Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

PC Garage - comision la plata cu cardul?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Cris007, on 12 martie 2018 - 14:19, said:

Dupa parerea mea patronul de la pcgarage s-a trezit cu fata la cearceaf si cam atat.
Patronul e emag. Posted Image

#20
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Tare, nici nu stiam...

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Valmont43, on 12 martie 2018 - 14:19, said:

Eu nu stiu cum de acceptati cu atat usurinta orice rahat inventat de comerciantii nostri care au ajuns mai ceva ca proverbialii evrei, eu faceam stanga imprejur nu inainte de a le adresa ceva academic Posted Image

Cred ca mai speciali nu sint comerciantii nostri ci colegii de forum vorbitori de limba romana si care n-au fost prin lume. Selgros la mama lui in Germania:

https://forum.softpe...2#entry16049714

#22
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Platon, on 12 martie 2018 - 14:22, said:

Bine, raspunsul la urmatoarea intrebare, pentru ca urma sa fiu langa sediul lor, la 2 minute de mers pe jos, deci ar fi trebuit sa comand online sa astept vreo 2 zile? Adica stai putin, astia ma fura si tu ma certi ca de ce m-au furat astia ?
Alegeai tu sa platesti frumusel online cu cardul, cand ai plasat comanda. Atunci vedeai direct ca ai comision. Si, ok, te duceai pe jos ca e aproape doar sa ridici. Desi nu e recomandabil, deoarece daca te duci sa ridici tu, nu mai e comert online si nu mai ai aceleasi posibilitati de retur.

Deci, copii, ca regula generala: comertul -> spre online. E mai simplu si se vede tot din prima, comision, taxe, orice.

 Cris007, on 12 martie 2018 - 14:23, said:

Tare, nici nu stiam...
eMag a cumpărat PC Garage
In 2016.

Edited by bladhaund, 12 March 2018 - 14:26.


#23
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 f300, on 12 martie 2018 - 14:24, said:

Cred ca mai speciali nu sint comerciantii nostri ci colegii de forum vorbitori de limba romana si care n-au fost prin lume. Selgros la mama lui in Germania:

https://forum.softpe...2#entry16049714

Ai dreptate, nu contest asta, dar eu am experiente neplacute cu livrarile de la pcgarage, incepand cu colete incomplete, cutii care par resigilate, si curieri tampiti care nu suna, sau suna cand nu mai este nimeni la birou, si eu nu sunt o persoana comoda, CULMEA am fost la ei pentru ca am avut o lucrare chiar langa sediul lor, acum sa fiu eu fraier ca am fost la ei si am platit si comision vreo 4 lei, sa fie sanatosi, toate lumea, si vorbitorii de romana si nevorbitorii si aia care ne dau lectii

#24
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Frate, e un caz clar de neatentie. Ia priviti cum arata pagina de plata cand selectezi factura pe firma si plata cu card:
[ https://s18.postimg.org/8wl42juvd/Capture.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zice ca ai comision, zice cat e, zice motivul pentru care e aplicat.

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Oare de asta ofera transport gratuit la orice comanda online daca o platesti cu, cardul ? Posted Image

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Probabil cauta impresii despre restaurantele unde piinea e inclusa versus cele la care ti-o pune separat pe nota de plata.

#27
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007
Am senzatia ca ti s-a aplicat comisionul acela datorita faptului ca ai platit cu un card de business (taxa interchange). Exista si o explicate si pe pagina de info plati cu cardul:

Pentru cardurile corporate si business exista o taxa de interchange cu o valoare semnificativa, suportata de catre PC Garage. Pentru a putea oferi preturi competitive clientilor care aleg metode de plata care nu implica utilizarea unor carduri corporate sau business, taxa de interchange va fi adaugata in comenzile achitate cu aceste tipuri de carduri.

... explicate oarecum neclara dupa parerea mea.

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Eu stiam ca este interzis in mod expres in contractele cu banca sa apara comisioane care sa descurajeze plata cu cardul.
Presimt scandal mare la PC Garage.

Am pus in cos un router de 144 lei

- daca selectez PF - nu apare niciun comision la plata cu cardul.
- daca selectez PJ - apare "Online, cu card bancar (vezi detalii)
Cost suplimentar: 2,17 RON (taxa interchange pentru plata cu card business; va recomandam plata prin transfer bancar)"

#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Aceste comisioane, din cate stiu sunt ilegale si incalca contractul cu bancile, furnizoare de POS-uri.

Deci, mail la ANPC si sesizate toate bancile cu care Pc Garage are contract.

Plus tambalau maxim pe bloguri si forumuri.

Nici taxa aia de 2 lei de procesare a comenzii nu e legala... comanda trebuie furnizata clientului gratuit daca esti magazin online... adica se prespune ca ai un flux operational de impachetare si livrare...

Edited by rosix, 12 March 2018 - 15:59.


#30
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
A fost un topic relativ recent pe forumul lor despre asta.

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu e normal fratilor, daca se duce omul care are o firma sau PFA sa ia un toner, cu cardul de firma, de la Garage, sa plateasca 2 lei in plus. Cardurile alea de firma se proceseaza prin intermediul acelorasi POS-uri ca si celelalte carduri non-business, iar pentru acele servicii Garage are incheiat un contract cu banca care ii interzice sa perceapa comisioane suplimentare la plata cu cardul.  Sunt reglementari in acest sens.

#32
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
De pe forumul lor, o informatie interesanta:

Quote

In March 2015, the European Parliament voted to cap interchange fees to 0.3% for credit cards and to 0.2% for debit cards, which was subsequently enacted under Regulation (EU) 2015/751 with effect from 8 June 2015. The caps apply only to personal cards where there is an intermediary, not to cards issued to businesses or to cards issued by American Express.

Quote

Comerciantii care primesc plati de pe carduri ale persoanelor juridice au comisioane pe acele plati cu un ordin de marime mai mare, in cel mai bun caz.

Excesul de reglementare, cica in beneficiul consumatorilor. Dar depinde ce tip de consumator.

#33
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 rosix, on 12 martie 2018 - 16:08, said:

Nu e normal fratilor, daca se duce omul care are o firma sau PFA sa ia un toner, cu cardul de firma, de la Garage, sa plateasca 2 lei in plus.
Sa stii ca 2 lei nu sunt sfarsitu' lumii! mai ales pentru un patron...

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 bladhaund, on 12 martie 2018 - 14:22, said:

Patronul e emag. Posted Image
Nu e patron emag, nici la ei nici la altex sau altele, e o smecherie simpla, imprumut de brand.

Edited by andreic, 12 March 2018 - 16:40.


#35
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Complicată treabă.

Am primit niste bani pe card de la persona juridica alimentare cont
/ Transfer bancar  ebanking

Ăla mi-a trimis 80 lei eu am primit 70 lei.

10 lei comision banca.
Ăla a platit comision și el când a făcut transfer, banca mi-a oprit și mie.

Probabil daca plătești că persoana juridica banca oprește comision la magazine și diferența trebuie acoperita de undeva.

Eu zic că de la bănci se trage buba.

Ce-i in mana nu-i minciuna.

Cash-ul e sfânt.

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 rosix, on 12 martie 2018 - 15:56, said:

Aceste comisioane, din cate stiu sunt ilegale si incalca contractul cu bancile, furnizoare de POS-uri.

Incalca cel mult contractul cu bancile/furnizorii de POS-uri. Care daca e ceva de reglementat dupa mine aici ar trebui: cum adica sa-ti impuna bancile ca nu poti sa vinzi mai ieftin clientilor care platesc cash (adica implicit nu le dau lor comision) ca isi iau jucariile si nu mai discuta cu tine?

 rosix, on 12 martie 2018 - 15:56, said:

Deci, mail la ANPC si sesizate toate bancile cu care Pc Garage are contract.
livrare...

Din cite inteleg nu e nici un consumator in ecuatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate