Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

"BOOTMGR is missing" error

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
rallu_ralucca

rallu_ralucca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.12.2013
Hello there. Am o problema pe un laptop Lenovo G50-80 și anume eroarea "BOOTMGR is missing". Din ce am citit se pare că ar trebui să îi fac un startup repair, dar nu am reușit să intru în meniul respectiv cu tasta F8, as they said. Any other help? Țin să menționez că nu am un CD/DVD/USB bootabil și intenționez să rămân cu datele.

#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pai vad ca ai alte taste pentru a intra in bios sau pentru a seta ce  sa booteze.  Plus ca e si Lenovo si la astia e invers fata de alte laptopuri, trebuie sa tii apasat si pe tasta FN.
Bagi cd-ul si apesi fn+F12 si selectezi sa bootezi de pe cd. De acolo e simplu, urmezi instructiunile.
Boot menu: fn+F12 or power on by pressing «OneKey Recovery button»
Bios setup: fn+F2 or power on by pressing «OneKey Recovery button»

LE: Acum am vazut ca NU ai cd. Nu stiu de ce am citit ca ai... Sorry.
Fa rost de un stick cu un win bootabil.

Edited by Seteh, 10 March 2018 - 20:39.


#3
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Cu datele ramai, dar cel mai probabil tot iti va trebui un mediu bootabil ca sa rezolvi problema. Unele laptopuri au un mini sistem de operare si niste date salvate pe o partitie ascunsa , pt. a repara in caz de situatii de genul asta. Dar nu stiu daca e cazul si la tine, n-am lucrat cu lenovo pana acum. Trebuie sa cauti prin bios/efi vreo optiune gen "repair", daca nu va trebui sa faci rost de un mediu bootabil(de la cunostinte sau daca nu, firme de reparat calculatoare)

#4
rallu_ralucca

rallu_ralucca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.12.2013

View PostSeteh, on 10 martie 2018 - 20:36, said:

Pai vad ca ai alte taste pentru a intra in bios sau pentru a seta ce  sa booteze.  Plus ca e si Lenovo si la astia e invers fata de alte laptopuri, trebuie sa tii apasat si pe tasta FN.
Bagi cd-ul si apesi fn+F12 si selectezi sa bootezi de pe cd. De acolo e simplu, urmezi instructiunile.
Boot menu: fn+F12 or power on by pressing ÂŤOneKey Recovery buttonÂť
Bios setup: fn+F2 or power on by pressing ÂŤOneKey Recovery buttonÂť

LE: Acum am vazut ca NU ai cd. Nu stiu de ce am citit ca ai... Sorry.
Fa rost de un stick cu un win bootabil.
Da, am apăsat și FN. Ca ultima actualizare, am luat la rând fiecare combinație FN+F1/F2/.../F12. Singurele care au făcut ceva anume sunt F2 și F12.

View PostGeth, on 10 martie 2018 - 20:37, said:

Cu datele ramai, dar cel mai probabil tot iti va trebui un mediu bootabil ca sa rezolvi problema. Unele laptopuri au un mini sistem de operare si niste date salvate pe o partitie ascunsa , pt. a repara in caz de situatii de genul asta. Dar nu stiu daca e cazul si la tine, n-am lucrat cu lenovo pana acum. Trebuie sa cauti prin bios/efi vreo optiune gen "repair", daca nu va trebui sa faci rost de un mediu bootabil(de la cunostinte sau daca nu, firme de reparat calculatoare)
Speram sa O pot rezolva și fara mediu. Nu că aș vrea să mă laud, dar înainte să se întâmple asta, foloseam laptopul respectiv pentru a crea un mediu bootabil pentru a repara un alt laptop (cel personal)

#5
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
la sistemele mai vechi era asta: https://support.leno...ons/migr-4ufuyk dar al tau nu cred ca are... daca nu are, iti trebuie un mediu bootabil preferabil cu windows(daca vrei sa instalezi windows)

Altceva nu ai ce sa faci. Fara boot esti blocat in bios/(u)efi

#6
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Verifica si hdd-ul sa nu fie iesit din "mufe".
Asa am patit eu cu laptopul.

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Incearca pasii de aici: https://www.laptopma...rror-windows-10

#8
rallu_ralucca

rallu_ralucca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.12.2013

View PostAnn0nyym0us, on 11 martie 2018 - 09:00, said:

Am uitat sa precizez ca laptop-ul respectiv are/avea Windows 7.
Actualizare: Intre timp am facut rost de usb bootabil windows 10. Se pot pierde datele or smth? Pe pagina Microsoft spune ca trebuie sa fie neaparat windows 7/8 pe mediu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate