Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Povestioara: aproape accident, cum ati fi reactionat?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Drum in afara localitatii, relativ sinuos. 70km/h, inainte de o curba iese dintr-o cocioaba alaturata drumului un pui de... om. Nu vreau sa-i zic rrom, dar urmariti discutia si decideti voi.

Copilul asta a iesit alergand, fara sa se uite stanga-dreapta, si sare in fata masinii condusa de subsemnatul. Trag stanga de volan ca sa-l evit, ajung pe contrasens si lovesc un crater care imi sparge anvelopa. Am reusit sa controlez masina si sa o opresc pe marginea drumului.

Ma dau jos, ma uit dupa copil, nicaieri de gasit. Ma uit la masina, janta de tabla indoita de pe spate-stanga, anvelopa taiata pe talon pe o portiune de vreo 6 cm. Nu-i bai, ma gandesc, tocmai ce-am comandat gume de vara si cele de iarna de pe spate erau la ultimul sezon din cauza uzurii.

Dau sa merg la portbagaj sa scot cele necesare pentru inlocuirea rotii cu pricina. Apare copilul, de mana cu tatal, mama, fratii, unchiul si vreo cateva alte rude.

Dialog, pe fundal de susoteli ale alora mai din spate:

Quote

- Baaaaaa, ai vrut sa-mi omori copilul! Puscarie scrie pe tine!
- Domnule, e bine copilul? L-am atins?
- Baaaaa, ce te dai acu la copil, era sa-l omori, chem politia, te bag in puscarie, sa moara sa faca [...].
- Domn'le, a sarit in fata masinii. L-am evitat si-am facut pana.
- Baga-mi-as [...] [...] [...] vrei bani acu? Vrei sa ne [...] ca suntem rromi? Lasa ca te bag la puscarie.

Discutia a continuat pe sistemul asta, pana am realizat ca nu e cale de scos la capat. Sun la Politie, explic situatia. Mi se recomanda sa raman la locul faptei si sa astept calm un echipaj (pare-se ca trebuia sa fac abstractie de faptul ca existau sanse sa fiu facut bucatele si-apoi salam.

Vine echipajul surprinzator de repede, n-apuc sa deschid gura, ca sar respectivii ante-mentionati sa explice la duamnu' politist cum am vrut eu, animalul, sa le omor copilul cand am trecut cu doo sute la ora.

Concluzia. S-au calmat spiritele, dupa ce au turbat ca eu nu primesc amenda, iar respectivul agent de politie imi spune ca e decizia mea daca vreau sa fac plangere, ca respectivii sa primeasca o amenda pentru nesupravegherea minorului. Anvelopa distrusa nu prea am cum (in traducere, deloc) sa o recuperez.

N-am vrut sa fac plangere. Am schimbat roata, si-am plecat.

Voi ce-ati fi facut? Ati fi mers mai departe cu plangerea? De ce?

Edited by Ann0nyym0us, 13 March 2018 - 09:35.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
As fi marcat locul si seara i-as fi poftit la un coctail Molotov...
Legat de plangere, depinde acum cat de accesibila este sectia de politie ca sa dai declaratii si cat de des mergi pe drumul ala. Crede-ma ca astia cand aud de politie se potolesc repede ca nu le place pe acolo...

Edited by tehnics, 13 March 2018 - 09:41.


#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Vroiau sa obtina bani pe seama ta prin intimidare probabil.

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
de regula asta este metoda de stors bani iar puradelul este indemnat si antrenat de adulti sa faca asta ca parte din scenariu, daca vrei sa-i scapi pe altii fa plangere......dar o sa fie distractiv

Edited by alexpet, 13 March 2018 - 09:42.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Posibil si asta, desi n-au dat de inteles, ori nu m-am prins eu. O tineau lunga cu puscaria.

Ma intreb cat de vinovat ieseam daca atingeam copilul, in ideea ca nu ma linsau pana ajungea politia. E drum in afara localitatii, n-au nici stalpi de iluminare, d-apoi vreo camera de supraveghere in zona, era duminica dupa-amiaza, si nu cred ca a trecut vreo masina pe-acolo in tot timpul asta.

#6
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Daca iti este la indemana sa faci drumuri pe la sectia aia de politie, plangere fara discutii. Asta cu atuncatul puradeilor in fata masinii e o schema veche de a lor. Nu prea le pasa daca il faci pilaf pe ala mic, le pasa daca iese de un ban dupa.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Ann0nyym0us, on 13 martie 2018 - 09:33, said:

N-am vrut sa fac plangere. Am schimbat roata, si-am plecat.

Voi ce-ati fi facut? Ati fi mers mai departe cu plangerea? De ce?

Avand in vedere contextul,a fost cea mai inteleapta decizie.Oricum n-ai fi rezolvat nimic cu plangerea,n-ai fi vazut un chior de la ti.gani.Ba mai mult,ti i-ai fi facut dusmani.
Au trecut vremurile cand ti.ganii stiau de frica legii si mai ales a militiei.

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
ti-a luat vreo declaratie agentul de politie la fata locului?

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 aris86, on 13 martie 2018 - 09:44, said:

ti-a luat vreo declaratie agentul de politie la fata locului?

Da, scrisa si semnata. La respectivii nu prea s-a putut, din lipsa de cunoastere a alfabetului.

Edited by Ann0nyym0us, 13 March 2018 - 09:46.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
1. Era de asteptat. Am mai citit povesti de genul asta cu t.igani. Data viitoare luati aminte.
2. In mod normal trebuia facuta o plangere, dar sunt sigur ca nici eu nu ma oboseam pentru asa ceva.

#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu conteaza daca nu iei nici un chior de la ciorcobale,fa-le plangere.Altfel vor continua.Chestie civica.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 Ann0nyym0us, on 13 martie 2018 - 09:33, said:

Voi ce-ati fi facut? Ati fi mers mai departe cu plangerea? De ce?
Eu as merge inainte pentru ca e timpul meu si imaginea mea in joc si se fac astfel de sarlatanii si e bine sa se invete, in mod sigur au vrut sa scoata bani de la tine, nu grija aluia era problema. Erau cazuri si in Bucuresti prin unele cartiere mai colorate, se baga la inaintare un copil si apar martori care sa declare ca ai intrat in el bla bla...

#13
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
nu este vorba de recuperat bani pe anvelopa, este vorba de amenda pentru nesupravegherea minorului. Poate se vor gandi pana la urma sa caute de lucru.....

Edited by alexpet, 13 March 2018 - 09:51.


#14
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Sa iti cumperi si camera de bord, e sfanta in astfel de situatii.

Important este sa fi impacat cu solutia aleasa de tine, sincer nu stiu cum as fi reactionat ca nu am fost in situatia ta.

#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 aris86, on 13 martie 2018 - 09:53, said:

Sa iti cumperi si camera de bord, e sfanta in astfel de situatii.

Important este sa fi impacat cu solutia aleasa de tine, sincer nu stiu cum as fi reactionat ca nu am fost in situatia ta.
Da, eu consider ca am luat o decizie buna. De camera, nu stiu cat renteaza la 8000km pe care-i fac eu pe an.

 alexpet, on 13 martie 2018 - 09:50, said:

nu este vorba de recuperat bani pe anvelopa, este vorba de amenda pentru nesupravegherea minorului. Poate se vor gandi pana la urma sa caute de lucru.....

 tehnics, on 13 martie 2018 - 09:38, said:

Legat de plangere, depinde acum cat de accesibila este sectia de politie ca sa dai declaratii si cat de des mergi pe drumul ala. Crede-ma ca astia cand aud de politie se potolesc repede ca nu le place pe acolo...

Trec o data, maxim de doua ori pe luna pe-acolo. Departe de mine nu e. Ma indoiesc ca are ce sa le faca politia, mai mult de-o amenda, cum a zis si domnu' agent.

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
eu cam sunt scutit de asa ceva in mare parte
ceva multi ani in urma cand nu stiu cum m-am pricopsit cu 2 saci cu veste de la politie
mi-am oprit 2 (imi pare rau ca nu mai multe)
le tin pe ambele masini puse pe spatarul din dreapta fata
la vazul lor se schimba comportamentul majoritatii
niciodata nu le-am purtat altfel,nici macar nu stiu daca am voie sa port vesta cu POLITIA in masina
plus camere pe ambele masini,ieftineli amandoua

Edited by ceanu1980, 13 March 2018 - 10:04.


#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Ann0nyym0us, on 13 martie 2018 - 09:57, said:

De camera, nu stiu cat renteaza la 8000km pe care-i fac eu pe an.
Mai bine sa o ai si sa nu-ti trebuie decat invers.

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 Ann0nyym0us, on 13 martie 2018 - 09:43, said:

Ma intreb cat de vinovat ieseam daca atingeam copilul, in ideea ca nu ma linsau pana ajungea politia. E drum in afara localitatii, n-au nici stalpi de iluminare, d-apoi vreo camera de supraveghere in zona, era duminica dupa-amiaza, si nu cred ca a trecut vreo masina pe-acolo in tot timpul asta.
Atat timp cat ai fi chemat Politia, nu pateai nimic.
Puradelul a trecut strada fara sa se asigure, prin loc nepermis si nici nu ar fi avut sine stie cate zile de spitalizare.

 Ann0nyym0us, on 13 martie 2018 - 09:57, said:

Da, eu consider ca am luat o decizie buna. De camera, nu stiu cat renteaza la 8000km pe care-i fac eu pe an.
Avand in vedere ce ai patit acum, eu as spune ca merita din plin. Chiar daca in instanta nu ar fi valida filmarea, macar ai avea o dovada pentru agentii de Politie.

Edited by Hider141, 13 March 2018 - 10:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate