Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Mini livada low maintenance

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005
Am 700 m2 la dispozitie pt. o mini livada si nu stiu de unde sa incep.

Ce pomi fructiferi ar fi cel mai usor de intretinut? Nu vreau sa umblu juma' de an cu pesticidele in spate, cum il vad pe socru-meu ca face de cand da caldura. Nu prea am preferinte, imi plac toate fructele, doar prunele nu prea.

Cam la ce distanta unul de altul se planteaza pomii? Exista o regula universala, sau depinde de pom? Terenul e 35x20m.

Trebuie sa fac ceva cu pamantul inainte, gen arat? N-a mai fost folosita gradina de vreo 2-3 ani, dar arata ok, doar niste iarba tunsa.

#2
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
cea mai putina intretinere - doar cules: nuci
doar o foarfeca pe an + cules: aluni, daca le dai si ceva apa vara

in rest trebuie stropiri ca sa maninci ceva, nici merele padurete nu cresc singure

Edited by Oxigen1234, 13 March 2018 - 14:55.


#3
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Salut, cam asa ceva am facut si eu in locul unei vii vechi, am pus pomii la circa 5 m intre ei si la 2.5 m de gard; iti ies circa 4x7 randuri cu pomi; eu am pus ciresi (negre, pietroase, galbene) gutui, caisi, piersici, meri (golden, rosu, florina) pruni renglote, alun, visini, peri, dar cele mai gustoase sunt nectarinele...in colturi am un nuc, aronia, vreau sa mai pun castan comestibil si doi migdali. E bine sa plantezi acum cat este apa in sol, dupa ce da caldura nu se prea prind... trebuie cateva stropiri, altfel fac viermi, daca vrei...la margine, daca ai gard la umbra merge zmeura...

Edited by d-ardeleanu, 13 March 2018 - 14:55.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Nu pomii fructiferi cei mai usor de intretinut trebuie sa te preocupe,ci pomii fructiferi care ar avea cel mai mare randament pe acel teren.
Iar sfaturi pertinente nu poti primi decat de la cineva din zona.Degeaba iti recomand marul Florina,dca la tine se va usca la doua luni dupa sadire.
N-ar strica sa contactezi pepinierele din zona,sau daca nu sunt pe cele existente deja.Te ajuta Google.
E pacat sa bagi bani in puieti,efort in munca si sa nu ai nimic din toate astea,ca-ti mor pomii sau nu dau rod.

Plantarile sa fac primavara sau toamna.Este de preferat toamna.

Ar trebui sa rezolvi sa-ti mute topicul aici:
https://forum.softpe...ra-viticultura/
Nu prea se potriveste la gradina... de apartament Posted Image

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Eu as pune asa pe acel teren: pomi care sa dea roade repede: visin, prun, cais, mar, cit mai multi, vezi ca exista niste pomi pitici care nu cresc peste 2 m. Jos as planta un gazon/iarba cu ceva floricele, iar printre rindurile de pomi as baga si vreo 5-6 stupi cu albine.
Adica...stai, eu asa am facut ! :D

#6
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Alege ce pomi iti plac, ce consumi mai mult. Soiurile le alegi in functie de zona si de sol. Distanta intre pomi depinde de ce plantezi. Pui la o anumita distanta nuci, la alta distanta meri verticali. Atentie cum faci randurile! In functie de orientarea terenului, este posibil ca randurile pe lungimea terenului sa nu fie cea mai buna varianta.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 Oxigen1234, on 13 martie 2018 - 14:49, said:

cea mai putina intretinere - doar cules: nuci

dar nucile le va mânca nepoțelu...

apoi, din 6 răspunsuri - 5 au fost lângă subiect!
OMU NU VREA SĂ STROPEASCĂ!!!

...și dacă nu vrea, și nu va stropi - NU va mânca nik!!!

deci: fructiferii fără îngrijire vor fi pricăjiți, cu fructe puține și stricate (cu mari șanse să-i pierzi in fo 2-3 ani...)

stai! mi-am adus aminte: CORCODUȘUL - crește repede, nu trebe ingrijit, când corcodușele sunt verzi se pun la borcan cu sare și se folosesc în loc de borș, iar coapte poți face compot!!!

in foto, in prim-plan părul, in fundal corcodușul (apărut dintr-o eroare de altoire...)

Attached Files



#8
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
corcodusul e pom invaziv, la fel si salcamul, bun doar pentru foc, dar cu salcami nu se numeste livada
si din corcoduse se face si tzuica - dar mie nu imi place nici pomul nici fructele.

nuci mananca peste 5-6 ani, daca nu are timp sa stropeasca din cauza de job si are un socru in putere care stropeste cu pompa in spate, presupun ca initiatorul are vreo treizeci de ani, deci pana la nepoti mai sunt 25-30 de ani

si da, mai trebuie sa faci ceva si pentru urmasi, nu doar in beneficiul personal si imediat

Edited by Oxigen1234, 14 March 2018 - 14:16.


#9
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 Oxigen1234, on 14 martie 2018 - 14:16, said:

corcodusul e pom invaziv, la fel si salcamul, bun doar pentru foc, dar cu salcami nu se numeste livada
si din corcoduse se face si tzuica - dar mie nu imi place nici pomul nici fructele.

nuci mananca peste 5-6 ani, daca nu are timp sa stropeasca din cauza de job si are un socru in putere care stropeste cu pompa in spate, presupun ca initiatorul are vreo treizeci de ani, deci pana la nepoti mai sunt 25-30 de ani

si da, mai trebuie sa faci ceva si pentru urmasi, nu doar in beneficiul personal si imediat


Corect, am 30 si de ani si nu prea am timp de stropit. Tot citesc de o zi la topic-ul despre nuci. Cred ca plantez cativa si ma bucur de ei in vreo 5 ani. Oricum, pe aici, cand se fac fructele, toata lumea iti ofera, ca nu mai au ce face cu atatea.

#10
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am un nuc pus de 7 ani, nu am vazut vreo nuca pina acum. Cind l-am pus in pamint era altoit si avea deja vreo 2 ani. A crescut frumos, dar nu a rodit. Eu zic sa renunti la nuci.

#11
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
ce soi? ce producator?

#12
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Nu mai stiu, a fost cumparat dintr-un magazin de bricolaj; am mai multi nuci, au crescut foarte frumos toti, fac o umbra si o gramada de frunze, dar nicio...nuca
In schimb, odata cu nucul, sau poate la un an dupa el, am pus un gutui, in fiecare an iau aproape dublu decit am luat in anul trecut.
Deci si gutuiul poate fi o solutie.

#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
Cu gutuiul vei avea o mare dezamagire dupa ce da focul bacterian de el, ca nu ti-l mai salveaza nici mama tratamentelor.
Gutuiul merge pe un deal departe de gradinile oamenilor si de alte livezi de semintoase, dar chiar si asa fara tratamentele din primavara poti sa-ti iei adio de la el.

Edited by sandel1, 15 March 2018 - 12:13.


#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Nu inteleg de ce trebuie sa imi iau adio de la un gutui splendid, in plina crestere si trasnind de rod. Il am de 6-7 ani si e tot mai frumos. Il tratez, il tund, in ingrijesc.
Adio ? Bine, ma duc sa ii spun...

#15
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
same shit here.
Are cel putin 10 ani de cind sta inconjurat de meri, peri, corcodusi, soc, basca ciresi, visini si pruni un pic mai la distanta. Si face niste gutui .... fara tratamente, ca-s oamenii prea batrini pentru asa asa scamatorii.

#16
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
De la un coleg mai in varsta, care are livada de meri: cultiva busuioc, din frunze puse la macerat face o solutie cu care stropeste merii...fara chimicale!

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Sau compost de urzici.Pute ca naiba,dar are efect.

#18
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Busuiocul e pretentios, urzica e data naibii, vine mai la indemina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate