Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce creste consumul la autoturismele cu cutie automata

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
A mea retrogradează până în viteza a doua. Pe la 20 km/h, chiar dacă este într-a doua și sunt pe drum drept, iese din viteză (dacă urc/cobor rămâne în viteză și cade în prima viteză). Dacă vreau să accelerez din nou durează o clipă să reconecteze ambreiajul.

Viteza a IV-a, 10 km/h? Cât e aia, 300 rpm?

Edited by RedDev, 12 March 2018 - 17:00.


#38
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007
DA, retrogradeaza.

#39
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009

View PostRedDev, on 12 martie 2018 - 16:59, said:

Viteza a IV-a, 10 km/h? Cât e aia, 300 rpm?

Nu chiar. La manuala daca o tii in frana de motor, consumul e zero iar RPM-ul cred ca nu scade sub turatia de ralanti.
Daca de la 80 km/h iei piciorul de pe acceleratie si o pui pe liber, iti creste consumul si cica nici nu e bine pentru sanatatea masinii.

Ideea in sine e urmatoarea - un sofer bun de manuala schimba vitezele mai bine decat cutia automata, pentru ca prevede urmatoarele actiuni, stie daca urmeaza sa accelereze sau sa se opreasca... la un drum de 100 km, o cutie automata schimba de "n" ori, iar cu o cutie manuala schimbi de "n" supra 2, adica la jumatate.

#40
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Discuțiile astea nu duc nicăieri dacă vorbim teoretic.

Am făcut 2200 de kilometri în 2 zile și am plătit 600 de lei benzina, trei plinuri de vreo 36-40 de litri (6.2 litri la suta de kilometri cu o aglomerație atroce pe 600 de kilometri în Germania) și asta la prețuri de Franța, Germania.

Asta mi se pare decent în contextul în care aveam consum de 8 litri pe sută la 130 km/h.

*---
Dacă e să continuăm teoretic, cu manuala stai într-o viteză mai mult decât o automată permite. Deși e un consum mai mare pentru accelerare, va sta mai mult în frână de motor. Așa mi se întâmplă și mie dacă e să o conduc în modul manual. Ajung într-a III-a și acolo rămân că nu văd motivul să urc într-a IV-a când știu că urmează o intersecție (și îmi place într-a III-a în caz că vrea să mi se bage careva în față și am nevoie să accelerez instant și să-l las cu buza umflată). Dar e mai obositor să tot schimb vitezele.

Altfel, dacă o conduc mai agresiv, și cutia schimbă peste 2500 și cade fix în 1900 unde are cuplul maxim. Iar durata de schimbare a vitezelor e cvasi-instantă. Dacă accelerez rapid schimbă în vreo 200 milisecunde.

*Notă: Nu las să mi se bage în față dacă nu semnalizează. Dacă semnalizează îi las și 50 de metri.

Edited by RedDev, 12 March 2018 - 17:20.


#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMembruAnonim, on 12 martie 2018 - 12:21, said:

La cutia manuală scazi consumul doar pentru că mergi subturat. Dacă ai merge în același regim de turație la ambele cutii, consumul ar fi similar.
Asta e teoria celui care nu a condus si-si. Eu am avut doua Honda Accord identice, una automatia si una normala. Nici odata nu am reusit cu cea normala sa ajung la consumul celei automate, nici in oras, nici la sosea, nici mediu. Mai exact, cea manuala varia consumul in oras intre 6-7,8, indiferent de stilul de a conduce, cea automata, nu scadea sub 9,6 sub nici o forma.In schimb, comoditatea de a conduce in oras, nu suporta comparatie, cea automata era net superioara. Ca sa nu mai vorbesc de circulat iarna cu frana de motor, (sau in conditii grele de drum, polei, mazga) la  care cea automata e pe dinafara, comparativ cu cea manuala.La fel si in cazul coborarii pantelor, la cea manuala poti ramane fara saboti, in vreme ce la cea manuala controlezi viteza de coborare din cutia de viteze.

#42
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Pana la urma, cel mai bun compromis este sa poti schimba vitezele de la padele ori modul semi-automat - schimbatorul inainte(+) sau inapoi(-)

#43
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTheWarrior, on 12 martie 2018 - 15:32, said:

Si se mai poate spune ca a fost inventata pt femei Posted Image

Si alea de genul de maicute pe la 60 de ani + .

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
myshyk, din toată povestea aia, singurul lucru adevărat e că nu am condus fix același model în variantele manuală/automată.

#45
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
O cutie automată modernă este categoric mai confortabilă decât una manuală, categoric schimbă mai rapid și ține motorul unde trebuie în modul sport. Însă treaba cu consumul mai mic este probabil o minciună de marketing pentru a convinge și pe cei care pun preț pe asta. În realitate economia de pe hârtie nu se reflectă în practică, o automată consumă mai mult și cauze reale s-au menționat deja pe topic. Că merită consumul în plus pentru plusul de confort este cu totul altă discuție.

#46
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
Masinile cu cutie automata consuma mult  !!

Sa nu cumva sa faceti prostia sa treceti de la cutie manuala la automata . Americanii au facut prostia asta de prin anii '70 si acolo au ramas .

Frana de motor la cutie automata este ineficienta !!

Sa nu cumva sa incercati sa retrogradati de la padele sau de la schimbatorul de viteze ( evident , in modul manual ) ca s-ar putea sa obtineti frana de motor cel putin la fel de eficienta ca la cutiile manuale .

Cutiile manuale sunt mai bune decat cele automate .

Din aceasta cauza la unele marci auto le gaasesti doar la comanda speciala .

Daca as primi cadou o super-masina cu cutie manuala as vinde-o si mi-as lua una cu cutie automata fara ezitare .

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTLGTLC, on 13 martie 2018 - 08:22, said:

O cutie automată modernă este categoric mai confortabilă decât una manuală, categoric schimbă mai rapid și ține motorul unde trebuie în modul sport.

Nu am intalnit NICI O MASINA automata care sa schimbe vitezele mai repede decat o fac eu

View Postxwildmanx, on 13 martie 2018 - 10:40, said:

Sa nu cumva sa incercati sa retrogradati de la padele sau de la schimbatorul de viteze ( evident , in modul manual ) ca s-ar putea sa obtineti frana de motor cel putin la fel de eficienta ca la cutiile manuale .

Cutiile manuale sunt mai bune decat cele automate .

Din aceasta cauza la unele marci auto le gaasesti doar la comanda speciala .

Daca as primi cadou o super-masina cu cutie manuala as vinde-o si mi-as lua una cu cutie automata fara ezitare .

Eficienta franei de motor este superioara la cutia mecanica
Acu depinde si cat de departe esti de porecla: "Sofer de duminica!"

Ce inseamna "mai buna"???

#48
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007
Ai condus masina echipata cu cutie DSG ?
Eu cred ca nu, de faci asemenea afirmatii total gresite.

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Daca am spus ca schimb mai repede vitezele, stiu ce vorbesc.

#50
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@Tsunnami: Nu mai spune chestii din astea, e fizic imposibil sa schimbi mai repede decat o cutie moderna. Vorbim de milisecunde in cazul cutiilor moderne, comparativ cu sute de milisecunde (spre o secunda) pentru un sofer. De altfel asta se vede si in testele de acceleratie facute intre masini identice dotate atat cu cutie automata, cat si manuala.

#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postxwildmanx, on 13 martie 2018 - 10:40, said:



Daca as primi cadou o super-masina cu cutie manuala as vinde-o si mi-as lua una cu cutie automata fara ezitare .
Eu zic sa stai linistit si sa astepti ( 50 de ani ) pana se intampla asta Posted Image

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postfigo1988, on 13 martie 2018 - 15:16, said:

@Tsunnami: Nu mai spune chestii din astea, e fizic imposibil sa schimbi mai repede decat o cutie moderna. Vorbim de milisecunde in cazul cutiilor moderne, comparativ cu sute de milisecunde (spre o secunda) pentru un sofer. De altfel asta se vede si in testele de acceleratie facute intre masini identice dotate atat cu cutie automata, cat si manuala.

Ce faci? Compari o masina de raliu de €800,000 cu un Ford de €20,000?
Eu am spus ca pentru ce exista pe piata unui om normal te fac la orice ora cu una mecanica. In schimb imi place si poezia schimbarii vitezelor si in sus si-n jos

#53
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Am masina de 7k de euro cu DSG care schimba in câteva milisecunde. Și a fost 30k noua, nu 800k

https://en.m.wikiped...wiki/Shift_time

In fapt, la curse au ajuns la nivelul la care au seamless shift, adică fluxul de putere nu se întrerupe deloc la schimbarea treptelor.

#54
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View PostTsunnnami, on 13 martie 2018 - 12:19, said:

Nu am intalnit NICI O MASINA automata care sa schimbe vitezele mai repede decat o fac eu[...]
Gee, numai asemenea troace de cutii automate ai găsit? Nașpa tare la 'murica, da' ce poți să ceri de la ăia care pun live axle pe mașină cică sport...

View PostTsunnnami, on 13 martie 2018 - 13:02, said:

Daca am spus ca schimb mai repede vitezele, stiu ce vorbesc.

View PostTsunnnami, on 13 martie 2018 - 19:06, said:

Eu am spus ca pentru ce exista pe piata unui om normal te fac la orice ora cu una mecanica
Vezi că mai era p-aci unul de-și zicea Uko, ăla era și mai dibaci, emula din pedală și ABS și ESP și ESC. I s-a răspuns inițial politicos, sub forma de "e greu de crezut ce zici tu" apoi i s-a spus pe șleau că minte (cu nerușinare) și ar fi cazul sa dovedească măcar un sfert din ce afirmă și la asta a răspuns că nu dă lecții pe gratis la toți proștii. Am oferit 500€ împreună cu încă un coleg de forum ca să demonstreze aberațiile cu care se lăuda. Întâi și-a schimbat nick-name-ul, apoi a dispărut de pe forum cu totul...
Tipul ăsta de afirmații sunt fie flame de-ăla grobian, fie ai probleme medicale serioase (caz în care ne pare rău pentru tine, mergi de urgență la doctor poate e rezolvabil).
În orice caz, te desconsideră și reduc valoarea oricărui sfat (poate util și pertinent) pe care l-ai da de-acum încolo...Păcat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate