Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

16/9 si 4/3 la ecran si despre distanta pana la ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
1. Am bagat televizorul in pc si am pus pe ecran un cerc, care e cerc cand imaginea o pun 4/3 dar e oval bine cand pun 16/9. Deci de ce mai toate televizoarele sau monitoarele sunt pur si simplu batute in cap si facute asa late?? materialul ala in plus in lateral ar trebui folosit si facut un aproape patrat, ca sa vedem normal, adica cerc nedeformat.
Nu stiu cum emit posturile tv, acolo tot deformat o fi? sau unele chiar emit 16/9 ? DAR DE UNDE stim noi care? unele filme, rar, parca au format mai lat.

2. Altceva, daca folosesc uneori televizorul mare cu diagonala 80 sau 70 la aceeasi distanta fata de mine ca atunci cand sunt la monitorul pc-ului, deci aproape, ataca ochii mai mult? (adica decat un monitor, sa zicem). Intr-adevar imaginea e mult mai intensa fata de a monitorului (care intr-adevar e vechi), oricat as regla contrastul, culoarea etc
3. Si care consuma mai putin? de fapt e si uzura tv-ului, deci poate n-o sa-l folosesc la pc.

Edited by tarzaan, 13 March 2018 - 00:09.


#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Trebuie sa setezi o rezolutie potrivita televizorului tau, ca cercul sa arate ok.

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
1. Normal ca daca vei pune o imagine 4:3 sau 1:1 pe un monitor/tv 16:9 si o fortezi sa fie pe toata latimea lui va arata distorsionata. Altfel vei avea bari negre iar formatul se va pastra.

2. Un TV de 80cm diagonala e facut sa te uiti de la o distanta mai mare fata de un monitor. Asta pt ca daca nu are o rezolutie foarte mare, densitatea pixelilor este mai mica fata de a unui monitor si va fi obositor pt ochi sa te uiti pe perioade indelungate de aproape. sa nu mai zic ca se va vedea ca un cur, vei vedea pixelii intr-un mod evident.

Edited by Robiacs, 13 March 2018 - 00:14.


#4
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
deci inseamna ca e cum ziceam, isi bat joc de banii nostri, am putea vedea mai mare daca ecranu ar fi mai mult patrat decat lat, eu tot nu inteleg

Ronuquet tv-ul meu nu cred ca are si nici nu tv nu cred ca are vreo optiune sa schimbi rezolutia

#5
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Posttarzaan, on 13 martie 2018 - 00:37, said:

deci inseamna ca e cum ziceam, isi bat joc de banii nostri, am putea vedea mai mare daca ecranu ar fi mai mult patrat decat lat, eu tot nu inteleg

Ronuquet tv-ul meu nu cred ca are si nici nu tv nu cred ca are vreo optiune sa schimbi rezolutia

Subscriu si eu ! nu e nici un castig cu monitoarele sau TV cu format 16:9 raportul 3:4 a fost decenii intregi si ar fi ramas optim daca nu veneau gaselnitele astea de 16:9 care pe deasupra mai fura la unele secvente mult din partea de sdus si jos si te uiti uneori la placinta lata de imagine care deformeaza spectrul vizual si natural al ochilor tuturora dar vezi ca trebuie sa ne supunem majoritatii care ne fura banii zilnic pe schimbari de standarde,formaturi si rezolutii samd.

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Posturile care transmit în 16:9 îți trimit "cercul" care se va vedea tot cerc pe ecranul tău plat. Nicio problemă aici.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttarzaan, on 12 martie 2018 - 23:56, said:

1. Am bagat televizorul in pc si am pus pe ecran un cerc, care e cerc cand imaginea o pun 4/3 dar e oval bine cand pun 16/9. Deci de ce mai toate televizoarele sau monitoarele sunt pur si simplu batute in cap si facute asa late?? materialul ala in plus in lateral ar trebui folosit si facut un aproape patrat, ca sa vedem normal, adica cerc nedeformat.
Nu stiu cum emit posturile tv, acolo tot deformat o fi? sau unele chiar emit 16/9 ? DAR DE UNDE stim noi care? unele filme, rar, parca au format mai lat.
Falsa problema. Raportul 16:9 este un compromis Tv intre filmele vechi si cele moderne.

View Postcsoka2002ro, on 13 martie 2018 - 00:50, said:

gaselnitele astea de 16:9 care pe deasupra mai fura la unele secvente mult din partea de sdus si jos
Nu fura nimic ca nu se filmeaza 4/3 ci 16:9 sau 1:2.35. Fura transferul in 4/3 din laterale vrei sa spui, aia e altceva (pan and scan).
Aspectele astea ce tin de imaginea tv in anul curent 2018 nu ar mai trebui sa fie un mister totusi.

View Posttarzaan, on 12 martie 2018 - 23:56, said:

1. Am bagat televizorul in pc si am pus pe ecran un cerc, care e cerc cand imaginea o pun 4/3 dar e oval bine cand pun 16/9.
Pune PC-ul sa transmita in format corect, 16:9.

View Posttarzaan, on 12 martie 2018 - 23:56, said:

Nu stiu cum emit posturile tv, acolo tot deformat o fi? sau unele chiar emit 16/9 ?
Majoritatea transmit 16:9 in ziua de azi.

View Posttarzaan, on 13 martie 2018 - 00:37, said:

am putea vedea mai mare daca ecranu ar fi mai mult patrat decat lat, eu tot nu inteleg
Ideea e nu sa vezi "mare" ci mai aproape de unghiul vederii umane care nicidecum nu e patrat.

Edited by andreic, 13 March 2018 - 02:00.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@initiator: Stiai ca distanta medie intre ochi e de 65mmm, in vreme ce pe verticala...... Asa ca ia incearca sa-ti incadrezi ochii intr-un dreptunghi, si masoara raportul intre latime si inaltime, sa vezi care e mai apropiat de realitate, 4:3 sau 16:9.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Posttarzaan, on 12 martie 2018 - 23:56, said:

1. Am bagat televizorul in pc si am pus pe ecran un cerc, care e cerc cand imaginea o pun 4/3 dar e oval bine cand pun 16/9. Deci de ce mai toate televizoarele sau monitoarele sunt pur si simplu batute in cap si facute asa late?? materialul ala in plus in lateral ar trebui folosit si facut un aproape patrat, ca sa vedem normal, adica cerc nedeformat.
Nu stiu cum emit posturile tv, acolo tot deformat o fi? sau unele chiar emit 16/9 ? DAR DE UNDE stim noi care? unele filme, rar, parca au format mai lat.

2. Altceva, daca folosesc uneori televizorul mare cu diagonala 80 sau 70 la aceeasi distanta fata de mine ca atunci cand sunt la monitorul pc-ului, deci aproape, ataca ochii mai mult? (adica decat un monitor, sa zicem). Intr-adevar imaginea e mult mai intensa fata de a monitorului (care intr-adevar e vechi), oricat as regla contrastul, culoarea etc
3. Si care consuma mai putin? de fapt e si uzura tv-ului, deci poate n-o sa-l folosesc la pc.
1. Seteaza TV-ul pe 'extended' (din PC), nu 'duplicate'. La 'duplicate' afiseaza exact rezolutia de pe monitor (care banuiesc ca e 4:3 sau 5:4), in timp ce la 'extended' poti seta individual o rezolutie cu raport de 16:9 pe TV. Cel mai probabil e ori 1280x720 (720p), ori 1920x1080 (1080p).

2. Cum au spus si ceilalti colegi, TV-ul trebuie tinut la distanta mai mare decat monitorul. Si daca nu are game mode atunci nu e potrivit la altceva decat lucrul office si vizionarea de filme.

3. Daca monitorul de la PC e un CRT atunci probabil TV-ul consuma mai putin.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttarzaan, on 13 martie 2018 - 00:37, said:

deci inseamna ca e cum ziceam, isi bat joc de banii nostri
Altcineva si-a batut joc de tine.

#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005

View Posttarzaan, on 13 martie 2018 - 00:37, said:

deci inseamna ca e cum ziceam, isi bat joc de banii nostri,
Eu zic ca e o adevarata conspiratie la mijloc . Cred ca e si Soros bagat in asta .

Cine te pune sa-ti cumperi televizor cu 16;9 daca esti convins ca aia nu vor decat sa-ti ia banii ?

#12
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Singurul motiv pentru au existat ecrane cu raportul 4:3 a fost cel de incapacitate tehnologica, imposibilitatea de a fabrica tuburi kinescop cu format normal, 16:9 sau 1:2,35(cinema).

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttarzaan, on 12 martie 2018 - 23:56, said:

1. Am bagat televizorul in pc si am pus pe ecran un cerc, care e cerc cand imaginea o pun 4/3 dar e oval bine cand pun 16/9. Deci de ce mai toate televizoarele sau monitoarele sunt pur si simplu batute in cap si facute asa late?

Nu toate televizoarele,doar al tau.
Si cum ai vrea sa vezi acel cerc,altcumva decat patrat,dupa ce folosesti ecranul pe post de sac de box?

#14
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
'Ai de mine, un ******** arunca o piatra in balta si 20 de destepti sar dupa ea.
4:3, 16:9. si alte alea...... documentati-va macar nitel inainte si dupa aia veniti cu idei noi: https://en.wikipedia...ct_ratio_(image)
Hai sa raminem in epoca de piatra cu 4:3, ca va "fura" la cintar si "gaselnita" de 16:9 e doar o moda, o sa treaca, tot 4:3 rulz.

Edited by mybrandnewmail59, 13 March 2018 - 11:09.


#15
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Citește aici.
O întrebare:
De ce crezi că la cinema e ecran lat?
Folosește logica ta să răspunzi, apoi ai să-nțelegi de ce se folosește actualmente 16:9. Există și AR mult mai "lat", de pildă 4:1

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Smecheria asta e marketing combinat cu incapacitate intelectuala a clientilor. Cu cit te indepartezi de patrat ai o suprafata mai mica la o diagonala egala. Asa s-a ajuns la monitoare 32:9, ma astept sa ajungem la monitoare de 1000 inch care sa poata sa afiseze doar o linie. Nu ca neaparat un format apropiat de patrat e avantajos cind ai de aratat ceva care nu-i patrat, spre exemplu multe din tabletele de top din ziua de azi care sint 4:3 mi se pare ineficiente pentru ca lumea o sa le foloseasca la destul content mult mai wide.

Nebunia asta cu folosit pentru marketing un singur parametru si dupa aia manipulat la greu e mai generala. Si cu HD-ul ca stai putin ca de fapt nu e 1080p ca ala e "full HD", chiar si 720p e HD cica. Nu mai spun cu astea cu 720p, 1080p... dupa aia 4k de fapt e pe lungime nu pe latime si nici macar nu-i 4000 (ci 3840 × 2160, asta in cazul fericit ca exista si mai wide, 3840 × 1600 ...).

#17
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005

View Postf300, on 13 martie 2018 - 12:03, said:

Nebunia asta cu folosit pentru marketing un singur parametru si dupa aia manipulat la greu e mai generala. Si cu HD-ul ca stai putin ca de fapt nu e 1080p ca ala e "full HD", chiar si 720p e HD cica. Nu mai spun cu astea cu 720p, 1080p... dupa aia 4k de fapt e pe lungime nu pe latime si nici macar nu-i 4000 (ci 3840 × 2160, asta in cazul fericit ca exista si mai wide, 3840 × 1600 ...).
De ce tii neaparat sa-l bagi si mai mult in ceata .
La romani e scris in ADN-ul lor ca ceea ce nu inteleg ei , inseamna ce e teapa . Cineva vrea sa le fure banii .

#18
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

View Postf300, on 13 martie 2018 - 12:03, said:

Smecheria asta e marketing ....
Eu nu am inteles daca tu esti pro 4:3 sau pro 16:9, e multa confuzie in mesajul tau.
Pe de alta parte, oare de ce ne agitam ?!
Poate sa se zbata Tarzan cit vrea, oricum nu prea mai gaseste monitor sau tv 4:3 asa usor sau ieftin sau care sa aiba mai multe caracteristici OK (adica, de exemplu, diagonala mare + raport 4:3)
Deci, ce ne agitam si noi pe linga el ?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate