Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

PC Garage - comision la plata cu cardul?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Deschid acest topic, doar ca sa trag un mic semnal de alarma, astazi am avut parte de o premiera, am fost la PcGarage sa cumpar o tastatura si baiatul de la comenzi mi-a atras atentia ca la plata cu cardul, firma lor imi va opri de pe card un comision de 1,5% din valoarea tranzactiei.

Nimic neobisnuit aici, sau anormal, o firma s-a hotarat sa mai ciuguleasca niste bani de pe cardurile noastre, problema apare cand toti comerciantii vor urma exemplu PcGarage, sa dam comision pe fiecare tranzactie facuta cu cardul, care devine din ce in ce mai ciuruit, bancile il ciuruiesc, statul il ciuruieste, si mai nou apar comisioane si la aceste firme plus tva. in final unde vom ajunge ?

#2
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,253
  • Înscris: 06.01.2009
Io n-am auzit de comisioane la clienti pt platile cu cardu', e prima oara cand aud.

Probabil ca au trecut comisioanele bancare pt utilizarea POS-ului in carca clientului. De cacat oricum.

Edited by dmx85, 12 March 2018 - 14:09.


#3
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postdmx85, on 12 martie 2018 - 14:08, said:

Io n-am auzit de comisioane la clienti pt platile cu cardu', e prima oara cand aud.

Am paltit eu acum 2 ore, crezi ca nu am ramas blocat ?

#4
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Inapoi la numerar !

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De fapt comisionul de incasare prin card ti-a fost "imputat", ceea ce e anormal. E ca si cum te duci in magazin si iti baga pe gat si transportul cumparaturilor.

#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostBarboso, on 12 martie 2018 - 14:10, said:

Inapoi la numerar !

Si cand o sa ne oblige astia sa folosim numai cardul, ce facem? Si oricum, daca ma duceam sa scot bani de la un ATM tot pe acolo ieseam, banca mea imi opreste comisioane si la primire si la plecare si cand scot de la ei, si cand scot de la altii...

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Comertul, incotro?

Speram ca spre clienti mai bine informati.

https://www.pcgarage...info/plata/card

Quote

Taxa de interchange

Pentru cardurile corporate si business exista o taxa de interchange cu o valoare semnificativa, suportata de catre PC Garage. Pentru a putea oferi preturi competitive clientilor care aleg metode de plata care nu implica utilizarea unor carduri corporate sau business, taxa de interchange va fi adaugata in comenzile achitate cu aceste tipuri de carduri.

S-a lamurit misterul? Acum du-te la banca ta, care e o hoață. Foloseste carduri Revolut. Plateste cu numerar. Plateste cu Bitcoin. Fa ceva ca sa nu te mai ia banca de fraier.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Problema e oarecum inversa, in sensul ca nu se intimpla mai des, comisionul ala de 1.5% (sau chiar mai mare) de fapt este platit la fiecare plata cu cardul dar din cauza contractelor monopoliste de-ale Visa, Mastercard&co nu au voie sa ti-l perceapa separat.

In mod normal comisionul trebuia sa fie separat si clientul sa poata sa aleaga cu ce plateste, in functie de cum ii e mai bine in buzunar dar bineinteles ca nu le convine asa ca toata lumea trebuie sa plateasca pretul marit, practic cei care cumpara fara respectivul comision subventioneaza celelalte vinzari.

#9
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Care era pretul tastaturii?

#10
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postbladhaund, on 12 martie 2018 - 14:14, said:

Comertul, incotro?

Speram ca spre clienti mai bine informati.

https://www.pcgarage...info/plata/card


S-a lamurit misterul? Acum du-te la banca ta, care e o hoață. Foloseste carduri Revolut. Plateste cu numerar. Plateste cu Bitcoin. Fa ceva ca sa nu te mai ia banca de fraier.

Corect! Deci admitem ca suntem fraieri! Am cumparat de la ei, pe firma destul, sunt client gold, si niciodata nu am platit comisioane.Pot sa folosesc acest card Revolut pentru firma? daca imi opreste comision la transfer, nu castig nimic

View PostpexCom, on 12 martie 2018 - 14:14, said:

Care era pretul tastaturii?
In jur de 296 de lei

Edited by Platon, 12 March 2018 - 14:17.


#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostPlaton, on 12 martie 2018 - 14:15, said:

Corect! Deci admitem ca suntem fraieri!
Eu nu. Doar voi.

#12
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
La pretul ala cu siguranta comisionul separat era nejustificat. Poate nu stia despre ce vorbea persoana respectiva.

#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postbladhaund, on 12 martie 2018 - 14:15, said:

Eu nu. Doar voi.
Bravo domnule, mai urmeaza sa ne spui ca esti off the grid, sau in spatele sistemului si esti tare ! Felicitari! Eu zic, ca usor usor se strange latul, azi la firme, maine la persoane fizice, usor, usor, sa nu se sperie lumea

Edited by Platon, 12 March 2018 - 14:19.


#14
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
Dupa parerea mea patronul de la pcgarage s-a trezit cu fata la cearceaf si cam atat. Probabil a incercat sa negocieze vreun comision cu banca si nu a reusit, cine stie.

Ideea e ca cam toate tranzactiile cu cardul sunt comisionate cumva, diferenta fata de cazul pcgarage e ca nu iti comunica acest lucru la plata, fiindca se presupune ca e lucru stiut, iti baga comisionul in pretul produselor cumparate si cu asta basta, nu te intereseaza, tu crezi ca nu platesti nimic, dar defapt platesti, chiar daca indirect.

Solutii alternative exista si or sa existe si mai multe in viitor.
Sa zicem merci ca suntem in UE insa, paleta de alternative e mai mare.

#15
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Eu nu stiu cum de acceptati cu atat usurinta orice rahat inventat de comerciantii nostri care au ajuns mai ceva ca proverbialii evrei, eu faceam stanga imprejur nu inainte de a le adresa ceva academic Posted Image

#16
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Bine, urmatoare intrebare ar fi: De ce te-ai dus la un magazin online sa cumperi ca de la unul fizic? Mai ales de la cel care livreaza orice fara taxa de transport, oricat de ieftin?

Da' lasati...

View PostPlaton, on 12 martie 2018 - 14:18, said:

Bravo domnule, mai urmeaza sa ne spui ca esti off the grid, sau in spatele sistemului si esti tare !
Nu, doar citesc termenii si conditiile, ca sa vad unde / cum / de ce sunt comisioane. Si adopt o metoda de plata care nu presupune comisioane de fraier.

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostValmont43, on 12 martie 2018 - 14:19, said:

Eu nu stiu cum de acceptati cu atat usurinta orice rahat inventat de comerciantii nostri care au ajuns mai ceva ca proverbialii evrei, eu faceam stanga imprejur nu inainte de a le adresa ceva academic Posted Image

Era comanda facuta si lansata, daca stiam nu mai comandam la ei, CLAR, desi sunt client gold, nu am primit nici o notificare pe email, puteau sa comunice, ca urmeaza sa platim comision

View Postbladhaund, on 12 martie 2018 - 14:21, said:

Bine, urmatoare intrebare ar fi: De ce te-ai dus la un magazin online sa cumperi ca de la unul fizic? Mai ales de la cel care livreaza orice fara taxa de transport, oricat de ieftin?

Da' lasati...

Nu, doar citesc termenii si conditiile, ca sa vad unde / cum / de ce sunt comisioane. Si adopt o metoda de plata care nu presupune comisioane de fraier.

Bine, raspunsul la urmatoarea intrebare, pentru ca urma sa fiu langa sediul lor, la 2 minute de mers pe jos, deci ar fi trebuit sa comand online sa astept vreo 2 zile?
Adica stai putin, astia ma fura si tu ma certi ca de ce m-au furat astia ?

#18
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004

View PostValmont43, on 12 martie 2018 - 14:19, said:

Eu nu stiu cum de acceptati cu atat usurinta orice rahat inventat de comerciantii nostri care au ajuns mai ceva ca proverbialii evrei, eu faceam stanga imprejur nu inainte de a le adresa ceva academic Posted Image
Pai vad ca oricum scria in "Termeni si conditii", deci nu stiu de ce ar trebui sa ajungi in postura in care sa fi surprins ca iau comision suplimentar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate