Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

[Unde / Cum / Cand / De ce?] salteaua veche

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
In urma unor adanci cercetari pe internet, inclusiv pe acest forum, mi-am luat alta saltea. Asta e partea fericita. Misterul incepe cand am dus salteaua veche la ghena.

Pe data de 08.03.2018 (taman de ziua noastra), in jurul orelor 18:00, am tarat cu tatal meu vechea saltea tocmai la ghena. Si nu oriunde, ci la parter. Si nu oricum, ci pe scari. Om cu bun simt din fire, tatal meu zice sa nu o punem fix in dreptul usii, ci un pic mai asa, sa poata deschide usa a doua zi doamna de serviciu. Cu chiu, cu vai, asezam salteaua pe lung, un pic in stanga usii ghenei.

Atentie! Salteaua veche in ceolofanul noii saltele. Apoi eu plec la treburile mele (da, la ora aia aveam treaba, ca doar era ziua mea) si ma intorc in jurul orelor 22:00.

Deci joi noaptea ma intorc acasa, cu supararile mele. Si ce sa vezi? Salteaua era la locul ei. Logic. Doar nu veneau domnii de la salubritate in miez de noapte sa ridice salteaua mea. Asa ca trec mai departe, ajung pe noua mea saltea si ma perpelesc, ca de obicei. Adorm intr-un final si ma trezesc la 05:30.

Imi fac siesta si rahaturile obisnuite fara de care nu pot trai, si ies val-vartej pe usa blocului. Instinctiv ma uit in dreapta, la salteaua veche mai inalta decat mine. Dar stai! Ceolofanul mi se incolacise la picioare, iar din salteaua veche mai ramasese doar husa. Da, dragilor. Cine a trecut pe acolo, a bagat de seama ca ceolofanul ala nu are la ce sa-i foloseasca, asa ca a lasat si husa saltelei. Ce mi-a scapat mie sa mentionez e faptul ca salteaua veche nu avea husa detasabila.

Deci cine se plimba prin cartier cu un obiect taios in buzunar, vede o saltea si se gandeste ca buretele i-ar putea folosi la ceva?

Edited by marga32, 09 March 2018 - 22:47.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da. Nu asa se procedeaza , la modul civilizat. Cel putin in Timisoara, dar cred ca e valabil cam in toate orasele mari: Exista centre de reciclare a gunoaielor, unde fiecare cetatean are dreptul sa duca o data pe luna, echivalentul a sase saci de gunoi. Resturi de la construcrii, spre exemplu.Doar ca aia nu-si fac publicitate, iar cetateanul e prea comod sa se informeze. Si-atunci, procedam ca mai sus. Si ne miram ca de ce tig.anii cauta prin gunoaie. Ei, uite, de asta.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
:|... WOW, asta pare o poveste de spus nepotilor..prin ce peripetii trec oamenii domne..

#4
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

 marga32, on 09 martie 2018 - 22:42, said:

Deci cine se plimba prin cartier cu un obiect taios in buzunar, vede o saltea si se gandeste ca buretele i-ar putea folosi la ceva?

O fi fost un vecin caruia sa-i fi prins bine buretele pentru izolatia geamurilor, de exemplu. Posted Image Dar unii sunt inventivi, pot gasi multe alte intrebuintari.
Sau cei fara adapost.

Mai conteaza?

#5
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Asta e caz real. Nu e auzit la stiri sau povestit de Capatos. N-aveam eu chef de pozat husa (nedetasabila) a unei saltele vechi ca sa va arat cum arata scara blocului la prima ora.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am citit da' n-am inteles nimic din ce a vrut sa transmita cu salteaua.

Ba la un moment dat am avut chiar impresia ca i-a fost pusa viata in epricol de celofanul acela veninos de i se incolacise pe picioare.

Mai, marga, episodul 1 al filmului "Saltele noi si vechi. Noi si ele", a fost mai captivant!

 marga32, on 09 martie 2018 - 22:42, said:

Pe data de 08.03.2018 (taman de ziua noastra),
La multi ani de ziua femeii!


 marga32, on 09 martie 2018 - 22:42, said:

Atentie! Salteaua veche in ceolofanul noii saltele. Apoi eu plec la treburile mele (da, la ora aia aveam treaba, ca doar era ziua mea) si ma intorc in jurul orelor 22:00.
Deci joi noaptea ma intorc acasa, cu supararile mele.
Fa-ne sa-ntelegem.
Adica miercuri la 22:00 te-ai intors o data acasa tu.
Iar joi noaptea te-ai mai intors odata acasa, celalalt tu, ala care ti-a raspuns si aici, nu?

 marga32, on 09 martie 2018 - 22:42, said:

Pe data de 08.03.2018 (taman de ziua noastra) (nota gumball; hmmm, crae a noastra, "a noastra" adica a femeilor sau "a noastra" adica a ta si a "prietenului" de a raspuns aici?), in jurul orelor 18:00, am tarat cu tatal meu vechea saltea tocmai la ghena. Si nu oriunde, ci la parter. Si nu oricum, ci pe scari. Om cu bun simt din fire, tatal meu zice sa nu o punem fix in dreptul usii, ci un pic mai asa, sa poata deschide usa a doua zi doamna de serviciu. Cu chiu, cu vai, asezam salteaua pe lung, un pic in stanga usii ghenei.
Atentie! Salteaua veche in ceolofanul noii saltele. Apoi eu plec la treburile mele (da, la ora aia aveam treaba, ca doar era ziua mea) si ma intorc in jurul orelor 22:00.
Eu de aicisea trag concluzia ca s-a ntamplat ceva dubios in intervalul orar 18:00 - 22:00 de miercuri.
Sa nu-ti fi schimbat colegii de munca apa cu altceva.
Nu stiu, zic si eu, nu-ti fie cu suparare.

Edited by gumball3000, 09 March 2018 - 23:29.


#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Nu cred ca a luat buretele (care oricum era vechi), ci elementele metalice din interiorul saltelei. Asa ca o fi trecut prin zona un magnet.
La mine la scara este la parter un uscator. Cineva a avut atata rabdare incat intr-o noapte a venit cu ditamai clestele de a taiat plasa de Buzau montata la unul din geamuri. Nu a fortat geamul, doar a taiat plasa. Stau ma etajul 1, nu am auzit nimic.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 myshyk, on 09 martie 2018 - 22:55, said:

Da. Nu asa se procedeaza , la modul civilizat. Cel putin in Timisoara, dar cred ca e valabil cam in toate orasele mari:

Lasa-ma cu orasul asta nenorocit. Si ti-ai si gasit un cartier "civilizat": Fratelia.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 marga32, on 09 martie 2018 - 22:42, said:

Pe data de 08.03.2018 (taman de ziua noastra), in jurul orelor 18:00, am tarat cu tatal meu vechea saltea tocmai la ghena.

Deci cine se plimba prin cartier cu un obiect taios in buzunar, vede o saltea si se gandeste ca buretele i-ar putea folosi la ceva?
E o mare enigma ce s-a intamplat aici.
Ba, voi va dati seama in ce tara traim, nu mai poti sa lasi si tu o saltea veche la ghena, ca vin intunecatii si harsh! Ii taie buretele fara mila, in loc sa o lase acolo cativa ani buni.
Nu s-au gandit si ei putin, ba, poate omul ala o mai avea nevoie vreodata de ea. Nu stii niciodata cand, citez, face cea noua "mucegai, tinand cont ca sunt perioade in care la tine e umezeala" si ai nevoie iar de vechea saltea.

Sunt intr-o ceata totala, macar titlul topicului e ales bine "Unde / Cum / Cand / De ce?". Toate astea sunt niste intrebari care din pacate vor ramane fara raspuns Posted Image
Chiar vreau sa descoperim cine este acel cutitar malefic de i-a taiat cu sange rece buretele.

Edited by gumball3000, 09 March 2018 - 23:28.


#10
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

 claudiu1, on 09 martie 2018 - 23:05, said:

Nu cred ca a luat buretele (care oricum era vechi), ci elementele metalice din interiorul saltelei.
Era saltea de la Bioflex, din burete.

#11
ducutu

ducutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.03.2005
@marga32: ...nu ai mai ajuns pe pamant Posted Image  
@gumball3000: nimic nu ierti, dar nici ea nu se lasa Posted Image

#12
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Deci a luat buretele fara sa ia arcurile ? Ar prinde niste imagini, ceva de genul benzilor desenate sau cel putin un desen inainte si dupa.

Edited by Alex90USA, 09 March 2018 - 23:43.


#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,612
  • Înscris: 16.08.2010
Citesc si ma minunez. In ce hal a ajuns tarisoara noastra daca si gunoaiele se fura...

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Alex90USA, on 09 martie 2018 - 23:41, said:

Deci a luat buretele fara sa ia arcurile ? Ar prinde niste imagini, ceva de genul benzilor desenate sau cel putin un desen inainte si dupa.
Poate avem noroc si apare si filmul Posted Image

Edited by gumball3000, 09 March 2018 - 23:53.


#15
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Eu nu inteleg, asa ca rog pe cineva care a inteles sa imi spuna. Acel autor necunoscut a luat:

a ) buretele
b ) arcurile
c ) a si b

Edited by Alex90USA, 09 March 2018 - 23:55.


#16
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,612
  • Înscris: 16.08.2010
a)
din cauza ca:

 marga32, on 09 martie 2018 - 23:19, said:

Era saltea de la Bioflex, din burete.

off

Dintre sute de catarge
Care lasa malurile
Cate oare le vor sparge
a) vanturile
b ) valurile

Edited by FreeThinker, 10 March 2018 - 00:00.


#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Hai ca usor-usor incepem sa restrangem cercul de suspecti.

 marga32, on 09 martie 2018 - 22:42, said:

Instinctiv ma uit in dreapta, la salteaua veche mai inalta decat mine
Eu de obicei ma uit in stanga si apoi in dreapta, esti in UK?

 marga32, on 09 martie 2018 - 22:42, said:

a bagat de seama ca ceolofanul ala nu are la ce sa-i foloseasca, asa ca a lasat si husa saltelei.
Cu buretele te poti stergea, da' cu celofanul, ba! Probabil husa era model dintr-ala de zgaria.

 marga32, on 09 martie 2018 - 22:42, said:

Ce mi-a scapat mie sa mentionez e faptul ca salteaua veche nu avea husa detasabila.
Pfff, asta schimba tot, acum iar trebuie sa o iau de la capat Posted Image

Dar daca husa nu era husa si era pur si simplu invelisul acela al saltelei de-i acopera maruntaiele?
A? La asta nu v-ati gandit?
[ https://i.imgur.com/dUWGMw0.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gumball3000, 10 March 2018 - 00:21.


#18
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Salteaua nu se lasa acolo.. La ghena :)) in ce tara traim.. Suntem in evul mediu rau de tot.

Edited by I_am_RunninG, 10 March 2018 - 00:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate