Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Sa ma apuc de fumat?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

 paco rabanne, on 22 martie 2018 - 09:51, said:

Daca esti cool, esti cool oricum si fara sa fumezi.

De asemenea, daca esti tolomac, vei fi tolomac in continuare si daca fumezi.

Nu te apuca, f greu le mai lasi apoi.

Nu cred ca ai vrea sa fii cu o tipa, sa-ti duhneasca a tutun. Valabil si pt ele.

Eu fumez din liceu, stiu despre ce vorbesc.

Ia-ti haine faine, fa sport, citeste, doar asa vei fi cool.
Nu e chiar asa. Tigara iti da pretext de socializare. Apoi de unde sti ca nu ar vrea sa duhneasca a tutun? Unora le place mirosul.

#146
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 LunaCrystal, on 22 martie 2018 - 13:38, said:

Nu e chiar asa. Tigara iti da pretext de socializare. Apoi de unde sti ca nu ar vrea sa duhneasca a tutun? Unora le place mirosul.
Unele esente de tutun da, imi plac si mie...dar tutun, nu fumul de tigare. Sa fim clari in exprimare.

Tigarea nu iti da nici un pretext. E doar o chestie de teribilism care mai tarziu se transforma intr-un viciu ucigator.

Edited by tehnics, 22 March 2018 - 17:17.


#147
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cine iti garanteaza ca nu mori la 55 de ani daca nu fumezi?

#148
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 silesax, on 22 martie 2018 - 17:30, said:

cine iti garanteaza ca nu mori la 55 de ani daca nu fumezi?
Nimeni. Dar de ce sa transformi in fum niste bani... ?

#149
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
S-a mai discutat, țigara și cazanul tunat îți aduc succes la sexul opus, sau neopus, după preferințe.
Ce mai contează un plămân, doi, afumați.

#150
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da, da si când scoti afara o gagica sa trageti o tigara..!

#151
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 pexCom, on 22 martie 2018 - 18:11, said:

S-a mai discutat, țigara și cazanul tunat îți aduc succes la sexul opus, sau neopus, după preferințe.
Ce mai contează un plămân, doi, afumați.
Nu cred. Ti-o spun sigur ca nu cred.
Un baiat daca vrea sa aiba succes la fete in primul rand trebuie sa stie cum sa socializeze si fara telefon. Sa stie sa fie glumet...dar nu facand misto de altii. Sa fie stapan pe sine si pe ce spune. Sa fie parolist si multe altele.
De asemenea o fata oricat de bine ar arata, dar e cu mintea in pom ca sa ma exprim asa, va fi in interesul baietilor doar pentru sex si cam atat....

 silesax, on 22 martie 2018 - 18:14, said:

da, da si când scoti afara o gagica sa trageti o tigara..!
sau doar ea sa traga o tigare si tu sa stai sa ai o conversatie cu ea. Eu si acum port astfel de conversatii cu fete care fumeaza si niciuna nu e nevasta-mea Posted Image. Important e sa stii ce sa discuti...

Edited by tehnics, 22 March 2018 - 18:19.


#152
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 silesax, on 22 martie 2018 - 17:30, said:

cine iti garanteaza ca nu mori la 55 de ani daca nu fumezi?

Eu garantez doar ca ai plamanii mult mai praf decat ai mei. Nu e suficient?

#153
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Am detestat fumatul desi una din micile mele pasiuni din copilarie a fost legata si de fumurile care ieseau pe cosuri la tara sau ca adoram sa pun pe foc orice lucru care scotea fum negru.Posted Image Sau ca imi place mirosul de fum de lemne. Fumatul mi s-a parut din start ceva nelalocul lui, impropriu, pe urma mirosul groaznic. Apoi am citit si m-am bucurat enorm cand am vazut cat de daunator este.

Am zis, din pacate mancarea (macar e gustoasa) de azi e suficient de otravita ca sa mai adaugam si otrava din tutun sau alte chestii.

Apoi, un fumator are:

- capacitate de efort scazuta
- gustul si mirosul diminuate, cica revin la normal la 14 zile dupa abandonarea tigarilor-asta m-ar deranja teribil
- cu unele exceptii, am impresia ca fumatorii rezista mai greu la frig, lucru oarecum logic prin vasoconstrictia pe care o face nicotina
- unii fumatori (inraiti) au niste secretii ciudate in gura/gat pe care simt nevoia sa le scuipe periodic, dar e un mod de a scuipa specific

Oricum, daca as fi nevoit sa fumeze cineva langa mine, mai bine sa o faca cu tigara electronica, nu miroase asa urat. Si din tigarile standard, unele put mai urat decat altele, pur si simplu imi vine sa vars la cum miros anumite marci de tigari, evident varianta lor rosie.

Acum Legea Antifumat pe mine m-a dezavantajat un pic, ca a scos toti fumatorii din localuri in strada si sunt nevoit sa-i ocolesc sau sa le aud disputele si injuraturile.

Edited by Neaceasca85, 24 March 2018 - 02:14.


#154
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Daca vrei sa faci cancer la plămâni, apucă-te de fumat! Fumatul ucide!

#155
Razvanut11

Razvanut11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.03.2018

 Aldulescu, on 22 martie 2018 - 08:35, said:

Ah, nu...
Voiam sa zic daca in momentul de fata stai cu o fumatoare/nefumatoare?

#156
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 silesax, on 22 martie 2018 - 17:30, said:

cine iti garanteaza ca nu mori la 55 de ani daca nu fumezi?
de garantat nu-ți garantează nimeni.
Dar dacă nu fumezi ai mult mai multe șanse să apuci vârsta de 55 de ani fără cancer la plămâni, fără boli cardio-vasculare sau una sau mai multe boli asociate cu fumatul intensiv.

#157
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Da si apoi sa iti para rau ca ai pierdut anii, trecut viata pe langa tine si nu ai facut ce ti-a placut. Concluzie: mai bine faci ce iti place cat timp nu faci abuzuri.

Edited by LunaCrystal, 23 April 2018 - 18:16.


#158
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Razvanut11, on 12 martie 2018 - 21:47, said:

Salut, am 17 ani si ma cam bate gandu' sa ma apuc de fumat... Adica observ ca tot liceu fumeaza (chiar si fetele), eu as fi printre putinii care nu o fac. Cel mai mult imi este frica sa nu fiu luat drep vreun fatalau care sta dupa fusta mamiii Voi ce parere aveti? merita? Daca intr-adevar fac atat de mult rau precum am vazut la tv, de ce foarte lume fumeaza? Ma gandeam sa fumez cativa ani pana devin si eu cool si dupa sa incetez.

P.S. Voi cum ati rezistat tentatiei? Si daca n-ati rezistat, cum v-a schimbat viata fumatul?
Apropo de asta!
Un tip, referindu-se la apa carbogazoasa zicea: "Apa, aerul si fraierul." si gata business.
Strategia de marketing promovata de orice comerciant actualmente, este una ce nu tine seama real de sanatatea consumatorului, tine cont numai de potentialul sau financiar si de potentialul sau vital. Cu alte cuvinte afaceristul si tot lantul de la producator la comerciant, e intereasat de client ca atata vreme cat e in viata sa ii ia banii.
Si mai clar: tu, consumatorul ii dai bani comerciantului, producatorului,... ca sa iti scurteze viata. Pentru orice produs alimentar sau care iti ajunge in corp, actualmente, platesti cu munca si viata, adica platesti cu bani ca prin consumarea/utilizarea acelui produs sa iti scurtezi viata.

Concluzia referitor la fumat o tragi tu singur intrucat, daca e ceva cert in actul fumatului, e ca iti scurtezi viata cu fiecare fum tras; e drept ca actualmente financiarul pentru tigari ti-l asigura parintii, dar tu e musai sa platesti fumatul, la orice varsta, cu ore, zile, luni, ani si zeci de ani din viata.
Sunt si avantaje, insa le vei regreta candva, dar acum nu te gandesti tu la asta si ca orice copil fara minte o sa te aliniezi turmei care direct sau indirect face presiuni asupra ta.

Edited by altnume, 23 April 2018 - 19:49.


#159
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Apropo de asta: fumand contribuit la bugetul statului enorm, mult mai mult decat la bugetul producatorului de tigari. Iti convine asta? Cu fiecare tigara fumata sa dai bani la stat, in conditiile in care stim cu totii ca nu se investe mai nimic in folosul cetatenilor?

#160
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

 LunaCrystal, on 23 aprilie 2018 - 20:03, said:

Apropo de asta: fumand contribuit la bugetul statului enorm, mult mai mult decat la bugetul producatorului de tigari. Iti convine asta? Cu fiecare tigara fumata sa dai bani la stat, in conditiile in care stim cu totii ca nu se investe mai nimic in folosul cetatenilor?
Hahaa
Sper ca nu te deplasezi cu masina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate