Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Sfat achizitie buget 6000€

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Chipsz

Chipsz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.03.2018
Salutare,

Doresc sa achizitionez si eu un autovehicul la un pret de maxim 6000 euro, sa fie dupa 2010 ca si an de fabricatie si cu ceva dotari (exclus marca Dacia)... Aceasta va fi prima mea masina si va fi folosita pentru deplasari o data la 2 saptamani pe o raza de 200km si eventual deplasari la locul de munca in acelasi oras in care locuiesc. Momentan ma gandesc la un Ford focus mk3 hatchback motorizarea 1.6 diesel, am auzit ca sunt si destul de fiabile si nu sunt scumpe cand vine vorba de reparatii. Credeti ca voi putea gasi ceva bun la acest pret sau ar trebui sa ma reorientez spre altceva? Puteti sa ma ajutati cu unele sfaturi poate si alte variante accesibile la acest pret?

Multumesc

Edited by Chipsz, 11 March 2018 - 12:11.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
As evita acel motor, e motor pentru masini de flota care vine cu o gramada de complicatii (in timp)

https://www.google.r...oq=ford psa 1.6

#3
Chipsz

Chipsz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.03.2018
Ma gândeam și la Audi a3 din 2007-2008 dar la acest buget nu știu ce pot sa găsesc... În ceea ce privește tipul motorului nu am preferințe doar capacitatea cilindrica sa nu depășească 2000 cmc

Edited by Chipsz, 11 March 2018 - 13:30.


#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostMembruAnonim, on 11 martie 2018 - 12:45, said:

As evita acel motor, e motor pentru masini de flota care vine cu o gramada de complicatii (in timp)

https://www.google.r...oq=ford psa 1.6

Ai avut motorul ala sau vorbesti din citite pe 9gag? Are o singura POSIBIL problema cu sita la turbo. Sita care nu se mai monteaza din 2009. Oricum turbina se poate verifica la achizite. Daca n-are joc, palele tocite si nu suiera e buna. In rest 1.6 HDI e un motor destul de fiabil daca e intretinut corect, fara alte probleme de design.

Pentru initiator: te hotarasti la o masina - motorizare si apoi cauti pe forumul specific din Romania si din afara sa vezi ce probleme sunt in general. Aici majoritatea au cazane la 2000 de euro sau bicicleta si isi dau si ei cu parerea.

#5
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Confirm si eu 1.6 hdi e printre cele mai fiabile motorizari diesel la momentul actual daca nu chiar cea mai fiabila.
Nu degeaba a fost echipat pe Ford, Citroen, Peugeot ci chiar si Mazda

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostNytro84, on 11 martie 2018 - 15:59, said:

Confirm si eu 1.6 hdi e printre cele mai fiabile motorizari diesel la momentul actual daca nu chiar cea mai fiabila.
Nu degeaba a fost echipat pe Ford, Citroen, Peugeot ci chiar si Mazda

Nu degeaba ce ? Au avut parteneriat intre ele... nu inseamna ca e cel mai bun motor + ca nu exista cel mai bun motor.

#7
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Nu te mai agita degeaba este o motorizare fiabila ieftina de intretinut ca piese si impozit care poate concura cu benzinarele.

Edited by Nytro84, 11 March 2018 - 17:11.


#8
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Normal ca nu exista cel mai bun motor, toate se pot defecta, daca ai ghinion sau daca le exploatezi aiurea.Daca vrei sa le gasesti bube, poti face asta la orice motor.

Focus este o masina foarte ok, interiorul este slabut, dar in rest o masina fiabila si cinstita, daca te duci spre Audi/BMW si alte marci mai "premium" pregateste si un buget pentru viitoarele reparatii, preturile sunt mai "piperate".

Ai grija cu DPF-ul si EGR-ul la masinile diesel, astea de obicei creaza probleme la mersul batranesc prin orase, deasemenea mare grija la cutiile automate(nu cumpara decat daca stii cum a fost folosita).

Am un coleg de munca ce si-a luat un Golf 6, putini km, cutie DSG, totul bine in hartii, dupa cateva luni au inceput sa apara problemele, saracul a ajuns la peste 100milioane de bagat in ea, nu mai stie cum sa scape de masina.

Edited by kosmin90, 11 March 2018 - 17:17.


#9
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Salut.
   Daca as fi la prima mea masina as alege cutia automata, nu de alta dar asta este viitorul si o masina cu automata se revinde foarte bine si repede, manuala e de domeniul trecutului si incep si romanii sa inteleaga asta.
   Daca nu as vrea Dacia sau alta marca low-cost, ar trebui sa merg pe o masina mai veche. Cum ai zis ca nu vei face multi km, as merge pe un motor pe benzina,aspirat cu distributie pe lant. O masina mai veche, a avut nevoie de mai multe revizii/schimburi si nu stii daca proprietarul le-a facut corect, la timp si cu piese originale. Un motor bezinar ,aspirat cu distributie pe lant inseamna ceva simplu care a avut nevoie in principal doar de ulei din 15 in 15.000 de km.
   Deasemenea, daca as avea doar 6000 de euro si nu as avea experienta cu mecanicii si costul pieselor, as evita marcile cautate germane. Audi exclus la banii aia. Mai ai nevoie de inca 2000 sa fii sigur pe ea cand iesi din oras si sa mai si stii pe cineva de incredere care sa-ti repare/schimbi bine si cu piese ok. Poti lua tepe monumentale la banii aia cu o masina premium.
   Eu as merge pe o japoneza. benzina, aspirat, automata, hatchback (mai usor de parcat).

   Ce zici de asta? https://www.autovit....html#755bc3d69c
  Sau asta. Asta e foarte misto, daca nu ai pretentii de imagine. primul proprietar, iti mai raman si bani de un cico :) https://www.autovit....html#8f04f0232a

Edited by fightClub25, 11 March 2018 - 17:16.


#10
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008

View PostMembruAnonim, on 11 martie 2018 - 12:45, said:

As evita acel motor, e motor pentru masini de flota care vine cu o gramada de complicatii (in timp)

https://www.google.r...oq=ford psa 1.6

Vorbești în cunoștință de cauză ?!? NU, pt ca 1.6hdi de la PSA e cel fiabil diesel dacă este întreținut corect. Un motor corect dacă îl respecți,  cu un consum extrem de rezonabil atât urban cât mai ales extra-urban. Îți spun în calitate de posesor de mașină cu acest motor.

#11
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View Postkosmin90, on 11 martie 2018 - 17:12, said:

deasemenea mare grija la cutiile automate(nu cumpara decat daca stii cum a fost folosita).

    Nu vad sensul ideii. Cum a fost folosita? Cum? cutia a schimbat cum stie, indiferent de cum a folosit-o proprietarul. Tocmai asta e misto la ele ca nu te intereseaza. Nu s-a mers subturat, nu s-a forjat aiurea, nu nimic. DSG-ul este cutia automata cu cele mai multe probleme imaginabile. CVT-urile de la japoneze pe de alta parte sunt extrem de fiabile, steptropnic de la BMW deasemenea si orice cutie semi-automata cu actuator e de fapt o manuala robotizata si costurile de reparatie sunt similare ca la manuala.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpotae, on 11 martie 2018 - 13:54, said:


Ai avut motorul ala sau vorbesti din citite pe 9gag? Are o singura POSIBIL problema cu sita la turbo. Sita care nu se mai monteaza din 2009. Oricum turbina se poate verifica la achizite. Daca n-are joc, palele tocite si nu suiera e buna. In rest 1.6 HDI e un motor destul de fiabil daca e intretinut corect, fara alte probleme de design.

Pentru initiator: te hotarasti la o masina - motorizare si apoi cauti pe forumul specific din Romania si din afara sa vezi ce probleme sunt in general. Aici majoritatea au cazane la 2000 de euro sau bicicleta si isi dau si ei cu parerea.

Am asa ceva, una dintre masinile firmei. Leasing operational  (LeasePlan), revizii la zi, exploatata corect.

Este un motor economic, insa nu as lua o masina cu un rulaj peste 150K fara o rezerva de bani. A noastra este in anul 3 de leasing operational si o returnam la finalul verii. 104 mii km +/- la zi, as enumera diverse probleme intampinate de-alungul timpului cu ea, dar o sa spui ca le-am scos de pe 9GAG.

Succes OP

#13
Chipsz

Chipsz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.03.2018
Multumesc de sfaturi! Eu as prefera asa ceva: https://www.autovit....html#25b138bd9b
Marca Toyota nu este pe gustul meu, in acelasi timp prefer ca masina sa fie si incapatoare cand vine vorba de bagaje.. Nu de alta dar poate mai fac si eu o excursie :D
Nu tin neaparat sa fie hatchback, de Skoda Octavia ce parere aveti?

#14
robyboss2018

robyboss2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 18.02.2018
Ce nu suport eu pe astia care spun de DPF , ei avand o benzinara ...
L.E:Fordu e superb, insa la 6000 poti gasii si un golf 6 1.4 benzina sau golf 5 super intretinut :D

#15
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View PostChipsz, on 11 martie 2018 - 19:54, said:

Multumesc de sfaturi! Eu as prefera asa ceva: https://www.autovit....html#25b138bd9b
Marca Toyota nu este pe gustul meu, in acelasi timp prefer ca masina sa fie si incapatoare cand vine vorba de bagaje.. Nu de alta dar poate mai fac si eu o excursie Posted Image
Nu tin neaparat sa fie hatchback, de Skoda Octavia ce parere aveti?
Fordul ala din Belgia, break, chiar crezi ca a facut doar 20.000 km/an? Are minim 350.000, la banii aia. Ca idee cauta unul cumparat din Romania, la fel ,de la primul proprietar si vezi ce bani cere pe el.
Pe autovit exista optiunea ca vanzatorul sa puna seria de sasiu. De ce crezi ca la Ford nu este pusa? suna si intreaba de verificare in reteaua Ford. Dar explica-i omului ca tu NU cumperi masina fara verificare. Vei avea o surpriza.
Skoda Octavia e o masina foarte ok, daca esti un om pragmatic.
Uite una ok, km putini de la primul proprietar, cumparata din Romania : https://www.autovit....html#8f04f0232a

#16
robyboss2018

robyboss2018

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 18.02.2018
In loc de skoda ti-ai putea lua un Passat din acelasi an cu 1.6 sau 1.9

#17
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View PostChipsz, on 11 martie 2018 - 19:54, said:

Multumesc de sfaturi! Eu as prefera asa ceva: https://www.autovit....html#25b138bd9b
Marca Toyota nu este pe gustul meu, in acelasi timp prefer ca masina sa fie si incapatoare cand vine vorba de bagaje.. Nu de alta dar poate mai fac si eu o excursie :D
Nu tin neaparat sa fie hatchback, de Skoda Octavia ce parere aveti?
Mașinile pe care le vrei tu, fie că unii se vor supăra, le vei găsi în mare parte "rupte". De la 150-160-170000 de km in sus inevitabil ajungi sa te gândești la turbine, injectoare, volante, pompe de injecție, EGR... prea putini sunt cei care exploatează un diesel corespunzator. Iar după asta, când văd că ușor, ușor incep sa facă "figuri", le dau vânt. Tu le vezi pe Autovit și îți strălucesc ochii instant.
Fightclub are perfecta dreptate.
Și mai e ceva. Astfel de mașini de multe ori sunt folosite în oraș. Un diesel nu e gândit neapărat pentru asta. Gândește-te că motoare diesel au și camioanele care fac milioane de km, au și mașinile astea mici. Nu se compară mere cu pere pentru că principiul lor de funcționare e același. DAAAAR mare diferență e că acele camioane merg într-un mod prielnic acestor motoare: distante lungi , viteze constante, nu prea "stiu" ce e ăla mers subturat. Multi când aleg un Focus cum vrei tu, trăiesc sub mirajul consumului redus. E suficient sa schimbi o turbina la motorul ala și s-a dus economia ta de la motorină.

Părerea mea e să-ți iei un Auris cu max. 120-130000 de km pe benzina, chiar și de 1.4 benzina. Da, nu va consuma precum un diesel 1.6. Dar este o mașina care își permite să facă cu jet pe Golf, Focus , Octavia etc.  când vine vorba de fiabilitate. Iar asta nu ți-o va spune niciodată un posesor de mașina nemteasca. Ai vreun cunoscut cu mașina japoneza? Oricare ar fi ea. Intreaba-l daca e mulțumit de masina lui și ce ar lua a doua oară, mai ales daca ar avea 5500-6000 de euro. Îți spun asta că fost posesor de VW întreținut (care m-a și lăsat în drum), actual posesor de mașina japoneza (cu 0 investiții în 45000 de km), in condițiile in care am pe mana și un Mercedes. E mișto Mercedesul ăla (cutia automata cu 7 trepte schimba superb ), hai sa nu fiu ipocrit. Asta până ajungi in service. Prima problema a avut-o la 23000 de km. Nu a fost gravă, dar ușor frustranta.
Deci părerea mea, dacă vrei o mașina de încredere, in care sa bagi bani doar in revizii multe mii de km, i-ați in primul rand un benzinar. Iar sfatul doi , dar aici tine f mult și de tine, ia-ți ceva japonez.

Edited by LauCalin, 11 March 2018 - 22:54.


#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostNytro84, on 11 martie 2018 - 17:10, said:

Nu te mai agita degeaba este o motorizare fiabila ieftina de intretinut ca piese si impozit care poate concura cu benzinarele.
sa nu exageram, motorul asta are probleme cunoscute de mult si f greu de rezolvat

View PostSILE802002, on 11 martie 2018 - 17:17, said:


Vorbești în cunoștință de cauză ?!? NU, pt ca 1.6hdi de la PSA e cel fiabil diesel dacă este întreținut corect. Un motor corect dacă îl respecți,  cu un consum extrem de rezonabil atât urban cât mai ales extra-urban. Îți spun în calitate de posesor de mașină cu acest motor.
nu e cel mai fiabil diesel, nu mai dezinforma.
Faptul ca detii acest motor nu il face cel mai fiabil :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate