR matura, isi permit. Dar de-aici la un mirrorless FF e ceva... apropo, suporta senzori FF montura EF-M? Daca nu ma insel, are un diametru mai mic decat cea Sony...

#4
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
@Serginho74

Experienta de la Olympus, Sony si chiar Nikon 1  a aratat ca obiectivele de DSLR nu pot sa bata obiectivele facute special pentru mirrorless. Motivele sunt diverse.
Cred ca Sony o sa aiba totusi un avantaj.
Canon si Nikon au puterea sa miste mai repede lucrurile. Vom vedea...



@TS030

Din cate stiu sunt deja zvonuri despre un prototip FF mirrorless facut de Canon.

Edited by katran, 13 March 2018 - 16:07.


#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu ma refeream strict la alegeri si vanzari.
Cine are deja o trusa importanta, nu cred ca este dispus sa vanda pe nimic acea trusa doar ca sa aiba ceva cu doar putin mai bun decat ce are in acel moment.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postkatran, on 13 martie 2018 - 16:05, said:

....Experienta de la Olympus, Sony si chiar Nikon 1  a aratat ca obiectivele de DSLR nu pot sa bata obiectivele facute special pentru mirrorless. Motivele sunt diverse.....
spune marketing-ul ca sa vanda inca o gama de obiective "dedicate"....

Edited by arg, 13 March 2018 - 16:26.


#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
In cazul lui Olympus da, dimensiunea si greutatea sunt principalele diferente. In rest, in viata reala, sa fim seriosi.

#8
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008

View Postserginho74, on 13 martie 2018 - 16:27, said:

In cazul lui Olympus da, dimensiunea si greutatea sunt principalele diferente...

Adica faptul ca au obiective mai mari si mai grele decat alea pentru dslruri cu senzor mai mare?

#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Haideti sa revenim la subiect....

Ce-ar trebui sa faca producatorii de camere avansate ca sa aduca un suflu nou si implicit vanzari mai mari ?
Dupa parerea mea sa coboare cu picioarele pe pamant in anul 2018.
Au trecut mai bine de 15 ani de la aparitia primelor camere digitale avansate. Nu doar piata a evoluat, dar si lumea, mentalitatea.....Nu mai pot face fix camerele pe care le faceau acum 15 ani. Ar trebui sa le reinventeze.

Producatorii trebuie sa tin cont de noile trenduri :
-mai multa procesare in camera (functii gen focus-stacking, HDR, panorama...etc) iar functiile sa fie implementate bine (nu in gluma);
-sistem de operare in camera care sa poata fi conectat la internet, email, retele de socializare...etc;
-preturi mai bune. Da, dupa 20 de ani de produs senzori, ar fi de asteptat ca aceastia sa devina mai ieftini chiar daca sunt de ultima generatie. La fel, toata partea de electronica. (De optica nu ma ating ca este alta poveste).
-declansare vocala a fotografierii (sau poate recunoastere vocala pentru diferite functii); Mie de exemplu mi-ar placea sa comut modul de fotografiere cu o simpla comanda verbala. Sa imi salvez niste "preseturi" si sa comut rapid cu o simpla comanda vocala.
-functii avansate de focalizare - implementare de tipare, forme (paternuri...etc). De exemplu: "bird on sky recognition" sa mute automat expunerea pe spot, +0.7 si rafala + C-AF.
-blituri mai puternice, mai usoare;
-JPEG impecabil, stors la maxim, care sa nu mai necesite editare;
....si multe altele.

Ei s-au invatat sa creasca un pic numarul de pixeli, un pic numarul de fps-uri. Gata avem o noua camera (cea mai tare din univers) pe care o putem vinde cu 50% mai scump fata de vechiul model.

Nu mai merge asa. Daca vor sa vanda scump, trebuie sa puna bine osul la treaba si sa ofere ceva cu adevarat nou. Nu tehnologii obosite si uzate moral, resuscitate cu fiecare model nou si vandute de parca ar fi o mare noutate.

Edited by katran, 14 March 2018 - 12:45.


#10
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postkatran, on 14 martie 2018 - 12:34, said:

Producatorii trebuie sa tin cont de noile trenduri :
-mai multa procesare in camera (functii gen focus-stacking, HDR, panorama...etc) iar functiile sa fie implementate bine (nu in gluma);
-sistem de operare in camera care sa poata fi conectat la internet, email, retele de socializare...etc;
-preturi mai bune. Da, dupa 20 de ani de produs senzori, ar fi de asteptat ca aceastia sa devina mai ieftini chiar daca sunt de ultima generatie. La fel, toata partea de electronica. (De optica nu ma ating ca este alta poveste).
-JPEG impecabil, stors la maxim, care sa nu mai necesite editare;
-declansare vocala a fotografierii (sau poate recunoastere vocala pentru diferite functii); Mie de exemplu mi-ar placea sa comut modul de fotografiere cu o simpla comanda verbala. Sa imi salvez niste "preseturi" si sa comut rapid cu o simpla comanda vocala.
-functii avansate de focalizare - implementare de tipare, forme (paternuri...etc);
-blituri mai puternice, mai usoare.
....si multe altele.

Canon te injura clar acum cu al lor 18mp
ala cu rosu e in contradictie cu celelalte

cred ca ar trebui scoase vama si taxele la intrare la aparate foto si video
sau macar la alea SH intre 2 persoane fizice
deja s-au platit cand au fost cumparate de noi

Edited by mihnearau1, 14 March 2018 - 12:44.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkatran, on 14 martie 2018 - 12:34, said:

-JPEG impecabil, stors la maxim, care sa nu mai necesite editare;

Nu exista asa ceva. Sunt prea multe variabile ce influenteaza in mod subiectiv rezultatul.

#12
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Prefer un JPEG bun care merge in 90% din situatii fara editari majore, decat un JPEG in care-si baga picioarele pe motiv ca oricum nu-l folosesti,

#13
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Păi n-ai cum... De ex., într-un fel reglezi sharpness la peisaj, altfel la portret, și, și, și... Sau tu vrei să recunoască aparatul că e peisaj și să pună nivelul de sharpness adecvat?
Sau așa: "Hello Oly, landscape follows" :)

#14
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
"OK Oly, go and take a landscape picture".
Mirrorless combinat cu drona Posted Image

Edited by TS030, 14 March 2018 - 20:11.


#15
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Cred ca ideal ar fi sa dea sharp doar la ce este in focus si sa faca NR pe fundalul OOF. Nivelele sa le pot preseta eu in camera.

Asta ca sa nu mai fac eu masti in PS.  Posted Image

Credeti ca-i greu ? Sunt multe telefoane care pot sa dea blur doar pe fundal...
Este doar un exemplu, sa nu ne agatam de detalii acum !  Se pot face multe si nu este atat de greu cum pare.

Eu le zic doar atat producatorilor:
-Hai ! Uimiti-ne cu chestii la care noi (utilizatorii) nici macar nu am visat !

Edited by katran, 14 March 2018 - 22:10.


#16
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 03.10.2014
Odata cu integrarea punctelor pt detectia de faza in senzor, oglinda a devenit usor "demodata".
Deci evolutia e normala , cred ca Nikon si Canon amana trecerea la mirrorless din cauza lentilelor(reproiectare si asa inseamna alti bani pe care momnetan poate nu-s dispusi sa ii dea).

Edited by elef, 14 March 2018 - 22:30.


#17
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu încă sper să găsească o soluție pentru a se utiliza obiectivele din piață fără penalizare la performanță. Sunt peste 100M. E o cifră care cu greu poate fi ignorată. Dacă nu, eu personal îmi iau un 5D4 la momentul potrivit și îl folosesc cel puțin 10 ani. Dacă oi mai trăi 10 ani... Posted Image Acum am 5D3 de 5 ani și cred că ar mai funcționa încă pe atât. Obiectivele nu le schimb de dragul ML. Am exact ce-mi trebuie și nu văd ce mi-ar mai trebui. Poate un 500 f/4L.

Edited by calexe, 14 March 2018 - 22:46.


#18
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Obiectivele de DSLR pot sa mearga cel putin la fel de bine pe ML. La mine pe Oly, 95% din obiectivele de DSLR merg mai bine pe ML-urile (atentie !) care au PDAF pe senzor decat pe DSLR.

"Problema" (mea) e ca:
-cele de ML focalizeaza si mai repede (tehnologia a avansat);
-adaptorul inseamna greutate suplimentara;
-noile functii (gen: focus stacking) nu merg pe obiectivele de DSLR. Cred ca s-ar putea implementa, dar nu-si bat capul. Probabil vor sa cumparam obiectivele noi.

Momentan la mine obiectivele de baza sunt tot cele de DSLR pe care le pun ML. Merg foarte bine. Am si obiective facute pentru ML, dar n-am facut investitii majore.

Cred ca treaba cu obiectivele este o falsa problema atata timp cat producatorul ofera suport la ele.
Nu cred ca la Canon/Nikon o sa fie o problema in sensul asta.

@CAlexe
Ai grija ce vorbesti ! Nu te mai "programa" prost ! "Programeaza-te" bine !
O sa mai traiesti mult, sanatos si fericit de noile camere Canon care apar in viitor.
Iti doresc sa schimbi cat mai multe camere in viata asta. Posted Image

Edited by katran, 14 March 2018 - 23:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate