Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

tamron 90mm macri stricat

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
rrradu

rrradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
a desfacut careva vreun obiectiv tamron? am un tamron 90mm macro cu un aparat nikon D70 si angrenajul obiectivului care modifica diafragma se blocheaza in pozitia deschis. ma intereseaza o schema a obiectivului sau daca a desfacut cineva asa ceva mi-ar prinde bine niste sfaturi.

#2
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
ce versiune de 90?

#3
rrradu

rrradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
tamron 90mm 1:2,8 macro 1:1

#4
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
varianta digi sau cea veche (tot AF)?
concret ce are blocat? am desfacut varianta veche. aia noua inclin sa cred ca e similara.

#5
rrradu

rrradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
sory ca nu am dat mai multe detalii. nu stiu exact ce varianta ii: are AF si apertura se poate regla si manual. Sistemul de modificare a diafragmei are un arc care il tine diafragma in pozitia inchis; tija de care ii legat arcul si care iese din obiectiv si face legatura cu aparatul foto se blocheaza  iar diafragma ramine in pozitia deschis; arcul functioneaza (nu e rupt) dar cred ca ceva nu ii la locul lui si blocheaza mecanismul  (obiectivul nu a fost trintit  sau lovit) iar diafragma nu poate fi modificata nici manual nici de la aparat (pozele ies mult supraexpuse). nu am gasit pe nimeni care sa se priceapa la asa ceva si daca ai ceva scheme sau poti sa-mi dai niste sfaturi ti-as fi recunoscator. :)

aparatul il folosesc numai la poze macro si am nevoie de profunzime maxima la ele.  Obiectivul are 10 lentile impartite in 9 grupuri (cred) si era ok la inceput,  apoi treptat a inceput sa faca faza asta si de vreo 2 saptamini nu mai pot sa fac nici o poza ca lumea. . Am incercat sa pun ulei de parafina: a mers faza doar vreo saptamina. Ulei nu mai pun ca mi frica sa nu ajunga intre lentile. Poate sti cum pot sa ajung la angrenajul acela fara sa desfac  lentilele. :)

#6
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
rau ai facut ca ai pus ulei...
poti sa te uiti la el fara sa-l strici desfacandu-i suruburile de pe baioneta. doar cele care vin in contact cu baioneta aparatului atentie. ai acces in felul asta la ce e dedesubt (probabil ca ai pus obiectivul mai dur pe masa de ex si s-a strambat tija putin).

daca vrei sa mergi mai departe, zi-mi din ce oras esti. nu-ti recomand sa faci asta singur acasa.

#7
rrradu

rrradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
Sunt din Timisoara. Am pus ulei deoarece atunci cind miscam tija se simtea ca freaca undeva dar nu se vedea unde, in schimb atunci cind scutur obiectivul se aude in el ca si cum ceva ar fi desprins iar tija se misca greu si se blocheaza frecvent. Suruburi are doar in partea dinspre aparat: cateva suruburi mai mari pe margine perpendiculare pe prima lentia si cateva mai mici mai in centru si orientate paralel cu lentila. care dintre ele ar trebui sa le desfac? obiectivul e aproape nou (5 luni) dar e adus din germania si nu pot sa iau garantia pe el. tu din ce oras esti? ca in timisoara nu stiu pe nimeni care sa mai fi facut asa ceva iar de obiectiv am nevoie neaparat!

#8
electronicholas

electronicholas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.06.2005
ma scuzati ca ma introduc in vorba...dar pt mine care am un maginon 80-200 cu f4 cu tot cu ulei pe lentile ce sanse imi mai dati?? :mellow:   sa ma risc sa il desfac?

#9
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
bucuresti. iti trebuie in primul rand niste surubelnite pe masura.
cauta wiha sau wera. 00 sau 01 dimensiune.
daca gasesti standard japonez (jci scrie la cod) atunci e si mai bine.

insa din ce descrii tu, a scapat cuplajul de diafragma. asta se poate intampla in doua feluri: ori l-ai trantit, ori s-a desprins. in ambele cazuri iti trebuie experienta. mai aproape de timisoara cred ca gasesti in cj reparator. daca ajungi cu el prin bucuresti ti-l fac eu. aduci o timisoreana (br) ;)

#10
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Am incercat sa pun ulei de parafina: a mers faza doar vreo saptamina.
BIG mistake. Acuma, spor la curatat lamele de diafragma. Aproape sigur era ceva intrat intre lamelele acelea subtiri de otel care formeaza diafragma de facea figuri la inceput.
Uleiul face foarte mult rau pentru ca "lipeste" lamelele una de alta prin tensiunea superficiala.
Si eu am invatat chestia asta din greseli. Am uns acum vreo 6 ani perdeaua la un aparat Praktica cu probleme. A trebuit sa desfac tot aparatul si am avut foarte mult de lucru ca sa repar greseala.
Asa ca...aviz amatorilor. Un fir de nisip intre lamele se rezolva cu o pensula foarte fina, nu cu ulei sau vaselina.
Daca vrei sa te apuci sa-l desfaci, iti doresc mult succes, dar te sfatuiesc sa lucrezi cu grija si sa fotografiezi fiecare pas

#11
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
@electronicholas
tu ai un maginon mai vechi (un one touch zoom cumva?) care-s destul de usor de curatat. depinde unde e uleiul.
se pot curata fara probleme, ai nevoie de rabdare multa si de surubelnite pe masura, alcool tehnic pur si meticulozitate.

#12
electronicholas

electronicholas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.06.2005
pai nefind mare maestru...asa l-am cumparat... ulei pare sa fie pe prima lentila... dar ...alcolul tehnic nu strica anti reflexul??   de unde incep?

#13
rrradu

rrradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
docman2!  cred ca asta e problema dupa cum se comporta tija de la diafragma! cum pot sa ajung la cuplajul de diafragma? mai precis care din cele 2 tipuri de suruburi trebuie sa desfac, cele mici sau cele mai mari? trebuie sa le desfac pe cele de pe baioneta obiectivului ca sa ajung la cuplaj? din pacate nu pot sa ajung nici in cluj nici in bucuresti, deci ..... trebuie sa ma descurc singur desi nu am mai desfacut nici un obiectiv     :confuzzled:

#14
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
@electronicholas
nu, nu-ti strica nimic. poti incerca fara probleme.

@rrradu
alea mari intai si apoi depinde de cum e prins flexboardul de contactele din interiorul aparatului. o sa ajungi sa le desfaci si pe alea mici.
ai grija la 2 chestii: sa nu iti sara bila de la diafragma (chestia aia care face tzac tzac pentru profani) si sa nu rupi flexboardul care ajunge la contactele din interiorul aparatului. nu fortezi nimic. atentie: sa ai surubelnita pe masura aia exact exact. altfel o sa strici capul surubului si asa ramane obiectivul ala.

#15
rrradu

rrradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
docman2
merci mult de sfaturi! iti raman dator cu o timisoreana  :)
ce e flexboardul?
sper sa ma descurc, daca ma impotmolesc te mai intreb :P  oricum o sa postez zilele astea ce am reusit sa fac

#16
rrradu

rrradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
docman2 ! merci de sfaturi, mi-au fost de mare ajutor!
am rezolvat problema (cel putin partial). nu era cuplajul de diafragma bulit : cuplajul se misca pe un inel de metal cu un fel de rulment de diameru mare si cu bile foarte mici, iar intre bile spatiile nu erau simetrice si nu mai erau la locul lor (bilele). cum nu am de unde procura alta piesa am ales solutia sa ung rulmentul cu un ulei putin mai gros ca cel obisnuit de parafina si sa tensionez putin arcul care tine cuplajul.
normal ca mi-a sarit bila de la diafragma docman2, dar am recuperat-o  :) .
desi nu e cea mai buna solutie, nu am alta landemana (oricum sper sa tina cit mai mult)
inca odata merci docman2! ramine valabila chestia aia cu berea cind treci prin timisoara  :D

docman2 ! merci de sfaturi, mi-au fost de mare ajutor!
am rezolvat problema (cel putin partial). nu era cuplajul de diafragma bulit : cuplajul se misca pe un inel de metal cu un fel de rulment de diameru mare si cu bile foarte mici, iar intre bile spatiile nu erau simetrice si nu mai erau la locul lor (bilele). cum nu am de unde procura alta piesa am ales solutia sa ung rulmentul cu un ulei putin mai gros ca cel obisnuit de parafina si sa tensionez putin arcul care tine cuplajul.
normal ca mi-a sarit bila de la diafragma docman2, dar am recuperat-o  :) .
desi nu e cea mai buna solutie, nu am alta landemana (oricum sper sa tina cit mai mult)
inca odata merci docman2! ramine valabila chestia aia cu berea cind treci prin timisoara  :D

#17
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
sorry ca n-am observat postul.
mai, sincer incearca sa nu prea ungi cu ulei pe acolo foarte mult... in general uleiul nu prea se foloseste (cam de nici un fel) cu cateva exceptii la care nu cred ca vei ajunge.

ceva ori s-a strambat ori s-a tocit. incearca sa afli cauza. uleiul ala o sa circule prin obiectiv si risti sa te trezesti cu probleme ulterioare (gen ulei intre grupurile optice).
incearca sa-ti dai seama ce harshaie acolo si de la ce este. partea cu tensionat arcul e ok, insa e un workaround. in general workaroundurile tin o anumita perioada. daca e o problema mai grava insa (ceva deformat), n-o sa tina prea mult si tot va trebui sa afli cauza initiala.

sper sa nu-ti mai faca probleme. in general ai sa vezi, problemele mecanice sunt foarte simple si se rezolva cu putina rabdare si spirit de observatie (uita-te dupa parti tocite, dupa vopsea luata etc).

#18
rrradu

rrradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
docman2
nu e nimica uzat : rulmentul ala de diametru mare de la cuplajul de diafragma ii bulit (ii un rulment cu vreo 20-30 de bile pe care ruleaza cuplajul de diafragma): bilele de la el nu mai is ala locul lor si sunt spatii mari intre ele. nu am avut alta solotie decit sa pun ulei la rulment(nu foarte mult, doar cit sa il tina tensiunea superficiala intre bile) deoarece nu am cum sa schimb piesa. cum ai spus, e un workaround, care sper sa tina cit mai mult. daca stie careva de unde pot sa imi procur piesa sa ma anumte si pe mine pls  :) .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate