Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Schimbare buletin

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Vă salut! Am 17 ani și în aprilie fac 18. Însă am o nelămurire în legătură cu schimbarea buletinului.
Ei bine, eu mi-am făcut buletinul în februarie 2015, adică aveam aproape 15 ani când l-am făcut. Știu că trebuia făcut la 14 ani, dar părinții nu erau în țară atunci și trebuia să fie prezent un părinte pentru a face buletinul (așa mi-a spus un polițist local din comuna mea sau șeful de post al comunei, mă rog). Iar acum urmează să expire în aprilie 2019, când o să am 19 ani.

Întrebarea mea este următoarea: pot să-mi fac un alt buletin acum, în aprilie 2018, chiar dacă mai am un an până la expirare?

Sper să nu par penibil, dar chiar nu știu cum se procedează în situația de față.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. Poti.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Da, se poate.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
fa-l la cateva zile dupa ce inplinesti 18 ani;
chiar si cu o zi inaite esti minor si trebuie un parinte sa fie in cu tine ca sa semneze ca parinte/reprezentant legal

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
De ce sa il schimbi daca mai e valabil un an?

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ActiON_, on 10 martie 2018 - 21:25, said:

Întrebarea mea este următoarea: pot să-mi fac un alt buletin acum, în aprilie 2018, chiar dacă mai am un an până la expirare?
Sper să nu par penibil, dar chiar nu știu cum se procedează în situația de față.

Se asteapta pana expira... iar daca nu mai ai rabdare, cu 180 de zile inainte de expirare poti sa faci demersurile.  Data de valabilitate a noului buletin incepe cu data eliberarii, nu cand expira cel vechi.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 rosix, on 10 martie 2018 - 21:47, said:



Se asteapta pana expira... iar daca nu mai ai rabdare, cu 180 de zile inainte de expirare poti sa faci demersurile.  Data de valabilitate a noului buletin incepe cu data eliberarii, nu cand expira cel vechi.

    Daca vrea sa-l schimbe inainte de termen poate sa-l declare pierdut.
    Totusi, nu vad un motiv real sa-ti schimbi buletinul inainte de expirare, decat daca pleci din tara pe termen mai lung.

#8
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
Pai cel mai bine mergi la poliție si intrebi,primești cele mai bune informații.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu are treaba politia. De CI se ocupa SPCLEP.

#10
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

 cspot, on 10 martie 2018 - 21:53, said:

Daca vrea sa-l schimbe inainte de termen poate sa-l declare pierdut.
Totusi, nu vad un motiv real sa-ti schimbi buletinul inainte de expirare, decat daca pleci din tara pe termen mai lung.
Poti sa-l schimbi cu max. 180 zile inainte de expirare fara nicio explicatie. Un alt motiv pentru care ai putea sa-l schimbi mai repede, dar tot dupa ce implinesti 18 ani este "fizionomia nu mai corespunde cu fotografia". Ai nevoie oricum de "luare in spatiu" deci un parinte sau proprietarul locuintei trebuie sa vina cu tine.
Nu iti recomand sa il declari pierdut, platesti niste taxe marisoare in plus, altminteri te costa doar 7 lei taxe. In afara de faptul ca nu mai semeni cu poza nu vad niciun motiv pentru care l-ai schimba inainte de expirare.

Edited by jadcomp, 10 March 2018 - 22:38.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 cspot, on 10 martie 2018 - 21:53, said:

Daca vrea sa-l schimbe inainte de termen poate sa-l declare pierdut.
Totusi, nu vad un motiv real sa-ti schimbi buletinul inainte de expirare, decat daca pleci din tara pe termen mai lung.

poate nu-i place poza:)

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 jadcomp, on 10 martie 2018 - 22:36, said:


Poti sa-l schimbi cu max. 180 zile inainte de expirare fara nicio explicatie. Un alt motiv pentru care ai putea sa-l schimbi mai repede, dar tot dupa ce implinesti 18 ani este "fizionomia nu mai corespunde cu fotografia". Ai nevoie oricum de "luare in spatiu" deci un parinte sau proprietarul locuintei trebuie sa vina cu tine.
Nu iti recomand sa il declari pierdut, platesti niste taxe marisoare in plus, altminteri te costa doar 7 lei taxe. In afara de faptul ca nu mai semeni cu poza nu vad niciun motiv pentru care l-ai schimba inainte de expirare.

    Si cum face sa nu mai semene cu poza ? Roaga un prieten sa-i faca niste chirurgie faciala cu pumnu ?

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Isi lasa mustata, sau si-o rade.

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004

 jadcomp, on 10 martie 2018 - 22:36, said:

Nu iti recomand sa il declari pierdut, platesti niste taxe marisoare in plus, altminteri te costa doar 7 lei taxe.
Acum 2 ani mi-a fost furata borseta, aveam CI-ul in ea. Mers la politie sa declar furtul, ca sa pot scoate alt CI, mi-au zis ca este mai simplu (banuiesc pentru ei) sa-l declar pierdut pe formularul de solicitare CI nou. Am primit de la SPCLEP/SPCEP altul fara nici-o problema sau amenda.
Daca autorul vrea neaparat alt CI inainte de vreme, fie il pierde, isi scoate altul, dupa care il regaseste pe cel vechi si se duce sa-l depuna la SPCLEP, fie il poate deteriora din gresala, cand isi calca o batista sub care, intamplator, era CI-ul cu pricina. La caldura ceva mai mare plasticul cedeaza nervos.

#15
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 pasilla, on 10 martie 2018 - 23:35, said:

Isi lasa mustata, sau si-o rade.
De ce ???

#16
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Ok, am cam înțeles. Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri! Îl voi schimba anul viitor.

Însă mai am o singură întrebare, sper să nu fiu penibil: între timp, dacă, cumva, se ivesc niște alegeri, pot vota de pe acest buletin, nu? Asta după ce fac 18 ani.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Poti vota CU acel act de identitate.
Si chiar poti pleca din tara CU acel act.

#18
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Ok, mulțumesc mult pentru ajutor!


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate