Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa P+M 150mp

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postiulian_dn, on 13 martie 2018 - 11:54, said:

Proiectul tau a fost personalizat, cu studiu geotehnic in spate, sau ai luat ceva gata-facut? Inteleg ca proiectele "de-a gata" sunt facute astfel incat sa se potriveasca pe orice fel de teren, crescand astfel costurile de constructie. Proiectele de aici par sa aiba preturi similare.
A fost facut Studiu Geotehnic inainte...Proiectul de acolo este Posted Image  dar a fost modificat corform Normelor din Romania si dorintelor noastre.

#20
iulian_dn

iulian_dn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2018
Ca si oameni, ca si profesionisti, cum au fost?
Ii recomanzi?

Nu am inteles de ce a trebuit ca proiectul sa fie modificat "conform normelor din Romania".
Toate proiectele lor au nevoie de astfel de modificari sau ai venit cu proiect propriu?

View PostAdrianradu, on 13 martie 2018 - 11:31, said:

[...] incearca...nu te costa nimic...sa ceri o Oferta aproximativa pentru Tamplarie...chiar nu vreau sa tin socoteala la nimeni...dar ai specificat un Buget... [...]
Aici nu inteleg exact la ce te referi. Estimezi ca va fi mult de "tamplarit" sau doar sugerezi sa cer o oferta de tamplarie, poate unei firme de constructii, ca sa am idee in ce ma bag?

Edited by iulian_dn, 13 March 2018 - 13:16.


#21
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Da...ii recomand...bazat pe experienta mea cu dansii.
Cum am scris mai sus...de la inceput pana la sfarsit au raspuns pozitiv la toate cererile mele.
Tot Proiectul primit a corespuns cerintelor.
Comunicare foarte buna...mail...telefonica...
Iti scriam mai sus de CU si de Avize pentru AC...mie mi-au cerut Aviz de la Sanatatea Populatiei...unde sunt niste Norme ce trebuiesc teoretic respectate.
...asa ca nu poti sa pui Baia peste un spatiu de locuit...trebuie pusa doar peste o alta baie sau un hol...orice camera trebuie sa fie mai mare de 12mp...si alte norme..parcarea...pubelele...
Daca o sa te uiti pe site ai sa observi ca aceste reguli nu sunt respectate...si va trebui sa le modifice...

View Postiulian_dn, on 13 martie 2018 - 13:15, said:

Aici nu inteleg exact la ce te referi. Estimezi ca va fi mult de "tamplarit" sau doar sugerezi sa cer o oferta de tamplarie, poate unei firme de constructii, ca sa am idee in ce ma bag?
...pai pot sa iti dau un exemplu concret...
Pentru ~ 18 mp de Tamplarie + Rulouri...cum ai primit recomandare mai sus am platit ~ 4300 euro...(
Nici nu vreau sa ma gandesc cat ar trebui sa platesti pentru Geamurile din Proiectul care v-a placut

#22
iulian_dn

iulian_dn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.03.2018
Multumesc pentru clarificari, am inteles acum. Asa cum spuneam, cu geamurile acelea va trebui sa rezolvam cumva, chiar daca mie imi plac mult (sotiei nu chiar asa). Sper doar ca rezultatul modificarii sa fie cel putin la fel de placut din punct de vedere estetic.

Despre acele norme habar nu aveam, dar daca ma gandesc bine, toate proiectele prin care am trecut aveau baile exact cum spui.

Site-ul celor care ti-au proiectat casa a fost primul pe care l-am explorat -- multumesc pentru pont.

Edited by iulian_dn, 13 March 2018 - 14:48.


#23
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca e vorba de o tamplarie buna, conform asteptarilor actuale si de niste rulouri si cu rol izolator termic ar trebui sa bugetezi cam 120-140 E/mp fereastras si la rulouri, daca le vrei motorizate, tot cam asa. Deci e o investitie ...

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View PostBylly00, on 13 martie 2018 - 14:54, said:

Daca e vorba de o tamplarie buna, conform asteptarilor actuale si de niste rulouri si cu rol izolator termic ar trebui sa bugetezi cam 120-140 E/mp fereastras si la rulouri, daca le vrei motorizate, tot cam asa. Deci e o investitie ...
Rulouri acționate manual m-au costat 100 euro/mp. Prețul Tâmplăriei variază în fcț de ce-ți permiți

#25
void_0

void_0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.06.2008

View Postgushpi, on 13 martie 2018 - 11:52, said:


se rezolvă cu instalarea din start a unor jaluzele exterioare din aluminiu cu poliuretan (și poziționare emporiu NV/SV) - ceea ce recomand tuturor doritorilor de case!
Eu ma intreb cum se pun jaluzele exterioare la ferestre trapezoidale, cu latura de sus in panta acoperisului, cum sunt ale casei din link. Are cineva facut asa ceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate