Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Hemoroizi

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Buna seara , am si eu o intrebare , astazi am fost la toaleta si am iesit cu sange ( culoare rosu deschis) dupa scaun si cu muuuulta durere , specific ca ma mai durut in ultimele 2 luni doar in momentul in care eram constipata . Ce poate fi ? M-am panicat destul de tare . Am citit pe internet despre hemoroizi sau fisuri anale , e posibil ? Am 23 de ani .

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
e chiar foarte posibil. trebuie sa inveti sa traiesti cu ei, sa ai o conduita de viata corespunzatoare. pana una alta, incearca sa nu stai timp indelungat pe scaun.

#3
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E o problema de circulatie venoasa, din cauza circulatiei problematice se umfla vena hemoroidala si poate apare discomfort, mancarime, durere sau chiar sangerari. Tratament medicamentos - local supozitoare + / crema si daca e o criza hemoroidala (dureri puternice) se poate lua tratament oral specific circulatiei venoase. Asta un "bandaj", trebuie sa faci in asa fel incat sa iti schimbi stilul de viata pentru a rezolva complet problema - evita constipatia, sedentarismul (fa miscare/ mergi cel putin 30 de minute pe zi), evita mancarurile condimentate/usturate. Cauta sa aduci in alimentatie fibre si sa ai un scaun regulat. Chestiile astea le poti obtine de la orice farmacist in mintile lui, daca dupa un timp vezi ca nu functioneaza ar trebui sa mergi la medic.

Edited by Bylly00, 11 March 2018 - 18:40.


#4
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Lene asta...in general mai toate se trag de la stat pe scaun sau in pat.Nu am avut, dar stiu ca te constipi daca nu te misti.Misca-te, fa ceva sport, omul nu a fost facut sa stea pe scaun sau in pat.

Edited by ionutz_joe2009, 11 March 2018 - 18:49.


#5
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Fara mancaruri iuti, supozitoare cu proctoglivenol si o vizita la medic, musai.
Nu sta asa, mergi de la inceput, sa nu ajungi la cutit daca ii ignori.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca va luati dupa google , ajungeti sa descoperiti ca aveti 30 de boli de care nu stiati si va panicati rau Posted Image

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
1. Constipatie => hemoroizi, ruptura anale.
2. Daca esti constipata, foloseste micro-clisme.
3. Consuma ibre, pt a evita constipatia.
4. Poti folosi supozitoare cu Procto-GLivenol cand ai hemoroizi.
5. O vizita la proctolog preventiv.

#8
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Pai din cauza asta am scris aici sa vad daca s-a mai confruntat cineva cu probleme de genul acesta . Dar vad ca nu am cu cine discuta , 90% din raspunsuri sunt .... fara cuvinte .

#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Incearca sa faci mai multa miscare, asta iti spun eu pt ca e de baza.

Dupa ce te duci la medic, trebuie sa te duci in caz ca, vei afla exact ce trebuie sa faci.Pt a evita constiparea, trebuie ca in primul rand sa faci miscare.Te va intreba si doctorul daca si cat faci miscare.Miscarea e baza.Daca faci miscare si tot te constipi des, iti trebuie tratament.Aici pe forum vrei solutii i cazul in care faci miscare si tot te constipi?Leacuri babesti?

Edited by ionutz_joe2009, 11 March 2018 - 19:11.


#10
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
90% din raspunsuri sunt similare cu ce ti-am spus eu. Care e problema?

#11
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 Bylly00, on 11 martie 2018 - 19:05, said:

90% din raspunsuri sunt similare cu ce ti-am spus eu. Care e problema?
Io cred ca are ceva probleme pt varsta asta, urmeaza topicul cu ma ustura buzele :))
https://forum.softpe...upa-act-sexual/

#12
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Alege-le p-alea potrivite si o sa fie bine ...
Mie mi-a taiat 3 din 4, de ceva vreme a inceput iar sangerarea, daca mananc aiurea sau beau ceva tarie.
Fara iute, fara tarie, fara mancaruri grele care sa te constipe.
Preventiv supozitoare Procto-Glyvenol, sunt cele mai bune.
Am incercat si alte variante, supozitoare sau creme, astea au fost si au ramas cele mai bune.
Mergi, insa, si la medic, e cel mai indicat.

Edited by shymano, 11 March 2018 - 19:15.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
si eu cred ca am..i-am descoperit in liceu:))..dar, pana la varsta asta, cred ca am avut doar 3 episoade  ..in rest, n-am nicio problema...

#14
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Shymano nu imi pun mintea cu diferiti oameni . Idee e ca eu mananc destul de sanatos , mai ales din cauza gastritei la stomanc ( nu prajeli , nu muraturi , nu iute etc) mananc mai mult fiert si mancaruri bogate in proteine. Practic schi fond si merg la sala in fiecare zi. Nu sunt o persoana lenesa , de asta mi-am pus aceasta intrebare daca este posibil sa fie hemoroizi sau altceva

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Aleee16, on 11 martie 2018 - 19:26, said:

Shymano nu imi pun mintea cu diferiti oameni . Idee e ca eu mananc destul de sanatos , mai ales din cauza gastritei la stomanc ( nu prajeli , nu muraturi , nu iute etc) mananc mai mult fiert si mancaruri bogate in proteine. Practic schi fond si merg la sala in fiecare zi. Nu sunt o persoana lenesa , de asta mi-am pus aceasta intrebare daca este posibil sa fie hemoroizi sau altceva

pai, mai pot aparea daca practici sexul anal

#16
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Hemoroizii sunt vene dilatate localizate în peretele rectului şi anusului, care provoacă durere, mâncărime şi, ocazional, hemoragii. Hemoroizii apar atunci când venele rectului sau anusului se dilată, provocând sângerare. De asemenea, hemoroizii se pot inflama sau la nivelul lor se pot forma cheaguri de sânge (trombi).

Există două tipuri de hemoroizi: hemoroizi interni şi hemoroizi externi.

Hemoroizii interni, cel mai frecvent tip de hemoroizi, se dezvoltă în anus, nu cauzează durere dar pot apărea sângerări minore.

Hemoroizii externi sunt, din contră, dureroşi şi pot, la rândul lor să sângereze.

#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Du-te la doctor.Poti face diferenta intre oameni pregatiti, specializati si cei care dau sfaturi dupa ureche sau fara a vedea exact care e pbl chiar daca-s doctori?

Edited by ionutz_joe2009, 11 March 2018 - 19:32.


#18
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Sincer sunt satula pana peste cap de doctori , de asta refuz sa merg doar daca este ceva mai grav . De cand ma stiu numai pe la doctori am fost ( analize , controale etc ) si sincer m-am cam saturat :(

De asta am vrut sa ma informez mai bine inainte de a apela iar la doctor :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate