Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Trump vrea să interzică jocurile video violente

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

Poll: Trump vrea să interzică jocurile video violente (51 member(s) have cast votes)

Sunt jocurile video violente raspunzatoare pentru atacurile armate?

  1. Da (15 votes [29.41%] - View)

    Percentage of vote: 29.41%

  2. Voted Nu (36 votes [70.59%] - View)

    Percentage of vote: 70.59%

Vote Guests cannot vote

#19
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu zic ca greseste, in Romania toti am crescut cu counter strike, call of duty, battlefield, quake si totusi eu n-am auzit de nici un elev roman sa isi ciurueasca colegii de scoala.
Sa fie oare de vina faptul ca in SUA iti poti cumpara o pusca de asalt semiautomata cu doar vreo 500 de dolari? In nici un caz asta, sigur is jocurile de vina.
Stiu ca prin Germania multe jocuri "violente" sunt limitate. Daca s-ar baga asemenea masura in SUA se poate evita cumparand lumea un EU key sau Worldwide key. Pe site-urile de jocuri in general tot timpul mai vezi cate un German Edition care exclude sangele si alte chestii, vandut la pret mai mic ca nu il vrea nimeni, in cazul COD 6 MW2 in german edition nici nu cred ca a existat "No Russian". De altfel jocul te si avertiza inainte ca e aiurea capitolul si poti sa il sari fara sa afecteze progresul jocului.

Edited by SpeedDemon, 13 March 2018 - 14:15.


#20
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

View Postradunic, on 13 martie 2018 - 14:12, said:

Istoria nu a demonstrat asta nicăieri. Dacă era așa ar fi fost comunistă toată Europa. Nicio țară din Europa nu are o cultură a armelor precum americanii. Arme de vînătoare, da. Pistoale, revolvere, puști de asalt? Nicăieri nu sînt atît de răspîndite ca în SUA. Și totuși comunismul nu a prins peste tot ci doar unde imperiul sovietic a ajuns cu armata. Concluzia - nu înarmarea populației a ferit tările din vestul Europei de comunism ci faptul că erau în zona de influență a altcuiva...
Da, in zona de influenta a Americii, a unei superputeri  cu o cultura bogata a armelor, cu suficiente arme de a respinge expansiunea comunista !  
Chiar s-au facut  dezbateri despre cine ar castiga  in caz de conflict intre o populatie inarmata si o armata profesionala?
Si multe rezultate arata ca populatia inarmata fiindca  daca ne uitam la revolutia din 1989,  armata profesionala ar abandona regimul si ar trece de partea populatiei avand in vedere ca 90% din soldati au rude, parinti, prieteni si iubite printre populatia revoltata!

Uite ca in America,  unde exista o cultura a armelor , dictatura sau vointa unui lider nu poate fi impusa fortat asa fiindca poate sfarsi impuscat ca Lincoln sau Kennedy!  
Rar se intampla  ca presedintele sa trimita  garda nationala sa reprimi o revolta sangeros, si un presedinte o face cu riscuri uriase, stiind ca are de-a face cu o populatie inarmata si existand riscul unui razboi civil.  

De aia nu o sa vedem in veci totalitarism de stanga in America decat daca populatia ar fi dezarmata. Se incearca de 10-20 de ani incoace, dar fara succes.  


View PostSpeedDemon, on 13 martie 2018 - 14:13, said:

Eu zic ca greseste, in Romania toti am crescut cu counter strike, call of duty, battlefield, quake si totusi eu n-am auzit de nici un elev roman sa isi ciurueasca colegii de scoala.
Sa fie oare de vina faptul ca in SUA iti poti cumpara o pusca de asalt semiautomata cu doar vreo 500 de dolari? In nici un caz asta, sigur is jocurile de vina.
Stiu ca prin Germania multe jocuri "violente" sunt limitate. Daca s-ar baga asemenea masura in SUA se poate evita cumparand lumea un EU key sau Worldwide key. Pe site-urile de jocuri in general tot timpul mai vezi cate un German Edition care exclude sangele si alte chestii, vandut la pret mai mic ca nu il vrea nimeni, in cazul COD 6 MW2 in german edition nici nu cred ca a existat "No Russian". De altfel jocul te si avertiza inainte ca e aiurea capitolul si poti sa il sari fara sa afecteze progresul jocului.



Oamenii care nu stiu sa faca diferenta intre virtual si real ar trebui sa aiba interdictie totala si la internet, cinema, TV , nu doar la jocuri.

Edited by sodikezo, 13 March 2018 - 14:22.


#21
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postsodikezo, on 13 martie 2018 - 14:14, said:

Chiar s-au dus dezbateri despre cine ar castiga  in caz de conflict intre o populatie inarmata si o armata profesionala?

Asta e cea mai mare tampenie posibila, comparatia era adevarata in alte vremuri
In preistorie civilii veneau cu bata de brad sefu cu aia de stejar
Apoi unii cu sabii de bronz altii cu sabii de otel
Unii cu o muscheta care se incarca la 5 minute , guvernul cu varianta OC care se incarca la 4 minute...

Acum populatia are AR15 la dispozitie, armata F35........Posted Image

In ziua de azi orice populatie oricat de bine inarmata e ea va fi zdrobita de armata in cateva zile fara ajutor extern sau fara dezertari.
Nu mai e vremea fiilor Vrancioaiei

Oricum, back ontopic, cam ce variante de tetris cu sange si oase rupte jucau primii ucigasi? Howard Unruh de exemplu?

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
America va fi intodeauna ceva de speriat:
- poti sa cumperi o arma la 18 ani dar nu ai voie sa bei alcool.
- poti sa ai o arma in realitate, dar virtual nu.

Buhauahaha!!!

#23
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Sunteti pe sectiunea de jocuri, lasati naibii politica!

@sodikezo, dute la scoala taticule si invata despre Razboiul civil din Rusia 1917-1921.
Comunismul (ma rog, o forma totalitara cu iz de comunism) nu a fost "impus" unei populatii dezarmate.

View PostBursul, on 13 martie 2018 - 14:22, said:

America va fi intodeauna ceva de speriat:
- poti sa cumperi o arma la 18 ani dar nu ai voie sa bei alcool.
- poti sa ai o arma in realitate, dar virtual nu.

Buhauahaha!!!
Poti ucide autorizat, dar nu ai voie sa fubipti legal.

#24
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

View PostJammalan-the-Prophet, on 13 martie 2018 - 14:22, said:



Acum populatia are AR15 la dispozitie, armata F35........Posted Image



Vezi ca pilotul de F35 ar putea avea un parinte sau un prieten  inarmat  cu AR15!
Sau poate chiar iubita lui ar cadea ca victima colaterala!  

In aplicare, da, ar castiga armata profesionala.

Dar apoi apar probleme ce tin de rudenie si reputatia armatei.


Populatia poate sa se mai indoiasca ca armata ar mai avea un rol de protectie, moment in care ar urma greva fiscala si greva de a mai merge la munca, paralizand intreg sistemul si guvernul si armata, nemaiplatind impozite.

#25
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postradu2014, on 13 martie 2018 - 14:24, said:

Sunteti pe sectiunea de jocuri, lasati naibii politica!

Suntem pe Jocuri & Console > Ajutor jocuri / Generalitati pentru ca userul nu are suficiente posturi sa deschida un topic in poiana, d-aia.
Ca topicul si postul initial nu are aproape nici o legatura cu sectiunea unde a fost deschisa

View Postsodikezo, on 13 martie 2018 - 14:25, said:

Vezi ca pilotul de F35 ar putea avea un parinte sau un prieten  inarmat  cu AR15!
Sau poate chiar iubita lui ar cadea ca victima colaterala!
In aplicare, da, ar castiga armata profesionala.
Dar apoi apar probleme ce tin de rudenie si reputatia armatei.

>>>>>

View PostJammalan-the-Prophet, on 13 martie 2018 - 14:22, said:

In ziua de azi orice populatie oricat de bine inarmata e ea va fi zdrobita de armata in cateva zile fara ajutor extern sau fara dezertari.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 13 March 2018 - 14:29.


#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSpeedDemon, on 13 martie 2018 - 14:13, said:

Eu zic ca greseste, in Romania toti am crescut cu counter strike, call of duty, battlefield, quake si totusi eu n-am auzit de nici un elev roman sa isi ciurueasca colegii de scoala.

Iti garantez ca daca s-ar gasi la "liber" arme de foc (coroborat cu "spiritul" de 50 de grade) n-ar avea loc in maculaturile Libertatea,Click sau Cancan stirile,sutele de stiri cu privire la uzul armelor de foc.

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,847
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsodikezo, on 13 martie 2018 - 13:37, said:


Pentru ca nici democratii , hipiotii anti-arme  si feministele isterice nu puteau sa vina cu o initiativa mai tampa!

Trump ar face orice sa ramana preferatul NRA-ului.
Masura nu e tampa, e chiar sanatoasa, eu sunt okay cu ea


View Postsodikezo, on 13 martie 2018 - 13:47, said:

Pai atunci sa interzica si filmele violente si muzica violenta.....

De acord

#28
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

View Postradu2014, on 13 martie 2018 - 14:24, said:

@sodikezo, dute la scoala taticule si invata despre Razboiul civil din Rusia 1917-1921.
Comunismul (ma rog, o forma totalitara cu iz de comunism) nu a fost "impus" unei populatii dezarmate.


Omule, esti departe rau cu comparatia dintre America si Rusia.
Nu compara o tara ca America pe la 1917  care avea industrie dezvoltata, populatie mai mare si o societate stabila si cu o economie mai prospera  cu Rusia tarista  la 1917 care era vai de capul ei!  
In Rusia, avand in vedere ca populatia era saraca in mare parte, au imbratisat comunismul in mod voit,   fiind spalata pe creier cu  promisiuni false despre egalitate si abolirea claselor sociale.
Nu aveau o cauza de aparat, putini mai luau apararea monarhiei tariste si a vechiului sistem.
Majoritatea taranilor rusi nici macar nu aveau ce sa apere la cat de saraci erau.  
Pe cand americanii detinatori de arme au pentru ce sa lupte, au o cauza , un ideal de aparat.  


View PostTsunnnami, on 13 martie 2018 - 14:27, said:

Trump ar face orice sa ramana preferatul NRA-ului.
Masura nu e tampa, e chiar sanatoasa, eu sunt okay cu ea
De acord
Si ma rog, de ce ai vrea tu sa se interzica filmele violente, muzica violenta si jocurile violente?Apoi,  producatorii investesc o gramada de bani, fac ce vor pe barba si pe proprietatea lor!  
Portretizarea violentei in arta face parte din cultura fiecarei tari!   Pe moment, violenta este naturala si este specifica oricarei specii inteligente.
Plus ca mi se pare aiurea ca tu sa vrei abolirea libertatilor altora doar pentru ca tie nu-ti convine ceva.


Sa nu-mi spui ca n-ai urmarit in toata viata ta un film violent si nu ti-a placut.  
Filmele cu motociclisti de exemplu sunt pline de violenta!

Edited by sodikezo, 13 March 2018 - 14:34.


#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsodikezo, on 13 martie 2018 - 13:53, said:

In ce priveste varsta, nu poti lasa un minor de sub 18 ani sa joace Call of Duty........parca si specifica pe orice coperta.  TRUMP a uitat ca exista limita de varsta si sistemul de PEGI !
Nah, uite coperta jocului Call of Duty WW2 - 18+
Pana la urma, parintii sunt responsabili de ce intra in casa lor, nu  producatorii!

Cred ca in tine zace un comic in devenire.
80% din cei care joaca CodWWII sunt sub 18 ani,cu toate atentionarile alea de rahat,care-s inventate de florile marului,sa aratam ca suntem corecti politic.
Si sa dai vina pe parinti pentru asta,da dovada de infantilism crunt.Cred ca n-ai mai mult de 16-18 ani.Crezi ca parintii mai au puterea sau timpul necesar sa caute intr-un calculator parolat toate torentele legale sau ilegale descarcate de progenitura?Aiurea.

Nu armele ucid,ci oamenii care le manuiesc.O "maxima" inventata de un dobitoc si preluata de multe alte milioane.Instinctul primar exista in fiecare individ.

Edited by adisz, 13 March 2018 - 14:35.


#30
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Sunt curios de o chestie....
Cam care e procentajul in top100 vanzari/jucate a jocurilor catalogate violente?
Si a jocurilor unde omori ceva, extrateresti, monstri, chestii?

Eu singurul joc care imi aduc aminte ca l-am jucat si nu era violent era Sims, si numai efecte benefice nu avea ca imi venea sa sparg monitorul cateodata.
Pana si la roller coaster tycoon mai faceam trasee unde sa ii vad pe vizitatori catapultati in afara parcului....

View Postadisz, on 13 martie 2018 - 14:34, said:

Cred ca in tine zace un comic in devenire.
80% din cei care joaca CodWWII sunt sub 18 ani,cu toate atentionarile alea de rahat,care-s inventate de florile marului,sa aratam ca suntem corecti politic.
Si sa dai vina pe parinti pentru asta,da dovada de infantilism crunt.Cred ca n-ai mai mult de 16-18 ani.Crezi ca parintii mai au puterea sau timpul necesar sa caute intr-un calculator parolat toate torentele legale sau ilegale descarcate de progenitura?Aiurea.

Parental control software...

Edited by Jammalan-the-Prophet, 13 March 2018 - 14:38.


#31
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 19.08.2005
Poate el sa interzica tot ce e violent (filme, jocuri, muzica, etc.), pana nu interzice armele din magazine nu face nimic.

#32
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

View Postadisz, on 13 martie 2018 - 14:34, said:

Cred ca in tine zace un comic in devenire.
80% din cei care joaca CodWWII sunt sub 18 ani,cu toate atentionarile alea de rahat,care-s inventate de florile marului,sa fim corecti politic.
Si sa dai vina pe parinti pentru asta,da dovada de infantilism crunt.Cred ca n-ai mai mult de 16-18 ani.Crezi ca parintii mai au puterea sau timpul necesar sa caute intr-un calculator parolat toate torentele legale sau ilegale descarcate de progenitura?Aiurea.



Trecand peste jignire, da, parintii au o autoritate deplina asupra a ce se joaca copii !  Plus ca calculatorul nu este al copiilor, ci al parintilor.
Un parinte are tot dreptul sa-i inspecteze calculatorul copilului pana la 18 ani si sa-i interzica achizitionarea de jocuri violente de pe Steam sau din magazine.
Un parinte bun trebuie sa faca si asta.
Daca tu nu-ti faci timp sa-ti parolezi calculatorul cumparat de tine cu banii tai, sa inspectezi calcualtorul   si sa vizualizezi intreg istoricul de pe net unde a umblat plodul,  nici nu te mai poti numi "PARINTE", ci un adult iresponsabil ce creste in mod voit un copil depravat si in momentul ala, statul ar trebui sa preia responsabilitatea privind  parintele si copilul: copilul dat pe mana unui consilier psihologic si tutore, iar parintele anchetat!






Quote

Nu armele ucid,ci oamenii.care le manuiesc.O "maxima" inventata de un dobitoc si preluata de multe alte milioane.Instinctul primar exista in fiecare individ.
Nu, un om inteligent a spus-o!
Da, creierul e ala care face discernamantul.  

Un GLONT poate  sa ucida, dar poate sa si salveze viata si sa previna alte pierderi de vieti.


Toate razboaiele au fost incepute cu un glont si incheiate cu un glont (ma rog, cu o bomba mai mare in cazul lui WW2).



View Postdanyel61, on 13 martie 2018 - 14:37, said:

Poate el sa interzica tot ce e violent (filme, jocuri, muzica, etc.), pana nu interzice armele din magazine nu face nimic.
Sau sa nu mai vanda arme oricui debil fara un control psihologic anticipat, eventual sa starpeasca piata neagra a armelor din America!

Edited by sodikezo, 13 March 2018 - 14:42.


#33
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
sa interzica si homosexualitatea,avortul...

#34
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postadisz, on 13 martie 2018 - 14:26, said:

Iti garantez ca daca s-ar gasi la "liber" arme de foc (coroborat cu "spiritul" de 50 de grade) n-ar avea loc in maculaturile Libertatea,Click sau Cancan stirile,sutele de stiri cu privire la uzul armelor de foc.

Nu te contrazic, de asta zic ca e important sa fie relativ restrictionat accesul la arme. Sa le zici alora de macar un test psihologic si te impusca, nu vezi ca au dat lege sa isi poata cumpara persoanele cu boli mintale arme sa nu fie discriminate. Posted Image
https://www.nbcnews....-mental-n727221 "Trump Signs Bill Revoking Obama-Era Gun Checks for People With Mental Illnesses"

Edited by SpeedDemon, 13 March 2018 - 14:42.


#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003

View PostJammalan-the-Prophet, on 13 martie 2018 - 14:35, said:

Parental control software...
Eu nu am vazut o campanie de prevenire a parintilor pentru asa ceva. Le cumpara la aia mici calculatoare, dar ei habar nu au sa umble.


View Postcristirg, on 13 martie 2018 - 14:41, said:

sa interzica si homosexualitatea,avortul...
[ https://i2.wp.com/gifrific.com/wp-content/uploads/2012/06/Boy-That-Escalated-Quickly-Anchorman.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,847
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsodikezo, on 13 martie 2018 - 14:30, said:

Si ma rog, de ce ai vrea tu sa se interzica filmele violente, muzica violenta si jocurile violente?

Din cauza cuvantului "violenta"
Cei care se bucura la asa ceva ii consider primitivi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate