Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Slabire fara motiv

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 corinadaniela, on 12 martie 2018 - 14:32, said:

nu vreau sa te sperii sau ingrijorezi fara motiv, dar uneori urticaria este asociata sau poate sa apara din cauza proastei functionari a ficatului...

pe de alta parte, se stie ca mierea are potential alergen - ori tu esti alergic la polen.
daca as fi in locul tau, as renunta o perioada la consumul de miere si goji, sa vad daca urticaria dispare sau nu.
poti asocia aparitia urticariei cu o schimbare in produsele cu care te speli, speli rufele (detergent, balsam) ? si acestea pot da reactii la nivelul epidermei, daca pielea nu le tolereaza.
incearca sa folosesti produse de ingrijire corporala (sapun, gel de dus) pentru piele sensibila sau pentru bebelusi, ia in calcul si schimbarea detergentului/balsamului de rufe, cu unele speciale pentru piele alergica/sensibila.

Am fost la alergolog si mi-a spus ca in 90% din cazuri este foarte greu de depistat cauza uritcariei alergice si ca va trebui sa eliminam treptat fiecare potential factor.

Ideea e ca la mine se manifesta indiferent ce mananc ( inclusiv in lunile cand nu mananc miere, ghimbir, goji, etc). Am schimbat si gelurile de dus,detergentul,  parfumurile, spray-urile, imbracamintea, etc. Degeaba! Se manifesta zilnic, indiferent daca schimb sau mananc ceva sau nu.

#38
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Tu ai o obsesie pentru miere, ghimbir si goji? De ce le consumi asa des?

Cantarul mai e bun? Vezi ca greutatea variaza zilnic cu cca 1-2 kg!

Spre batranete mai se slabeste, scad muschii si oasele.

Esti stresat de la alergie!

Edited by arab, 12 March 2018 - 15:02.


#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006
Slabirea fara motiv este,cu parere de rau,un semn de boala a organismului.

Edited by adisz, 12 March 2018 - 15:10.


#40
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 arab, on 12 martie 2018 - 14:58, said:

Tu ai o obsesie pentru miere, ghimbir si goji? De ce le consumi asa des?

Cantarul mai e bun? Vezi ca greutatea variaza zilnic cu cca 1-2 kg!

Spre batranete mai se slabeste, scad muschii si oasele.

Esti stresat de la alergie!

Nu am o obsesie. Le consum pt ca sunt sanatoase. Plus ca nu consum zilnic nici una din ele si fac si pauze de cate 2 luni.

Cantarul este bun. De fapt ma cantaresc pe 2 ca sa fiu sigur ca e ok.

 adisz, on 12 martie 2018 - 15:03, said:

Slabirea fara motiv este.cu parere de rau,un semn de boala a organismului.


Pai fix de asta ma tem si eu. Posted Image

Edited by Robert_VS, 12 March 2018 - 15:11.


#41
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 Robert_VS, on 12 martie 2018 - 14:17, said:



Cred ca asta e singura solutie, sa fac niste analize amanuntite. Normal ca nu le voi face de capul meu.

Alte schimbari nu am observat, fizic ma simt ok, pofta de mancare am (cand nu fumez e mult mai mare, logic), nici o alta modificare specificata de tine. Bine, sufar de alergie la mai multi alergeni si am ajuns sa iau antihistaminice zilnic, pt ca in afara de perioada verii cand doar atunci aveam nevoie de ele, acum iau cate o pastiluta de Xyzal ZILNIC, altfel n-as rezista la senzatia de mancarime si mici intepaturi pe toata suprafata corpului. In afara de alergia la polen, graminee si praf de camera, se pare ca m-am ales si cu o uritcarie alergica care e prezenta 365 zile pe an.
Eu am trecut la 2 Xyzal pe zi (la sfatul medicului). La mine nu este alergie (zic eu), nu am fost alergic niciodata la nimic. Conform medicului dermatolog, dar si alergolog, am urticarie cronica. Urticaria mi-a aparut pur si simplu acum 1.5 ani si, de atunci, am parte de episoade in fiecare zi, mai mult sau mai putin vizibile. Si nu am slabit sau altceva, deci, de la asta sigur nu e...

#42
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 Magicwisewolf, on 12 martie 2018 - 15:12, said:


Eu am trecut la 2 Xyzal pe zi (la sfatul medicului). La mine nu este alergie (zic eu), nu am fost alergic niciodata la nimic. Conform medicului dermatolog, dar si alergolog, am urticarie cronica. Urticaria mi-a aparut pur si simplu acum 1.5 ani si, de atunci, am parte de episoade in fiecare zi, mai mult sau mai putin vizibile. Si nu am slabit sau altceva, deci, de la asta sigur nu e...

Multumesc pt raspuns. Si eu cred ca n.are nici o legatura cu urticaria. Oricum, nu stiu cun este la tine dar la mine este groaznica, in sensul ca daca nu iau 1 Xyzal zilnic, ma inteapa si ma mananca tot corpul si imi apar pete rosii peste tot.

Sper sa gasesc cauza acestei boli dar mai intai vreau sa aflu ce e cu slabitul asta nejustificat.

#43
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 Robert_VS, on 12 martie 2018 - 14:51, said:


Am fost la alergolog si mi-a spus ca in 90% din cazuri este foarte greu de depistat cauza uritcariei alergice si ca va trebui sa eliminam treptat fiecare potential factor.

Ideea e ca la mine se manifesta indiferent ce mananc ( inclusiv in lunile cand nu mananc miere, ghimbir, goji, etc). Am schimbat si gelurile de dus,detergentul,  parfumurile, spray-urile, imbracamintea, etc. Degeaba! Se manifesta zilnic, indiferent daca schimb sau mananc ceva sau nu.
Nu se stie cauza nici la mine, diagnosticul a fost de urticarie dermografica (parca asa) si nu este de cauza parazitologica, de la probleme cu ficatul sau altceva (am facut analize si au iesit ok).
Deci, mister total. Ideea e ca mi s-a spus ca asa cum apare poate si disparea, e chestiune de luni, ani sau zeci de ani. Sau, nu va disparea niciodata (exista si aceasta sansa). Nu imi mai bat capul ca o iau razna. Incearca sa traiesti cat mai din plin, dar, cu cumpatare.

#44
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 Robert_VS, on 12 martie 2018 - 15:09, said:

Nu am o obsesie. Le consum pt ca sunt sanatoase. Plus ca nu consum zilnic nici una din ele si fac si pauze de cate 2 luni.

Cantarul este bun. De fapt ma cantaresc pe 2 ca sa fiu sigur ca e ok.

https://www.avantaje...mani-fara-efort

http://www.csid.ro/d...catii-12013241/

Edited by arab, 12 March 2018 - 15:23.


#45
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 Robert_VS, on 12 martie 2018 - 15:20, said:

Multumesc pt raspuns. Si eu cred ca n.are nici o legatura cu urticaria. Oricum, nu stiu cun este la tine dar la mine este groaznica, in sensul ca daca nu iau 1 Xyzal zilnic, ma inteapa si ma mananca tot corpul si imi apar pete rosii peste tot.

Sper sa gasesc cauza acestei boli dar mai intai vreau sa aflu ce e cu slabitul asta nejustificat.
Te inteleg. Pana sa iau Xyzal de 2 ori pe zi, luam Aerius o data si Xyzal o data. Si mi s-a parut ca Aerius nu are niciun efect, am vb cu doctora si mi-a zis sa iau Xyzal. Totusi, chiar si cu Xyzal, mai am episoade de mancarimi si senzatie de fierbinteala. Niciodata de usturime. Mie imi apar pe gat, frunte, obraz, maini, umeri, burta, spate si cateodata si pe picioare.

#46
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 arab, on 12 martie 2018 - 15:22, said:


Mersi frumos. Stiu deja ca ambele ajuta la slabire si ca ard grasimile dar dilema mea este de ce nu am slabit de la ele si inainte sa am socul acela emotional. Pt ca faceam cure cu aceste produse cu cel putin 2 ani inainte sa se intample nenorocirea aia.

 Magicwisewolf, on 12 martie 2018 - 15:26, said:


Te inteleg. Pana sa iau Xyzal de 2 ori pe zi, luam Aerius o data si Xyzal o data. Si mi s-a parut ca Aerius nu are niciun efect, am vb cu doctora si mi-a zis sa iau Xyzal. Totusi, chiar si cu Xyzal, mai am episoade de mancarimi si senzatie de fierbinteala. Niciodata de usturime. Mie imi apar pe gat, frunte, obraz, maini, umeri, burta, spate si cateodata si pe picioare.

Stiu exact cum e, crede-ma. Sper totusi sa scapam de aceasta boala sau simptom pt ca doar cei care trec prin asta pot realiza cat de neplacuta poatr fi si cum iti afecteaza viata de zi cu zi. La mine e ok, iau un Xyzal si sunt ok toata ziua. Aerius intr-adevar, este apa de ploaie. Nici la mine n.a avut efect.

#47
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ti-am mai spus, e pe fond nervos. Ai devenit anxios, ipohondru!

Ia citeste despre astea!

#48
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 Robert_VS, on 12 martie 2018 - 15:26, said:

Mersi frumos. Stiu deja ca ambele ajuta la slabire si ca ard grasimile dar dilema mea este de ce nu am slabit de la ele si inainte sa am socul acela emotional. Pt ca faceam cure cu aceste produse cu cel putin 2 ani inainte sa se intample nenorocirea aia.
De-a lungul vietii, se pare ca organismul ni se tot schimba. De mai multe ori decat stim sau bagam de seama. O data cu inaintarea in varsta, se pare ca niste chestii care inainte erau inofensive, incep sa aiba efect. Un lucru e cert, corpul uman este destul de ciudat...

#49
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 arab, on 12 martie 2018 - 15:29, said:

Ti-am mai spus, e pe fond nervos. Ai devenit anxios, ipohondru!

Ia citeste despre astea!

Sa dea Dumnezeu sa fie asta cauza.

 Magicwisewolf, on 12 martie 2018 - 15:31, said:


De-a lungul vietii, se pare ca organismul ni se tot schimba. De mai multe ori decat stim sau bagam de seama. O data cu inaintarea in varsta, se pare ca niste chestii care inainte erau inofensive, incep sa aiba efect. Un lucru e cert, corpul uman este destul de ciudat...

Perfect adevarat. Dar la mine parca a inceput cam prea devreme...la 39. Zic si eu, nu stiu.

#50
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 Robert_VS, on 12 martie 2018 - 15:37, said:

Sa dea Dumnezeu sa fie asta cauza.
Ehe...nu e bine, bolile psihice sunt cu dichis.

#51
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 Robert_VS, on 12 martie 2018 - 15:37, said:

Sa dea Dumnezeu sa fie asta cauza.



Perfect adevarat. Dar la mine parca a inceput cam prea devreme...la 39. Zic si eu, nu stiu.
La mine a debutat la 32 de ani aceasta urticarie. Ce sa mai zic ? Sunt multumit ca sunt in picioare, nu am avut si nu am alte probleme in afara de urticarie si stres (care e prezent cam la toti oamenii normali si care s-ar putea sa fie si cauza urticariei), sunt constient ca nu mai sunt ca la 20 de ani. Dar, mai trosneste un genunchi, mai o durere de spate, d-astea light care sa iti aduca aminte ca nimic nu e perfect in viata.
Ideea e, cu cat te gandesti mai mult la asta, cu atat devii mai nelinistit si lucrurile se accentueaza. Psihicul joaca un mare rol in tot, se pare. Asa ca, ia-le mai usor si nu iti mai face prea multe ganduri. S-ar putea sa vezi si schimbari in bine, apoi.

Edited by Magicwisewolf, 12 March 2018 - 15:55.


#52
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Dacã poți lãsa tutunul pentru a te reapuca, poți slãbi ca apoi sã te îngrași, ești sãnãtos tun!
Uitã de boli și plimbã-te prin lume, cu banii pe analizele aiurea faci o excursie simpaticã undeva...cu cei dragi!!!

Edited by sarac.lipit, 12 March 2018 - 16:00.


#53
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
daca inca ai burta inseamna ca inca esti "gras", deci e bine daca mai dai jos.

daca fumezi, iti bati joc de celalalte "masuri" luate.


goji or fi bune dar cam scumpe...mai bine baga ghimbir si turmeric in orice mancare. si mai recomand (mai ales pt gust) piper cu usturoi sau piper cu lamaie, le gasesti la plic in vreo 2 magazine mari.

Edited by 41ex, 12 March 2018 - 16:06.


#54
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 Magicwisewolf, on 12 martie 2018 - 15:49, said:


La mine a debutat la 32 de ani aceasta urticarie. Ce sa mai zic ? Sunt multumit ca sunt in picioare, nu am avut si nu am alte probleme in afara de urticarie si stres (care e prezent cam la toti oamenii normali si care s-ar putea sa fie si cauza urticariei), sunt constient ca nu mai sunt ca la 20 de ani. Dar, mai trosneste un genunchi, mai o durere de spate, d-astea light care sa iti aduca aminte ca nimic nu e perfect in viata.
Ideea e, cu cat te gandesti mai mult la asta, cu atat devii mai nelinistit si lucrurile se accentueaza. Psihicul joaca un mare rol in tot, se pare. Asa ca, ia-le mai usor si nu iti mai face prea multe ganduri. S-ar putea sa vezi si schimbari in bine, apoi.

Stiu foarte bine ce efect are stresul si consumul psihic si gandurile negre asupra intregului organism si mai ales asupra sistemului imunitar. Dar de la teorie pana la practica..e cale lunga. Incerc sa ma gandesc cat mai putin la asta dar fix cand imi mai revin cat de cat , apare un prieten sau amic care imi spune ca am slabit mult si ma intreaba ce regim am tinut de am reusit asta. Si imi da totul peste cap...

 sarac.lipit, on 12 martie 2018 - 15:59, said:

DacĂŁ poți lĂŁsa tutunul pentru a te reapuca, poți slĂŁbi ca apoi sĂŁ te Ăźngrași, ești sĂŁnĂŁtos tun!
UitĂŁ de boli și plimbĂŁ-te prin lume, cu banii pe analizele aiurea faci o excursie simpaticĂŁ undeva...cu cei dragi!!!

Da, ai mare dreptate. Si intr.adevar, cand fac pauza de tigari, ma ingras. Foarte putin dar treptat. Am zis si mai sus, iau cam jumatate de kg pe sapt, uneori chiar si 1 kg.  Dar ma apuc iar de fumat si dau jos putinul pe care l.am acumulat si mai mult decat atat, slabesc mai mult decat aveam initial inainte sa fac pauza de tigari.

 41ex, on 12 martie 2018 - 16:00, said:

daca inca ai burta inseamna ca inca esti "gras", deci e bine daca mai dai jos.

daca fumezi, iti bati joc de celalalte "masuri" luate.


goji or fi bune dar cam scumpe...mai bine baga ghimbir si turmeric in orice mancare. si mai recomand (mai ales pt gust) piper cu usturoi sau piper cu lamaie, le gasesti la plic in vreo 2 magazine mari.

Sper sa las odata pt totdeauna aceste nenorociri numite tigari. Recunosc, imi place sa fumez dar...

Mersi pt sfaturi. Turmeric nu am luat niciodata. Si nici combinatiile cu piper. Dar voi incerca cu siguranta. Imi mai pun uneori in mancare seminte de kia  dar sunt greu de mestecat, daca nu e mancarea lichida, imi raman printre dinti.

Edited by Robert_VS, 12 March 2018 - 16:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate