Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Credit pensionari

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Monica6

Monica6

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.04.2017
Bunã. Tatal meu a decedat iar mamei mele i s-a recalculat pensia, optand pentru jumatate din pensia lui, devenind astfel pensie de urmas, dupa cum scrie pe decizie. Pensia este de 720 de lei iar mama are 62 de ani. Exista institutii bancare sau nebancare care acorda credite mai mari(20000-25000 RON) in conditiile date?

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă încasează pensia pe card să întrebe la banca unde-l are.
Nu e prea bine să facă împrumuturi la IFN-uri.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Peuntru un credit de 25000 lei pe 5 ani , rata lunara ar fi in jur de 550 lei la banca, iar la IFN cam 850 lei.
Asa ca nu cred ca poate obtine mai mult de 10.000 lei.

Edited by pasilla, 12 March 2018 - 12:05.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu prea.
Calculul bancilor este foarte simplu.
Din venitul lunar bancile scad cheltuielile de subzistenta si aplica un grad de indatorare de 50% la suma ramasa.
Asa se stabileste suma lunara disponibila pentru rata unui credit.
Exista de asemenea o conditie impusa de banci si anume varsta maxima la rambursarea creditului iar acesata, in functie de banca, este max. 70 ani.
In cazul acesta (venit 720 de lei/ lunar) nu cred ca se apropie nici macar de 10.000RON

#5
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Dragă Monica, mama ta are o pensie de mizerie, aşa că ideal ar fi ca tu să o ajuti cu bani, nu să o îndatorezi pe viaţă.

#6
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Ai mei se imprumuta la Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor. Cotizeaza lunar o suma de cativa lei. Nu stiu cat este limita maxima dar parca dau de 3 ori fondul depus, Stiu ca tata are fond pana in 2000 lei si a luat 5000 lei imprumut ca voia sa schimbe termopanele la casa. Am vrut sa ii dau eu banii aia dar nu a vrut.

Un pensionar cu 750 lei sa imprumute 25 000 lei este nebunie curata. Nu recomand!!!

Edited by ionut27, 12 March 2018 - 12:36.


#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Monica6, on 12 martie 2018 - 11:52, said:

Bună. Tatal meu a decedat iar mamei mele i s-a recalculat pensia, optand pentru jumatate din pensia lui, devenind astfel pensie de urmas, dupa cum scrie pe decizie. Pensia este de 720 de lei iar mama are 62 de ani. Exista institutii bancare sau nebancare care acorda credite mai mari(20000-25000 RON) in conditiile date?
vrei s-o omori ? ...sau ma rog, sa fi orfana ! ...
mama are pensia "exact" cat factura de gaz ! ...
noi (3 copii) trebuie sa o ajutam ! ... este datoria noastra a copiilor !
nu stiu daca ma intelegi ! ...
apropos, tatal tau ca si al meu nu a decedat ! ... a(u) murit !

Edited by realduc, 12 March 2018 - 13:09.


#8
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ce-ar fi sa nu!

lasa-i aia 700 de lei amarati in pace, pune mana si fa-ti tu un credit pentru
a rezolva eventuala problema (daca chiar nu se poate altfel si achita-l tu),
cu mana si banii tai.

eu tare am impresia ca despre asta-i vorba si inca-i de actualitate... daca-i asa,
te sfatuiesc sa cauti in alta parte rezovarea si nu sa-ti indatorezi mama. chiar si
in cazul in are tu esti cea care achita acest moft. (nu vreau sa intru in detalii de
ce e un moft).


https://forum.softpe.../#entry21034541

Edited by dygey, 12 March 2018 - 13:15.


#9
Monica6

Monica6

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.04.2017
Multumesc celor care mi-au raspuns. In nici intr-un caz nu mi-as permite sa imi bat joc de mama mea si in nici intr-un caz nu este un moft de al meu. Ma bucur ca judecati fara sa stiti conjunctura. Eu si Mama vrem sa ajutam pe cineva intr-o situatie foarte grava si delicata. De pensia mamei mele nu se atinge absolut nimeni. Eu platesc absolut tot si mi se pare ceva normal sa nu o incarc pe ea cu nimic. Este ideea ei, nu e fortata. Imi iubesc mama mai presus de orice iar celor care mai aveti mama, sa v-o tina Dumnezeu sanatoasa.Eu am deja un credit cu o rata destul de mare, fiind facut pe doi ani, pe care il termin la finele acestui an si de aceea, nu sunt eligibila.
As dori sa inchid acest topic. Va multumesc tuturor!

#10
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
@Monica6, nu te judeca nimeni. Doar incearca sa te impiedice sa iei o decizie gresita. Indiferent cat de sigura esti ca mama ta nu va plati nimic, tot o supui la niste riscuri. Asa au gandit toti aceia care au luat in nestire credite cu buletinul: castig suficient, nu are ce sa se intample. Dar s-a intamplat: o criza economica, crestere euro/franc, o boala, un deces, pierderea locului de munca, un divort...si lucrurile s-au complicat rau de tot. De acceea, in cazurile acestea de imprumut trebuie luat in calcul cel mai sumbru scenariu.

Edited by ionut27, 27 March 2018 - 08:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate