Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ROMA - recomandare cazare + vizite in oras

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Salut, la inceputul lunii Mai mergem in roma intr-o vacanta de 4-5 zile, am cumparat biletele de avion si acum suntem in cautarea unei cazari. Aveti vreo recomandare? Unde sa caut? In ce zone sa fie?
Ce ar fi de vizitat? (si costurile aproximative care ar fi). Cum e cu transportul in comun? merita cumparat abonament de o zi? De 7 zile? Alte recomandari? Multumesc!

#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
https://forum.softpe...ic/638259-roma/

#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Ma gandesc ca nu prea mai raspunde nimeni pe acel topic!

#4
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postdebusy, on 12 martie 2018 - 13:34, said:

Ma gandesc ca nu prea mai raspunde nimeni pe acel topic!


Dar ai toate raspunsurile acolo.
Daca si dupa ce ai citit, ai intrebari atunci poti sa revii.
Dar de ce ar repeta cineva a mia oara aceeasi informatie?

#5
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,872
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdebusy, on 12 martie 2018 - 13:27, said:

Salut, la inceputul lunii Mai mergem in roma intr-o vacanta de 4-5 zile, am cumparat biletele de avion si acum suntem in cautarea unei cazari. Aveti vreo recomandare? Unde sa caut? In ce zone sa fie?
Ce ar fi de vizitat? (si costurile aproximative care ar fi). Cum e cu transportul in comun? merita cumparat abonament de o zi? De 7 zile? Alte recomandari? Multumesc!

Hotel Antica Locanda, mie mi-a placut.
Ii gasesti pe booking.
Personal roman si la cazare si la bucatarie.
Central situat, mergand pe jos vezi tot ce poate fi vazut in Roma.
Sunt diverse firme care te duc la toate locatiile care sunt "must see", Roma tour, de astea.
Un bilet de obicei e valabil 2 zile, unele intrari la muzee sunt incluse, altele reduse,etc.
Ce e "must see" e Vaticanul.
Daca ai fost la Roma si nu l-ai vazut, ai pierdut timpul si banii degeaba.

Edited by marius.bunu, 12 March 2018 - 14:07.


#6
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Eu am fost la B&B Casa di Andrea, gasesti pe booking.com ... Oameni cumsecade, respectuosi. Loc curat, baia curata. Mic dejun asigurat la ei, e o doamna care e acolo si gateste.

In Roma, iti ajung 5 zile daca nu te gandesti deja sa vizitezi Vatican-ul. Daca vrei sa vezi si Vatican, 5 zile nu iti ajung ca 2 zile sigur se duc la Vatican. Ia Roma pass ca ai doua intrari gratis si intri la cele mai scumpe muzee: muzeul borghese si pantheon, din cate imi amintesc. Tot cu Roma pass poti circula gratuit cu orice mijloc de transport terestru si cu metroul.

Sper sa prinzi si vreme buna.

#7
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Cat mai aproape de gara Termini sa iti iei cazare.
Am fost eu in acest wekend si am fost cazat la Hotel Igea, la 2 strazi de Termini.
La Termini ajungi direct de pe Ciampino sau Fiumicino cu Autobuse private(in cursul sapt de la Ciampino e 4.9 euro sambata e 5.9 euro)
De la Termini o poti lua in toate directiile.
Spre Vatican cu metroul linia A iar spre Colloseum linia B.
Am incercat sa vizitez in aceeasi zi si muzeele Vaticanului cat si Piata si Basilica. La Basilica nu am mai reusit, era o coada pe toata circumferinta pietei.
Cumpara bilete online cu rezervare. Nu stai la rand.
Coada la bilete la Muzeele Vatican, se intindea pana la coltu de jos al zidului.

Attached Files


Edited by paznicmare, 12 March 2018 - 14:50.


#8
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012

View Postpaznicmare, on 12 martie 2018 - 14:27, said:

Cat mai aproape de gara Termini sa iti iei cazare.
Am fost eu in acest wekend si am fost cazat la Hotel Igea, la 2 strazi de Termini.
La Termini ajungi direct de pe Ciampino sau Fuimicino cu Autobuse private(in cursul sapt de la Ciampino e 4.9 euro sambata e 5.9 euro)
De la Termini o poti lua in toate directiile.
Spre Vatican cu metroul linia A iar spre Colloseum linia B.
Am incercat sa vizitez in aceeasi zi si muzeele Vaticanului cat si Piata si Basilica. La Basilica nu am mai reusit, era o coada pe toata circumferinta pietei.
Cumpara bilete online cu rezervare. Nu stai la rand.
Coada la bilete la Muzeele Vatican, se intindea pana la coltu de jos al zidului.
Salut, si daca cumpar biletele online nu mai trebuie sa stam la coada? Sunt aceleasi preturi online? Cand cumpar online, au o data / ora specifica cand trebuie sa intru? Sau nu conteaza. Merci
Le: noi avem cursa pt fiumicino.

Edited by debusy, 12 March 2018 - 14:37.


#9
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
De ex pt Muzeele Vatican.
Poti lua fie de pe siteul muzeului fie prin agentie.
Eu am luat prin agentie. Iti selectezi data si ora de intrare. Eu am facut plata de pe telefon la hotel platind direct cu card in lei si cei de la receptie mi-au printat tichetul care are cod de bare.
In fata intrarii la muzee peste drum(si pana acolo pe strazi) te agata un soi de ghizi,
Cauti dupa insemnul agentiei ghizii care au geci cu numele agentiei si te iau in evidenta.
Acestia formeeaza grupuri si te trec cu grupa pana inauntru.
Acolo te preda la alt ghid daca ai cumparat si ghid audio.
Eu nu am luat cu ghid audio, asa ca dupa ce am intrat am fost de capu meu si al nevestei.

De la astia am luat
https://www.getyourg...vaticani-l2738/
Zicea tipu de la receptie de la Hotel ca puteam lua de pe siteu oficial mai ieftin.
Pentru Colloseum de aici
https://www.coopcult...sseo-e-shop.cfm
La astia am sarit peste coada si am schimbat in bilete la casierie.
Dar ziceau altii ca trebuia sa mergem direct la intrare la securitate si nu mai stateam la coada de la casierie.
Lumea duminica la collo

Attached Files


Edited by paznicmare, 12 March 2018 - 14:49.


#10
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Super info, merci. Noi mergem cu un copil de 2 ani jumate care doarme cu noi, pe booking.com ar trebui sa pun 2 adulti sj 1 copil? Oricum vad ca nu ne da pat separat pt copil. Daca punem fara, pretul e sesizabil mai mic. E prima oara cand iau de pe booking si nu prea le stiu. Merci

#11
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Fara copil, mai ales ca e de doi ani.
Dar poti suna informativ la unul dintre hoteluri si te interesezi.
Cam toti au aceeasi politica.

Edited by paznicmare, 12 March 2018 - 15:27.


#12
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,872
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdebusy, on 12 martie 2018 - 15:12, said:

Super info, merci. Noi mergem cu un copil de 2 ani jumate care doarme cu noi, pe booking.com ar trebui sa pun 2 adulti sj 1 copil? Oricum vad ca nu ne da pat separat pt copil. Daca punem fara, pretul e sesizabil mai mic. E prima oara cand iau de pe booking si nu prea le stiu. Merci

Se trece si copilul.
Daca nu dau patut separat pentru el,cereti pat dublu mare,daca tot doarme cu voi.
Altfel riscati sa va treziti cu 2 paturi single.

Aveti curaj, oricum Posted Image
Vizitarea Romei presupune mers mult pe jos, iar cu carat de copil de 2 ani cu caruciorul,aglomeratie cat China, pe caldura din iunie in Italia...well Posted Image

View Postdea_dimi, on 12 martie 2018 - 15:26, said:

In .ro ai mai mare sansa sa iei tzeapa la orice, inclusiv pe Booking, dar am cunostinte care-au rezervat pe Booking apartament in Franta si de fapt era garsoniera.

Poti ocoli booking-ul, contactand direct proprietatea.
Obtii ceva reducere, nu mare, insa ti se cere de obicei un avans prin western-union.

Edited by marius.bunu, 12 March 2018 - 15:40.


#13
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

View Postdea_dimi, on 12 martie 2018 - 15:26, said:

In .ro ai mai mare sansa sa iei tzeapa la orice, inclusiv pe Booking, dar am cunostinte care-au rezervat pe Booking apartament in Franta si de fapt era garsoniera.

Am folosit numai booking oriunde am mers si este probabil singurul serviciu pe care il voi folosi. O singura locatie nu a corespuns dpdv al curateniei. Dar nu inchiriez locatii sub nota 8.

Cat desprr Roma, daca nu va deranjeaza mersul pe jos, nu merita cumparat acel pass de 40e/pers pt doua zile. Transportul in comun am folosit doar de vreo 4 ori, deci 8 bilete. Recomand cautarea unui ghid roman pt Vatican(parca am platit 44e/pers) si Audio Guide la Coloseum. Toate obiectivele sunt apropiate unul de altul si usor de identificat pe harta. Nu cred ca locatia cazarii v.ar influenta prea mult traseele, deci cautati ceva ce va place.

Edited by Karogs, 12 March 2018 - 16:16.


#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postpaznicmare, on 12 martie 2018 - 14:27, said:

Cat mai aproape de gara Termini sa iti iei cazare.
Am fost eu in acest wekend si am fost cazat la Hotel Igea, la 2 strazi de Termini.
La Termini ajungi direct de pe Ciampino sau Fiumicino cu Autobuse private(in cursul sapt de la Ciampino e 4.9 euro sambata e 5.9 euro)
De la Termini o poti lua in toate directiile.
Spre Vatican cu metroul linia A iar spre Colloseum linia B.
Am incercat sa vizitez in aceeasi zi si muzeele Vaticanului cat si Piata si Basilica. La Basilica nu am mai reusit, era o coada pe toata circumferinta pietei.
Cumpara bilete online cu rezervare. Nu stai la rand.
Coada la bilete la Muzeele Vatican, se intindea pana la coltu de jos al zidului.


nu, nu este o idee buna.
desi este o locatie strategica si preturile sunt mai mici, eu iti recomand sa stai un pic mai departe de termini. pe motive de "fauna". cam la o statie distanta
alege orice hotel iti place iti permiti in permitrul piata di spagna, Sant angelo, largo di tore, santa maria maggiore, barberini. arunca o privire pe harta si du o linie intre toate astea.

asa esti in inima orasului si ajungi oriunde pe jos, abonamentele pt transport vor fi inutile

View Postdebusy, on 12 martie 2018 - 14:33, said:

Salut, si daca cumpar biletele online nu mai trebuie sa stam la coada? Sunt aceleasi preturi online? Cand cumpar online, au o data / ora specifica cand trebuie sa intru? Sau nu conteaza. Merci
Le: noi avem cursa pt fiumicino.

tine minte la ca de la aeroport si catre aeroport pleci doar o data in decursul a 4-5 zile cat zici ca vrei sa stai. nu'ti alege locatia in functie de asta.
e mai, e vreme placuta, ai sa petrci f mult timp pe afara. o sa'ti viuna greu sa te ridici din fata paharului de vin din trastevere sau de prin alta parte si sa pleci catre hotel, e deja noapte, s'a intunecat. nu vrei sa fi chiar pe la termini la ora respectiva. nu ca ar fi periculos, dar nici prea placut.

#15
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Asculati sfatul lui Argentum,  evitati sa stati chir in Termini, eventual mergeti Spre S Maria Maggiore, Cavour, Monti.  Nu, nu e periculos dar nici chiar placut daca nu esti de-al locului. Inceputul lui Mai poate avea seri super faine de baut si plimbari lungi prin centru, Roma are farmecul ei, mai bine sa pierzi timpul cu asta in loc sa stai fu ochii pe ceas si pe aplicatia cu autobuse:)

Cred ca ai raspuns la toate intrebarile in topicul cu Roma.


Edited by ionutzitaly, 13 March 2018 - 17:25.


#16
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Uite aici o harta a romei sa te ajute cu orientarea.
Poate e un pic depasita, ca are aproape 300 de ani. Am cumparat'o astazi si mi'a adus aminte de topicul asta

Attached Files



#17
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
am gasit aceasta companie care are mai multe hoteluri in roma, ce parere aveti si ce hotel sa aleg de acolo? Multumesc! https://www.bed-and-...a=rome&prezzo=1

#18
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
baga si tu in filtru ara pacis, cavour, navona si vezi de merge. selecteaza ceva in 1km de zonele astea si orinde te va duce vei sta central. tu sa decizi daca iti place sau nu conditiile de cazare, pret etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate