Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

reparatie mouse logitech g700

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Am zis sa schimb si eu un microswitch la acest mouse si am fost nevoit sa dau jos o placa.
Am avut un ciocan de lipit antic si nu m-am descurcat prea bine.
Am reusit s-o pun la loc dar nu-mi mai functioneaza mouse-ul, se aprinde si se muta cursorul dar doar atat si palpaie un led rosu.
Se mai poate face ceva cu el daca ma duc la cineva?
Este posibil sa se fi dus bucatica aia de staniol, nu stiu cum se numeste, pe unde iese piciorusul si nu mai prinde acolo.
Am pus o poza sa vedeti ce si cum. Posted Image

Attached Files


Edited by cilibiu, 12 March 2018 - 17:25.


#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
daca te duci la cineva care se pricepe si vrea sa te ajute se poate

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cand numesti cositorul "bucatica de staniol", nu ar trebui sa pui mana pe letcon, indiferent ca vorbim de unul banal pt tabla zincata de pus pe acoperis sau o statie de lipit profesionala.

Am facut si eu experimente dintr-astea, pana am constatat ca ma costa mai putin sa nu pun mana pe ciocan Posted Image

Daca o fi vreun switch omron dintr-acela cu lamela, cu putina indemanare puteai shimba doar bucata aceea, fara sa pui ciocanul pe mouse.

Cred ca ai facut ceva punte intre pinii aia cand ai dat ciobaneste cu ciocanul de lipit pe acolo.

Edited by gumball3000, 12 March 2018 - 17:51.


#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
microswitch-ul avea 14 picioare? ca despre cositorit ma abtin sa zic ceva...

la cat de bine arata, ori te duci la cineva care stie ce face, ori iti iei altul.

#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
g700 am si eu, o data pe an incepe sa dea dublu click in loc de un click, butonul de click stanga.....il desfac frumos, ii scot capacelul de la switch si iau platinele si le sterg cu hartie cu alcool izopropilic, il pun la loc si aia e, daca tu ai vrut sa schimbi switchul dar nu stii nici macar cum se cheama cablajul ala....no comment, daca intrebai inainte sa il faci praf iti spuneam ce sa faci

#6
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Arata de parca ai folosit asta:

Alt soricel. Tot acolo ai ajuns...

#7
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Se poate salva.
Tragi cate un fir de la fiecare pin in locul unde duce, mergi pe traseu si lipesti in punctul cel mai accesibil.

#8
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View Postgumball3000, on 12 martie 2018 - 17:40, said:

Cand numesti cositorul "bucatica de staniol", nu ar trebui sa pui mana pe letcon, indiferent ca vorbim de unul banal pt tabla zincata de pus pe acoperis sau o statie de lipit profesionala.

Am facut si eu experimente dintr-astea, pana am constatat ca ma costa mai putin sa nu pun mana pe ciocan Posted Image

Daca o fi vreun switch omron dintr-acela cu lamela, cu putina indemanare puteai shimba doar bucata aceea, fara sa pui ciocanul pe mouse.

Cred ca ai facut ceva punte intre pinii aia cand ai dat ciobaneste cu ciocanul de lipit pe acolo.

Cositor stiu ce este. Posted Image
Nu ma pricep dar nici chiar asa.
Ma refeream la baza din placa, la contactul de pe circuit (nu stiu ce denumire are).
Da, este vorba despre un switch omrom si l-am pus pe ala de click deapta in stanga si unul compatibil pentru click dreapta.

Am arcuit placuta aia de mai multe ori dar s-a slabit si tinea foarte putin si se facea iar plata. Am invatat s-o pun usor dupa ce o dau jos dar am fost nevoit sa intru in el. Posted Image

View Postdygey, on 12 martie 2018 - 17:40, said:

microswitch-ul avea 14 picioare? ca despre cositorit ma abtin sa zic ceva...

la cat de bine arata, ori te duci la cineva care stie ce face, ori iti iei altul.


Pai cand pui ciocanul de lipit care un varf cat 2 pini inteleg si eu sa arate asa.
Maine o sa caut sa pun la ciocanul de lipit un varf mai subtire, nu am letcon.

View Postxcit, on 12 martie 2018 - 17:41, said:

g700 am si eu, o data pe an incepe sa dea dublu click in loc de un click, butonul de click stanga.....il desfac frumos, ii scot capacelul de la switch si iau platinele si le sterg cu hartie cu alcool izopropilic, il pun la loc si aia e, daca tu ai vrut sa schimbi switchul dar nu stii nici macar cum se cheama cablajul ala....no comment, daca intrebai inainte sa il faci praf iti spuneam ce sa faci

Asa faceam si eu dar m-am saturat.
O sa ajungi sa-l bibilesti la 2 saptamani.
Am zis sa incerc sa fac ceva cu un cost minim sau o sa-mi cumpar altul.

View PostWzzz, on 12 martie 2018 - 18:17, said:

Se poate salva.
Tragi cate un fir de la fiecare pin in locul unde duce, mergi pe traseu si lipesti in punctul cel mai accesibil.

Da, prima idee buna, idee la care nu m-am gandit.
Probabil nu o sa fiu nevoit sa trag la toate, am putin la care nu fac atingere.
O sa incerc metoda asta.
Multumesc.

PS: sunteti invidiosi pe opera mea. Zici ca este lipitura la rece dar este de vina aparatura.
Revin maine cu poze noi, dupa ce o a gasesc o sarma subtire care sper sa ma tina sa fac toate lipurile si o sa ma duc sa-mi cumpar o solutie sa curat lipitura.
Mi-am luat o pompita si o sa trag iar tot de pe ele. :D

Edited by cilibiu, 12 March 2018 - 18:35.


#9
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
De verificat:

Attached Files



#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postcilibiu, on 12 martie 2018 - 18:25, said:

Am arcuit placuta aia de mai multe ori dar s-a slabit si tinea foarte putin si se facea iar plata. Am invatat s-o pun usor dupa ce o dau jos dar am fost nevoit sa intru in el. Posted Image
Mi-a iesit si mie la un mouse cu arcuirea celei vechi si merge si acum.
Dar in cazul tau, puteai pur si simplu sa cumperi un alt microswitch si puneai doar lamela din cel nou in mouse-ul tau, ca sa nu -i mai dai buleala cu ciocanul de lipit.
Eu sunt complet paralel, dupa ce am reusit mai mult sa stric si sa-mi pierd timpul alte piese jucandu-ma cu un ciocan de lipit de cativa lei amarati, am constat ca decat sa-mi mai pierd timpul cu carpeli dintr-astea mai bine fac altceva.

Daca nu ai si scule cum trebuie, nu merita.

#11
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View PostWzzz, on 12 martie 2018 - 18:42, said:

De verificat:

Multumesc foarte mult pentru sprijinul acordat.
Maine am destul timp sa ma ocup de el si o sa ma apuc de el dupa ce o sa-mi cumpar cele necesare.
Ma ajuta foarte multe aceste explicatii, chiar nu ma descurcam fara ele deoarece eu nu stiam sa interpretez circuitul.

View Postgumball3000, on 12 martie 2018 - 19:16, said:

Mi-a iesit si mie la un mouse cu arcuirea celei vechi si merge si acum.
Dar in cazul tau, puteai pur si simplu sa cumperi un alt microswitch si puneai doar lamela din cel nou in mouse-ul tau, ca sa nu -i mai dai buleala cu ciocanul de lipit.
Eu sunt complet paralel, dupa ce am reusit mai mult sa stric si sa-mi pierd timpul alte piese jucandu-ma cu un ciocan de lipit de cativa lei amarati, am constat ca decat sa-mi mai pierd timpul cu carpeli dintr-astea mai bine fac altceva.

Daca nu ai si scule cum trebuie, nu merita.

Asta am dorit sa fac dar nu am gasit asa ceva, trebuia sa-l comand de afara. Doar un magazin a zis ca o sa-mi aduca asa ceva si dura ceva deoarece trebuia sa mi-l aduca pe comanda.
Nu am alt mouse si nu puteam sa astept.
Daca nu reusesc sa-l fac maine, o sa-mi cumpar altul.
Am gasit unele compatibile dar aveau lamela diferita, chiar daca erau identice.

Asa am cumparat o pompita, maine o sa cumpar un letcon, daca nu gasesc sa-mi pun un varf subtire la ciocanul de lipit si trebuie sa ma duc sa-mi cumpar si niste sacaz.
Circuitul trebuie sa-l curat cu alcool izopropiloc?

Edited by cilibiu, 12 March 2018 - 19:27.


#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
nu arcuirea e problema, ci contactul dintre platine, acolo se ancraseaza si trebuie curatat. Microswitchuri sunt destule pe piata dar trebuie sa gasesti unul similar ca tarie si ca functionare

cati ani are mouse-ul tau, de curiozitate?

#13
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
L-am cumparat in anul 2010 sau 2011, nu mai tin minte. Are cel putin 7 ani si a fost folosit intens.
Am gasit unele dar l-am mutat pe ala de la click dreapta pentru click stanga, functiona bine, si am pus unul nou pentru click dreapta de la alta firma (suna putin diferit si este mai moale dar nu ma deranjeaza, pe click stanga am acelasi...).

Am aflat cum se numeste zona care s-a exfoliat.
Am inteles ca se numesc paduri!? Posted Image

Aveti idee cum se repara? Posted Image
De ce am nevoie? Posted Image

Cu ce sa curat zona pentru a reface lipiturile cum trebuie? Posted Image

Edited by cilibiu, 12 March 2018 - 22:41.


#14
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
se numeste cablaj, circuit imprimat, nu pad
tot cam asa are si al meu, am dat 100 E pe el cand abia aparuse, dar merge perfect cu exceptia ca se mai ancraseaza contactele si il desfac si il curat

la tine zona aia e arsa, n-ai ce sa cureti, incearca cu niste alcool sa mai speli putin ce se duce....in rest refa lipiturile ca lumea si gata

#15
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Al meu face fite la dublu click, nu prea mai puteam sa ma bazez pe click stanga.
Am doar unul, maixim 2 pini cu cablajul deteriorat.

O sa vad ce pot sa fac maine, dupa ce o sa-mi iau cele necesare.

Multumesc pentru informatii.

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am un RX 1500 de la Logitech de vreo 10 ani, o singura data i-am schimbat lamela la click stanga.
M-am obisnuit mult cu el, cred ca in 2-5 ani o sa ramana fara pic de cauciuc rotita de scroll.
Daca s-ar mai fabrica as mai cumpara vreo 2.

Edited by gumball3000, 12 March 2018 - 22:57.


#17
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Si eu m-am obisnuit cu asta si sper sa nu-l pierd.
Am fost si sunt foarte multumit de el. M-a suparat rau rateurile de click stanga, nu puteam sa selectez/copiez anumite pasaje si ma enerva rau.
O sa-mi dau tot interesul sa-l fac.

Daca nu reusesc, o sa-mi cumpar altul.

#18
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Am fost cu el la un baiat de langa mine si l-a rezolvat foarte repede.
A fost nevoie sa-mi refaca niste circuite si-l recomand cu incredere daca aveti nevoie de diverse reparatii.
Ma declar multumit, acum functioneaza foarte bine. Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   635.42K   10 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate