Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casti USB transformare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nici nu stiu daca aici e aria potrvita sau trebuia sa ma duc la Electronica... Poate ma ajuta si un moderator.
Se dau o pereche de casti din astea https://www.pcgarage.../siren-2-black/ care au doar mufa USB. Nu se aud rau si cum le folosesc la jocuri sunt ok. Dar...
Pentru muzica am altele cu jack si un Asus Xonar, nu e vorba ca am super fidelitate dar ma enerveaza sa tot schimb castile la laptop.
Asa ca m-am gandit ca daca exista si https://www.pcgarage...on/siren-black/ din aceeasi serie si cu ambele tipuri de conectare, nu pot sa le fac si pe ale mele la fel? Practic banuiesc ca trebuie sa desfac acea "cutiuta" si sa leg o mufa jack dupa placa audio.
Specificatiile sunt la fel difera doar prin faptul ca au si mufa jack in plus. Mai mult sunt curios cum s-ar auzi prin Xonar...

Edited by Seteh, 11 March 2018 - 04:37.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Nu e deloc asa simplu. Orice device ce se conecteaza prin usb pt. sunet inseamna ca acesta(inclusiv acele casti cu usb) are incorporata propria placa de sunet. Cand conectezi acele casti prin jack se foloseste placa de sunet a pc-ului.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Desfaci casca usb
Tai pe cablaj un circuit ce duce la difuzor
Lipești doo fire de difuzor
Refaci casca
Legi doo fire din cele 4
Lipești cele 3 rezultate pe un jack
Voila!

Se vor auzi la fel, dar conteazã cã-s fãcute de tine și au un sound muuult mai plãcut!

Edited by sarac.lipit, 11 March 2018 - 06:33.


#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

 sarac.lipit, on 11 martie 2018 - 06:29, said:

Desfaci casca usb
Tai pe cablaj un circuit care duce la difuzor
Lipești doo fire de difuzor
Refaci casca
Legi doo fire din cele 4
Lipești cele 3 rezultate pe un jack
Voila!

Se vor auzi la fel, dar conteazã cã-s fãcute de tine și au un sound muuult mai plãcut!

Si cind baga jackul in mufa audio de pe placa, ii crapa ori cipul din casca, ori " ceva" de pe placa ....

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 r_murphy, on 11 martie 2018 - 07:11, said:


Si cind baga jackul in mufa audio de pe placa, ii crapa ori cipul din casca, ori " ceva" de pe placa ....
Nu are ce crãpa....n-ai fost atent la "întreruperea" cablajului spre difuzor...partea cea mai meticuloasã...

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
N-ai fost atent, vrea ambele variante pe aceleas casti.

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Placa usb din căști funcționează cu cei 5 vcc furnizați, în momentul conectării, de laptop. Când se conectează pe un eventual jack, placa din căști nu funcționează deci nu are ce să se ardă. Legi jack-ul pe difuzoarele căștii prin intermediul unor condensatoare înseriate de 1000 de micro la 6,3 vcc ( ca cele din plăcile de bază) pentru protecție suplimentară. Ai totuși grijă să nu atingi jack-ul de masa laptopului când funcționezi pe usb sau să nu ai amândouă  mufele conectate.

#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Stiam ca aia e o placa de sunet a castilor dar ma gandesc ca asa cum zice @orlandobarbulescu practic eu m-as lega direct la difuzoare dupa acea placa.
Practic eu am acelasi lucru din bucati cu cealalta pereche de casti:
- mufa usb>Asus Xonar> casti cu jack
Iar la Redragon asamblate. Probabil placa audio mult mai slaba decat Xonarul de aia si vreau sa vad diferenta...

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
1.Castile n-au difuzoare ci drivere.
2. Nu poti sa te legi "dupa" placa ,eventual de pe placa.

#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
1. Dacă le numim în engleză „ driver-e”, denumirea românească tot „difuzoare ” rămâne. Și acesta din urmă tot un neologism dar mai vechi. Generația milenistă tinde să înlocuiască toate cuvintele românești cu cele din engleză. Câteodată nu e chiar sănătos.
2. Leagătura se face, după „placă”, direct de difuzoare înseriind câte un condensator așa cum am scris mai sus. Poate lipsi acel condensator.

Edited by orlandobarbulescu, 12 March 2018 - 07:03.


#11
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru o mai mare siguranță eu aș monta pe cască o mufă jack cu întreruperea contactului la introducerea jack-ului. Așa, la introducerea jack-ului se întrerupe traseul de la ieșire amplificatorului integrat rămânând doar conexiunea cu difuzoarele.   http://tor-online.ro...--comutare.html

Masa o legi la 1, difuzoarele la 2 si 5 iar iesirea din apliful castilor la 3 si 4

Trebuie însă să fi sigur că ieșirea din amplificatorul de căști este cu masă comună și nu cu amplificatoare în punte. Atunci e mai complicat. Ne scrii ce vei face.

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 12 March 2018 - 10:47.


#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
bingo!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate