Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Artistii zilelor noastre

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Intr-o postare anterioara am pomenit despre capodoperele din fata galeriei de arta. Am gasit o imagine pe Google Maps din 2014.
Va rog sa spuneti daca va place ceea ce vedeti, eventual sa explicati pentru cei nestiutori ce semnifica aceste opere.

Attached Files



#38
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posttiti_greucean, on 13 martie 2018 - 14:10, said:

Ce creaza un violonist care lalaie la vioara compozitii create de altii acum sute de ani, iar unul care creaza o masuta pliabila atat de practica ca te miri cum de i-a trecut prin cap nu este artist?

Acum depinde. În general, noi atribuim termenul "artist" unor categorii care nu crează neapărat. Un violonist, cum zici tu, care nu e compozitor, s-ar numi mai degrabă interpret decât creator de artă. Dar dacă te duci la un spectacol în care cineva reproduce astfel de creații, e un spectacol artistic.

Vizavi de cealaltă problemă, arta nu este ceva strict. Încadrarea, de cele mai multe ori, se face de cel care creează acea operă. Și de-asta ne e și greu să catalogăm arta, din exterior. Avem atâtea mișcări minimaliste, pe care mulți nu le-ar considera artă, de la tablouri minimaliste până muzică noise sau danger, sunt tot felul de exprimări artistice încadrate astfel de artist și nu neapărat de cineva din exterior. Dacă ai vedea creațiile, nu le-ai încadra ca artă. Ele sunt artă, pentru că sunt încadrate astfel de cel care le-a creat.

Una e să asculți liniștea timp de 4 minute și 33 de secunde și alta e să asculți același lucru încadrat ca John Cage - 4'33". Compozițiile de genul au la bază anumite idei și concepte care au fost prestabilite de autor, iar încadrarea lor ca piese de artă e la latitudinea acestuia.


Iar genul ăsta de expresivitate artistică, neîngrădită, e singurul lucru care face arta să progreseze. Dacă am stabili reguli, cum trebuie să arate o pictură, cum trebuie să sune o piesă, am rămâne fix în regulile alea, fără nici o dorință sau posibilitate de a le depăși. Nici nu cred că am mai avea exprimări artistice, pentru că ar fi inutile.


Oricine își poate numi creația operă de artă, indiferent că e vorba de o mașină, un tablou, sau un scaun. Asta nu înseamnă că are neapărat interes să facă asta. Când vinzi un scaun funcțional, te adresezi în primul rând publicului de rând, nu colecționarului de artă.

View PostGaby_M, on 14 martie 2018 - 14:49, said:

explicati pentru cei nestiutori ce semnifica aceste opere.

Însuși faptul că te întrebi "ce semnifică" le dă valoare. Câte fotografii cu artă ai pe telefon? Aceste opere te-au făcut să te oprești și să le faci o poză, indiferent de motiv. Este fix ce ziceam mai devreme. Dacă toate operele ar trebui să fie însoțite de manual și explicații, ar trebui să se conformeze normelor artistice considerate general "corecte", n-am mai avut un Van Gogh, un Brâncuși, am fi avut pictori de portrete inexpresive și cam atât. Arta n-ar mai fi fost ceva de interes.

Edited by SmurfK, 14 March 2018 - 15:44.


#39
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View PostSmurfK, on 14 martie 2018 - 15:42, said:

Aceste opere te-au făcut să te oprești și să le faci o poză, indiferent de motiv.
Sper ca nu crezi ca m-am intrebat ce inseamna acele adunaturi de fiare vechi, ca altceva nu sint. A fost suficient o privire sa-mi dau seama ca sint niste aberatii. Iar poza nu am facut-o eu, am precizat ca este preluata din Google Maps.
In legatura cu Brancusi, ceea ce a facut el nu se poate numi arta. Arta adevarata au creeat Michelangelo, Leonardo da Vinci, Rembrandt si altii ca ei.

#40
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostGaby_M, on 14 martie 2018 - 22:15, said:

Arta adevarata au creeat

Și aici se încheie subiectul, nu prea are rost să discutăm mai departe. E unul dintre motivele pentru care nu-mi prea face plăcere să discut cu români despre muzică, filme sau alte forme de artă. Discuțiile se termină la "știu eu ce-i artă și tu nu știi". Știu trei filme, doi artiști, orice altceva nu există sau e nașpa.

#41
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Maserati Birdcage
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ndb8dIBia1Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din pacate coloana sonora nu se aude.

#42
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Posttiti_greucean, on 13 martie 2018 - 15:26, said:



nu ma refeream la genul asta de masute pliabila. Sa zicem masuta pliabila dintr-un avion, te minunezi cat de practica e , ce ingeniozitate a avut cel care a conceput-o. Este acea persoana artist?
Daca ai ajuns sa te minunezi la masute pliabile inseamna ca esti inca in epoca in care umanoizii se minunau ca ploaia cade de sus in jos si ii multumeau zeului Khtulu pt asta.
Zau asa, citi ani ai ???

View PostGaby_M, on 14 martie 2018 - 14:49, said:

Intr-o postare anterioara am pomenit despre capodoperele din fata galeriei de arta. Am gasit o imagine pe Google Maps din 2014.
Va rog sa spuneti daca va place ceea ce vedeti, eventual sa explicati pentru cei nestiutori ce semnifica aceste opere.
Carucuiorul ala de butelii cu multe roti este o interpfetare steampunk , o combinatie de carucior de copii cu carucior de butelii cum ziceam, sugereaza un fel de trecere de la copilarie la maturitate si la implinirea individului prin inventica (are roti si angrenaje), cucerirea naturii de catre om.
Aia care aduce a dulap de fier ruginit e nasol , atit de pateatos, unghiuri ascutite si fier ruginit, rece, Bacovia, moarte.

Niste mizerii, va fac cite vreti de alea, ca sint priceput la flex si sudura 😅😅😅.

#43
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View PostSmurfK, on 14 martie 2018 - 22:25, said:

Și aici se încheie subiectul, nu prea are rost să discutăm mai departe.

Recunosc ca am facut o greseala gramaticala. Cu toate astea ramin la parerea ca acele adunaturi de fier vechi din imaginea postata nu au nimic comun cu arta.

View Postlil debul, on 15 martie 2018 - 03:46, said:


Niste mizerii, va fac cite vreti de alea, ca sint priceput la flex si sudura ������.

Inseamna ca esti un artist.  Posted Image

#44
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostGaby_M, on 15 martie 2018 - 14:13, said:

ramin la parerea ca acele adunaturi de fier vechi din imaginea postata nu au nimic comun cu arta.

Mă bucur că poți defini ce-i artă și ce nu, mai bine decât autorul. Eu n-am ajuns la nivelul tău și nu voi ajunge vreodată.

Până una-alta, ia niște muzică:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fR_8gpJCT4I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate