Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Problema conexiune RDS.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Eu credeam ca au schimbat astia de la RDS ceva.

A avut un prieten probleme cu routerul si n-a vrut sa mai astepte pana m-am uitat eu la el, si-a luat altul nou din magazin. Cand sa merg sa fac conexiunea, zice ca nu e nevoie, doar a bagat cablurile si merge internetul direct.

Mergea si cu cablul direct in calculator, desi era locatie noua pentru calculatorul ala, se mutase cu el in chirie.

Edited by Mizu, 13 March 2018 - 06:42.


#20
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postrosix, on 13 martie 2018 - 00:35, said:

Pai tocmai asta e rostul, sa explice cineva care se pricepe..  Eu nu stiam sa fie posibil asa ceva.... Atat de slabe sunt echipamentele RDS, incat oricine schimba cablurile intre ele, in propriul router, poate da net la tot cartierul?  Eu stiam ca au protectie, porturi blocate, etc...
Nu e vorba de slabe, grase, blonde s.a.m.d. E vorba de a intelege cum merge o retea. Toti vecinii din acelasi vlan vor primi DHCP de la vecinul "darnic" si automat si net de la el pentru ca nu si-a pus cablurile corespunzator. RDS-ul ce poate sa faca e sa il identifice mai repede si sa ii opreasca portul pana il informeaza ca e prea "darnic".

#21
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Pana la urma ati avut dreptate, suntem mai multi conectati la aceeasi cutie si aparent cineva si-a conectat gresit routerul si de aici problema. S-a rezolvat, au venit cei de la RCS si au vorbit cu vecinul, dar eu tot nu inteleg cum e posibil asta. Pentru cultura mea, poate cineva sa explice cum e posibil ca o conectare gresita a unui router, legat la aceeasi cutie din strada ca si mine, sa schimbe modul de conectare pentru mine la DHCP? As fi recunoscator pentru o explicatie.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe scurt se intampla acelasi lucru care se intampla cand conectezi PC-ul la router-ul personal. PC-ul face o cere DHCP, router-ul ii furnizeaza "setarile", IP, NetMask, Default Gateway, Cache DNS plus in tabela de routare a PC-ului se instaleaza o ruta default care are nexthop default gateway-ul de pe PC. Astfel tot traficul generat local catre o destinatie care nu se afla in LAN e trimis catre default gateway care mai apoi forwardeaza traficul catre alt router si tot asa. Echipamentul ala al ISP-ului chiar daca e ONT are un switch integrat si daca ai 2 sau mai multe porturi in acelasi vlan atunci traficul L2 / L3 ajunge pe toate porturile, ma refer la broadcast (DHCP Request e broadcast, trimiti cererea catre toate host-urile  din acel vlan si raspunde doar cel sau cele care au un server DHCP activ). Din cauza asta tu avand DHCP on pe placa de retea primeai un IP de la router-ul acelui client. Router-ul omului functiona corect, pentru orice cerere DHCP primita pe port LAN trimitea un raspuns la host-ul care a facut cererea. Prin definitie un switch forwardeaza traficul L2 / L3 pe toate porturile mai putin pe cel pe care primeste un frame (pe toate porturile din vlan-ul pe care a venit frame-ul).

Asta e pe scurt.

#23
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Nu e clar deloc!
Deci vecinul ăla avea un router în care intra un fir în WAN, şi mai avea un fir în LAN care ajungea în switch-ul RDS şi dădea dhcp iniţiatorului; rezultă că avea 2 conexiuni fizice la internet!

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai adesea se intampla unde exista infrastructura FTTB si FTTH. Se conecteaza ambele sarme in aceiasi jucarie, una in WAN si una in LAN. Sau varianta 2 in care exista doar o infrastructura si se baga 2 sarme in router la fel WAN si LAN. Varianta 3 o infrastructura, o sarma bagata in LAN caz in care nu functioneaza conexiunea nici macar celui care a avut inspiratia sa isi conecteze sarma in LAN in loc de WAN.

#25
DarkComy

DarkComy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2008
In cartierul Pantelimon din Bucuresti ma trezesc fara internet prin router de vineri dupamiaza. Prin cablu conectat in laptop merge, dar prin router ciuciu.
Ma conectez la routerul meu ASUS prin 192.168.1.1 toate bune si frumoase, dar tot fara net. Imi bat capul vreo ora umbland si la DNS, la idle times etc DEGEABA.
Bag din greaseala in browser 192.168.0.1 si, SURPRIZA, ma trezesc conectat la un router TENDA, fara sa imi ceara vreun user/pass la conectare, cu un alt user/pass pentru PPPOE si cu o alta retea Wi-Fi. Iar a bagat alt vecin cablurile stramb?
Raspunsul la telefon de la RDS: nu e routerul nostru la dumneavoastra in casa, netu va mere pe laptop, BAFTA!

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDarkComy, on 01 aprilie 2018 - 12:45, said:

Bag din greaseala in browser 192.168.0.1 si, SURPRIZA, ma trezesc conectat la un router TENDA, fara sa imi ceara vreun user/pass la conectare, cu un alt user/pass pentru PPPOE si cu o alta retea Wi-Fi. Iar a bagat alt vecin cablurile stramb?
Da. Alt "binevoitor" "networking guru" care stie el cum se face treaba a gresit gaura. In loc de gaura WAN a bagat in LAN.

View PostDarkComy, on 01 aprilie 2018 - 12:45, said:

Raspunsul la telefon de la RDS: nu e routerul nostru la dumneavoastra in casa, netu va mere pe laptop, BAFTA!
Cantitate nu calitate. Aia de la Call Center mai iau si niste banuti frumosi pentru zero cunostiinte. Ca sa ii faci sa inteleaga ceva ai nevoie sa le desezi si nici atunci nu exista garantia ca vor intelege. Asa e cand bagi procedura la inaintare si tai de la radacina orice incercare a unui operator sa se dezvolte profesional.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate