Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Low GPU usage/ low FPS

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Salut,

   Am următorul sistem

AMD Phenom II x4 845
Gigabyte ga-770t-d3l
4GB DDR3
GTX 1050 TI
Sirtec 500W


În jocuri placa video nu este folosită 100%. de cele mai multe ori stă pe la 60%... din când în când urcă la 100% și cresc și FPS-urile. În valley sta constant 90-100%.

Am dezactivat cool&quiet,HPET ,vsync din aplicatie și nvidia, power e la maximum și in nvidia control panel și ăn windows.

Procesorul este la 100% DOAR PE UN CORE în jocuri iar în valley nu stă la 100%. În CS GO am doar 80 FPS..și nu prea ar trebui să forjeze CPU Nu cred că e ok, și nu cred că ar trebui să facă bottleneck în halul asta. cu prime95 stresez fără probleme toate nucleele.

Aș vrea mai întâi să văd dacă este vreo problemă de setări înainte să arunc vina pe procesor pentru că nu cred că ar face bottleneck.

Am folosit și driverul 378 de la nvidia dar am aceeași problemă. Am văzut că este destul de întâlnită problema aceasta.

Mulțumesc pentru ajutor
Marius

Attached Files



#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Daca procesorul sta pe 100% foarte probabil esti limitat de procesor, fie pentruca atata poate, fie pentruca jocurile nu stiu sa utilizeze mai mult de un core.

#3
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Pai și  în  valley de ce nu este 100? Chiar mă  bate problema asta

#4
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
AMD Phenom II x4 840 este problema la tine , ca fost utilizator de Phenom II 965 la 4.2ghz pot sa spun ca limita foarte mult si gtx660 ce il aveam atunci , nu ai ce sa faci , schimba platforma daca vrei mai mult.

Valey e test pentru GPU nu pentru procesor.

Edited by antrax_beta23, 10 March 2018 - 19:09.


#5
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
@antrax, mersi pt reply

Știu că este pt GPU dar am vrut să văd dacă acolo este folosită placa la maximum. În 3d mark am scos 2 256 dar mi-a dat și crash.

#6
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
CPU-ul este problema aici. GPU-ul este destul de puternic, dar CPU-ul nu tine pasul cu ea. Crede-ma. Am trecut si eu prin astea. Un upgrade la un i5 a doua sau a treia generatie, sau cum am gasit eu i7 2600k la 300 lei cu un MSI Z77A-GD65 si esti scos. Aditional, doar 4 GB de RAM nu mai sunt destui. Minimul este 8.

#7
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Cum am zis , asta este tristul adevar , procesorul e vechi , chiar daca gtx1050ti e o placa entry level , nu poate mai mult procesorul , asa ca placa video asteapta dupa CPU :/

#8
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Incearca si cu 388.31 nVIDIA driver.

#9
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Te trage in jos procesorul, nu ai ce face.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate