Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Artistii zilelor noastre

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Din punctul meu de vedere nu, nu este un artist dar il poti considera un mic geniu :)

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttiti_greucean, on 13 martie 2018 - 14:10, said:

Dar de ce ii socotim doar pe ei artisti.
Pentru ca arta lor ramane in timp.

#21
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Postalthea, on 13 martie 2018 - 14:48, said:


Creează!


Nu mai folosi pluralul, numai tu puteai să faci așa ghiveci. Poeții și scriitorii creează literatură, nu-s artiști, iar violoniștii-s muzicieni, nu muzicanți.

Literatura si poezia nu sunt arte?


#22
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
De la subiecte ca ăsta ne dăm seama de nivelul de (in)cultură al semenilor noștri, care au sărit peste niște etape...

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttiti_greucean, on 13 martie 2018 - 16:09, said:

Literatura si poezia nu sunt arte?
Literatura e arta scrisului (și poezia e tot artă literară). Cei care creează opere literare se numesc autori, nu artiști, și se exprimă prin cuvinte.

Muzica e arta în care compozitorii sau interpreții (muzicienii) se exprimă prin sunete.  

Tu te refereai la creatorii de obiecte, deci la cei care  consideri tu că practică arta vizuală. Acum înțelegi de ce am zis că ai făcut ghiveci?  Ai pus la un loc poeți, scriitori, muzicanți și oameni cu talente într-un domeniu fără legătură cu arta.

Quote

Britannica Online definește arta ca "îndemânare și imaginație în creația de obiecte, medii ambiante sau experiențe estetice care pot fi împărtășite"

View Posttiti_greucean, on 13 martie 2018 - 14:10, said:

Cand spunem artist ne gandim imediat la poeti, scriitori, muzicanti, etc. La oameni care creaza. Dar de ce ii socotim doar pe ei artisti. Vedem in jurul nostru tot felul de chestii , masini cu tot felul de mecanisme, tot felul de dispozitive, masini de ridicat , masute pliabile , biciclete pliabile, motociclete etc. Sau de ce nu tot felul de terminale electronice , sisteme simple de plata online si multe altele. Oare acesti oameni nu sunt artisti? Ce creaza un violonist care lalaie la vioara compozitii create de altii acum sute de ani, iar unul care creaza o masuta pliabila atat de practica ca te miri cum de i-a trecut prin cap nu este artist?

Edited by althea, 13 March 2018 - 18:36.


#24
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Postalthea, on 13 martie 2018 - 18:11, said:


Literatura e arta scrisului (și poezia e tot artă literară). Cei care creează opere literare se numesc autori, nu artiști, și se exprimă prin cuvinte.

Muzica e arta ĂŽn care compozitorii sau interpreții (muzicienii) se exprimă prin sunete.  

Tu te refereai la creatorii de obiecte, deci la cei care  consideri tu că practică arta vizuală. Acum ĂŽnțelegi de ce am zis că ai făcut ghiveci?  Ai pus la un loc poeți, scriitori, muzicanți și oameni cu talente ĂŽntr-un domeniu fără legătură cu arta.

In primul rand interpretii nu sunt muzicieni, muzicieni sunt creatori de muzica : brahms, enescu, bach etc. Dai scarța scârța din vioara si cica esti muzician.
O masina nu poate fi opera de arta? Nu e lamborghini opera de arta? Pune in AFi Palace cel mai tare tablou de nu stiu ce pictor si pune alaturi si un lamborghini. Cati gura casca vor fi la lamborghini si cati la tablou? De ce? Pentru ca le place, pentru ca forma masinii e arta, modul in care vizualul se imbina cu tehnicul e de-a dreptul divin. Dar aia care si-au batut capul sa dimensioneze , sa conceapa ai nu sunt aetisti , sunt niste prosti pe care nu da nimeni 2 bani. Spui unei tipe ca esti violonist , sa vezi cum sta in limba dupa tine.

#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postalthea, on 13 martie 2018 - 18:11, said:

Literatura e arta scrisului (și poezia e tot artă literară). Cei care creează opere literare se numesc autori, nu artiști, și se exprimă prin cuvinte.

Muzica e arta în care compozitorii sau interpreții (muzicienii) se exprimă prin sunete.  

Tu te refereai la creatorii de obiecte, deci la cei care  consideri tu că practică arta vizuală. Acum înțelegi de ce am zis că ai făcut ghiveci?  Ai pus la un loc poeți, scriitori, muzicanți și oameni cu talente într-un domeniu fără legătură cu arta.
Muuult prea complicat de inteles.Prea multe nuantari....
Da´ nu se lasa, "si da si lupta si da si combate".....

Edited by myshyk, 13 March 2018 - 19:40.


#26
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View Posttiti_greucean, on 13 martie 2018 - 19:12, said:

In primul rand interpretii nu sunt muzicieni, muzicieni sunt creatori de muzica : brahms, enescu, bach etc. Dai scarța scârța din vioara si cica esti muzician.
O masina nu poate fi opera de arta? Nu e lamborghini opera de arta? Pune in AFi Palace cel mai tare tablou de nu stiu ce pictor si pune alaturi si un lamborghini. Cati gura casca vor fi la lamborghini si cati la tablou? De ce? Pentru ca le place, pentru ca forma masinii e arta, modul in care vizualul se imbina cu tehnicul e de-a dreptul divin. Dar aia care si-au batut capul sa dimensioneze , sa conceapa ai nu sunt aetisti , sunt niste prosti pe care nu da nimeni 2 bani. Spui unei tipe ca esti violonist , sa vezi cum sta in limba dupa tine.
Ce vioara greucene? Drâmbă, scripcă.
Ia bre si tu un Larousse ceva și vezi ce scrie acolo la artă/artiști. Du-te cu el în mall, să agăți gagici cu Larousse-ul, știi cum merge? Uns. Le povesteăti apoi de marele artist Eminescu și șprițarul sîu Creangă. Cred ca pleci cu trei acasă.

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttiti_greucean, on 13 martie 2018 - 19:12, said:

Pune in AFi Palace cel mai tare tablou de nu stiu ce pictor si pune alaturi si un lamborghini. Cati gura casca vor fi la lamborghini si cati la tablou?  
Fără număr, maestre, fără număr.

La Lamborghini, că am uitat să zic.

Edited by althea, 13 March 2018 - 21:17.


#28
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Postalthea, on 13 martie 2018 - 19:49, said:


Fără număr, maestre, fără număr.

Uite eu sunt inginer, dar ma consider artist, si asta nu ca zic eu, mi-au zis altii ca sunt artist la capacitatea mea creativa , la cate chestii am creat.

#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Daca si-ar expune intreaga parere,ar trebui sa-si autoacorde trei ban-uri consecutivePosted Image

View Postcleopatra00, on 13 martie 2018 - 15:27, said:

O părere indulgentă, mult prea indulgentă.


#30
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006

View Posttiti_greucean, on 13 martie 2018 - 20:13, said:

Uite eu sunt inginer, dar ma consider artist, si asta nu ca zic eu, mi-au zis altii ca sunt artist la capacitatea mea creativa , la cate chestii am creat.
Pai zi asa, bre. Deci matale esti hartist si unul ca Menuhin e doar muzicant care scartaie si el ce a creat altul (probabil tot inginer, dupa parerea ta ilustra) acum cateva secole :w00t:

#31
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Acuma are si Greuceanu un dram de adevar:Andy warh... a defecat si facut conserve.Opera de arta?!!  Mai era unu de  a colorat o panza frumos inramata cu o singura culoare(nuanta de ceva grena).ACUMA NU MA INTREBATI CU CAT SE VINDE RAHATUL DE ARTIST!

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

View Posttiti_greucean, on 13 martie 2018 - 15:26, said:


nu ma refeream la genul asta de masute pliabila. Sa zicem masuta pliabila dintr-un avion, te minunezi cat de practica e , ce ingeniozitate a avut cel care a conceput-o. Este acea persoana artist?
poate tu te miri, noi am mai vazut si nu ne-au mirat niciodata! ce te mira, culoarea, sau faptul ca nu cad de la inaltimea aia?

View Posttiti_greucean, on 13 martie 2018 - 20:13, said:

Uite eu sunt inginer, dar ma consider artist, si asta nu ca zic eu, mi-au zis altii ca sunt artist la capacitatea mea creativa , la cate chestii am creat.
citi ingineri cu mai putin de opt clase ai cunoscut ca sa poti spune ca esti si tu inginer???

#33
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttiti_greucean, on 13 martie 2018 - 15:26, said:

Sa zicem masuta pliabila dintr-un avion, te minunezi cat de practica e , ce ingeniozitate a avut cel care a conceput-o. Este acea persoana artist?

Da, daca o si picteaza frumos.

Edited by edy_wheazel, 14 March 2018 - 03:55.


#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Orice Lamborghini e o opera de arta :D

View Posttiti_greucean, on 13 martie 2018 - 20:13, said:

Uite eu sunt inginer, dar ma consider artist, si asta nu ca zic eu, mi-au zis altii ca sunt artist la capacitatea mea creativa , la cate chestii am creat.
Dar ce ai creat?

#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostBursul, on 14 martie 2018 - 09:42, said:

Dar ce ai creat?
O gramada de topice geniale.

#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Si pentru asta s-a facut inginer?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate