Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

De ce creste consumul la autoturismele cu cutie automata

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Hmmm. Cam peste tot unde m-am uitat se spune că o cutie automata e mai eficienta decat cea manuala, schimba la timp fara zguduituri ( ma refer normal la cutiile generatii noi nu la cele de zeci de ani ) gestioneaza mai bine nevoile motorului etc. Si totusi consumul creste la masinile cu cutii automate. La atata eficientizare nu ar fi normal sa scada consumul? Intreb pentru ca vreau sa schimb masina si am oferte atat de masini cu cutii manuale cat si cu cutii automate. Sint masini automate la care consumul creste mai putin decat la celelalte?

Edited by arsmundis, 12 March 2018 - 12:09.


#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Cutiile automate de azi, sint foarte economice, la unele din ele poti alege modul de functionare sport, normal, sau eco.La cutiile mai vechi creste consumul deoarece nu te poti tara prin oras cu a 5 a la 50km/h, ca retrogradeaza cutia automat, tot la fel nu poti schimba viteza la 1500 rpm ca nu schimba cutia.Cele de azi, in mod eco, sant economice.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La cutia manuală scazi consumul doar pentru că mergi subturat. Dacă ai merge în același regim de turație la ambele cutii, consumul ar fi similar.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru ca schimba mai des . Cutiile moderne sunt mai eficiente decat cele vechi dar tot sunt mai "consumatoare " decat alternativa manuala ( sigur , depinde si de cel care conduce ).

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Da, consumul la masinile automate mai vechi e putin mai mare pentru ca, cum spun si altii, schimba viteza a o turatie prestabilita, cica optima.
La cutia manuala, soferul poate sa schimbe cand vrea, la o turatie pe care o vrea el. De aici si economia sau nu.

#6
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
In afara de mersul subturat, un alt factor important este frana de motor, care la cutiile manuale scade consumul clar. La o automata frana de motor nu prea se resimte. Daca in schimb ai si mod secvential la o cutie automata poti face frana de motor.

Edited by shadow_x3x, 12 March 2018 - 12:25.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Masina cu cutie automata e mai grea.
Cat stai la semfor, consuma mai mult fiind in sarcina tot timpul
Are frecari mai mari decat cutia normala + ambreiaj

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Consumul unui motor nu este dat de statistici sau de producatori.Consumul este dat de persoana care utilizeaza acel motor,asa cum zice si JurasikMan.
In ceea ce priveste cutiile de viteza,sa asculti opiniile celui/celor care au condus masini cu cutiile de viteza respective.
Habarnistii care au condus doar cu cutie de viteza manuala iti vor spune invariabil ca nu e bune cutia automata,consuma domne.

ps.
N-am condus in viata mea masina cu cutie automata.Da' nici pareri n-am exprimat in legatura cu acest lucru.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
O masina cu o transmise automata este mai grea decat una cu transmisie manuala si va consuma ceva mai mult combustibil decat una normala.
Cutiile automate moderne sunt mult imbunatatite fata de cele de acum 30 de ani de ex. dar, tot consuma mai mult decat una normala.
Sa zicem ca avem 2 masini  - acelasi motor 1.8 benzina - dar transmisii diferite (automata vs normala)
Cea automata va consuma un pic mai mult.
Asta ca sa nu mai mentionam de costul de achizitie si intretinere sensibil mai mare in cazul masinilor cu transmisie automata

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
1. Depinde de cutie. Nu toate cutiile automate sunt la fel. Cele de pe marcile premium sunt cele "de dorit".
2. La cutia manuala mergi adesea subturat si mai poti sa mergi in neutru.
3. Diferentele reale de consum erau si sunt mici, mai ales comparat cu comfortul.
4. In experienta mea, cutiile automate s-au dovedit a fi foarte fiabile.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
in primul rand cutiile automate nu prea stiu sa faca frana de motor....

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
din motive de masura de la pantof ..
de ce o masina cu transmisie manuala, cu un sofer are un consum mediu de 11.5% iar cu altul de 10.3 ???

#13
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Diferenta de consum e de ordinul a 0,1-0,2 l în plus, adică la 1000 km poţi avea un consum cu 1-2 litri în plus.
Calculează şi tu dacă, în raport de confortul oferit, merită sau nu cheltuiala suplimentară (aici adaugi şi diferenţa de preţ la achiziţionare + întreţinerea periodică)

Edited by Peter Blood, 12 March 2018 - 12:38.


#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarg, on 12 martie 2018 - 12:33, said:

in primul rand cutiile automate nu prea stiu sa faca frana de motor....

Sa fi tu sanatos ce frane de motor fac eu

View PostAdm, on 12 martie 2018 - 12:31, said:

4. In experienta mea, cutiile automate s-au dovedit a fi foarte fiabile.

Le urasc de moarte

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
a. transmisiile automate non-robotice/mai vechi au ele pierderi (energetice), pina la nivelul ca necesita radiatoare de racire separate
b. de asemenea cele vechi (posibil si in ziua de azi la marci naspa, dar nu stiu) au mai putine viteze
c. masina nu vede situatia de pe sosea, poate tu vrei frina de motor cit cuprinde ca e rosu sau ai vreo limitare de viteza mult sub cu cit mergi dar automata iti tot schimba vitezele sub 2000.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postf300, on 12 martie 2018 - 12:44, said:

a. transmisiile automate non-robotice/mai vechi au ele pierderi (energetice), pina la nivelul ca necesita radiatoare de racire separate
b. de asemenea cele vechi (posibil si in ziua de azi la marci naspa, dar nu stiu) au mai putine viteze
c. masina nu vede situatia de pe sosea, poate tu vrei frina de motor cit cuprinde ca e rosu sau ai vreo limitare de viteza mult sub cu cit mergi dar automata iti tot schimba vitezele sub 2000.

b. a mea are 6 viteze si nu-i tocmai model nou
c. merg cu frana de motor fara probleme. Merg pe varianta "sport" si daca doar ating frana cat sa se aprinda becul, chiar mai putin de o secunda trece in treapta inferioara.
La fel si pe cruise-control, daca cobor o panta imi trece pe frana de motor automat

#17
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
Vad comentarii cam pe langa .
Adica facute de cei care nu au condus masini '' pentru handicapati '' cu doar doua pedale .
Un consum mediu de 5,2 % ti se pare mare la un diesel cu motor de 1560 cm ?

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
O fi sau n-o fi mai eficienta una automata fata de manuala , nu prea conteaza cat diferenta de pret la achizitia unui auto nou . Binenteles ca si emisiile de CO2 sunt mai mari la automata asa ca de banii de diferenta intre cutii pui mai multe optionale pe masina cu cutie manuala si te feliciti pt alegerea facuta , adica stai fara grija ca se strica ...

View Postxwildmanx, on 12 martie 2018 - 12:52, said:

Vad comentarii cam pe langa .
Adica facute de cei care nu au condus masini '' pentru handicapati '' cu doar doua pedale .
Un consum mediu de 5,2 % ti se pare mare la un diesel cu motor de 1560 cm ?
In functie si de nr de km anual alegi una sau alta , daca nu faci prea multi , cu atomata iesi in pierdere , grav de tot daca mai ai si nenorocul sa se strice ceva la ea ...

https://forum.softpe...ale-4x4-si-4x2/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate