Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie Fujitzu - 12000 btu - ASYG12LLCE Inverter vs Daikin FTX35J3-RX35K

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
andwu

andwu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2006
Doresc achizitia unuia dintre modelele urmatoare:
https://eastshop.ro/...cc-inverter-545
sau
https://eastshop.ro/...k-inverter--338
wi fi nu primeaza ci fiabilitatea si silentiozitatea ar fi pe primul loc.Observ totodata fujitsu ar fi 5 ani garantie vs Daikin 3 ani.
Pareri ptr achizitie?
Multumesc anticipat

Edited by andwu, 12 March 2018 - 18:29.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In raport cu criteriile tale, un singur aparat se impune - Mitsubishi. Am cumparat unul anul trecut si este excelent! Recomand acest aparat cu toata încrederea, dupa indelungi prospectari ale pietei.

#3
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Daca il cumperi pt. vară oricare din ele e bun.
La capitolul silentiozitate Daikin este campion, am ftxb35c, model mai ieftin si e silentios.
Fujitsu, modelul indicat de tine, are un prieten, 2 bucăți, încălzește iarna cu ele. La servici are Daikin ftxb35c si zice el ca Daikinul e mai silentios decat Fujitsu.
Daca vrei sa incalzesti iarna cu el, Fujitsu la -15°C iti da 3 kw caldura, pe cand Daikinul la aceeasi temperatura iti da 1.99 kw caldura, asadar Fujitsu este peste Daikin.
Ai aici certificatele lor Eurovent ca sa poti face o comparatie:

Attached File  FujitsuLLCE.pdf   16.53K   46 downloads

Attached File  ftx35j3.pdf   15.65K   32 downloads

Edited by instabilu, 12 March 2018 - 19:00.


#4
andwu

andwu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2006
Racirea are intaietate
.interesant din ce am observat ca la Fujitzu se dau 5 ani garantie la compresor si 5 la aparat.  Nu ar trebui sa aiba legatura cu fiabilitatea? Multumesc

Edited by andwu, 12 March 2018 - 19:11.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostG-Ionel, on 12 martie 2018 - 18:49, said:

In raport cu criteriile tale, un singur aparat se impune - Mitsubishi. Am cumparat unul anul trecut si este excelent! Recomand acest aparat cu toata încrederea, dupa indelungi prospectari ale pietei.
+1 pentru Mitsu. Detin de ceva timp 2 bucati. Foarte silentioase.

https://aer-conditio...j35vamuz-hj35va

#6
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postandwu, on 12 martie 2018 - 19:10, said:

Racirea are intaietate
.interesant din ce am observat ca la Fujitzu se dau 5 ani garantie la compresor si 5 la aparat.  Nu ar trebui sa aiba legatura cu fiabilitatea? Multumesc
Un instalator de ac mi-a spus ca cele mai putine probleme le-a întâlnit la Fujitsu.
Eu cred ca in gama asta de pret nu e diferența de fiabilitate intre cele 2 modele.
Daikinul este silentios si compresorul modelează foarte bine la consumuri mici. Un minus ar fi garanția de 3 ani.
Fujitsu are ca + garanția de 5 ani. Ca minus, unii useri s-au plâns de Fujitsu ca nu moduleaza bine, ci merge in regim on/off.
Alegerea iti apartine.

#7
andwu

andwu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2006
Multumesc ptr sfaturi, intra la bataie si MITSUBISHI MSZ-HJ35 / MUZ-HJ35, Inverter, 12000 BTU/h, Clasa A
https://www.rombiz.r...ramator-zilnic/
deci batalia finala in gama de pret 2000 lei la 12000 BTU   ar fi MITSUBISHI MSZ-HJ35  vs Daikin FTX35J3-RX35K
Rog daca exista ceva mai bun si stie cineva recomandari in pretul acesta . Iar intre cele doua modele voi ce ati alege?   poate sunt si detinatori .....Stima

#8
andwu

andwu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2006
MITSUBISHI MSZ-HJ35  vs Daikin FTX35J3-RX35K ? anyone?:) Multumesc

#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Sunt posesor de Fujitsu din toamna, l-a, folosit de cateva ori ptr incalzire.
La temperaturi exterioare in jur de zero grade, consumul sta pe la 360Wh. (am priza/contoar)
Moduleaza fain, pe treapta de viteza ,,silentioasa"nu se aude.
Incalzeste 2 camere alaturate+2 holuri, (40-45mp)fara probleme, dar personal nu-mi place caldura de AC!

#10
andwu

andwu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2006
Am optat montaj si achizitie de la  ptr Aer Conditionat DAIKIN FTX35J3-RX35K 12000 BTU   :
https://superklima.r...000-btu-94.html
revin cu pareri dupa instalare  sper sa fie ok echipa de montaj.Multumesc celor care au raspuns topicului

#11
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
richi_e, de ce nu-ți place încălzirea cu ac? La ce te referi?

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
probabil e vorba despre curentii de aer..
adica, la aceeasi temperatura cu cea data de sistemul obisnuit, nu am acelasi confort! si nu doar eu, ci si nevasta!
stiu ca 22C ar trebui sa fie 22C indiferent cine ii ,,produce", dar confortul este altul!
bine, eu am un sistem combinat de calorifere+pardoseala si caldura din pardoseala este foarte confortabila...

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Exact in aceeasi dilema sunt si eu, ce sa aleg dintre cele doua modele. Nu doresc Mitsubishi.

Intre timp a aparut Fujitsu cu R32 care are putere termica putin mai redusa decat cel care merge cu R410, valabil si pentru Daikin.

Nu stiu ce sa zic referitor la disputa R410-R32, daca mai e oportun un R410 sau sa trecem pe R32. Mai am un Midea de 24000BTU cu R32 (8,3kw putere termica) dar nu stiu cum ar fi mers cu R410 (ca putere termica).

Ma intereseaza in special incalzirea, mai am in vedere un Airwell care are Eurovent, prezentat aici: http://www.eurovent-...&filtre_marque= (pentru Daikin si Fujitsu sunt mai sus in acest topic).

Fiecare are argumente pro si contra, as lua Airwell ca are R32, pret bun (1850) si ofera mai multa caldura decat Daikin. As lua Daikin doar pentru ca se spune ca e printre produsele de top in ce priveste silenztiozitatea (nu ma deranjeaza, locatia nu este rezidentiala), as alege Fujitsu pentru ca am mai avut timp de 20 de ani unul si pentru ca ofera garantia si puterea termica cele mai mari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate