Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Macbook pro - inlocuire pasta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Am observat ca mbp-ul meu retina de 13", mid 2014 incepuse sa ambaleze coolerul de la procesor cam in orice task care incarca procesorul mai mult de 50% ... si se auzea clar la turatie mare.
Procul statea mereu in cca 98-100 de grade in incarcare de 70-80% cu ventilatorul in turatie maxima si throttle evident al frecventelor in turbo asa ca am decis sa ii schimb pasta.

Dupa ce am desfacut agregatul, cand am scos heatsink-ul de pe procesor s-a dezlipit cu un sunet specific de pasta uscata (imi pare rau ca nu am facut o poza) ... dar era clar ca era "expirata".

Cum inca mai aveam pe acasa niste Thermal Grizzly Conductonaut ramas de la tuningul desktopului, am zis sa ii dau o sansa mac-ului cu metal lichid ...

Asadar ... curatire, aplicare "picatura magica", intindere pe componente  si asamblare:

Attached File  1.jpg   788.86K   61 downloads  Attached File  2.jpg   723.9K   63 downloads  Attached File  3.jpg   813.2K   61 downloads  Attached File  4.jpg   778.88K   70 downloads

Acum, cu aceeasi incarcare (inca o data, imi cer scuze ca nu am facut capturi "inainte") am un comportament "ca scos din cutie", daca nu chiar mai bun Posted Image :
Coolerul sta la turatia minima posibila (de abia il aud chiar si volumul pe mute) si se vede ca imediat ce ia un pic de avant temperatura de pe proc scade aproape instantaneu.

Attached File  Screen Shot 2018-03-11 at 14.28.04.png   763.83K   72 downloads  Attached File  Screen Shot 2018-03-11 at 14.29.05.png   51.58K   70 downloads

Deci, daca vedeti comportamente ciudate, nu excludeti posibilitatea imbatranirii pastei ...


P.S.: daca topicul trebuie mutat in alta parte, rog un mod sa ii aplice o operatiune.

Edited by ro_explorer, 11 March 2018 - 16:27.


#2
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Nice.
Dar poza aia cu 95,40 de grade... e inainte sau dupa ?!

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
E dupa ...
Am urmarit cateva review-uri pe diverse forumuri de profil si ceva teste pe youtube si e ceva specific la macbook-uri ca sa se tina coolerele in turatiile minime posibile pentru minimizarea zgomotului. Asta inseamna ca mereu procesoarele vor lucra la temperaturi maxime de design (in incarcare, evident).
Singurele avantaje pe care le vad eu sunt ca 1, nu mai face throttle (vezi linia albastra cu frecventa procesorului, care sta pe langa 3GHz mereu) si 2, e mai silentios ... cam atat.

LE: am bagat un load sintetic e 100% si am monitorizat procesorul si coolerul. Super silentios, turbo maxim la 3GHz, fara sa cada nici un pic. Deci solutia de racire functioneaza super.

Attached File  Screen Shot 2018-03-11 at 16.13.17.png   87.75K   11 downloads  Attached File  Screen Shot 2018-03-11 at 16.16.05.png   81.24K   12 downloads

Edited by ro_explorer, 11 March 2018 - 17:25.


#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Foarte util topicul, multumim!
Am si eu un Dell XPS care si-o cam ia cu turele si probabil s-a intamplat acelasi lucru, are nevoie de o inlocuire a pastei la procesor. Tot zic ca o sa-l rezolv...

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Asa de curios,din ce e facut coolerul acelui mac?Ai citit ce efect are galiul asupra aluminiului?

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Aliajul asta de galiu e foarte bun in ceea ce priveste rezistivitatea termica insa are o problema, galiul difuzeaza in materiale, nu doar in aluminiu ci si in cupru, le deterioreaza, le toaca, le mananca.
Dupa 1 an de zile cuprul ala se va inegri in profunzime si-i va scadea conductivitatea termica.
In plus aliajul nu va sta lichid, se va solidifica si crapa la un moment dat.
Ma rog, daca schimbi leptopul o data la 3 ani, nu e o problema.
Daca picatura aia ar fi fost asa de magica, ar fi folosit-o producatorii de leptopuri. Dar nu este, sau .. este, dar ca orice magie, nu dureaza foarte mult.

Din punctul meu de vedere trebuia sa fi folosit o pasta clasica buna.

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Aliajul de galiu este foarte distructiv pe aluminiu, asa e . Pe cupru insa difuzeaza doar superficial si nu imi fac griji. Exista niste review-uri pe net cu "long term usage" pentru metal lichid si nu e nici o problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate