Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Raiffeisen Bank Romania jefuit de 860.000 euro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu te lua de Ghita ca e roman securist de-al nostru... a gresit si el, baiatul, era tanar, nu stia ce face... tu vrei acum sa il pedepsesti si sa il bagi la puscarie si sa il lasi fara banii furati pentru o greseala?

Ca bonus era baiat de partid si saruta mainile la femeile din partid... deci e baiat bun maica, dar altii e vinovati ca l-au bagat in necaz.

Edited by lexis1, 11 March 2018 - 14:13.


#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 badlink, on 11 martie 2018 - 13:38, said:

Era valabil asta dacă banca anunța jaful ĂŽn 2016, puteau părea credibili, dar acum... Tu ĂŽi crezi?

pai din ce inteleg eu, toate informatiile din acel articol provin de la banca. deci sau alegi sa crezi ce spune banca (inclusiv ca n-au fost accesate conturile clientilor), sau alegi sa nu crezi ce spune banca (caz in care n-ar trebui sa crezi nici in existenta jafului).

#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce articol de rahat!

Hackerul care a reusit sa fure a fost prins.
Hackerul face parte dintr-o reţea de hacker ruşi care, în anul 2016, a atacat sistemul de bancomate al Raiffeisen Bank.

Adica l-au prins pe cel mai prost dintr-un grup.

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
lasand la o parte " stirea " cine naiba is face cont la banca asta ?! Dobanzi mari la credite, comisioane mari , per total o banca de evitat cu totul ...

#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007

 _Smiley_, on 11 martie 2018 - 14:22, said:


pai din ce inteleg eu, toate informatiile din acel articol provin de la banca. deci sau alegi sa crezi ce spune banca (inclusiv ca n-au fost accesate conturile clientilor), sau alegi sa nu crezi ce spune banca (caz in care n-ar trebui sa crezi nici in existenta jafului).
gresita logica ta. informatiile au fost devoalate de un ziar local din iasi, buna ziua iasi in 8 martie. initial banca nu a recunoscut nimic.
in 9 martie banca a incercat sa dreaga corba, recunoscand pierdeea banilor, nu si alterarea altor date.
apoi va recunoaste ca niste date au fost alterate, si in final vom afala ca niste angajati au fost implicati.
deci nu ne luam dupa banca. dar utilizam si informatiile puse la dispozitie de ea.
vezi detalii si pe portal.just.ro. acesta e dosarul principal.


In prima instanta CVASOV DMITRII a fost condamnat in baza dispoziţiilor art. 38 alin. 1 coroborat cu art. 39 alin. 1 lit. „b” Cod penal contopeşte pedepsele aplicate inculpatului pentru cele două infracţiuni concurente, aplicând pedeapsa cea mai grea de 3(trei) ani ?i 8(opt) luni ani închisoare, la care adaugă sporul obligatoriu de o treime din cealaltă pedeapsă stabilită, respectiv un spor în cuantum de 10(zece) luni închisoare, stabilind astfel pedeapsa rezultantă de executat de 4(patru) ani ?i 6(?ase) luni închisoare. 2.2.
cred ca pe CVASOV DMITRII l-au prins chiar asupa faptului pentru ca
III. Constată recuperat integral prejudiciul cauzat prin faptele penale re?inute în sarcina inculpatului ?i, pe cale de consecin?ă, respinge, ca nefondată, ac?iunea civilă promovată în cauză de partea civilă Raiffeisen Bank SA, împotriva inculpatului Cvasov Dmitrii.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

 Baxon, on 11 martie 2018 - 15:23, said:

lasand la o parte " stirea " cine naiba is face cont la banca asta ?!
Cred ca multa lume. Eu am 2 conturi, sotia unul... costurile sunt normale, disponibilitate foarte buna, extrem de rar probleme de card... odata la 2-3 ani.

Edited by andreic, 11 March 2018 - 15:42.


#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 andreic, on 11 martie 2018 - 15:42, said:

... extrem de rar probleme de card... odata la 2-3 ani.
Ca de exemplu ?

#26
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 Baxon, on 11 martie 2018 - 15:23, said:

lasand la o parte " stirea " cine naiba is face cont la banca asta ?! Dobanzi mari la credite, comisioane mari , per total o banca de evitat cu totul ...

 andreic, on 11 martie 2018 - 15:42, said:

Cred ca multa lume. Eu am 2 conturi, sotia unul... costurile sunt normale, disponibilitate foarte buna, extrem de rar probleme de card... odata la 2-3 ani.
Tinerii #rezistenti?

https://ro.wikipedia...tudinea_civică

#27
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 gumball3000, on 11 martie 2018 - 11:44, said:

Dormiti linistiti banii vostri-s in siguranta!
Din 2016 nu s-a auzit nimic prin presa, niciun comunicat public, nimic, acum pe langa banii aia, pe zoso.ro am vazut pusa o problema buna.
Ce altceva s-a mai furat, parole, date personale?
Nu de alta, dar in cazul unor astfel de atacuri e indicat sa anunti utilizatorul, ca sa-si poata lua masuri de precautie.

acum sincer ce vroiai, sa apara la televizor si sa spuna ca au fost furati?
adica daca tu ai lasa geamul descis acasa, ti-ar intra un hot si ti-ar fura banii, ce ai face: ai iesi in strada sa strigi ca ai fost furat sau te-au duce la politie si ai tacea malc acceptand pierderea?

#28
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 Baxon, on 11 martie 2018 - 15:23, said:

lasand la o parte " stirea " cine naiba is face cont la banca asta ?! Dobanzi mari la credite, comisioane mari , per total o banca de evitat cu totul ...
Cine se angajeaza la firmele pe care Raiffeisen le-a momit cu conventii.
Clientii se aduc semnand conventii cu angajatorii.
Si cand un om se angajeaza atunci angajatorul ii baga pe gat un cont la banca cu care are conventie.

De exemplu la BT sunt majoritatea bugetarilor, au conventii cu majoritatea institutiilor statului, asta e planul de business BT. Ca esti militar, politist, profesor, doctor, asistent social, etc mai mult ca sigur leafa iti intra la BT.

#29
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Cred ca de aceea au crescut comisioanele fara nici o rusine, ca sa acopere paguba. Dar nu de la mine, ca mi-am inchis contul la ei de vreo luna.Posted Image

#30
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu prea e paguba pentru ei, ci pentru compania de asigurari.

#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007

 lexis1, on 11 martie 2018 - 19:00, said:


De exemplu la BT sunt majoritatea bugetarilor, au conventii cu majoritatea institutiilor statului, asta e planul de business BT. Ca esti militar, politist, profesor, doctor, asistent social, etc mai mult ca sigur leafa iti intra la BT.
am cont la BT fara a intra in aceasta categorie. dar au avut mereu conditii bune (comisioane zero), mai putin scos bani de pe bancomatul altei banci. acolo te cam frige.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

 Baxon, on 11 martie 2018 - 15:43, said:

Ca de exemplu ?
Pai ca o nefunctionare a lui la un comerciant de ex... sunt situatii mai dese cand un bcr al sotiei nu merge la carrefour si al meu raiff merge.

 sandel1, on 11 martie 2018 - 19:04, said:

Cred ca de aceea au crescut comisioanele fara nici o rusine, ca sa acopere paguba.
Nu au crescut niciun comisionl la mine, doar la cei fara oferte.

 dea_dimi, on 11 martie 2018 - 16:40, said:

Tinerii #rezistenti?
Nu vad legatura cu raiff dar ma amuza numele lui Grindeanu... acuma fiind sef la Ancom mi-a semnat prelungirea autorizatiei radio Posted Image

Edited by andreic, 11 March 2018 - 20:34.


#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 lexis1, on 11 martie 2018 - 19:00, said:

Cine se angajeaza la firmele pe care Raiffeisen le-a momit cu conventii.
Clientii se aduc semnand conventii cu angajatorii.
Si cand un om se angajeaza atunci angajatorul ii baga pe gat un cont la banca cu care are conventie.


Intotdeauna ai posibilitatea de a alege singur unde vrei sa ai contul . Oricand poti merge la serviciul salarizare sa dai datele altui cont de la alta banca !
Eu am inceput cu BT din pura initiativa si am ramas filel bancii . Pt mine e ce trebuie , pt altii , habar n-am !

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Baxon, on 11 martie 2018 - 15:23, said:

lasand la o parte " stirea " cine naiba is face cont la banca asta ?! Dobanzi mari la credite, comisioane mari , per total o banca de evitat cu totul ...
Mai uite-te pe oferta si o sa ai o surpriza.
Daca "plimbi" pe la ei niste sume considerabile ai ofeta fara nici un comision.

Edited by arg, 11 March 2018 - 21:14.


#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 arg, on 11 martie 2018 - 21:11, said:

Daca "plimbi" pe la ei niste sume considerabile ai ofeta fara nici un comision.

Dacă aș plimba sume considerabile, m-ar durea undeva de comision. Posted Image

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cand iti ia 1-2% la fiecare tranzactie eu zic ca tanzactiile cu comision zero sunt foarte tentante....

ia sa vezi cum e sa cumperi o masina 10.000euro => 1% = 100euro
sau o casa 100.000euro  => 1000 euro...

Edited by arg, 11 March 2018 - 22:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate