Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Raiffeisen Bank Romania jefuit de 860.000 euro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce sa plimb banii mei printr-o banca ?! Ca sa beneficieze banca de banii mei ? Nu nene , banii mei circula pt beneficiul meu !

#38
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Si-au luat baietii din mafia rusa Mercedes-uri G Klass Posted Image

Suma de 860.000 Euro pare mare pentru omul obisnuit cand citeste stirea. Dar Raiffeisen ia comision de administrare 5 lei lunar la un cont, pe langa alte comisioane. Deci ia mai mult de 1 euro de la fiecare client. La cateva milioane de clienti, Raiffeisem primeste milioane de euro in fiecare luna doar din comisioanele de administrare conturi. La cati bani face Raiffeisen, nu cred ca au simtit prea mare paguba.

Edited by Alex90USA, 12 March 2018 - 00:06.


#39
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Nu se pune așa problema. Poate suma e mică pentru Reiffeisen dar într-un domeniu în care imaginea valorează cel mai mult, furtul ăsta poate cauza prejuducii colaterale mult mai mari decât furtul în sine.

#40
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Da, conteaza imaginea. Tu daca te duci la banca sa iei un credit sau sa depui niste bani si auzi ca au avut probleme si vezi politisti acolo, nu te gandesti sa mergi la alta banca? Sau cand auzi ca unui om i s-au furat bani din contul deschis la acea banca, nu iti vine sa iti iei bani sa ii depui la alta banca?

Mai crede cineva ca atunci cand o banca pierde bani in diverse moduri, ei mai cheama Politia? Bancile pierd bani in fiecare an, prin diverse metode, dar bancile, de obicei nu raporteaza asta pentru ca pierd clienti si potentialii clienti le evita. Nu vreau sa incep o discutie de genul ca la noi e mai rau si in afara e... altfel, dar astia de la bancile din Romania au realizat abia dupa multi ani de pierderi cu carduri clonate ca pierderile cauzate de RAPORTAREA acelor pierderi sunt mult mai mari.

#41
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 lexis1, on 11 martie 2018 - 12:50, said:

In plus, banii clientilor bancii sunt in siguranta, nu e ca la criptomonede unde ce s-a furat furat ramane pentru "client"... in cazul bancilor clientii nu sunt afectati, pot scoate linistiti banii depusi.
Asa s-au gandit si clientii CEC...

http://adevarul.ro/l...663f/index.html

#42
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ai gasit si tu un exemplu... clientii aia nu au depus nici o clipa bani la CEC, ci au depus banii la prietena lor Lenuta, cu promisiunea Lenutei ca ii va depune Lenuta intr-un cont special in care sa ii tina in siguranta si nu o sa stie nimeni ca au bani negri si cand au nevoie de bani sa vina la ea ca le da banii inapoi.

Chiar si in acest caz, banca CEC a dat banii indivizilor care au depus bani la Lenuta Bank inainte ca procesul sa inceapa. Deci pentru clienti a fost castig.
Desigur jurnalista cu 3 clase si salariu cat 3 parizere a priceput exact invers si a vrut sa arate cat e de desteapta si a propagat informatii false.

#43
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 strongsss, on 11 martie 2018 - 19:50, said:


am cont la BT fara a intra in aceasta categorie. dar au avut mereu conditii bune (comisioane zero), mai putin scos bani de pe bancomatul altei banci. acolo te cam frige.
Comision 5 lei cand iti intra bani in cont, 5 lei cand trimiti bani si asta prin IB.
5 lei pe luna mobile banking.

Fix zero...

#44
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Se refera la comisionul de administrare, extragere si plati cu cardul. Adica singurele operatiuni efectuate de majoritatea clientilor.
Nu toata lumea face transferuri, unii folosesc doar pe post de intrat salariul si apoi scos la bancomat si/sau platit cu cardul

Edited by lexis1, 12 March 2018 - 09:40.


#45
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
BCR...

#46
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

 strongsss, on 11 martie 2018 - 15:25, said:

gresita logica ta. informatiile au fost devoalate de un ziar local din iasi, buna ziua iasi in 8 martie. initial banca nu a recunoscut nimic.
ahahahahaha... buna ziua iasi.... hahahahaha

Uite-acu am sa cred dejectiile unui ziar al carui patron a mai fost condamnat in trecut pentru santaj. Daca maine Raiffeisen isi face reclama in BZI, o sa fie cea mai laudata banca in fituica aia.

#47
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011

 andreic, on 11 martie 2018 - 20:34, said:

Nu au crescut niciun comisionl la mine, doar la cei fara oferte.
10 lei pe luna e putin? Cand cu o luna inainte era 2,5 lei?

#48
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 alexa32, on 11 martie 2018 - 12:46, said:

Banca privata, firma privata, pierderea e a lor.

Si ajutoare de la stat.
Orice banca,ca mai toate-s private,primesc ajutoare de la stat in caz de ....avarie.

Adica din banii tai.Si ai mei.Si ai nostri.

 Baxon, on 11 martie 2018 - 23:03, said:

De ce sa plimb banii mei printr-o banca ?! Ca sa beneficieze banca de banii mei ? Nu nene , banii mei circula pt beneficiul meu !

Asa zicea si Vasile Roaita,si-a murit agatat de sirena.

#49
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 Baxon, on 11 martie 2018 - 23:03, said:

De ce sa plimb banii mei printr-o banca ?! Ca sa beneficieze banca de banii mei ? Nu nene , banii mei circula pt beneficiul meu !
Conceptul de dobanda iti e cunoscut? Sau doar cel de saltea?

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 Alex90USA, on 12 martie 2018 - 00:06, said:

Dar Raiffeisen ia comision de administrare 5 lei lunar la un cont, pe langa alte comisioane.
E un serviciu, toate bancile au mai ridicat comisioane in ultimii ani, chiar daca ti se pare ca nu iti ia pe o parte, iti ia pe alta parte si compenseaza, la alte operatiuni Posted Image Eu de ex ma bucur ca pot primi valuta in Raiffeisen si sa o convertesc din online fara sa-mi ia comision de ridicat valuta, oricum o folosesc in lei. Nu exista pe piata o varianta mai convenabila, nici macar la Money Gram.
E drept, trebuie sa ai cont cu minim de oferta, nu chior.

 Baxon, on 11 martie 2018 - 23:03, said:

Nu nene , banii mei circula pt beneficiul meu !
Inseamna ca ai o schema de inmultire a lor, nu de alta dar singuri se devalorizeaza cu sau fara castig.

Edited by andreic, 12 March 2018 - 15:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate