Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Polish sticla? Redare luciu parbriz?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Masina are peste 10 ani, 77k km. Parbrizul destul de afectat de toti acesti ani. Nu are daune prea mari pe el si este cel original.
As vrea sa-l polishez. Am slefuitor orbital si am si DA (dual action) care se folosesc pentru polishul lacului masinii.

Intrebarea este daca exista un pad si o solutie pentru polisharea sticlei ca sa redau o noua viata parbrizului.

Folosesc tratament hidrofob de la Loctite, Aquapel sau Sonax ori Arexons pentru o buna curatare dar exista microzgarieturi care nu pot fi acoperite ci doar indepartate mecanic.

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
de obicei se schimba daca e sablat, prin polisare nu rezolvi nimic plus ca e foarte probabil sa iti distorsioneze imaginea, nu vreau sa mai zic si pe ploaie sau in faruri. Pt cateva sute de lei eu zic sa il schimbi

#3
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
noaptea pe ploaie cu faruri din fata nu cred ca o sa mai vezi mare lucru. daca le ai dai inainte ca oricum trebuie schimbat, ca experiment.

#4
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Exista si pad si solutii speciale dar trebuie sa te pricepi si e mult de munca . Sticla e mult mai dura fata de vopsea ! In plus poti obtine efectul invers......un fel de cercuri pe parbriz .

#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ce masina este? ca idee:

un pabriz normal fara senzor de ploaie costa 300-400ron cu montaj inclus.

pabriz saint goban cu senzor ploaie la masini normale 700-800ron cu montaj inclus.

pabriz de x5 original =4000ron.

#6
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
"pabriz normal fara senzor de ploaie costa 300-400ron cu montaj inclus"

Pai sub 400 de lei nu iesi nici cu polishul , daca folosesti ce trebuie !!!

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La cat folosesti masina aia poti sa il lasi asa.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 serginho74, on 10 martie 2018 - 18:36, said:

Intrebarea este daca exista un pad si o solutie pentru polisharea sticlei ca sa redau o noua viata parbrizului.

Exista o solutie pentru polishat parbrizul de la Nigrin, dar trebuie aplicata prin polish mecanic, cred...  Nu stiu daca rezultatele sunt spectaculoase dar merita incercat.
Eu am incercat cu o micro-laveta.. am frecat de mi-a venit rau...Intr-un final m-am plictisit.. Nu pot sa zic ca am vazut mari diferente.   Trebuie incercat mecanic.

http://www.nanotechp...h-art-nr-73917/

Edited by rosix, 10 March 2018 - 19:29.


#9
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Poti incerca cu pasta de lustruit diamantata cu particulele abrazive cat mai mici si bineinteles cu multa rabdare.

#10
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
In viata sunt anumite lucruri care se schimba ,nu se repara! Parbrizul e unul din aceste lucruri!

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 Friskey, on 10 martie 2018 - 19:12, said:

La cat folosesti masina aia poti sa il lasi asa.
Stai bre relax si nu te mai arunca in afirmatii ca am alta de aceeasi varsta si doar 23.000 de km pusi pe ea, tot de noua. Dar cu toata sinceritatea, chiar nu este treaba ta. Sunt multe motive pentru care o masina poate avea atat de putini km parcursi si nu cred ca trebuie sa-ti dea cineva vreo justificare.

Revenind.
Multumesc celor care mi-au dat sfaturi utile. Masina, dupa cum au intuit bine este una premium si parbrizul chiar este de calitate si as prefera sa nu-l schimb doar pentru atata lucru. Este ok dar nu la fel ca atunci cand era nou. Am o solutie, chipurile polish de la BMW (care de fapt este Sonax) pentru sticla dar mai mult curata decat polisheaza, inclusiv cu pad dur de diametru mic si pus si pe rotativa si pe dual action. Tocmai de aceea am intrebat daca stie cineva vreun polish de sticla.

Deformarea imaginii, puncte cu efect de lupa si alte trasnai se obtin doar in situatia in care se trateaza o supfarata extrem de mica, maxim cativa cm patrati, nu in cazul polisharii intregului parbriz.
As lua in calcul schimbarea parbrizului dar fireste ca original este aproape de 10 ori mai scump decat unul pe producator si nu stiu cat de buni sunt cei de la service-ul de reprezentanta ca mi-au mai facut trasnai in trecut. Mai degraba l-as schimba intr-o tara cu apa calda si oameni seriosi.

Parbrizul nu este sablat, asa cum spunea cineva mai sus. Este absolut utilizabil dar na, nu mai este ca atunci cand era nou. Are microzgarieturi de la mizeria de pe minunatele drumuri din Romania.
O sa incerc sa-i dau un polish si am sa merg la unii care prelucreaza sticla sa vad daca au vreun polish care s-ar preta la asa ceva.

Inca o data multumesc celor care mi-au dat un sfat util si pertinent!

#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Uite aici niste polish de sticla pentru parbriz: https://www.amazon.d...ds=glass polish

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Asta am gasit si pe la noi, pun linkuri poate mai intereseaza si pe altcineva.

https://www.colinaut...cla-Profesional
https://ingrijireaut...ru-sticla-.html

O sa vad pe care il iau si sa vedem ce rezultate voi avea.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
hai sa nu deschid topic nou

help:
exista vreo ceara care mai reduce deranjul creat de zgarieturi si ciupituri?
mai ales cele care se vad in soare.

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate