Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

un bloc mic

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
epp

epp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.03.2018
Ma  intreb daca nu am putea sa ne cybergasim vreo 10 persoane sa facem un bloc frumos, contruit cu responsabiliate, frumos, nonportocaliu. Poate ati observat ca multi dezvoltator nu sunt cei mai de incredere oameni....adica daca pot ei de ce nu am putea si noi cu aceiasi bani sau mai putini. cum fac si ei... gasesc firme sa le faca fundatia, structura de rezistenta si au diverse mici firme care le fac restu cu reducere pentru ca e mai mult de un simplu apartament. angajeaza diversi muncitori "cu ziua" sa faca restu. nu e simplu , trebuie sa ii pazeasca cineva dar facem cu schimbu asta e, sunt multe certuri , umilinte de indurat in toate directiile... dar si blocurile obisnuite se dragradeaza la un an dupa ce l-ai cumparat si nu e nici bine izolat fonic de auzi lucruri de neauzit de la vecini,  copii care fac zgomot  etc, persoane care fac gimnastica la ora 6 dimineata cand altii dorm.
Ce parere aveti?

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Da, eu sunt de acord...am ridicat anul asta un cort in curte la bunici..eu cred ca avem sanse

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Cybergasim... De la tastatura totul pare misto.
Ai terenul? Unde vrei sa il faci? Si ce inseamna nonportocaliu? Astelalte sunt portocalii? Eu vad doar gri in 90% din cazuri.

Edited by Seteh, 12 March 2018 - 15:10.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
LOL - daca era asa usor, isi faceau toti "bloace"

Ia incearca tu sa gasesti un teren unde sa iti permita urbanismul standard mai mult de P+2, apoi vino si comunica-ne pretul la teren, dar mai ales daca a gasit acel teren.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ar fi frumos, dar 10 oameni inseamna zece pareri diferite.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eu nu m-am putut intelege cu vecinii mei sa punem interfon, tu vrei sa faci bloc cu romanii.Chiar daca iti iese (si eu iti urez succes fara vreo urma de sarcasm) o sa iti toci nervii cu toti cretinii.

#7
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 epp, on 12 martie 2018 - 15:04, said:

Ce parere aveti?
De sunat suna bine dar nu poate avea finalitate.

Io stiu ca romanii se tepuiesc intre ei.
Chiar si rudele intre ele, asa ca discutia nu prea cred ca are sens pe tema asta.

#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Vorba lui adm... Daca permite terenul mai mult de P+2 vine "investitorul" si iti tranteste un P+12 cladire de birouri. Cum te bati cu el ca sa cumperi tu terenul ala?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Varianta cea mai simpla, faci blocul asa cum vrei si apoi iti alegi cel mai frumos apartament si restul vinzi....iar cand vinzi ...iti alegi si vecinii. Posted Image ...le dai teste Posted Image

Edited by MembruAnonim, 12 March 2018 - 15:18.


#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Initiator: 2 mesaje. Asta ridica ceva semne de intrebare.

#11
epp

epp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.03.2018
ce semne ca am scris despre the Park.  Nu vreau sa pacalesc pe nimeni cu nimic, dimpotriva.  nu vand absolut nimic. stiu ca e greu dar si certurile cu "dezvoltatorii"  de dupa cum sunt? chiar asa sa dai 70 -100 000 pt un apartament inghesuit. Si sunt multe blocuri portocalii/maro. gri mai putine. imi place gri.
stiu ca e greu si cu vecinii sa schimbi administratoru.. si sunt certuri pentru tot felul de nimicuri.
Am zis 10 persoane nu 100. totusi  sunt cateva mii de persoane care cauta un apartament nu? Persoanele dificile  or sa se enerveze oricum la primele discutii, sunt usor de identificat.
Am mai zis un bloc mic cu 2 apartamente pe etaj. Nu se "baga" un dezvoltator la suprafete atat de mici asa ca putem cumpara o casa demolabila.

Edited by epp, 12 March 2018 - 15:26.


#12
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
o idee ar fi sa fabricati totul inainte intr o hala si doar sa montati pe urma ii mult mai rapid, bloc din prefabricate .

ps : mie nu mi plac blocurile mici   sunt fanul zgarie norilor :)

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
am asistat la un bloc facut intr-o schema similara
a aparut un teren de vanzare cineva l-a cumparat, dupa care a gasit un constructor-investitor care a facut blocul s+p+4.... cum si ce au negociat nu stiu.

#14
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu intelegi o chestie. Casa aia demolabila e pe un teren. Trebuie sa stii daca acel teren primeste aprobare pentru P+4 in cazul tau. Daca primeste oricum nu numai tu stii de acel teren si deja pretul e exorbitant, iar daca mai vrea unul sa contruiasca birouri P+8 deja iti iei gandul de la teren...

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt foarte multe probleme, nu neaparat insurmontabile.

1. Cine se ocupa?
2. Cine achizitioneaza terenul?
3. Ar trebui sa aiba toti banii "jos"; nicio banca nu iti da banii pe asemenea aventura.

La faptul cum pui problema, este clar ca nu realizezi problemele care apar intr-un asemenea exercitiu.

Cam in orice PUZ se cere retragere standard jumatate din inaltimea la cornisa.
Asta insemna: mult teren sau PUD (bani, pile, distractie)

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
100.000 de euro..da.. foarte multa lume are banii astia:))..uite, am eu un teren pentru asa ceva...in intravilan cu 400 de mp defrisabili..cred ca sunt in jur de 4000 de mp...o zona frumoasa din pitesti:)..pret..55.000 euro:)...

#17
epp

epp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.03.2018
pai atunci clar postul nu era pt dumneavoastra! :))
ok daca aveti bunavointa sa dati 1300 -1700 pe un bloc semiok ... asta e. mie imi e cam greu.

#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 epp, on 12 martie 2018 - 15:33, said:

pai atunci clar postul nu era pt dumneavoastra! Posted Image)
ok daca aveti bunavointa sa dati 1300 -1700 pe un bloc semiok ... asta e. mie imi e cam greu.

n-ai inteles..dai 100.000 de euro pentru ceva ce va fi gata in cativa ani..deci, nu vinzi vechiul apartament si cumperi altul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate