Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

CASS 2018 - un nou forfetar ?

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsilesax, on 13 martie 2018 - 04:05, said:

deci persoanele care obțin venituri din alte surse sub valoarea a 12 salarii minime POT sa opteze pentru neplata contributiei la CASS.
asa mi s a spus la anaf in ianuarie.

Pai asa era in ianuarie, inainte sa apara mizeria asta. In Ordonanta 79 nu exista un paragraf ca trebuie sa platesti la minim 6 salarii minime brute, daca venitul nu depaseste 12 salarii minime, in asta exista. Numai ca nimeni nu vorbeste despre cum va calcula ANAF CASS la anul, pt 2018, toata lumea vorbeste de declarare si estimare, adica o discutie paralela cu fondul problemei. Ori, daca articolul ala ramane in vigoare, in 2019 toata lumea e buna de plata, va fi puzderie de decizii de impunere la Cass in 2019. Astea se emit de un soft, iar softul ala are fix formulele pe care le-am scris mai sus. Toata lumea care incaseaza o dobanda, oricat de mica, se califica.

Edited by rosix, 13 March 2018 - 05:52.


#38
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Daca câștigi 50 lei din dobânzi  trebuie sa depui declarație că nu vrei sa plătești cass


Deștept rău guvernul asta.



#39
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
in ianuarie eu am vrut sa depun si sa optez pentru neplata cass dar ala de la ghiseu mi a zis ca odata ce nu depasesc cele 12 salarii minime automat sant trecut pentru neplata cass.
si m a intrebat daca vreau sa platesc ,i am zis ca nu si atunci mi a zis ca nu am ce depune .
formularul 600 se depuna DOAR daca vrei sa platesti cass.
si banuiesc ca momentan este la fel pana o sa aplice noul proiect.
asa ca depui doar declaratie de venit .

#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsilesax, on 13 martie 2018 - 06:34, said:

in ianuarie eu am vrut sa depun si sa optez pentru neplata cass dar ala de la ghiseu mi a zis ca odata ce nu depasesc cele 12 salarii minime automat sant trecut pentru neplata cass.
si m a intrebat daca vreau sa platesc ,i am zis ca nu si atunci mi a zis ca nu am ce depune .
formularul 600 se depuna DOAR daca vrei sa platesti cass.
si banuiesc ca momentan este la fel pana o sa aplice noul proiect.
asa ca depui doar declaratie de venit .

Pai da mai, dar acum nu mai e asa. In ianuarie 2018 opera Ordonanta 79/2017 (care opereaza si in prezent, inca nu a fost modificata).  Dar, textul de lege, de care vorbim noi aici, schimba lucurile in sensul discutiei de pe acest topic.  SI nu vorbim despre ceea ce se intampla in 2018 (merge omul si declara o suma si opteaza daca plateste CASS sau nu la acea suma) ci de ce se intampla in 2019 la definitivarea impozitului (declaratia aia finala care se depune in martie 2019).  Acolo e problema cu stabilirea CASS-ului din burta, daca legea ramane in aceasta forma.

#41
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Din pacate avem cei mai prosti oameni politici

Nu exista an in care sa nu se schimbe ceva, ba la impozite, ba la invatamant, ba platesti, ba nu platesti, ba declari ba nu declari.

Nu sunt in stare sa se adune cu toti in parlament sa faca legile FOARTE bune  astfel incat 50 de ani sa nu fie nevoie de schimbare.


Si angajatii extrem de slab pregatiti/prosti nu stiu cum sa le zic.


Eu as face asa cu cass-ul

1-la salariu
2-din castiguri mari (dobazi,dividente,loto etc) obligatoriu

3- din castiguri mici (dobanzi loto,dividente etc) OPTIONAL
- aici va fi optional, plateste numai cei ce doresc si nu mai mult decat casiga.
-adica castigi 100 lei dobanda dupa ce banca opreste impozitul pe ca ramane platesti 10% cass-ul REPET OPTIONAL, adica iei dobada in septembrie, virezi plata in sepembrie, depunere banca chiar acolo unde iei dobanda esti asigurat pana la anul.

  -iar de aici esti asigurat la un pachet micro-minim  gen: e iarna si iti rupi piciorul, un ekg gratis pe an, sau o analizia moka la sange,

100% nu or sa vina toti buluc la consultatii, de obicei omul se duce la medic numai in ceasul al 12-lea

#42
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postbladhaund, on 12 martie 2018 - 22:32, said:

Am observat si ca intotdeauna prevederea este exprimata cu o lipsa de logica: "Persoanele prevazute la art. 170". Dar la art. 170 nu este prevazuita nicio persoana. Art. 170 spune "persoanele prevazute la art. 155". Deci de ce nu spune direct de cei de la art. 155? Nu stiu, dar am remarcat ca intotdeauna este exprimat la fel, cu aceeasi lipsa de logica.

daca crezi ca numai la codul fiscal e asa, stai sa vezi pe cele civil si penal :P :P

alea sunt full de re-re-re-trimiteri si exprimari impersonale

#43
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu am citit cu atentie acest proiect de modificare a Codului Fiscal. Nu scrie nicaieri, negru pe alb, ca persoanele care realizeaza venituri sub 12x1900 lei nu au obligatia de plata a CASS.
Scrie doar ca, in anul 2018, platesc CASS la cat estimeaza si optional, daca estimeaza mai putin de 12x1900 lei... Dar, in 2019, atunci cand se definitiveaza impozitul, se schimba treaba, CASS-ul nu tine cont de estimativa ci doar de venitul real, efectiv realizat, daca Art 174 (15) ramane in forma de acum.

Edited by rosix, 13 March 2018 - 08:02.


#44
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,323
  • Înscris: 31.08.2006
Parca stiu ca a mai fost o nebunie asemantoare in timpul guvernului Ponta, cand ar fi trebuit platita sanatatea cateva sute de lei la fabulosul venit de 5 lei din dividente. Atunci stiu ca s-a dat o amnistie fiscala, fiindca era o situatie absolut ridicola. Cu alde Vioricuta si Dragnea nu-i de glumit. Astia nici macar la nivelul lui Ponta nu se pot ridica. Astia-s pericol public.

#45
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai poate cand o definitiva proiectul o sa stabileasca ca se plateste cass de 10%exact la cat venit faci efectiv si gata ,ar fi cel mai corect.ai facut 100 lei venit platesti la 100.
dar asigurat nu vei fi decat daca platesti minim 1200 pe an catre cass.asta in cazul in care nu ai alte venituri de natura salariala.

#46
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Art 174 (15) face trimitere la art 170 (1) care se refera la cei ce estimează peste 12 salarii.
Nu ar trebui sa fie afectați de art 174 cei ce au estimat sub 12 salarii, pentru ca în art 170 nu e vorba de ei.
Cel mai încâlcit mi se pare pentru cei cu veniturile din dobânzi, care nu estimează nimic și nici nu depun declarația.
Pentru un pfa, de ex, mi se pare destul de clar ca nu plătesc dacă au estimat sub.

#47
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTheUglyOne, on 13 martie 2018 - 08:23, said:

Art 174 (15) face trimitere la art 170 (1) care se refera la cei ce estimează peste 12 salarii.
Nu ar trebui sa fie afectați de art 174 cei ce au estimat sub 12 salarii, pentru ca în art 170 nu e vorba de ei.
Cel mai încâlcit mi se pare pentru cei cu veniturile din dobânzi, care nu estimează nimic și nici nu depun declarația.
Pentru un pfa, de ex, mi se pare destul de clar ca nu plătesc dacă au estimat sub.


NU.. pai tocmai 170 (1) se refera la estimat (venitul pe care suntem obligati sa-l declaram pana in iulie 2018 iar Art. 174 (15) se refera la venitul efectiv realizat, ala pe care trebuie sa-l raportam in 2019 pana in martie 2019

Art. 170 (1) Persoanele fizice care realizează venituri prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b ) - h), din una sau mai multe surse și/sau categorii de venituri, datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate, dacă estimează pentru anul curent venituri a căror valoare cumulată este  cel puțin egală cu 12 salarii  minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere al declarației prevăzută la art. 122.  

(daca nu estimeaza, nu datoreaza)

Art 174  (15) În situația în care persoanele fizice prevăzute la art. 170 alin. (1), realizează un venit net anual cumulat  sub nivelul a 12 salarii minime pe țară, datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate la o bază de calcul echivalentă cu 6 salarii minime brute pe țară și depun declarația prevăzută la alin. (3)

(datoreaza CASS calculat la minim 6x1900 - indiferent de cat au estimat... Binenteles, daca au platit ceva in 2018 se regleaza sumele).

Edited by rosix, 13 March 2018 - 08:33.


#48
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbladhaund, on 12 martie 2018 - 23:27, said:

Firma care iti acorda dividende te va raporta prin declaratia 205. Dupa 4,5 ani de la eveniment, ANAF iti va emite o decizie de impunere, impreuna cu penalitatile aferente celor 4,5 ani si impreuna cu amenda pentru ca nu ai depus declaratia de la alin. 3. Totodata, va emite si decizii de poprire pentru toata suma catre toate bancile din Romania, adica teoretic iti va popri 48 x suma.

WTF citeodata am impresia ca am postat in somn.
Da, exact asa! Cu mentiunea ca suma deja poate sa fie de mii (zeci de mii?) de ori venitul deja impozitat.

#49
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
A mai fost aberatia asta cu CASS-ul, calculat din burta, la o suma minima si in perioada 2010-2015.. dupa care s-a anulat... si s-a dat o amnistie fiscala.

Dar.. pana sa se rezolve stiu cazul unor oameni care au facut nunta si au depus banii de la nunta, in banca, pe un depozit, pe numele sotiei care nu avea servici (casnica) si le-a venit din urma, pentru vreo 4-5 ani anteriori o suma de vreo 15.000 lei de plata la CASS calculat la salariul minim de catre ANAF.

Edited by rosix, 13 March 2018 - 08:47.


#50
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
@rosix tu ignori partea cu "dacă estimează peste 12 salarii".  art 170 nu se refera la toți cei care estimează, ci doar la cei care estimează peste 12 salarii.

Dealtfel la art 180 se spune ca cei care au estimat sub 12 salarii pot opta sa plătească cass.
Daca cass ar fi obligatoriu pentru toate veniturile, atunci nu ar mai exista art 180.

În afara de asta mai sunt și 2 variante de plata pentru cei de la art 180. Cea la nivelul de 6 salarii dacă optează pana în termenul legal de depunere al declarației și cea la nivelul de 12 salarii dacă optează după termenul legal de depunere al declarației.

În cazul în care toți ar fi obligați la plata cass cine crezi ca ar mai opta ptr cass după termen și sa plătească la nivel de 12 salarii când oricum ar fi obligat anul următor sa plătească la nivel de 6 salarii?

#51
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
daca nu ai realizat in 2017 peste 22800 nu datorezi
da in 2019 o sa datorezi, 1100 lei nu e un capat de tara, atata cheltui in club intr-un week-end, mai bine sa se duca banii la sanatate

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostFlat, on 13 martie 2018 - 09:50, said:

daca nu ai realizat in 2017 peste 22800 nu datorezi
da in 2019 o sa datorezi, 1100 lei nu e un capat de tara, atata cheltui in club intr-un week-end, mai bine sa se duca banii la sanatate

Nu mai e asa...ca de asta discutam aici. Vor sa chimbe legea, si nu mai are legatura cu 2017.  Citeste de la inceput.

View PostTheUglyOne, on 13 martie 2018 - 09:12, said:

@rosix tu ignori partea cu "dacă estimează peste 12 salarii".  art 170 nu se refera la toți cei care estimează, ci doar la cei care estimează peste 12 salarii.

Eu am spus ce cred... Pentru minte estimatul e estimat si impozitul definitiv e impozit definitiv, nu sunt doua chestiuni care se pot amesteca. Deocamdata, dupa cum scrie acolo, la impozitul denitiv, adica in 2019... tot poporul plateste CASS la minim 6x1900 indiferent de ce a declarat in estimativa.

#53
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Eu tot nu înțeleg de ce ignori treaba cu estimatul peste un anumit venit. Care nu se refera la orice tip de venit ci doar la cele de peste un anumit prag.

Plus ca mai e partea cu art. 180 care nu mai are niciun sens daca interpretezi lucrurile în felul în care o faci tu.

#54
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View Postrosix, on 12 martie 2018 - 22:08, said:

[...]
Cel mai imbecil articol este Art. 174 alin 15) care, practic, contrazice filozofia plafonului minim de 12x1900 lei pe an si reintroduce un forfetar in materie de CASS (nu conteaza cat castigi, conteaza cat trebuie sa platesti):
[...]
So... ca sa n-o mai lungim... Daca cineva incaseaza in 2018 un dividend sau o dobanda la un depozit bancar in valoare de 100 de lei... va plati 10 lei impozit pe dividend (5%-10% retinut la sursa)  si  1140 lei CASS calculata din burta la 6 salarii minime pe economie.


Daca ma insel, rog pe cineva, dupa ce citeste proiectul de ordonanta, sa ma contrazica.
[...]

Te înșeli, uite, două paragrafe mai jos scrie asta (am subliniat):

Quote

58. Articolul 180 se modifică și va avea următorul cuprins:
„Art. 180 - Contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată de către persoanele fizice care estimează venituri anuale cumulate sub plafonul prevăzut la art. 170 alin. (1), precum și de către persoanele fizice care nu realizează venituri
(1) Următoarele persoane fizice pot opta pentru plata contribuției:
a)  persoanele  fizice  care  au  estimat  pentru  anul  curent  venituri  anuale  cumulate  din  cele prevăzute la art. 155 lit. b) - h), sub nivelul plafonului minim prevăzut la art. 170 alin. (1);
b) persoanele fizice care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la art. 155 și nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate prevăzute la art. 154.

Contribuția corespunzătoare la 6 salarii este opțională.
Ce ai citat tu este pentru cei care estimează că vor avea venituri peste pragul de 12 salarii minime și nu realizează până la urmă acel prag (care oricum sunt foarte puțini!).

Plus că în actuala configurare a declarației unice, practic nu mai ești obligat să depui nici o estimare: poți completa în fiecare an doar partea cu realizările din anul precedent și să lași liber estimările pentru anul în curs.

LE cum zice și TheUglyOne

Edited by sorin40, 13 March 2018 - 10:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate